Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


Linkas63 # 2018.05.18. 09:15

Kedves Hozzáértők!

Érdeklődnék, hogyan tudom a birtokomban levő ingatlan haszonélvezeti jogát hogyan tudom a feleségemre íratni.
Ügyvéd? Közjegyző? Önkormányzat?
Adózás miatt kellene, az ingatlanban albérlő van.

Előre is köszönöm!
Linkas63

MajorDomus # 2018.05.17. 18:13

Igen
Lehet
Egyenásági rokonok közt nem
AKi az ingatlant használja,de a tulajdonos felel érte

Anina98 # 2018.05.17. 00:45

Tisztelt Szakértők,

az a kérdésem, hogy amennyiben egy lakóingatlant az egyik gyermeknek és annak a gyermekeinek ajándékozza a tulajdonos, a másik gyermeknek pedig, valamint önmagának még biztosíthat haszonélvezeti jogot is?
Lehet ezt egy eljárásban végigvinni?
Most nem kell illetékelni az ajándékozáskor ugye?
Még egy kérdés, ilyenkor, ha tulajdonos változás történik de több a haszonélvező, akkor ki fizeti a rezsit, közösen?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Pazsi # 2018.02.02. 10:12

Értem. Köszönöm a választ.

nonolet # 2018.02.02. 09:56

Semmi sem.

A per cirka 8-14 hónap szokott lenni.
Aztán a végrehajtó kirak.

DE a per alatt is

  • ketyeg a "bérleti díj" és a kamatai, ha nem fizeted
  • a rezsi és a kamatai, ha nem fizeted
  • a perköltséget is te fogod fizetni...
  • a végrehajtót is, ha odáig fajuk a dolog

- -

Tudomásul kell venni, hogy

  • a haszonélvezettel adott ingatlan
  • függőség a haszonélvező jóindulatától!
  • egyfajta zsarolási lehetőség a haszonélvező részéről

és

  • SZÍVÁS!!! lesz, ha a kapcsolat megromlik a haszonélvezővel

- -

A haszonélvezet megszűnik

  • a haszonélvező halálával
  • a haszonélvező lemondásával

A lemondása lehetséges

  • ingyenesen

vagy

  • pénzért, az összeg szabad alku tárgya, nincs rá szabály

- -

Ha biztonságra törekszel, akkor célszerű a haszonélvezővel beszélni erről és
megpróbálni rávenni, hogy mondjon le a haszonélvezetéről

HA egyszer úgyis neked szánta, mert a nevedre vette...
(vagy igazából nem is neked vette, hanem magának?
és a haszonélvezettel tart kordában...)

Megértetni vele, hogy felnőttél, nem fogod elherdálni az ingatlant.

Persze könnyen lehet vita-harag már a kérdés felvetéséből is és akkor oda az eddigi békesség köztetek.

Tehát a helyzeted-viszonyotok ismeretében, csak óvatosan vagy éppen sehogy ...

Pazsi # 2018.02.02. 09:30

Köszönöm a válaszokat! Ha ki akar rakni, és én ezt megtagadom, és bírósági ügy lesz belőle, akkor engem semmi nem véd? Utcára kerülök a gyerekeimmel együtt? Meddig húzódhat egy ilyen ügy?

drbjozsef # 2018.02.02. 08:45

Bérleti díj mértékére nincs szabály. Akármennyit kérhet.

drbjozsef # 2018.02.02. 08:44

Pazsi,

Igen:

Ptk.
5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]
(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

5:148. § [A haszonélvezet gyakorlásának átengedése]
(1) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti.
(2) Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.

Kitehet, vagy bérleti díjat is kérhet. Ha kirak, akkor nem adhatja bérbe másnak az utóbbi pont alapján, ha te kifizeted azt a bérleti díjat.

nonolet # 2018.02.01. 22:27

"Ha úgy dönt,..."

Igen.

A haszonélvező a legnagyobb úr,
a tulajdonosnál is nagyobb úr!

Pazsi # 2018.02.01. 21:31

Jó napot kívánok! Problémám a következő: az apám vásárolt a nevemre egy házat,egyedüli tulajdonos vagyok, neki haszonélvezeti joga van. Ha úgy dönt, bármikor kirakhat a kiskorú gyerekeimmel együtt, vagy bérleti díjat kérhet? A bérleti díj mértékére van valami szabály? Ő nem él a házban. Köszönöm a segítséget.

nonolet # 2017.12.01. 19:59

Nincs.

Pál Csaba # 2017.12.01. 18:47

Üdvözletem!

Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy van-e olyan ok ami miatt kizárható a házastárs a már jogerős haszonélvezeti jogából.
A válaszokat előre is köszönöm.

lajcsó # 2017.11.27. 16:44

A haszonélvező aláírása nem szükséges. Nyilván a szerződésben utalni az ingatlan terhelt jellegére.

Gömbi53 # 2017.11.27. 16:07

T. Fórum!

Szeretném gyerekeimnek ajándékozni férjemmel együtt a 1/2-l/2 tulajdonunkat képező házat, azonban ezen rokonunknak holtig tartó haszonélvezeti joga van. Kérdésem: a haszonélvező aláírása szükséges-e az ajándékozási szerződéshez, vagy elég, ha a szerződésbe beleírjuk, hogy a haszonélvezet változatlan marad? Válaszukat köszönöm. Gömbi53

MajorDomus # 2016.12.04. 21:01

Majd írd meg mi lett a vége.

AndiH. # 2016.12.04. 15:04

Köszönöm szepen!

MajorDomus # 2016.12.04. 14:35
AndiH. # 2016.12.04. 14:34

Közös gyerek nincs. Az elözö hazassagbol születettek mind felnöttek. Egyedül elek a lakasban.

AndiH. # 2016.12.04. 14:30

Akkor jol ertem, hogy az akaratomon kivül megsem rakhat ki? Vagy legalabb is beletelne egy kis herce-hurcaba. Berbeadasnal pedig ugy tudom, elöberleti jogom van.

MajorDomus # 2016.12.04. 14:23

A saját tulajdonodban nem tartózkodsz jogtalanul.

Az más kérdés ha ő ki akarja adni az ingatlant, mondjuk bérbe, akkor azt Megteheti, erről szól a haszonélvezet.

Gyerek van? Mennyi idős?

AndiH. # 2016.12.04. 14:02

A volt ferj, hogy jogtalanul tartozkodom a lakasban.

MajorDomus # 2016.12.04. 13:48

Ki akar perelni és mit?

AndiH. # 2016.12.04. 13:37

Mennyi ideig tart kb. egy hasonlo per?
Köszönöm a valaszokat!

MajorDomus # 2016.12.04. 13:29

Akkor is.
Nincs.
Nem létezik.
Magyarországon.

AndiH. # 2016.12.04. 13:25

Tisztelt Forum!
A tulajdonomban van egy ingatlan, ahol allando bejelentett lakcimmel élek. A volt ferjem neven holtig tarto haszonelvezet van bejegyezve. A volt ferj nemet allampolgar, nagyon ritkan van Mo.-on, es nem is szandekozik idetelepülni. Nemetorszagban sajat ingatlanja, vallalkozasa van.
Az a kerdesem, ha nem akarja az ingatlant lakni, ill. kiadni, 1 evben kb. 1x jön 1-2 hetre, akkor is kitehet engem a lakasbol? Ilyen esetben van korlatozasi lehetöseg a haszonelvezetre? Letezik olyan, hogy csak addig a mertekig haszonelvezö, amilyen mertekben az ingatlant hasznalni tudja, ill. amilyen mertekben raszorult a hasznalatra? Vitas esetben melyik orszagban kerülne sor a peres eljarasra?