Telekhatár - rendezés


Ksatya # 2011.07.19. 07:51

Kb. ½ ha-nyi külterület kerül a szomszéd külterületi tulajdonába, a záradékolt változási vázrajz és a körzeti földhivatal jogerős engedélyező határozata beszerezve, már csak a tulajdonjog rendezési megállapodás okiratba foglalása hiányzik.
Kérdésem, hogy mi a különbség az adásvételi szerződés és a tulajdonjog rendezési megállapodás között (ez esetben)? Gondolom itt is meg kell állapodni egy árban, s vétel jogcímén kell kérni a bejegyzést a földhivatalban. A határozatot és a vázrajzot - gondolom én - mellékelni kell, akárcsak a megállapodást (szerződést?). Az okirat megnevezése lehet-e „TELEKHATÁRRENDEZÉSI MEGÁLLAPODÁS ÉS ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS, vagy az „ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS” nem is szerepelhet benne? Vita esetén mi az irányadó jogszabály? Ptk.?, Tftv.?, ??
Várom a Hozzáértők segítő válaszait!
üdv: satya

C a s a b l a n c a # 2011.07.19. 10:17

Bízd az ügyvédre.

(Egyébként sok függ attól, hogy hogyan kerül az az ingatlan a tulajdonba. Ajándék? Adásvétel? Bírói ítélet kötelez a telekrendezésre? Ingyenes vagy visszterhes az ügylet?)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.19. 11:07

Kérdésem, hogy mi a különbség az adásvételi szerződés és a tulajdonjog rendezési megállapodás között (ez esetben)?

Sok, de téged tényleg nem kell, hogy érdekeljen, annál is inkább, mert így első blikkre sima adásvételnek tűnik.

Ksatya # 2011.07.19. 14:28

Vétellel kerül a szomszéd tulajdonába, úgy, hogy ezáltal az egyik helyrajzi számon a mi tulajdonunk csökken, a másikon a szomszédé nő, azaz 2 hrsz.-t érint a változás. 2 x 6.600 Ft igazgatási szolgáltatási díjat kell ezért fizetni? Ez esetben mi legyen a hatóság döntésére irányuló kifejezett kérelem (4. számú oszlop) a mi tulajdonunkra vonatkozó hrsz-re, ami csökken? A szomszéd növekedő tulajdonú hrsz-ére vonatkozóan meg tulajdonjog bejegyzést kell kérni vétel jogcímén?
Kérdésem lényege az lenne, hogy a telekhatár-rendezés ingatlan-nyilvántartási átvezetését az iny. kérelem II. részén hogyan kellene kérni, van-e mód esetleg megspórolni 1 x 6.600 Ft-ot?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.19. 14:39

Szerintem mind a kettőnél adatváltozás bejegyzése.
Akkor most te vagy az eljáró ügyvéd?

Ksatya # 2011.07.19. 14:51

Igen és nem volt még ilyen ügyem, ezért, ha röstellem, ha nem, elbizonytalanodtam itt, mert sem a 1997: CXLI. tv., sem a vh. rendelete nem igazít el számomra megnyugtatóan.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.19. 17:04

OFF
Ne rössteld, azért is van a Fórum, hogy segítsünk egymásnak.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.19. 17:08

Ha esetleg bővebb magyarázatra szorul az álláspontom:
A két - helyrajzi szám alapján azonosítható -ingatlan tulajdoni viszonyai, a rajtuk fennálló jogok nem változnak, mindegyiknek ugyanaz marad a tulajdonosa. Ami változik, az mindkettőnek a területnagysága, ami az I. oldalon feltüntetett adat. (Plusz a határvonal, ami térképadat.)

Ksatya # 2011.07.19. 17:30

Köszönöm, kbs!
Magam is e felé hajlottam, talán az zavart meg, hogy - noha a földhiv. jogerős határozata és a változási vázrajz alapján de mégis - itt van a tulajdonrendezésre vonatkozó megállapodás, mely esetünkben tulajdonképpen egy vétel, hisz' a szomszéd fizet a tulajdonába kerülő ingatlanrészért. Ezért nem klappolt sehogy sem, mert a kérelemben előbb a vétel jogcímén erőltettem a kérelem tárgyát, s így abszolút benéztem. (szerintem)

Ksatya # 2011.08.24. 09:03

Üdv!
Na, ez nem jött össze!
A földhivatal szerint - lévén termőföldről szó - ki kellett volna függeszteni az ajánlatot. Mi + épp ezt akartuk elkerülni, ezért választottuk a telekhatár-rendezést. A földhivatal szerint nem kerülhető meg a kifüggesztés. Szerintetek? Ha igen, hogyan?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 15:55

Megfellebbezheted, de valószínűleg igazuk van. Ha a "telekhatár-rendezés" úgy történik, hogy az egyik telekből csak elvesztek, a másikhoz meg csak hozzátesztek, akkor az dogmatikailag mégis csak adásvétel.
Tartanak valakitől, akinek az elővásárlási joga még a szomszédét is megelőzi?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 15:56

(Ha nem termőföld lenne, bejegyezték volna.)

Ksatya # 2011.08.24. 17:46

Ja, állambá'-tól (nfa) :(

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 19:58

Dobj egy emilt.

jean4707 # 2011.08.28. 09:26

Üdv mindenkinek!
Arra szeretnék választ kapni, hogy az elválasztó kerítés
melyik telekhez tartozik?(kerítés javítás miatt)
A segítséget köszönöm: Jean

véső (törölt felhasználó) # 2011.08.28. 09:46
Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 11:50

Jujj. Kisokos. Hát ja...

véső (törölt felhasználó) # 2011.08.28. 13:34

kerítés-javításhoz ennyi elég is...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 15:22

Igen, meg utcasepréshez is.

bébisárkány # 2012.04.03. 09:44

Üdvözlöm Önöket!
Nem akartam új fórumot nyitni,remélem sikerült a problémámhoz legközelebb állót megtalálnom:

Problémám a következő:
Utcánkban a házak a tényleges telek határtól kb 60cm-re épültek(csurgó résznek hívják,azt hiszem).
Az utcáról nézve minden ház a jobb oldalon.
Kivéve a szomszédomét,aki a telke legvégére épített házat.
A telke jobb oldalán pedig-ahol mindenki másnak a háza áll-neki melléképülete van,illetve kerítés.
Az ő melléképülete és kerítése sem a telekhatáron,hanem attól kb 60-80 cm-re áll.
Nekem van egy féltetős szerkezetem,ami a ténylegesen álló kerítésig tart.
Tudom ,hogy ezzel gyakorlatilag az ő részét használom.Nem mi építettük,ezer éve így áll.

Gondolt egyet a szomszéd és neki állt bontani a kerítést(épített tégla fal),hogy ő azt arrébb teszi a telek határra és én bontsam el a féltetőmet,de gyorsan.

Elviekben én el is ismerem,hogy átlóg az ő területére a féltető,el kell bontanom.

Sajnos azonban jelenleg nem áll módomban neki esni rögtön.

Kérdéseim:
(Voltam bent a polg hiv műszaki osztályán és a földhivatalban is,de nem tudtak segíteni,csak azt hajtogatták,hogy egyezzünk meg,de sajnos velük nem lehet.)

1:Joga van a kerítést(épített tégla) és egy féltetős teraszt a tényleges telekhatárig kiépíteni?(a szokásjoggal ellentétben,ami szerint mindenki 60-80 cm-el beljebb épít)?

2:Mennyi idő alatt vagyok köteles lebontani az én féltetőmet?

3:Kérhetem,hogy hivatalosan tűzzék ki a telek határt?Azt nekem kell akkor fizetni?

4:A szomszédnak az apja a kőművese.Gyanítom,hogy semmiféle engedélyük,tervrajzuk nincs.(Kell neki egyáltalán?)
Kérhetem én,hogy ezeket mutassák be,mielőtt neki állok bontani a féltetőmet?

Egyáltalán kié a kerítés?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

nanemaaa # 2012.04.04. 10:53
  1. Igen
  2. A teljesítésre reális határidőt illik biztosítani, de akár fel is jogosíthatod, hogy bontsa el ő. Ha nem egyeztek meg az időpontban, akkor bíróság lesz a dologból, az alapból eltart egy-két évig.
  3. Nem kérheted. De ha vélelmezed, hogy átépít, vagy vitatott a telekhatár pontos helye, akkor az is lehet bírósági ügy.
  4. Nem.
  5. Alapból azé, akinek a telkén áll.
Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.04. 11:30

Nekem van egy féltetős szerkezetem,ami a ténylegesen álló kerítésig tart.
Nem mi építettük,ezer éve így áll.

Eh jogi probléma, azonnal fordulj ügyvédhez elbirtoklás megindítása miatt.
Birtokon belül vagy, így minden beavatkozás a szomszéd részéről birtokháborítás!!!

bébisárkány # 2012.04.04. 12:15

Köszönöm a válaszokat!

Nem kell építési engedély,vagy nem kérhetem,hogy mutassa meg?
Arra gondoltam,hogy azon esetleg rajta lenne hogy hol is van a telekhatár.

nanemaaa # 2012.04.04. 13:48

Nem kell.

bébisárkány # 2012.04.05. 04:52

Köszönöm!
Akkor külön érdekes,miért kiabálta tegnap át a szomszéd asszony hogy neki van építési engedélye:-)