Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


Gyuri06 # 2010.12.28. 15:30

Szeretnék segítséget kérni:
Édesapám után örököltem az ingatlan 1/4 részét. Ezt a tulajdonjogot szeretném elajándékozni. Viszont az ingatlanon van az édesanyám haszonélvezeti joga. Elajándékozhatom a részemet az Ő engedélye nélkül?

pazs # 2010.12.28. 15:36

El. De a haszonélvezet is megy az ajándékkal együtt, hacsak édesanyád le nem mond róla (persze miért tenné?). Ügyvéd kell hozzá.

kévus # 2011.01.03. 22:00

Kedves Hozáértők!

Férjemmel úgy döntöttünk, hogy meglévő közös házunkat elajándékozzuk külföldön élő egyik gyerekünknek (kettő van) és a haszonélvezet a miénk maradna.

A kérdésem az, hogy milyen buktatókkal nézhetünk szembe, és a másik gyerek tehet-e valamit fentiekkel kapcsolatban, esetleg majd halálunk után perelhetné-e testvérét.

Mi a helyzet akkor, ha esetleg férjemtől elválnék, ennek milyen következménye lenne a házat illetően?

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.04. 10:24

Az ajándék beleszámít a köteles rész alapjába, ha az ajándékozó 15 éven belül hal meg.

Ha egy ingatlannak két haszonélvezője van, és ők történetesen házasok, akkor a házasság esetleges felbontása semmiben nem befolyásolja a haszonélvezetüket. Azonban így is kérheti bármelyikük a bíróságtól, hogy kizárólagos használatot ítéljen neki.

Dia73 # 2011.01.06. 20:14

Kedves Hozzáértők!
Kérdésem a következő:
ha egy ingatlanon van holtig tartó haszonélvezeti jogom, akkor nem kellett volna engem értesíteni arról, hogy egy magánszemély az ingatlan tulajdonosával folytatott kölcsönügyletből kifolyólag jelzálog jogot jegyeztetett be az ingatlanra? Nekem ebbe nincs beleszólásom? Egyáltalán hogyan lehetséges az, hogy az ingatlan úgy képezi alapján egy kölcsönszerződésnek, hogy az aláíráskor nincs jelen a haszonélvező csak a tulajdonos? Mármint értem én, hogy hogyan lehetséges, csak nem kellett volna az én aláírásom, beleegyezésem abba, hogy a tulajdonos úgy kérjen kölcsön, hogy az ingatlan a fedezet? Ha mondjuk polgári peres ügy lesz a vége és árverezésre kerülne az ügy, akkor mi lesz az én haszonélvezeti jogommal? A tulajdonos megfellebbezi a határozatot, mert a szerződés lejárt 2010. februárjában, a jelzálogjogot mégis csak pár hete jegyeztette be a kölcsönadó, és az ügyvéd tájékoztatása szerint ily módon kifutott már a 30 napból....
Tudna valaki tanácsot adni?
Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.06. 20:28

Nem. Nincs. Hát így. Nem. Megmarad. Mihez?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:30

A haszonélvező joga az ingatlan birtoklása, hasznosítása, a tulajdonos joga pedig az ingatlannal kapcsolatos rendelkezés.

Ha a tulajdonos meg akarja terhelni az ingatlant, vagy el akarja adni, szíve joga, azért tulajdonos. Az ilyen ügyletekbe nincs beleszólása a haszonélvezőnek.

Ha árverezésre kerülne sor, a haszonélvezeted nem szűnne meg, csak a tulajdonosa változik.

Gabicsek # 2011.01.06. 20:39

Hát én vettem már fel jelzáloghitelt, édesanyám volt a haszonélvező, én a tulajdonos. A bank megkövetelte, hogy a haszonélvező is aláírja a hiteligényést, és ott helyben nyilatkozatot irattak vele alá, melyben lemondatták a haszonélvezeti jogáról, amennyiben nem fizetés esetén végrehajtásra kerülne sor.
Tehát nem értem, hogy vehet fel a tulajdonos úgy hitelt az ingatlanra, hogy erről a haszonélvező nem tud.

Gabicsek # 2011.01.06. 20:41

Kbs:)

Hát, ilyen választ még Tőled sosem láttam:) Nem győztem az egeret ide-oda tekergetni és a számat visszahuzigálni normális helyzetébe:)

Gabicsek # 2011.01.06. 20:43

De egyébként biztos jól válaszoltatok, ebben az ügyben nem tudok vitába szállni:) Ami esetet leírtam, az pár évvel ezelőtt történt, és banki kölcsönről volt szó.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:45

Valószínűleg magánféllel kötött kölcsönszerződés.

Dia73 # 2011.01.06. 20:48

Gabicsek: Nem banki hitelt vett fel az ingatlanra. Illetve: egy magánszeméllyel kötött egy kölcsönadási szerződést, ha nem tudja időre visszafizetni, akkor az ingatlanra a kölcsönadó jelzálogjogot jegyeztethet be - ez szerepel a szerződésben. Erről én nem tudtam.

KBS: nem jelent az sem semmit, hogy eltelt majdnem egy év a szerződés lejárta és a földhivatalhoz való benyújtás dátuma között?

Kérdem én, ha netán árverezésre kerül sor, oké, hogy megmarad a haszonélvezetem, de hát én abban az ingatlanban lakom. Lesz egy vadidegen tulaja a lakásnak... és ha ki akar onnan rakni, mégis hová megyek? Fiatal vagyok én, nem szándékozom idő előtt eltávozni, ha minden jól megy, még vagy 40 évet eléldegélek, megveszi valaki úgy az ingatlant, hogy élnek benne?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:52

megveszi valaki úgy az ingatlant, hogy élnek benne?

Meg, áron alul.

Az elmaradt, vagy meg nem fizetett kölcsön visszafizetésével tulajdonrészt vásárolhatnál magadnak az ingatlanból és a haszonélvezeted is megmaradna.

Segíts magadon, az Isten is megsegít.

Dia73 # 2011.01.06. 20:56

Ok, áron alul, de egy db-ig nem tud beköltözni aki megveszi...
Nem tudok segíteni, merthogy nincsenek millióim... :(

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.07. 07:51

nem jelent az sem semmit, hogy eltelt majdnem egy év a szerződés lejárta és a földhivatalhoz való benyújtás dátuma közöt”t?
Bírságolhatják érte. De a joga nem veszett el.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.07. 07:54

5 évig fennáll.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.07. 11:20

Úgy érted a bejegyeztetés joga. De már bejegyezték, innen kezdve a zálogjoga a törlésig áll fenn. Időbeli korlát nincs.

Dia73 # 2011.01.07. 11:51

Értem. Majdnem.
Azért most kiderült, hogy ez a történet több sebből vérzik, úgyhogy ügyvédnél fog kikötni az eset és fellebbeznek.
Köszönöm a hozzászólásokat, nem nyugodtam meg.

ramszi1 # 2011.01.13. 07:05

Kérem válaszoljon aki tudja, egy hét mulva ismét tárgyalás!Köszi Ramszi1

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.13. 08:30

Kérdés nélkül elég nehéz...

Delli # 2011.01.16. 20:16

Üdv!

Szeretnék segítséget kérni az alábbiakkal kapcsolatban.

Nagyszüleim nevén lévő házunkat eladtuk 4,5 éve, s ennek a pénznek egy részéből vásároltuk a jelenlegi házunkat, mely a nevemre került (unoka) úgy, hogy szüleimnek, nagyszüleimnek haszonélvezeti jog került rá.
Mivel a szüleim már jóval több, mint 15 éve vásárolták az előző ingatlanunkat, ezért nem kellett illetéket fizetni utána.

A kérdésem a következő:
Ha szeretném visszaíratni a házat a nevemről a nagyszüleim nevére, milyen útja módja van a dolognak?

Kell-e utána adózni, illetéket fizetni?
Mi a legjobb megoldás, papíron adjam el nekik, vagy ajándékozzam nekik?
Köszönettel!

Ui: családi okok miatt szeretném visszaíratni a nevükre, az a tiszta sor, csak azért írtam le, hogy világos legyen.

Ticsi218 # 2011.01.18. 22:14

Üdvözletem Tibor vagyok.

Olyan kérdésem lenne, hogy mit tudok csinálni, ha van egy 1/2 tulajdonú lakásom a testvéremmel és a nagymamám a haszonélvező rajta. A haszonélvezővel nagyon rossz a kapcsolatunk. Ő „használja“ a lakást, vagyis üresen áll, mert ha szerez oda albérlőt is elűzi 1–2 hónapon belül. Most egy ideje nincs benne lakó és nem akarja fizetni a rezsit. (ugye neki kell?)Mit tudok tenni ebben az esetben? A haszonélvező mondja, hogy adjuk el a lakást, de én nem szeretném. Állandóan azzal fenyeget, hogy akkor felgyújtja. (ha mégis eladnánk őt mi illetné meg az árából?)
Válaszukat előre is köszönöm

csigu77 # 2011.03.07. 09:51

Jó napot!! Van egy házam 1/1 tulajdonjoggal.Viszont az édesanyámon van 50%-os haszonélvezet(a másik 50% az apámon volt,aki meghalt,de gondolom az már akkor megszűnt). Én nem élek a házban,viszont a bátyám beköltözött. A kérdés: Édesanyám átruházhatja a haszonélvezetet a beleegyezésem nélkül? Meddig lehet átruházgatni,engem akadályozva az eladásban? Ezt a folyamatot csak a kiváltással állíthatom meg?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.07. 09:54

Átengedheti a haszonélvezet gyakorlását. Amíg őt megilleti a haszonélvezet. (Igazából kiváltani is csak akkor tudod, ha ő is akarja, és csak azon az áron, amelyet elfogad.)

Viszont te is használhatod az ingatlant. El is adhatod, ha találsz vevőt haszonélvezettel terhelten.

Csipkebokor # 2011.07.17. 19:10

"Az ajándék beleszámít a köteles részbe, ha az ajándékozó 15 éven belül meghal."

Milyen értéken nézik az ajándékot: az ajándékozás időpontjában mennyit ért vagy a köteles rész kiadásakori értéken?
Ha az ajándékozási szerződésben mondjuk 6 millió szerepel, akkor 2 örökös esetén 1,5m a köteles rész. Ha ennyit kapott az illető, akkor nem lehet követelése?

Csb