Telekhatár - rendezés


drbjozsef # 2017.03.26. 17:47

(megj: ha csak két lakás a ház, akkor egyáltalán nem biztos, hogy társasházkén működtök, arra még nem kötelező ez a forma.)

drbjozsef # 2017.03.26. 17:46

Mónika,

a megkötött szerződéseteket nézzed át jó alapaosan, és azt gondold át.

Nyilván nem egy "fél házat" vagy "fél ingatlant" vett, ilyet nem írnak egy szerződésbe. Ha önálló albetétként van külön helyrajzi száma az épületnek, akkor azt vette meg szerződés szerint (feltételezem), ott nincs kérdés, köze nincs hozzá, hogy a Tied nagyobb-e, milyen színű, vagy hogy forog-e kacsalábon.

A kérdés, hogy a telek hogyan szerepel a szerződésben. Ha négyzetméter szerint, vagy térképszelvény szerint, akkor megint nem kérdés.

Be kell tartani, vagy tartatni a szerződést. Én látatlanban inkább azt gondolnám, hogy nincs igaza, és neked van igazad, de ezt biztosra csakis a szerződés pontos ismerete alapján lehetne eldönteni.

T. Mónika72 # 2017.03.26. 07:54

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Immaculata # 2017.03.26. 06:05

T. Mónika72

Az ingatlanotok osztatlan közös tulajdon. Társasházként működtök, így a lakások külön albetétben vannak.

Ha eladáskor úgy adtad el vevőnek a fele részt, hogy megállapodtatok a használatban, akkor ahhoz kell tartania magát.

Kérhetsz birtokvédelmet a Jegyzőtől, mert amennyiben nem tiltakozol, egy idő után az a használat fog fennmaradni, ami jelenleg van, nem az, ami a földhivatalba be lett nyújtva.

MajorDomus # 2017.03.25. 21:50

Tessék!
Ha önálló helyrajzi száma van a háznak,akkor önálló telekrésze is van,mert különben nem lenne önálló ingatlan!

Tehát a földhivatalban lévő térképmásolat szerint illeti meg a telekrész,s nem aszerint,hogy te mit mérettél ki a földmérővel!

T. Mónika72 # 2017.03.25. 21:37

Tisztelettel. Csak annyi lett volna a kérdésem hogy ha a földmérő kimérte a felét,le lett rajzolva,iktatva lett akkor jogosan veszi el azt a területet vagy sem. Ha el szeretném adni az én házam hogy magyarázom meg a vevőnek a méter különbségeket?Eddig még erre a kérdésre nem kaptam választ.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 19:35

Jól látszik hogy az én házam nagyobb és utána egyenesen folytatódik a határvonal. Ezért nem értem miért vette ki a házam alól azt a 28 négyzetmétert és tolta át hozzám a kerítést.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 19:31

Le is van rajzolva hogy a telek középen van elválasztva. Mindenkinek az 1141 négyzetméterből egyenlő arányban 570,5-négyzetmétere van.

drbjozsef # 2017.03.25. 19:08

Akkor itt a pontos szerződés ismeretére lenne szükség.

Valszeg még az is pongyola, hogy "fél telekkel" eladtatok.

Ha ki lett mérve, földmérővel, akkor hogyan lett ez bevezetve az adásvételibe?

Mi szerepel pontosan az adásvételiben?

Ha az osztatlan közös tulajdon felét vette meg, akkor mivel a Te lakásrészed nagyobb, akkor jogos lehetne, hogy neki ezzel arányosan nagyobb telekrész járjon. Hiszen az övé kisebbet foglal el. De ez elég hulyeseg lenne, mert egy lakás es egy telek negyzetméter ár eléggé más, nem összevethető.

Ha konkrétan az egyik házfelet és _a_teljes_telek_felét_ vette meg a szerződés szerint, akkor nem jár neki nagyobb resz, de mivel a haza kisebbet fogalal el a sajat reszebol, ezert neki a haz koruli (hazakon kivuli) telekreszbol ertelemszeruen egy nagyobb rész jar.

Ha pedig a hazfelet es a _maradek_telek_ felét vette meg, akkor egyértelmű, hogy a maradek telket kell felezni, annak jar a fele, tehat a teljes haz+telek neki kisebb lesz, neked meg nagyobb (mert nagyobb a lakasod).

De mit mert a foldmero? Nem azt, hogy hol kell huzodnia a keritesnek? Ez lenne a lenyege.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 18:57

Most olvastam a másik választ. Köszönõm. Az én házam nagyobb 28 négyzetméterrel.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 18:53

Köszönöm a gyors választ. Lehet hogy nagy idegességemben nem fogalmaztam pontosan.(Elnézést kérek érte.) A házak már külön helyrajzi számmal rendelkeznek. És az adásvételi szerződésben a telek felezve lett. Ki lett méretve földmérővel pontosan. De nem ott van a kerítés ahol annak lennie kell hanem az én oldalamon a felétől beljebb. Azzal indokolta hogy az én házam nagyobb és átnyúlik az ő területére. Mivel azt nem tudja használni elveszi onnan ahol tudja. A kertemből.

drbjozsef # 2017.03.25. 18:48

Mónika,

ha egy telek, akkor nincs "ő telke". Csak közös.

Ha a két lakás egyforma alapterületű, akkor nincs olyan, hogy átlóg. Egyáltalán nem kell a telek közepén lennie a háznak, az egyik sarokban is lehetne.

Egyforma a két lakás alapterülete?

Ha igen, akkor a ház körüli maradék kertet meg kell felezni, és kész. Bármilyen vonal mentén, cikkcakkban, akárhogy, csak négyzetméterre fele-fele legyen.

Ha pontosra akartok menni, akkor földmérőt kell hívni, az 30-50ezer forint, de kiméri hivatalosan.

Nehagyd, hogy elvegyen a tiedbol, kesobb, esetleges eladasnal megszivod.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 14:48

Üdvözletem Mindenkinek!
Tanácsot szeretnék kérni.
Adott egy telek két házzal.Egymás mellé vannak építve.Múlt év decemberében eladtuk az egyiket a fél telekkel.A másikban Én lakom. Három nappal ezelõtt megjelent az új tulajdonos és levâlasztotta a telket de nem a felénél ami a szerződésben volt hanem 85-centivel az én részemre átlógva. Amikor megkérdeztem miért nem a felénél válassza le az volt a válasza,hogy az én házam átlóg az ő telkére 2-métert és az a terület neki jár. Így még elvett tőlem 85-centi részt. Az lenne a kérdésem,hogy jogosan húzta ki a házrészem alól a területet?

MajorDomus # 2017.03.23. 23:21

Akkor jobb ha csendben maradsz!

nanemaaa # 2017.03.23. 06:33

Attis74
Ha közterületként van nyilvántartva, akkor nem.

MajorDomus # 2017.03.22. 20:15

Ügyvéd,biróság !

Attis74 # 2017.03.22. 20:06

Köszönöm nonolet! Alighanem belevágok.

Attis74 # 2017.03.22. 18:51

Köszönöm az információt alfateam!

De mit kell tennem, hogy álljak neki, kinek nyújtsam be az elbirtoklási eljárást?
Van-e esély rá, hogy a területet nekem adják?

alfateam # 2017.03.22. 16:40

Azért mert nyugatabban tudnák aludni ha rendbe lenne rakva papíron.
Akkor indíts el egy elbirtoklási eljárást.
Ha arra vársz, hogy valaki más lépjen akkor elbuktad az ügyet.

Attis74 # 2017.03.22. 15:50

Köszönöm a választ Vadsuhanc!

Azért mert nyugatabban tudnák aludni ha rendbe lenne rakva papíron.

Vadsuhanc # 2017.03.22. 15:03

40 éve nem piszkálja senki, Te miért piszkálnád ?

Én arra készülnék fel mi lesz, ha valaki piszkálja :-)
( Önkormányzat pld.)

Attis74 # 2017.03.22. 14:50

Üdvözletem az itt lévőknek!

Tud-e itt valaki abban az esetben segíteni, hogy van egy saját tulajdonú telkem.De mint saját mérések alapján kiderült, hogy nagyobb területet használok mint ami az én tulajdonom. Sőt már lassan 40 éve ez így van én gondoztam azt a területe, rendesen kerítéssel kőrbe kerítve. Ez egy utca végi utolsó ház, mely többlet területem önkormányzati.

Mit tehetek?
Ha felmérettetem, számíthatok-e valamilyen bírságra?
Valami úton nevemre kerülhetne-e ez a terület?

MajorDomus # 2017.03.16. 22:47

De nem árt tudni a valós helyzetet!

Sziszi67 # 2017.03.15. 09:08

Sziszi67
A szomszéd telkére nem tudok ráépíteni mivel a meglévőhöz építenék hátrafele.A beépítési százalékkal sincs gond.Mindel oldalról szomszéd van körbekerített tele.kb 1960ban épült házakról van szó.A tulajdonlapon 1946nm,a térkép szerint azt hiszem 1790nm körül van.Melyik adat az ami törvényileg hivatalos.Mikor mi megvettük minden így volt ahogy most van.

MajorDomus # 2017.03.14. 21:41

A pontos kitűzés mindenkinek érdeke!