Szocpol jelzálog törlés?


beske # 2011.03.08. 14:14

Kedves Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni, 4 éve vettünk fel az új építésű lakásunkra megelőlegező szocpl-t 2 gyerekre. Beadtuk a bankba a születési anyakönyvi kivonatokat, és kaptunk a banktól egy trörlési engedélyt a banki jelzáloghoz, illetve az Magyar Állam javára bejegyzett jelzáloghoz. Továbbiakban a bank azt az értesítés küldte, hogy " A megelőlegező kölcsön a továbbiakban lakásvásrlási kedvezménnyé alakul, és ezáltal a Magyar Állam javára 2400000 Ft jelzálogjog és hozzá tartozó elidegenítési és terhelési tilalom kerül az ingatlanra". Ez mit jelent? Mi szeretnénk most eladni a lakást, akkor nem adhatjuk el? Vagy ez átvihető másik ingatlanra? És ez a jelzálog meddig lesz bejegyezve?
Köszi a segítséget!

lewho # 2011.03.08. 14:35

Szia!

Az adásvételi szerződéstől számítva 10 évre lesz bejegyezve.

Mi szeretnénk most eladni a lakást, akkor nem adhatjuk el?

Igen, főszabályként ezt jelenti. De, ha visszafizeted a szocpolt, akkor eladhatod. Vagy ha másik lakást akarsz venni, akkor ugyan letétbe kell helyezni a szocpol összegét, de miután megvetted a másikat, visszakapod. Eredj a jegyzőhöz vagy a kincstárhoz!

beske # 2011.03.08. 18:01

Szia Lewho!
Köszi a gyors választ.

Kalim Pál # 2011.03.08. 20:56

A bank jól írta. A gyermek megszületésének igazolásával a Magyar Államot és a pénzügyi lebonyolítás miatt a pénzintézetet is megillető jelzálogjog automatikusan átalakul a Magyar Állam javára szóló jelzálogjoggá és elidegenítési és terhelési tilalommá, mivel a lakáscélú állami támogatás nyújtásának csak egyik feltétele a gyermek megszületése, a másik feltétel az, hogy az ingatlant meghatározott ideig nem lehet elidegeníteni.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

berilla # 2011.03.08. 21:37

Kedves fórumozók!
Érdeklődnék, hogy van egy házam melynek 1/1-es tulaja vagyok. Két gyermekemre vettem fel a szocpolt, 6 éve. El szeretném adni a házam, és egy másikat venni. Időközben lett egy élettársam, akinek 3 gyermeke van a nevelésében. Ő még nem vette fel a szocpolt. Közösen szeretnénk házat venni.
Érdeklődni szeretnék, hogy ha eladom a házam, akkor átvihetem az én két szocpolomat a vásárolandó házra? Én új ház építésére kaptam szocpolt, ha nem új házat veszünk, akkor csak fél szocpol jár?
Össze kell-e házasodnunk, hogy az ő három gyermeke után is megkapjuk a szocpolt? Használt lakásra csak fél szocpolt kapunk a három gyermek után?
A ház az én nevemen lenne, de ő lenne a haszonélvező.
Válaszukat köszönöm.

lewho # 2011.03.10. 07:53

"Új" szocpol már nincs. Ha eddig nem vette igénye az élettársad, most már nem is veheti.

Ha eladod a házad, és legalább akkora értékben veszel másikat, akkor a teljes összeg átvihető.

vizsi # 2011.07.04. 12:23

Sziasztok fórumozók. beske kérdéséhez kapcsolódóan szeretném kérdezni. Elküldtük a földhivatalba a bank által kiadott papírokat és a hivatal csekket küldött ,hogy amit mi kérünk, a felvett szocpol teljesítése utáni jelzálog törlését az nem ingyenes bár előtte telefonba azt mondták , hogy az. Szeretném tudni mikor mondtak igazat. Köszönöm

lippaiéva # 2013.03.04. 18:54

2004-ben megelőlegezett kölcsönt vettünk fel 2 gyermekre, mellette pedig egyx állami kamatámagatású hitelt.
csak 1 gyerekünk született, és napokban hívott a bank, hogy a 2.gyermek türelmi ideje lejárt.(1,2m szocpolt kaptunk rá)

Kérdésem:Szükség van e valamiféle jelzálogbejegyzésrev törlésre,
És mennyi lehet a költsége ennek?

Veress Károly

bigdady # 2014.03.04. 12:06

Sziasztok!

2008.10 hóban bejegyzett lakásépítés miatti utólagos szocpol jelzáloga meddig marad a házon? 5 vagy 10 év?
Köszi

MajorDomus # 2014.03.04. 20:37

már csak 4!

demeroland # 2014.04.01. 16:28

Sziasztok!

2004-ben vettem fel 450 eFt adóvisszatérítési támogatást, és 800 eFt megelőlegező kölcsönt. Mindkettő jelzálogjoga bejegyzésre került. 2005-ben született fiam miatt átírták a 800 eFtot az állam javára. 2006-ban eladtam a házat, jegyző felfüggesztette a jelzálogokat, és 2007-ben vásárolt új házra átirattam. A 10 év májusban lejár, így kérvényezhetem a 450 eFt adóvisszatérítés törlését. Azt nem tudom, hogy a 800 eFt szocpolra a 10 év 2004-es szerződéskötéstől számít, tehát ezt is töröltethetem májusban, vagy a fiam 2005-ös születésétől mérik, így várni kell még egy évet?

Köszi,
Rol

MajorDomus # 2014.04.02. 17:56

2005-től

demeroland # 2014.04.06. 08:47

Kedves MajorDomus!

Köszönöm a választ. Idő közben egy másik forrásból (tapasztalat) az ellenkezőjét jelezték felém, ezért meg szeretném kérdezni, hogy mi lehet az ellentmondás oka?
Másik kérdésem, hogy mivel értékesíteni szeretném az ingatlant, ezért letétbe kellene helyeznem az összeget a MÁK-nál, amit egy új ingatlan vásárlása után (esetleg építkezés) szeretnénk visszakapni. A visszautaláskor a MÁK ismét vizsgálja a jogosultságot, vagy csak a tulajdonjogot?
Köszönöm a segítséget!
Rol

MajorDomus # 2014.04.07. 20:42

Az ügyfészolgálaton tájékoztatnak a beadando dokumentumokról.

VeraLitta # 2014.08.19. 12:54

Üdv!
Érdeklődnék hogy 2006-ban kaptam építésre 2400.000 Ft szocpolt.Most eladtam a házat 28 M.Ft ért és veszek 25 M.Ft-ért.Kifizetem belőle a hitelemet ami 7,8mft.Meg áthelyezem számlára a 2,4 M.Ft-ot. Veszem ugye a házat 25 M.Ft-ért.ebből 7,4 M.Ft lesz hitel. Mikor adja vissza az államkincstár a 2,4 M.Ft-ot?vagy mennyit kapok vissza?Mert azért kell 7,4 hitelt felvennem,mert az eladó nem bír várni míg visszakapom az államkincstártól.Kicsit bonyolult nekem ez.
Mert úgy tudom vissza utalja ha a nevemen van a ház.és ő akkor újra bejegyzi a földhivatalnál.mert még 3 év lenne a lejárathoz.
Kérem írja meg nekem jól látom e a dolgokat.Köszönöm!Üdv! Vera

TinChris # 2017.09.15. 05:53

Kedves Fórumozók!

10 évvel ezelőtt vettem fel szocpol támogatást, amit most szeretnék töröltetni. Szeretnék azonban minél kevesebb felesleges kört futni. A kérdésem az lenne, hogy mi a törlés menete, melyik hivatalba kell mennem, illetve hogy intézhető-e nem személyesen is egy ilyen törlés (pl. feladom postán), amit nem is értek miért nem törölnek hivatalból ...hiszen már nem jogos a jelzálog. Az ingatlan Pest Megyében található. A kormányablak oldalán azt olvastam, hogy ennek ellenére a XIII. kerületi Földhivatalba kell beadni. A jelzálogot a Ráckevei Körzeti Földhivtala jegyezte be anno.

lajcsó # 2017.09.15. 06:47

A jelzálogjog törléséhez a jogosult által kiadott törlési engedély szükséges. Azt kell beadani - a kérelem mellékleteként - az illetékes földhivatalba.
A földhivatal illetékessége magváltozhatott. (Nem túl gyakori.)
Ha nem az illetékes földhivatalba nyújtod be a kérelmedet akkor hivatalból átteszik az ügyedet az illetékes földhivatalhoz.

nonolet # 2017.09.15. 13:02

TinChris

A törlési engedélyt a folyósító bank back-office adja ki.

Szóval: irány bank és kérd tőle a törlési engedélyt
Ha megvan, akkor azzal mehetsz a földhivatalba.

lajcsó # 2017.09.15. 15:42

A törlési engedélyt nem a bank adja ki, hanem az illetékes kormányhivatal. Szocpol támogatás esetében a jelzálogjog jogosultja ugyanis nem a bank, hanem a Magyar Állam.

nonolet # 2017.09.15. 17:15

Nekem (tavaly) az OTP adta ki... mivel ő folyósította.

Mégpedig a Magyar Állam megbízásából anno.

drbjozsef # 2017.09.15. 19:20

Ismerős tavaly intézte.

Kormányhivatalhoz írt egy kérelmet a törlési engedély kiadására, beleírta az adatokat (időpontok, szerződések-sezerződésszámok!, személyesek, ingatlané) kérték csatolni a jogerős lakhatási másolatát, és az adott szerződéseket (szocpol, ÁFAvissza, utóbb születettre szocpol), DE ezeket személyesen be is kellett mutatni eredetiben (vagy levélben, de akkor hitelesített másolatokat kell beküldeni, az drága, közjegyzős).

Aztán ezeket az engedélyeket szintén egy kérelemmel beadta a földhivatalhoz, majd egy hónap múlva jöttel is a határozatok.

Bank nem kellett.

TinChris # 2017.09.16. 16:36

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :-)

editrol # 2017.09.30. 17:47

Kedves fórumozók.

Segítséget szeretnék kérni. 2005-ben édesanyámék az öcsémre és rám iraték a családi házunkat, majd a családi házzal azonos udvarra szocpol támogatással( másik 3 testvéremre) elkezdtek építtetni egy házat. A vállalkozó félkész állapotban hagyta a házat ami azóta sem készült el. ( a vállalkozó börtönbe került folyamatos tárgyalásra jártak édesanyámék)
Kérdésem az lenne így a régi családi házra van-e valami törvény hogy azt nem adhatjuk el vagy valami ? Nincs megosztva a telek. Így nem törli az állam a jelzálogjogot, hogy a vállalkozó lelépet ? Szeretnénk eladni a szülői házat ezért kérdezem: Vagy esetleg az megoldás lenne ha megosztan nák a portát ( mindkét ház külön utcáról megközelíthető)így a régi ház már eladható lenne?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.30. 19:22

Visszafizetik a támogatást, és már törlik is a jelzálogot.

drbjozsef # 2017.09.30. 21:46

A szocpol miatti terhelési és elidegenítési tilalom miatt se eladni, de megosztani sem tudják a telket. Már eleve bajban vannak szerintem, mert a szocpol szerződés feltétele, hogy az építési engedélynek megfelelő határidőn (ami minden bizonnyal jócskán letelt már 2005 óta) belül befejezzék az építkezést. Már rég vissza kellett volna fizetni a szocpolt.

Sajnos nem számít, hogy az építő lelépett, még akkor sem, ha pénzt is elvitt, és megkárosította magukat (tehát kevesebbet épített, mint fizettek neki), mert ez másik ügy. Ha ez történt, polgári perben követelhetik tőle, de ez a szocpolt nem érinti.

Úgyhogy nem nagyon van más út, mint a támogatás visszafizetése az államkincstárnak, és akkor kapnak törlési engedélyt, és tehermentesíthetik az ingatlant az eladáshoz, esetleg megosztáshoz (de ez a helyi építési szabályoktól függ, egyáltalán nem biztos, hogy megtehető). Legfeljebb úgy adható el, hogy osztatlan közös tulajdonként a mostani ingatlan bizonyos százalékát adnák el, és használati megosztási szerződést kötnének a vevővel, hogy ki mennyit használ pontosan. De ez sem a legjobb megoldás, közös lónak túros a háta...

Mindenesetre az első lépés nemigen lehet más, mint a szocpol visszafizetése.

Esetleg valamilyen méltányossági kérelem talán van, de szocpol esetén, ha nem épül fel a ház, nem nagyon szoktak ilyet adni. De egy próbát megérhet, azt hiszem a Kormányhivatalnál kellene érdeklődni.