Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


MajorDomus # 2016.04.08. 20:51

Itt gyorsabb?

ircsi3 # 2016.04.08. 11:19

Köszönöm.Csak elfelejtettem megkérdezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.08. 07:03

Nem szabad olyannak tanácsot adnunk, akinek van ügyvédje. Ő ismeri legjobban az ügyet, tehát ő tudja a legjobb választ is adni.

ircsi3 # 2016.04.08. 06:30

T.KBS!
Ügyvédem tanácsa, hogy határozott időre szóló tulajdonjog fenntartással kössek szerződést.Kérdésem, ha 1 évig tart, és közben nem egyenliti ki, akkor vissza kell adnom a pénzét amit törlesztett? Nem vagyok pénzéhes,de akkor egy évig semmit sem kezdhetek a pénzzel? Nem vagyok fiatal és a gyerekeimnek szánom a pénzt.

MajorDomus # 2016.04.07. 19:06

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.07. 05:31

Nincs.

MajorDomus # 2016.04.06. 19:26

Arra gondoltam, hogy az élettársi kapcsolat után nincs valami haszonélvezet a vagyonra?

ircsi3 # 2016.04.06. 07:23

Nincs haszonélvezet.A Volt élettársam már szinte haldoklott szegény amikor az ajándékozás történt.Arra viszont felkészültem, hogy nem lesz egyszerü ha ki akarom fizetni, mert a gyámhatóság is beszáll.Azért történt az unoka javára az ajándékozás, hogy a NAV ne tudja rátenni a kezét,mert sok az adóssága a fiának.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.05. 20:44

Nem mondta.

MajorDomus # 2016.04.05. 19:31

Kbs
Nincs itt valami haszonélvezet?
(nem értek hozzá, azért kérdem)

MajorDomus # 2016.04.05. 19:31

Kbs
Nincs itt valami haszonélvezet?
(nem értek hozzá, azért kérdem)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.05. 08:36

Ne engedd be őket! És havonta fizess neki annyit, amennyi szerinte a reális bérleti díj fele!

Ha mindkét fél magához akarja váltani a másik tulajdoni hányadát, akkor a tényleges birtokos van előnyben illetve az, aki a másiknak többet ajánl. Tehát te duplán.

ircsi3 # 2016.04.05. 07:46

T.Szakértők!
Volt élettársammal közös egy zártkerti ingatlan, amin egy lakható tanya is áll.Volt élettársam mult év végén elhunyt, de előtte ajándékozási szerződésben unokájának ajándékozta az ő részét./Amit jól tett/ Most az unoka apja azt mondta, hogy szeretné kivásárolni az én részem.Természetesen áron alúl, és részletfizetéssel.Jelenleg én a tanyában lakom,de azt kérte, hogy május közepéig költözzek ki, és ő ide költöztet egy házaspárt aki a szőlőt gondozza.Az én nevemen vannak a közüzemi számlák/viz,villany/ Ha beköltöznek,és ő még sem fizet ki, ki lehet-e őket tenni?Ha én is adok egy árajánlatot ami valamivel magasabb mint az övé,kinek van nagyobb esélye a kivásárlásra? Köteles vagyok-e elfogadni az ajánlatát?
Előre is köszönöm a választ!

zsizsike # 2016.03.28. 21:56

Köszönöm a válaszokat!

Igen, akinek nincs "gondja" az csinál magának.
Én azért még mindig ott tartok, ha a szerződésben az áll, (még akkor is ha az ügyvéd nem volt körültekintő)hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait, és ezt a haszonélvező is aláírta, akkor sem teheti meg a tulajdonos, hogy pl virágot ültessen az ingatlanon?
Legszívesebben visszaadná az ajándékot, hiszen a fele üres telek, de a felén áll a családja háza.
Itt a kör bezárul.
Azt gondolom, hogy a gyerek aki jó gyerek rendes, becsületes, köztiszteletben áll, nem ilyen szülőt érdemelne. Pedig ők sem rosszak, csak a hatalom vágy erősebb mindennél, náluk.
zsizsike

MajorDomus # 2016.03.28. 09:24

80 évesen ez a legnagyobb gondjuk?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.28. 09:06

Akkor mit jelent az ajándékozási szerződésben, hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait.
Azt jelenti, hogy a szövegező ügyvéd nem volt túl körültekintő.

zsizsike # 2016.03.27. 18:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az ajándékozás 35 éve történt, egy üres telket kapott apjától a fiú, nászajándékba, hogy házat építhessen rajta, beépítési kötelezettséggel, aminek eleget is tett.
Kb fele részben áll a telken a ház, fele üres (füves)telek. A telek szélén elültetett 15 tő virág lett a vita tárgya.
A kérdés, hogy a tulajdonosnak semmit sem szabad a haszonélvező engedélye nélkül elültetni a telken?
A haszonélvező pedig elültethet bármit a telken, a tulajdonos értesítése nélkül?
Akkor mit jelent az ajándékozási szerződésben, hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait.
Sajnos ez most a legfontosabb dolog, pedig az ingatlanra ráépített házra is rákerült a papa haszonélvezete, mert az is a telken van, (lett), ez viszont senkit (a fiút sem) zavarja.
Bocsánat a banális történetért, de amikor örülni kéne annak, hogy az ember szülei megérik a 80 felüli kort tudnak járni, látnak, ellátják magukat és csak az a bajuk, hogy a fiú, egy szép látvány érdekében virágot ültet a kerítés mellé, szomorú és szánalmas dolog szerintem, de ebből lesznek az évekig elhúzódó perek.
köszönettel
zsizsike

ObudaFan # 2016.03.27. 17:15

zsizsike

Ki lehet kötni a szerződésben azt, hogy visszakérheti. HA ilyen kikötés nincs, csak az ajándék visszakövetelésének általános szabályai szerint van erre lehetőség:

Ptk. 6:237. § [Ajándék visszakövetelése]

(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.

(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

A haszonélvező megakadályozhatja , hogy a tulajdonos bármit is tegyen az ingatlanon a haszonélvezet fennállása alatt.

zsizsike # 2016.03.26. 21:30

Tisztelt Hozzáértők!
bocs az előzőért.

zsizsike # 2016.03.26. 21:30

Tisztelt Hozzáértők?

Szeretném megkérdezni, hogy ha egy édesapa 1/1 telek tulajdonát megosztja és a felét 1 szem fiának ajándékozza, holtig tartó haszonélvezettel, visszakérheti e a telket, és meddig.
Mit tehet a fiú a tulajdonával és mit tehet az apa a haszonélvezetével?
Banális kérdés, fát szeretne ültetni a fiú a telken, az apa megakadályozhatja-e?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 20:22

Azért fordítva, mert a költségek főszabályként a megajándékozottat terhelik, tehát az ajándékozás az "ügyvédi költség + földhivatali díj", és a haszonélvezet fenntartása a "semmi".

MajorDomus # 2016.02.24. 20:15

Miért fordítva?
Tudtommal nem kell illetéket fizetni
Egyenesági ajándékozás után.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 18:50

Ha közös a szülői felügyelet, akkor nem kell a másik szülő hozzájárulása - de a gyerek helyett valakinek alá kell írni, és nem írhatsz alá egyszerre mind a két oldalon.

greency # 2016.02.24. 18:28

Tisztelt Urak!
Kiskorúak, jelenleg házzaságban élünk még.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:31

1. Az attól függ... Kiskorúak-e, ha igen, ki gyakorolja a szülői felügyeleti jogot...
2-3. Fordítva, mint ahogy Major mondja. :)