Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


monalisa1 # 2014.01.29. 13:06

Másik gyermek van-e.

Karolina01 # 2014.01.29. 12:40

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni, abban, hogy mi az egyszerűbb megoldás a következőkben?: Egy családi házban lakunk párommal és az anyukájával. Az anyukája sajnos nagyon beteg. Övé az egész tulajdoni jog. Nem tudjuk eldönteni, hogy melyik lenne számunkra a kifizetődőbb.

  1. Ajándékozási szerződés Anyuka és fia között és belevennénk haszonélvezeti jogot Anyukának. Ingatlant becsültetni kell?
  2. Kivárjuk a sajnálatos elhalálozást és mint az egyenesági leszármazott, a fia örökli a házat.

Ügyvéd is és közjegyző is kell mindehhez? Vagy elég csak az egyik? Örökösödés esetén illetéket kell fizetni? Átírási díjak?
Válaszát nagyon köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.14. 19:38

Ő örökölte, de két részletben: 1/2-1/2.

drotos5 # 2014.01.14. 19:00

Elnézést de nem értem a kérdést.Ő örökölte egyed
ül.Vagy arra gondol hogy a hagyatéki tárgyaláskor mennyire értékelték fel a Zártkertet.Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.14. 18:54

Milyen értéken vették fel a hányadokat a hagyatéki leltárba?

drotos5 # 2014.01.14. 18:49

Üdvözlöm.Egy olyan kérdésem lenne rokonomnak van egy Zárt kertje 726m2.Ő ezt örökölte (Az édesanya részét 2001-ben az édes apja részét 2008-ban)Én 500.000 ft ért vásárolnám meg.Az lenne a kérdésem hogy a rokonomnak mennyit kell fizetni ez után ha eladja és nekem mennyit ha megveszem.Ők annak idején 1989 ben 35000 ft ért vették.Köszönöm.

lajcsó # 2014.01.10. 21:44

Ha meg az a "kert" véletlenül zártkert, akkor eleve felejtős az ajándékozás! (Termőföldet csak közeli hozzátartozónak lehet ajándékozni. Az "unokatesó" nem minősül közeli hozzátartozónak.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 19:37

Akkor jó.
(Hogy egyébként is megsúgom, az ajándékozás illetéke sokkal magasabb. Tehát a színlelt szerződés még drágább is lenne.)

drotos5 # 2014.01.10. 17:52

Oké.Köszönöm.Nem állt szándékomban.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 17:46

Ez nem költség kérdése. Nem ajánlatos fiktív szerződést kötni.

drotos5 # 2014.01.10. 17:14

Üdvözlöm.Egy kertet szeretnék vásárolni az unokatesomtól.Azt szeretném megtudni hogy hogy járok jobban anyagilag,az átírás és egyéb költségekre gondolok.500.000 ft lenne a kert.Ha ajándékozási szerződést kötünk vagy ha normál adásvételi szerződést (amibe fel van tüntetve a pénz)kötünk.
Köszönöm.

ILDIKO02 # 2013.11.25. 13:35

Kedves Szakértők!

Az itteni bejegyzéseket olvasva talán van megoldás a problémámra.
Férjem 2009 óta nem dolgozik, gyakorlatilag én tartom el.
Közös gyerek nincs, de neki az előzö házasságából van 1.
A lakás amiben élünk a férjemé.
Érdeklődnék, hogy köthetek e házastársammal eltartási szerződést az ingatlanért cserébe?

Köszönöm

Kati00 # 2013.11.25. 11:58

Köszönöm!
És ha nem eltartási szerződést kötünk hanem örökösödésit, akkor is be kell vonni a gyámhivatalt?
Örökösödési szerződést a fia megtámadhatja?

Köszönöm

ObudaFan # 2013.11.25. 10:18

Ez így egy színlelt eltartási szerződés lenne. Az a megállapodás, amit leplez, még éppen lehet érvényes is, de ahhoz a gyámhatóság, vagy a bíróság hozzájárulása szükséges. Ezért állapodjatok meg és kérjetek a bíróságtól egyezségi kísérletre idézést és kössétek meg bíróság előtt az egyezséget.

lajcsó # 2013.11.25. 09:49

Az eltartási szerződést nem kell indokolni. De ez mitől lenne eltartási szerződés? Ha a gyermektartási díj fejében ruházza át a tulajdonrészét, akkor azt kell szerződésbe foglalni!
Minden szerződés megtámadható. Csupán az a kérdés, milyen alapon és milyen sikerrel?
Mivel visszterhes (nem ingyenes, pl. ajándék) szerződésről van szó, a kötelesrész felejtős!

Kati00 # 2013.11.24. 22:21

T. Szakemberek!
Pár évvel ezelőtt elváltam. Ex férjemnek és nekem van egy közös kiskorú lányunk.
Exem olyan lehetetlen anyagi helyzetbe került, hogy a gyerektartást nem tudja fizetni és hónapok óta munkát sem talál magának, nagyon el van csúszva a számláival is.
Jelen pillanatban én jó anyagi körülmények között élek, tudom nélkülözni a gyerektartást is.
A következőt ajánlotta nekem:
Írjak alá vele, egy eltartási szerződést az ingatlanra amelyben él. (Közösen is itt éltünk, de mivel ez az ő külön vagyona , csak az ő nevén volt így közöm nincs hozzá)
Szóval írjam ezt alá cserébe az ingatlanért, ő pedig nem fizet gyerektartást.
Nekem tulajdonképpen tetszik is az ötlet, mert a lányunknak jó lesz az ingatlan / lenne / ugyanis előttem is volt egy házassága és onnan is van egy gyermeke, aki már nagykorú, így oda már rég nem kell fizetnie.
Kérdésem:
Eltartási szerződést lehet írni egy egészséges 55 éves embernek is? Mire hivatkozva? Esetleg az anyagi helyzetére?
És így a fiának nem jár a köteles rész? Ez később esetleg megtámadható bármikor? Azt nem szeretném, hogy a lakásért cserébe lemondok a gyerektartásról (nincs bírói végzés, megállapodtunk) és egyszer majd ha úgy alakul még a fiának is fizessem a köteles részt.

Köszönöm
Kati

Kiphi # 2013.11.22. 07:28

Üdvözlöm,

Van egy lakás ami az én illetve a testvérem tulajdona és édesanyám a haszonélvező. Szeretném az én részemet a testvéremnek ajándekozni.
A lakáson van némi köztartozás is. Ilyen esetben is ajándékozható vagy csak tehermentesen? Van valamilyen költsége?
Köszönettel:
Kné

Scully30 # 2013.10.11. 12:20

Üdvözlöm,

érdeklődnék hogy ha a testvérem szeretné nekem ajándékozni a családi ház rá eső részét,ami a fele, az milyen költségekkel jár az én számomra?
Hogyan lehet ezt intézni?

köszönöm

barkinca # 2013.07.03. 08:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék elajándékozni 120 000 forint névértékű részvényt. Azt szeretném megtudni, kell e valamilyen adót illetve illetéket fizetni utána az ajándékozottnak.

Köszönöm előre válaszát.
Tisztelettel: Anna

szabo2006 # 2013.05.21. 13:02

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Adott egy családi ház. Eredetileg édesanyám/édesapám volt a tulajdonos 50-50%. 3 évvel ezelőtt édesapám ajándékozási szerződéssel nekem ajándékozta az ő részét.A tulajdoni lapon át lett vezetve, így most én és édesanyám vagyunk a jogos tulajdonosok. Az ajándékozást követően közel 6 millió forint értékben költöttünk/felújítottunk a házzal kapcsolatban.[számlákkal fényképekkel igazolható]. Édesapám megszorult és most követeli vissza az elajándékozott házrészt. Az ajándékozás előtt tisztában volt azzal, hogy miért papírozzuk le, + hogy költeni fogunk a házra. Azt olvastam, ha veszélyeztetve van az ő megélhetése, akkor vissza követelheti a részét, de ezáltal veszélyeztetné az én megélhetésemet is. Az ingatlant nem tudjuk eredeti állapotába visszaállítani. Mitévő legyek, hogy tudom megvédeni az ingatlant + a hozzá tett értékeket?

ObudaFan # 2013.04.25. 20:57

Zizuka

Tudni kellene, hogy pontosan mire hivatkoznak, mi ez a bizonyos feltevés.

ObudaFan # 2013.04.25. 20:56

rocky141

Megegyezés kérdése. Mivel a haszonélvezőt semmilyen módon nem tudod kényszeríteni arra, hogy lemondjon a haszonélvezetéről, a vevő meg vélhetően nem fogja megvenni az ingatlant haszonélvezettel terhelten, így meg kell alkudj a haszonélvezővel.

Zizuka # 2013.04.25. 20:35

Köszönöm a választ, hozzáfűznivalóm:

Ptk. 582. §
(1) Nem veszélyezteti létfenntartását
(2) Nem követtem el jogsértést, bűncselekményt ellenük, épp ellenkezőleg, tőlük kaptam fenyegetést.
(3) A feltevés, amire hivatkoznak azt most utólag kreálták, nem volt anno semmiféle megállapodás, feltevés, feltétel, papírozás, szerződés stb. Olyan tanúk idézését kérték a bíróságtól, akik egyáltalán nem kompetensek az ügyben.
(4) Pénz - belőle lakás, ezt kérik.
(5) Mi a szokásos mérték?

A pénzajándékozás 6 éve történ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.24. 14:50

Ptk. 582. § (1) A még meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.
(2) Ha a megajándékozott vagy vele együttélő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.
(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
(4) Visszakövetelésnek nincs helye, amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.
(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

Zizuka # 2013.04.24. 14:34

Kaptam évekkel ezelőtt egy kis pénzt és vettem belőle lakást. Most az ajándékozó követeli vissza bírósági úton. Keresetlevélben hivatkoznak is rá, hogy mivel a pénz nincs meg, ezért a lakást kérik.
Ráadásul olyan dokumentumokat használnak bizonyítéknak (pl. saját bankszámlakivonataim, adásvételi szerződés, számláim), amihez úgy jutottak hozzá, hogy egyszerűen ellopták.
Hivatkoznak egy tanúra is, aki soha nem vett részt az egész ügyben, csak épp úgy táncol, ahogy fütyülnek neki.
A teljes vételárat nem is tudják leigazolni, hogy ők fizették volna. Ők állítólag tanúk jelenlétében készpénzben adták nekem. - Ajándékozási szerződés írásban nem született. Szerintük szóbeli megállapodás történt.

Mit lehet tenni? Nem követtem ellenük semmiféle jogsértést, részükről megromlott a viszony, csak a lakás érdekli őket. Létfenntartásukat nem veszélyezteti.