Telekhatár - rendezés


Immaculata # 2017.02.10. 08:55

Igen, egyrészt választ kapsz a földhivatalban, de ebben az eljárásban szakhatóságként a helyi építésügyi hatóságot is bevonták, így először ott célszerű érdeklődni.

UJABZG # 2017.02.10. 08:54

Kedves Immaculata, köszönöm a választ!
A Földhivatalban erről biztos találok valamit, jól gondolom? Kikérhetem a telekkönyvi papírom betekintésre?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.10. 08:52

Nem figyeltél. Két telek. Csak eddig nem volt köztük kerítés , mert egyben használták.

Immaculata # 2017.02.10. 08:50

Ha egy telek megosztható, akkor meg lehet osztani úgy is, hogy két egyenlő részre, de úgy is, hogy az egyik telek a helyi szabályozásban meghatározott legkisebb minimális értéket éri el, a másik telek pedig a többi részét.

Valószínűleg eladás előtt úgy lett megosztva a telek, hogy az eladandó rész csak a minimális méretet érje el, és a tulajdonos számára meghagyott telek maradt a nagyobb rész.

A vevő m2 alapján vásárolt telket, így azt kell megnézni, hogy a megvásárolt telek megfelel-e a földhivatalban nyilvántartott m2-rel.

UJABZG # 2017.02.10. 08:32

Ha az is igaz, amit a helyek mondanak, az új telekhatár - ami az aktuális térképmásolaton van - milyen eljárással jöhetett létre a tulajdonosok részéről? Erre vagyok kíváncsi igazán - mivel nem vagyok szakember. Erre kérnék választ, ha lehetséges. Ugyanis többen szóltak már emiatt, és ezért is írtam ezt a bejegyzést.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.10. 08:24

Ne viccelődjünk már! A telekhatár ott van, ahol földhivatali térkép mutatja.

UJABZG # 2017.02.10. 08:17

Üdv.
Vásároltam egy ingatlant, ami egy hivatalosan igen, de a vásárlás pillanatában fizikailag nem megosztott telken található - a telek másik felén a tulajdonosoknak egy másik ingatlanja áll. Mindkettő az ő tulajdonuk volt a vásárlás pillanatában, de ahogyan hallottam korábbról, a másik ingatlan egy másik tulajdonosé volt eredetileg.
Miután megtörtént az adásvétel és elkezdtem a beköltözést, a tulajdonos jelezte, hogy a saját költségükre a telek elválasztását ők megcsinálják, felépítik az átláthatatlan fakerítést, ami majd végül fizikailag is elválasztja a két telket.
Megtörtént - persze a földhivatali térképmásolat alapján. Pár napra rá több helybeli jelezte, hogy valami nem stimmel, mert régen ugyan volt egy elválasztó kerítés ugyanúgy - egy tyúkketrec jellegű drótháló - , amit mindenki láthatott, de az nem ott volt, ahol a mostani kerítés áll, hanem méterekre arrébb, az ő telekrészükön. Tehát így én jókora részről lemaradtam, megkárosítottak. És hogy függetlenül attól, hogy a vásárlásom pillanatában már ő volt mindkét telek tulajdonosa, ő nem mozdíthatja el önkényesen a korábbi telekhatárt (nekem EZ nem logikus). Az igazat megvallva jól jönne az a pár méteres sáv, de addig nem szeretnék szólni sem, amíg ezzel kapcsolatban pontos választ nem kapok. Kérdés: jogos-e az a követelésem, hogy a régi elválasztás mentén illet meg engem a telekrész függetlenül attól, hogy mindkét telek végül az ő tuljadonuk volt, vagy onnantól kezdve, hogy mindkettő a tulajdonuk lett, ők ott húzzák meg az új telekhatárt, ahol akarják. Köszönettel: Andrea

nanemaaa # 2016.11.11. 07:31

szuper1
Ezek szerint telekhatár-rendezéssel. Hogy annak az alapja adásvétel, terület csere, vagy elbirtoklás lesz, az más kérdés.

szuper1 # 2016.11.10. 19:05

Tisztelt Jogi Fórum !

Telekhatár ügyben szeretnék tanácsot kérni.
Kb 2 éve vásároltunk egy telket egy romos kb 70 éves házzal amiről a a házat hivatalosan lebontattuk, a bontást vállalkozó csinálta és földmérő is ellenőrizte.
A nyáron terveket készítettünk egy új ház építésére, de
az új ház alapjának kitűzésénél a földmérő megállapítása szerint az új ház oldalhatára nem kerülhet a régi ház oldalhatárának helyére, mert a telekhatár kb 3 méterrel
telkünk belseje felé van. Ez a 3 méter, a telek teljes
hosszában kb 120 nm területet jelent. A régi telekhatárt a szomszéd se vitatta, így fogadta el.
Szeretném megkérdezni hogy miként kerülhetne az új ház az általunk megvásárolt telek régi szélére, mert így az új házudvara is jelentősen leszűkül.

Válaszukat előre is köszönöm, további szép estét !

szuper1 # 2016.11.10. 19:05

Tisztelt Jogi Fórum !

Telekhatár ügyben szeretnék tanácsot kérni.
Kb 2 éve vásároltunk egy telket egy romos kb 70 éves házzal amiről a a házat hivatalosan lebontattuk, a bontást vállalkozó csinálta és földmérő is ellenőrizte.
A nyáron terveket készítettünk egy új ház építésére, de
az új ház alapjának kitűzésénél a földmérő megállapítása szerint az új ház oldalhatára nem kerülhet a régi ház oldalhatárának helyére, mert a telekhatár kb 3 méterrel
telkünk belseje felé van. Ez a 3 méter, a telek teljes
hosszában kb 120 nm területet jelent. A régi telekhatárt a szomszéd se vitatta, így fogadta el.
Szeretném megkérdezni hogy miként kerülhetne az új ház az általunk megvásárolt telek régi szélére, mert így az új házudvara is jelentősen leszűkül.

Válaszukat előre is köszönöm, további szép estét !

nanemaaa # 2016.11.08. 14:03

Aki maszatol, az nem én vagyok.
De részemről a téma befejezve. Hogy mit és mennyit értesz meg a dologból, az a te dolgod. Jó esetben a kérdező megértette.

groszfater@gmail.com # 2016.11.08. 13:14

Ugyan, ne maszatolj már.

nanemaaa # 2016.11.08. 13:06

Olvass vissza, és próbáld megérteni, hogy mikor és miért írtam, hogy "be kell adni...."
Első körben megírtam, hogy nem szabályos. Ettől függetlenül nem lehet előre tudni, hogy a hatóság mekkora energiát fordít a szabályok betartására.

groszfater@gmail.com # 2016.11.08. 12:54

Akkor olvasd el ezt is :http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

különösen a 12 szakaszt !

Talán nem írsz le ilyeneket:„"De valóban, be kell adni, és majd kiderül.”"

nanemaaa # 2016.11.08. 11:54

Akkor ezt megbeszéltük.
Én azért megértettem a döntés és elolvastam az indokolást is.

groszfater@gmail.com # 2016.11.08. 11:27

Én-szerintem Te !

nanemaaa # 2016.11.08. 11:12

Félrevezeted a kérdezőt. :(

groszfater@gmail.com # 2016.11.07. 10:17
nanemaaa # 2016.11.07. 08:40

Sarah7525
Tévedsz. A telek állapota és a rendeltetése két dolog. Attól egy telek még nem lesz építési telek, hogy beépítésre szánt területen fekszik.
De valóban, be kell adni, és majd kiderül. Az, hogy a kérelmet ki adja be, opcionális. Önhatalmúlag a tervező be sem adhatja, csak ha van meghatalmazása rá.

Sarah7525 # 2016.11.06. 21:24

Sziasztok!attól még hogy rendezetlen a telek, nem azt jelenti, hogy nincs építési telek besorolásban...hanem azt, hogy mielőtt építkezni szeretnék rá, rendeznem kell a viszonyokat az önkormányzattal...kimérte a geodéta, tudom hol van az új telekhatár...
szimplán belefutottam abba, hogy az önkormányzat nem akarja elvenni most, hanem azt akarja, hogy én ajánljam fel ingyen, hogy szélesíteni tudják az utcát...én viszont azt szeretném ha fizetne érte Újbuda, mégha csak egy jelképes összeget de akkor is (hiszen a geodéta, a földhivatalba való beküldés és a kimérés mind az én költségem...legalább ezt térítenék meg...)

az ügyvéd azt mondja adjuk be a tervet, aztán majd ha nem tetszik az önkormányzatnak lesz belőle 'ügy'
az építész viszont addig nem adja be a tervet, amig nem rendezzük a telket...

nanemaaa # 2016.11.03. 06:52

Ettől? El. Az, hogy miként vették a telket és valójában micsoda, az két külön dolog. Veszek egy macskát, azt mondom, hogy labrador, attól még nem fogja őrizni a házat. ;)

groszfater@gmail.com # 2016.11.02. 15:29

Ja,-ha Te ettől eltekintesz:
11.kerület Hegyvidéki részén vettem 1500 nm-es építési telket,

nanemaaa # 2016.11.02. 15:08

...az érintett telek kialakítása ..... a településrendezési tervekben és a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e, a telek rendezett-e.

Nos, ha ezt a jogszabály vizsgálni rendeli, az azt is jelenti, ha nem történt meg a telek szabályossá alakítása, akkor az nem lesz építési telek, tehát nem lehet beépíteni.

groszfater@gmail.com # 2016.11.02. 11:42

nanemaaa !

Idéznéd, hol van ebben az, hogy nem engedi ?

nanemaaa # 2016.11.02. 08:28

Sarah7525
Ezek szerint nem építési telket vettél. Ha viszont kialakítod a rendezési terv szerinti építési telket, akkor az értékesebb lesz ez által. Természetesen megteheted, hogy kéred, sajátítsák ki a telkedből a közterület részére szükséges részt, de mit csinálsz akkor, ha az önkormányzat azt mondja, pillanatnyilag nincs szüksége a területre?

Groszfater
A 312/2012-es kormányrendelet nem engedi. ;)

18. § (1) Az építésügyi hatóság az építési engedély iránti kérelem elbírálása során, helyszíni szemle megtartása mellett vizsgálja, hogy

  1. a tervezett építmény elhelyezése megfelel-e az Étv. 18-22. §-ában és 31. § (1) bekezdésében előírtaknak,

b)57 az építési tevékenységgel érintett telek kialakítása az új építmény építése vagy meglévő építmény bővítése esetén - kivéve az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszában - az Étv. 23-24. §-ában, a településrendezési tervekben és a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e, a telek rendezett-e,