Földek átminősítése


HobbitNorbi # 2017.05.24. 08:42

Az „Az lenne e kérdésem, hogy lehet-e ilyen farmot létrehozni Magyarországon,” egy felvezető kérdés. Nyilván lehet, de engem a részletek érdekelnek, amire feltettem a kérdést.

Közgazdász vagyok van elég bevételem, nem ebből akarok megélni.

alfateam # 2017.05.24. 07:49

Az lenne e kérdésem, hogy lehet-e ilyen farmot létrehozni Magyarországon,

Miért-ne lehetne ?!
Van már ilyen, nem is egy, egyesületük is van.

És ha létrehoztad miből fogsz megélni?!

HobbitNorbi # 2017.05.24. 07:35

Tiszteletem!

Egy Permakultúrális farmot szeretnék létrehozni, ami abból áll, hogy 2-6 ha területen természetes környezetben vannak a gyümölcsös fák, legelő, egyéb fák és élelmiszerre alkalmas bokros növények, kis méretű szántó és zöldség növény is. Ezek mellett a szántón lenne egy család kecske, egy tucat tyúk és egy család méh. Ha lehetne lenne kisebb haltenyészet is pár család hallal egy kisebb halastóban, de az nem feltétlen szükséges, ha nem lehet.

Az lenne e kérdésem, hogy lehet-e ilyen farmot létrehozni Magyarországon, illetve ha igen akkor milyen ingatlanon lehet?

A legegyszerűbb az lenne ha technikailag ha vennék egy tanyát, de azok általában szántó terület besorolásúak. Van lehetőség egy szántó vagy erdő vagy akármilyen besorolású földterület átminősítése, hogy a fenti gazdaságot létrehozzam? Ha lehet átminősíteni földet az illetékes hatóság bizonyos feltételek esetén köteles-e megadni az átminősítést, vagy szubjektív módon dönt, hogy megadja-e az engedélyt vagy nem?

Köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2017.05.22. 19:59

Fog irni szerintem.
Nem értek a földhöz!

Csilla mama # 2017.05.21. 09:34

Írtam nonoletnek is! Major Domus neked átment privibe amit írtam? Mert egyikőtöktől sem jött válasz :)Én elsősorban nonolettől várom a felmetést mert látom nagyon otthon van a föld ügyletekben. Megtisztel ha kapok választ.

MajorDomus # 2017.05.20. 21:25

Nem magamra gondoltam ,hanem nonoletnek!

Csilla mama # 2017.05.20. 16:49

Major Domus ! írtam privibe. Nem ment át ?Vagy valamit rosszul csinálok?

Csilla mama # 2017.05.19. 22:40

Major Domus! Írtam de vagy nem megy át, vagy nem kapok csak választ a levelező rendszeremben. Üdv Csilla

MajorDomus # 2017.05.19. 21:39

Irjál priviben,itt jobbra!

Csilla mama # 2017.05.19. 18:03

Kedves nonolet! Nagyon profi volt a válasz, köszönöm szépen!
Lenne pár kérdésem még amit nyilvánosan nem szeretnék ki írni.
csillamocsai@citromail.hu

Üdvözlettel: Csilla mama

MajorDomus # 2017.05.18. 22:12

Ha a ügyvéded nem tudott segiteni,itt a fórumon ez nem fog menni!

nonolet # 2017.05.17. 23:33

Az lényegtelen, hogy belterület-e... ráér ez a része.

E helyett BEÉPÍTÉSRE SZÁNT területté
kell először az önkorinak tenni a
RENDEZÉSI TERVÉBEN!

Onnantól az a terület lakóházas övezetté válik akkor is,
ha külterületen van és ez lényeg! első körben.

Azaz, hogy többé nem NEM MEZŐGAZDASÁGI övezet lesz.

  • * -

A belterület egy másik téma!
Az az önkori által nyújatandó szolgálatásokról szól...

Belterületen az önkori feladata

  • a szemétszállítás
  • az út takarítás, karbantartás
  • a közvilágítás

stb, stb.

Külterületen ezeket nem kell biztostania.

  • - *

1. Külterület ÉS beépítésre NEM nem szánt övezet
ELSŐSORBAN mezőgazdasági termelés a célja.
A telken akkor lehet építeni, ha ELÉG NAGY hozzá !
Nagy házat pedig csak nagy telken.
Az úthálózat tervezése NEM feladata az önkorinak.
A közművekkel sem kell bajlódnia és
egyéb szolgáltatásokat sem nyújt kötelezően.
MÁT MÁK és hasonló M... jelűek.

2. Külterület ÉS beépítésre SZÁNT övezet
Ez már elsősorban LAKÓ övezet!
DE! a zöldövezeti-kertes, általában nagyobb telkek övezete.
MINDEN TELKE BEÉPÍTHETŐ, hisz beépítésre szánták!
Az úthálózat tervezése az önkori feladata.
A közművesítés is.
LFK, LK és hasonló L... övezetek.

2. Belterületi ÉS beépítésre SZÁNT övezet
Ezek a sűrűn, akár nagyvárosian beépíthető övezetek.
Lakó és vegyes övezettel.
Minden az önkori feladat és az összes szolgáltatást nyújtja.

  • ! -

Szóval tisztáznotok kéne mi is a valódi cél.
Szerintem nem a belterület... a lényeg.

Hanem

  • a BEÉPÍTÉSRE SZÁNT övezet

ÉS

  • a lehető legkisebb minimum telekméret

Ez az önkori feladata! a rendezési terv módosítás során.

....és itt jön képbe termőföld minősége!!!!

A termőföld védelme okán, ugyanis:

ÚJ beépítésre szánt övezet CSAK akkor jelölhető ki!!!!

HA

  • távlatilag várhatóan KEVÉS lesz a mostani ilyen övezetű terület

ÉS
akkor is csak az ÁTLAGOSNÁL GYENGÉBB termőföldek terhére

Egy olyan településen, ahol
nincs távlatilag telek hiány nem sok esély van rá,
hogy új beépítésre szánt terület legyen kijelölve
Ezt az Állami főépítész (mint engedélyező) nem fogja,
mert fölösleges lenne...

De vannak érdekes esetek, amikor
az önkori (képes) képes (volt) meggyőzni őt.

Azonban a JÓ minőségű termőföldön pedig a földvédelmi hatóság fog tiltakozni.
Kivéve, ha HELYHEZ kötött beruházás épül,
amit ugye nem lehet máshová tenni...

Mivel "belterület" azt is jelenti, hogy a továbbiakban
teljes egészében megszűnik termőföldnek lenni a terület!!! így a földhivatal(földvédelmi hatóság) persze, hogy ellenáll.
A külterületi beépítésre szánt övezetnek viszont kevésbé...

Szóval, tisztázni

  • a fogalmakat és tartalmukat !!!
  • a jelenleg már elért állapotot
  • felmérni a REÁLIS és SZÜKSÉGES célt

ÉS

  • megtervezni az eléréshez szükséges lépéseket
  • vagy belátni, hogy nem érhető el az álom cél
Csilla mama # 2017.05.17. 22:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!
25 évvel ezelőtt édesanyám vásárolt egy telket Pomázon. Akkor gyümölcsös volt és jelenleg is gyümölcsös. Azért vette meg mert tervezték, hogy lakóövezetté nyilvánítják és lehet rá házat építeni.Anyukám bekeríttette, bevezettette a vizet, a villanyt, rendezte gondozta .Akkor össze állt egy 40 fős társaság, akik el kezdték indítani a belterületesítést.Aki kezdte intézni az sajnos időközben meghalt, majd 20 évvel ezelőtt, az Önkormányzat ügyvédjét bízta meg a társaság a terület építési területté nyilvánításával. Ki is fizette mindenki az ügyvédi díjat akkor.Az ügyvéd úr kiment Brüsszelbe, ott intézte a költségből, hogy a NATURAL területe alól kivegyék a területet és ez sikerült is. Megtörtént a terület felmérése, terület rendezése. De az ügyvéd úrnak az volt a véleménye, hogy minősítsék át szántóvá a gyümölcsösöket mert nagyobb az esélye a belterületesítésnek, mint ha gyümölcsös vagy egyéb besorolás. Ezt meg is tette./ az én telkem nem minősítette át / Évek teltek el, nem lépett az ügyvéd semmit. Lejárt a területrendezési terv, újabbat csináltattak velünk. Közben anyukám meghalt. De nem történt semmi, az újabb területrendezési terv is lejárt és most ismét vagy egy harmadik kell.Eltelt a kezdetektől 20 év. Most az ügyvéd úr azt mondja, hogy azért áll a projekt, mert a Szentendrei Földhivatal olyan jó minőségűre minősítette a szántóvá átnevezett telkeket, hogy azt nem akarja át minősíteni lakóövezetnek.Holott épp a lakóövezet volt a cél, ezért lépte meg ezt. Itt 40 telekről van szó. A felén családi házak vannak, a lakók ott is laknak, az összes közmű ott van. Csak ebben a pillanatban nem lehet építeni se rá semmit ,és bővíteni sem lehet mert 1 osztályú szántónak lettek 5 éve minősítve. Itt valószinűleg az ügyvéd hibázott, most nem tudja vissza minősítttetni a telkeket, állítólag a Szentendrei Földhivatal a ludas mert a Pomázi Önkormányzat szeretné a belterületesítést hiszen elég szép summát kap minden tulajdonosnak le kell adni a telke 15 % át, továbbá a megmaradt nm után 1000 Ft ot kell befizetni ha sikerül a projekt amire 25 éve várunk. A kérdésem az, mi ebből a kiút? Első osztályú szántót hogy lehet lakóövezetté nyilvánítani? Ki ebben valóban az eljáró? A Földhivatal vagy a helyi Önkormányzat? Az ügyvéd azt mondta hogy a Földhivatalnál kijelentették neki, hogy nem minősítik át. Mi a kiút ebből a 25 éves procedúrából? Kihez fordulhatnánk?Körülöttem csak lakóházak vannak teljes közművel. 40 telket érint ez ,van aki 20 nm en nevelte fel a gyerekeit mert 20 éve azt halljuk hogy jövőre belterület lesz. Földhivatal?Közigazgatási Hivatal? Önkormányzat? Ki dönt és milyen alapon a nem szántó de szántónak minősített , belterületesíteni kívánt telkekről? Köszönöm megtisztelő válaszát. Csilla mama Mitévők legyünk? / mi egy becsapott társaság vagyunk.

MajorDomus # 2017.01.29. 20:02

Majd rendelnek!

Bea1 # 2017.01.28. 18:59

Nem költöznek be, ha nem tárolnak pizzát a pincében. Ha meg beköltöznek, akkor tininindzsateknőc-riasztót kell használni, azt annyi.

MajorDomus # 2017.01.28. 18:44

És beköltöznek a tininindzsa teknőcök!

Bea1 # 2017.01.28. 11:23

Csak előrregyártott betonpanel kérdése! Mivel tölteni is kell, akár 100%-os beépítés elérhető talajszint alatt. Egy környékbeli ezt tette gyermekkorunk nádasos mocsarával legalábbis.

lajcsó # 2017.01.28. 06:45

Mocsárban pince? Kreatív ötlet!

Bea1 # 2017.01.28. 03:40

Nyilván valami hasznosítási kötelezettség van.

Felénk tapsikolnának, és már rég fel lenne töltve földdel,felparcellázva, lecsatornázva, alápincézve.

MajorDomus # 2017.01.27. 23:52

Az jogcim alapján is lehet.

Egy mocsárért kérnek tőle horribilis összeget.

Lyonee # 2017.01.26. 21:29

Ezt írta "150 négyszögöl a telkem és ezért évi 65/ezer/FT .ot kérnek"
De, hogy miért azt nem írta le. A jogcím a lényeg, ha ezt nem tudod, akkor mire alapozod a jogtalan gazdagodást!

MajorDomus # 2017.01.26. 21:16

Leirta csak a jogcim nem világos !

Lyonee # 2017.01.26. 21:10

remekember!
Még mindig nem írtad le, hogy miért, mire kell fizetni. Földadó?

MajorDomus # 2017.01.26. 21:09

Igen
nem
(Szerintem)

peeat # 2017.01.26. 19:15

Tudtom illetve hozzájárulásom nélkül átminősithetik-e a tulajdonomban lévő földhivatal nyilvántartása szerint "rétet" (ami idő során részben befásult)erdővé.mivel a földhivatalban rétként van nyilvántartva kell-e engedély a fák kivágására(az "eredeti" állapot visszaállítására).Válaszát előre is köszönöm.