Telekhatár - rendezés


Zsuzsu14 # 2016.08.26. 13:28

Nyilván elbirtokolta a szomszéd a telekrészt, mert az én földterületem nála van és a kerítés így nem jó helyen. Egyébként onnan derült ki, hogy a tulajdoni lapon nekem be van jegyezve egy építményrész (tehát a szomszéd házának egy része is az enyém :-) ). Aztán lekértük a térképet és ott egyértelműen látszik, hogy az ő háza átlóg az én területemre. És ahogy átlóg, annak folytatásában lett a kerítés felhúzva, így lett az én telkem egy része nála.
Egyébként nem közös tulajdonú és nem is osztatlan közös. Mindkét ingatlan önálló helyrajzi számmal rendelkezik.
Az én kételyeim onnan erednek, hogy a szomszzéd 1,5 éve tulajdonos csak és nem is biztos, hogy tudja, hogy átlóg + 2011-es bejegyzésű minden és a 15. évbenn vagyunk ......
Felajánlom neki, hogy méresse ki és vegye meg a területet, de mit csinálok, vagy mire számítsak, ha nem akarja. Pereskedés esetén mire lehet számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.25. 10:52

Az elévülés itt nem játszik, a kérdés az, hogy elbirtokolta-e a szomszéd azt a telekrészt. Szerintem nem állsz jól.
Nem közös tulajdonú az az ingatlan véletlenül?

Zsuzsu14 # 2016.08.25. 05:40

Tisztelt Szakértő/Szakértők!

Most vettünk egy házat. A ház tűzfalra épült, ami így nyilván közös a szomszéddal. Az adásvéteikor derült ki, hogy a tulajdoni lapon van egy + épületrész bejegyzés. Vagyis a szomszéd átlóg és ráépült az én alapomra (sorház szerű és 2-2 háznak egyszerre csinálták meg az alapot), ez van bejegyezve , ennek következménye az, hogy a ház folytatásában húzta meg a kerítést, így a kertemből is eltulajdonított valamennyit.Az eladóm szerint 35-40 m2. Az eladóm tájékoztatott és én ennek tudatában vettem meg a házat és szeretném rendezni a szomszéddal a határokat. A szomszédom 1 - 1,5 éve vette meg az ő házát. A házat 2001-ben kaptak használatbavételi engedélyt. Eredetileg valami drótkerítés volt 15 éve felhúzva, aztán a legelső tulajdonos , ezt lecserélte betonalapú kerítésre és falécekre. Mindkét háznál új tulajdonos van (szomszéd 1,5 éve, én most). Mi van akkor ha a szomszéd nem akarja megvenni azt a 35 m2-t (házrész+kertrész)? Új tulajosnosok esetében mi az elévülési idő (mert most már verjük a 15 évet elméletileg, de hát mi honnan tudjuk, hogy valóban mi mikor került oda)? Ha perre megyünk mi lehet a vége?

Köszönöm a hozzászólásokat és a szakértői megnyilvánulást.

nanemaaa # 2016.06.16. 06:47

nemo2525
Elég egy kérdést egy topicban feltenni.

nemo2525 # 2016.06.15. 10:50

Tisztelt Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni. Vásároltunk egy telket 2 hónapja. A telket megtekintettük, a tulajdoni lap rendben volt, nem volt rajta semmilyen teher, semmilyen bejegyzés.
Tudtuk, hogy az egyik oldalkerítés egy rész rossz helyen van, a telekhatártól kb. 1,4 méterrel beljebb, a mi kárunkra. Ott korábban egy ház volt, amit az előző tulajdonos lebontott és ennek a tetejére eszkábált egy kerítést. A szomszéd telek talajszintje 1-1,5 méterrel magasabban van, mint a miénk. A házfal ezért nem került teljesen elbontásra, mert különben a szomszéd telke leomlana hozzánk.
Mi most szeretnénk ezt elbontani és normális, erős kerítést építeni a telekhatárra. Omlásveszélyes és nem esztétikus így.

Földmérő kimérte a telket, azokon a méréseken és valamilyen központi adatokon továbbra is azok az adatok vannak, amivel megvásároltuk a telket, amit mi is szeretnénk helyreállítani.
Szerződéskötéskor az ügyvéd azt mondta, hogy mivel nincs a tulajdoni lapon, hogy a szomszéd elbirtokolt volna az előző tulajdonostól területet, az elbirtoklásra vonatkozó 15 év újra kezdődik az új tulajdonosokkal. A kérdéses területen a szomszédnak nincsen semmi, még fű sincs ültetve.

Megtehetjük-e, hogy a saját telkünkön belül maradva, a telekhatárra építünk kerítést(megóvva az szomszéd telkét is)? Kell-e bárhova bármilyen bejelentést tennünk, engedélyt kérnünk? Szomszédot kell erről tájékoztatni? Ő perelhet minket emiatt? Kinek ítélhetik a telekrészt?

Köszönöm segítségüket előre is!

MajorDomus # 2016.05.17. 20:45

Ha olyan birka vagy,hogy szóbeli közlésre hagyatkozol!?

lajcsó # 2016.05.17. 20:01

"Mi a teendő ebben az esetben?"
Ki kell méretni a teleket! Igaz, hogy pénzbe kerül, de mindenkinek lesz mihez tartania magát!

Jutka87 # 2016.05.17. 19:22

1996-ban vettük meg a telket a rajta álló házzal. 2000-ben építkeztünk rá. A mai nap folyamán új kerítést csináltattunk, amit az eredeti nyomvonalára akartunk rakni, de az egyik kedves nő aki az utcában lakik megjelent a jegyző helyettesével, hogy a kerítést vigyük bentébb pár méterrel, mert ott van a telekhatár. Mi mivel a jegyző helyettese közölte ezt, így meg is tettük.
Viszont így mi telekhatárunk sokkal bentébb van, mint a mellettük lévő összes többi. Állításuk szerint mindenkinek annyival kell bentébb vinnie a kerítést, mint ahogy a miénk van.
Kérdezem én Jogosan jártak-e el ebben az ügyben. Illetve volt egy gázcsonk a telekhatáron belül, ami most a telekhatáron kívülre került a kerítés elmozdításával.

Mi a teendő ebben az esetben? Kinek volt igaza?

nanemaaa # 2016.05.17. 13:40

Mivel a házat nem lehet arrébb tolni, a megoldás csak a telekhatár módosításában leledzik. Kérdés, hogy a szomszéd hajlandó-e megvenni a telekrészt, vagy olyan telekhatár-rendezést kell kitalálni, ahol a telekterületek a nyomvonal módosítását követően is változatlanok maradnak. Egy biztos, megoldást találni csak az érintettek közös akaratával lehet. Ennek hiányában birtokvédelmi per elé nézel.

pir75 # 2016.05.17. 10:23

kb. 25 éve.

Bea1 # 2016.05.17. 05:15

mikor épült az a ház?

pir75 # 2016.05.16. 19:25

Bocs. Elromlott a billenytyüzet. Tehát. Rég selytettük hogy a szomszéd háza átlóg a telkünkre. A napokban kimérette a telkét /hátsó kerités épités kapcsán/ Beigazolódott igazunk van kb. 20 cm.-re átlóg a háza.Ezentul még 30 cm járda. Az eresze pedig 80 cm.-re lóg át.Mit lehet tenni mivel ez igy nincs rendben?

MajorDomus # 2016.05.15. 20:18

Először is olvashatóan leirni a kérdést.

pir75 # 2016.05.13. 18:26

Mindigsejtettükhogyaszomszédházaátnyulikatelkünkre,mostazonbankiméréskorkiderült,hogyezigyisvan.Tehátkb.10cm-reideátvanésmégezutánkövetkezik40cmjárda.milehetilyenkortenni?

MajorDomus # 2016.05.11. 19:50

Is.
De szerintem már nyilvántartott terület.

nanemaaa # 2016.05.11. 06:34

földmérő

MajorDomus # 2016.05.10. 18:29

Földhivatal, térképmásolat!

Backrau # 2016.05.10. 12:19

Na ez jó hír. Már csak azt kellene megtudnom, hogy az úttól hány méterre lehet a kerítés? Honnan az én tulajdonom és mennyi közterület.

nanemaaa # 2016.05.10. 06:40

Backrau

  1. A telek határán, úgy, hogy teljes területével a saját telkeden álljon. (alaptest elvileg kinyúlhat a közterület alá)
  2. Nem.
  3. Amit nem kérdeztél: A helyi építési szabályzat előírásait be kell tartani.
Backrau # 2016.05.09. 20:47

A magántulajdon hogy értendő? Az én saját területemen lesz.

MajorDomus # 2016.05.09. 18:59

Alapvetően a helyi önkormányzat szabályozásai az irányadóak.
Mivel nem végleges, bármikor elbontható keritésről van szó, nem kell építési engedély, feltéve ha a kerítés teljes hosszában és kiterjedésében a te magántulajdonodon kerül elhelyezésre.

Backrau # 2016.05.09. 10:30

Sziasztok.
Most vettem egy külterületen fekvő házat földterülettel együtt. A telek közvetlenül a kövesút mellett van. Szeretném bekeríteni drótkerítéssel ill. kb. az úttól 5 méterre 12 méter hosszan épített kerítést szeretnék. A kérdéseim:

  • Az úttól hány méterre lehet a kerítés?
  • Kell-e nekem ezt valahova bejelentenem vagy akármilyen engedélyt kérni, hogy kerítést szeretnék csinálni?

Az önkormányzatnál csak annyit mondtak, hogy csinálhatom. Más meg azt mondja ne kezdjek bele, mert kell engedély.

Tud valaki ebben segíteni? Előre is köszönöm!

MajorDomus # 2016.05.03. 20:09

Ajánlott állapotrögzitést végezni,fotók videó dátumrögzitéssel!

Péter__ # 2016.05.03. 06:54

Köszönöm a hozzászólásokat !

Természetesen nekünk is az első gondolatunk hogy felkeressük, megeggyezünk vele. (Már többször beszéltünk vele erről-arról, látjuk rajta, hogy ő teljes mértékben ragaszkodik hozzá, sőt mondta, hogy hagyjuk meg neki mindenképp, mert az úgy szép, s a házat tegyük beljebb..stb) Sajnos reménytelen a megeggyezés szerintem...

Akit eddig megkérdeztünk az építkezés miatt ezzel kapcsolatosan (közte földmérőt is), gyakorlatilag mindenki azt tanácsolta, hogy vágjuk le a karókig a gazát (mert végülis csak gaz..., elburjánzott cserjék, s senki sem állapítja meg utólag, hogy mi volt ott... nem épületről vagy kerítésről van szó, hanem csak mogyorófa bokrok, cserjék...

Természetesen próbáljuk körbejárni a témát, azért is kérdeztem Tőletek !

nanemaaa # 2016.05.03. 06:43

Péter__
Nem az a kérdés, hogy mit tud kifogásolni, vagy bizonyítani, hanem az, hogy szerzel-e egy "jóindulatú" szomszédot, vagy sem. Általában az évtizedes háborúskodások ilyen piti ügyekből indulnak. Javasolom, hogy a felvetett kérdésedet ne velünk, hanem vele beszéld meg először. Jobb az egyenes út és ha sikerül megegyezni, akkor az később se fog fájni.