Ingatlan csere


kinezes # 2017.01.10. 12:00

Vagyis az új ingatlanra kerül rá amire cserélem?
Jól értem? Akkor a cserébe nincs beleszólása a haszonélvezőnek?

Rexor # 2017.01.10. 11:43

Elcserélheted, de az ingatlanon rajta marad a haszonélvezeti jog továbbra is.

kinezes # 2017.01.10. 11:40

Üdv.

Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan cserélhető-e. Illetve milyen módon? A párom elhunyt és anyósom haszonélvezeti joga rajta van a házon. Ő özvegyi jogra hivatkozik mivel tavaly elhunyt apósom neve is rajta volt mint haszonélvező, tudtommal a haszonélvezet nem örökölhető, akkor milyen jogai vannak, ha eladom vagy elcserélem az ingatlant? Van-e valamilyen más lehetőségem? Köszönöm gyors válaszukat.

kinezes # 2017.01.10. 11:40

Üdv.

Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan cserélhető-e. Illetve milyen módon? A párom elhunyt és anyósom haszonélvezeti joga rajta van a házon. Ő özvegyi jogra hivatkozik mivel tavaly elhunyt apósom neve is rajta volt mint haszonélvező, tudtommal a haszonélvezet nem örökölhető, akkor milyen jogai vannak, ha eladom vagy elcserélem az ingatlant? Van-e valamilyen más lehetőségem? Köszönöm gyors válaszukat.

MajorDomus # 2016.11.17. 22:38

Gondolom hiteltörlesztésről van szó.

Van erre lehetőség, ha van ingatlan amire átveszed a hitelt.

Egyetlen apróság nehezíti az ügyet.

A bank hozzájárulása és engedélye.

Kezd a kört a bank jogászainál.

Sok sikert.

Jocó884 # 2016.11.17. 22:33

Üdv !
Elnézést ha nem ide tartozik teljesen tanácstalan vagyok ebbe a témába . Azt szeretném meg tudni , hogy anyukámnak van egy elég nagy lakástartozása .
Már régóta nem lakik benne de most is vonják tőle a törlesztő részletet . Szeretném át vállalni a hitelét de nem arra a lakásra hanem Budapesten egy kisebbre . ilyenre van lehetőségem ??
ha valaki tud segiteni ebbe a témába kérem irjon

lajcsó # 2016.11.17. 21:52

Mindhárom kérdésre igen a válasz.

K_Tünde # 2016.11.17. 21:17

Tisztelt Fórum!

Beépítetlen üdülőövezeti telket cseréltünk családi házrészre értékben, tehát pénzmozgás nem történt.

Kérdésem, hogy jogos-e a NAV-tól kapott, a csereszerződésben megjelölt lakásrész értékre vonatkozó 4%-os illeték kiszabás?
Az azonos érték illetékmódosító hatása csak akkor érvényesül ha lakóingatlant lakóingatlanra cserélünk?
Az új telektulajdonosnak is kell fizetni az érték 4%-át?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.04. 05:19

Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes. A trükközés meg csak elsőre tűnhet jó ötletnek, később komoly bajok lehetnek belőle. És akkor már késő.

drbjozsef # 2016.10.04. 04:33

Így van, ajándékozzátok el egymás között a két lakást, és az első lakásszerzési illetékkedvezmény is járhat a párodnak, de annak nem az a feltétele, hogy nincs a nevén ingatlan, hanem az, hogy soha nem is volt. Ha ez stimmel, akkor csak a felét kell megfizetni.

Egyébként nem érdemes azonos értékűnek nyilvánítani a két lakást, ha amúgy nem azok, az illeték alapja - ami esetetekben amugy nem kell fizetni - sose az, hogy minek nyilvánítod, vagy mit írsz adásvételkor a szerződésbe, az illetékalapot a NAV határozza meg.

aaa111 # 2016.10.03. 13:55

Bocsánat, a Te válaszod nem vettem észre! Tehát az ajándékozás marad, és ott csak ügyvédi költségek vannak.

aaa111 # 2016.10.03. 10:53

Nagyon köszönöm a felvilágosítást! Lennének még kérdéseim, ha szabad:

"A csaladi haz eseten Te elvileg nem fizetsz (hiszen 9 helyett csak 6 millio lesz a Te reszed erteke), viszont ha a parod nem tud lakaseladast szembe allitai ezzel a vetellel, akkor a teljes 6 millios resze utan fizet vagyonszerzesi illeteket."

Neki nincs ingatlan a nevén, és a 35. életévét sem töltötte még be. Akkor Neki majd a 3 millió után kell fizetnie illetéket? Nekem meg egyáltalán nem kell fizetnem a ház után illetéket, jól értelmezem?
A másik dolog: lakáscsere esetén lehetséges-e olyat csinálni (szülő és gyermeke között), hogy mindkét lakás azonos értékűnek nyílvánítjuk, így illetékmentes lenne? Ha az az út nem megy, mindkét felet érinti a 4%-os illeték? Vagyis pl. 1,5 millió Ft különbözet után fizetnénk mindketten 60-60 eft-ot? Esetleg olyat lehet-e, hogy ez a zsebünkbe maradjon, hogy én elajándékozom a Édesanyám nevére a lakásom, Ő pedig nekem ajándékozza az övét? Így nem kellene fizetnem illetéket?
Köszönettel!

elfmage999 # 2016.10.02. 20:14

Egyenesági rokonok között az ajándékozás illetékmentes.

Azaz ha te is és édesanyád is ajándékozza az ingatlant akkor nincs illeték.

Egyebekben drbjozsef által írtak szerintem jók.

Szerintem érdemes az illetékmentességig kihasználni a lakásértékesítésedet, és azt a részt mindenképpen a te nevedre írni, már csak azért is mert nekem eleve különvagyonodnak tűnik az a rész.

Ami után úgyis kell illetéket fizetni azt már oda tologatjátok ahova szimpatikus.

drbjozsef # 2016.10.02. 17:47

Miután mindkét lakás szerzése régebben volt mint 6 év, ezért cseréjük esetén sem kell egyik félnek sem adót fizetnie.

Viszont arra számítsatok, hogy illetékfizetés lesz.

Te eloszor fizetsz a 1,5 millio utan, mert ennyivel nagyobb értéku lakast szerzel. (felteve, hogy a NAV is elfogadja a lakasok erteket, ha nem, akkor az altaluk megallapitott ertekek utan fizettek).

A csaladi haz eseten Te elvileg nem fizetsz (hiszen 9 helyett csak 6 millio lesz a Te reszed erteke), viszont ha a parod nem tud lakaseladast szembe allitai ezzel a vetellel, akkor a teljes 6 millios resze utan fizet vagyonszerzesi illeteket.

Elvileg csokkenthetitek az illeteket ha nem 50-50, hanem 75-25 aranyban szereztek, mert akkor neked meg mindig nem kell, a parodnak meg csak 3 millio utan, de persze ez a kesobbiekben problemat okozhat.

aaa111 # 2016.10.01. 09:33

Tisztelt Fórumozók!
Kérdésem a következő: Édesanyám és én el szeretnénk cserélni a lakásunkat. Az enyémet (amiben egyébként Édesanyám lakik nagyjából 7,5mFt értékű) 2004-ben vásároltam, amiben én és a Nejem lakik pedig Édesanyámé, amely 1996 óta van a tulajdonában, és nagyjából 9mFt értékű. A csere után azonnal értékesítenénk a lakást és vennénk egy kb. 12 milliót érő családi házat párommal 50-50% tulajdonjogban.
Várhatóan mennyi lesz az adó mértéke?
Köszönettel!

ObudaFan # 2016.05.18. 04:52

Beuska1206

Az eladási árból levonod a csereszerződésben rögzített értéket, és a különbözet után kell megfizetni a 15% szja-t.

MajorDomus # 2016.05.17. 20:40

Ha van értékkülönbözet!

Beuska1206 # 2016.05.17. 15:51

Tisztelt Jogi Fórum!

A párom és az apósom elcserélnék a lakásukat. A párom lakásán jövő májusban járna le az 5 év.
A csere után eladnánk a megszerzett lakást és a vételárból valamint az én lakásom vételárából 1/2-1/2 arányban vennénk egy családi házat.

Az eladott ingatlanok fedezné a családi ház vételárát, nem szereznénk jövedelmet.

Ebben az esetben 5 éven belüli ingatlan eladásról szóló szja törvény érvényes? Vagyis az elcserélt ingatlan után kell szja-t fizetni?

Előre is köszönöm a választ.

Köszönettel: Reinicke Beáta

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.31. 12:33

Van. Szerződést kell kötni.

1977Gabi # 2016.01.31. 11:42

Tisztelt Jogi Fórum!
Ingatlancserével kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.
Egy kis, de teljesen felújított házat szeretnénk elcserélni egy nagyobb de felújításra szoruló házra.A csere során nem lenne "pénzforgalom", mert úgy egyeznénk meg, hogy a komfortbeli különbség kiegyenlíti a méretbeli különbséget.Tehát megállapodásunk szerint a két ház azonos értéket képviselne.
Erre így van-e lehetőség, és ha van mi ennek a pontos menete.
Tisztelettel:Juhász Gábor

MajorDomus # 2015.12.22. 21:48

Sok sikert!

szint # 2015.12.22. 19:30

Tisztelt Fórumozok !
2014-ben került 100% -os tulajdonomba szüleim lakása. Ekkor vásároltam meg testvérem részét 5M forintért. Kérdésem : ha 2016-ban eladom 11M-ért akkor (sajnos jól számolom) kb 900.000 ft adót kell fizetnem :-( Akkor is ezt kell fizetnem ha veszek legalább 11M ft értékű ingatlant az eladás évében? Illetve milyen kiadásokkal kell még számolnom  illeték stb ? Köszönöm a segítő válaszokat!!!!

vpi123 # 2015.12.21. 06:36

Köszönöm szépen a segítséget.

MajorDomus # 2015.12.17. 00:10

Az elvi megoldást akartam szemléltetni a kulcsok régiek de azt nem is kérdezte vpi123.

Ettol függetlenül igazad van.

Rexor # 2015.12.16. 13:58

Majordomus: legközelebb csekkold le mégegyszer ha bemásolsz ide valamit. Az szja már jó ideje nem 25%, hanem 16% (jövőre 15%). A lakásszerzési illetéknél már nincs 2%, fixen 4%.