Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Albérlő jogai?

evatunde # e-mail 2018.10.16. 06:54

MajorDomus, elnézést, rosszul írtam, nem a bérlőt, hisz az én vagyok...a tulajdonost akkor kérhetem a javítás költségének visszafizetésére, ugye? Bár tegnap említettem neki, de nem igazán reagált rá, attól tartok, be kell nyelnem...

MajorDomus # e-mail 2018.10.15. 19:39

Nem.

a berendezések működőképes állapotának biztositása a tulajdonos költsége.

a bérlő csak annak megtéritésére kötelezhető,amit ő tett tönkre. pld eltörte a wc csészét.

evatunde # e-mail 2018.10.15. 11:38

Kedves fórumozók, arra szeretnék választ kapni, a gázkazán meghibásodása esetén a javíttatás költsége kit terhel, tulajt, vagy bérlőt? A konyhában gézkazán van felszerelve, arról fűtünk, idén nem tudtuk bekapcsolni. Most volt kint szerelő, eltömődött az évek során (csak másfél éve lakom itt), a javítást kifizettem, de kérhetem-e a bérlőt ennek visszatérítésére? Köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # e-mail 2018.07.20. 21:50

Ha már pénze nincs!

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 21:05

nonolet

Köszi a részletes leirást és a tippeket!! :)
Igy fogok tenni, mert csak igérget és szerintem az időt húzza...

nonolet # e-mail 2018.07.20. 17:54

vestdijk

A gyors közlés módja, hogy nem postán közlöd.

Hanem személyesen viszed és átvetted vele a te példányodon.

Ha nem veszi át, akkor ráírod, hogy: "az átvételt megtagadta".

Persze két tanú kíséreteben! viszed.

Akik tanúsítanak mindent az aláírásukkal.

Így nem kell a postára várnod :-)

nonolet # e-mail 2018.07.20. 17:51

"A dijak "beszedéséhez" érdemes fizetési meghagyást inditani ellene?"

Sőt KELL, amint megvan a jogalapja.

Pénzt úgy tudsz behajtani, hogy:

1.
Felszólítod a fizetésre, határidővel.

Ha fizet OKÉ!
Ha nem fizet, akkor

2.
Kiküldöd a "Fizetési meghagyás"-t a JÓ címére.

Mivel 3% de minimum 5000 Ft a díja.
Ezért "takarékosan" 160-170 ezerFt fölött küldöd az elsőt.
(persze lehet hamarabb is, hogy érezze a törődést és végül úgyis ő fizeti meg díját elvben)

Ha fizet OKÉ!
Ha nem fizet, akkor

3.
Vagy (csak lapított) végrehajthatóvá válik és ráküldheted a végrehajtót.

Vagy (ellentmond neki) perré alakíthatod át
és a per végén, ha kell végül ráküldheted a végrehajtót.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 14:43

gerbera317

Köszönöm szépen a válaszokat!

gerbera317 # e-mail 2018.07.20. 14:32

Akkor hatályos, ha a felmondás közöltnek tekinthető, és az abban közölt határidő eltelt. Közöltnek akkor tekinthető a felmondás, ha azt a címzett átvette, vagy nem kereste.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 14:28

gerbera317

Köszönöm. Szerencsére az óra az ingatlanon kivül helyezkedik el, a lépcsőházban, igy az nem lesz gond.
Még két kérdés: mit jelent a gyakorlatban, hogy hatályos a felmondás?
Felmondom irásban, ő átveszi és onnantól vagy nem veszi át és amikor a posta visszaküldi onnantól számit hatályosnak? Vagy amikor letelik a felmondási határidő, tehát a felmondást követő hónap utolsó napja utáni naptól?
A dijak "beszedéséhez" érdemes fizetési meghagyást inditani ellene?

gerbera317 # e-mail 2018.07.20. 14:15

Szóval akkor felszereltethetem jogszerűen avagy sem?
Attól függ, mire hatalmaz fel a bérleti szerződés. Ha hatályos a felmondás, akkor már megcsinálhatod, hiszen ő jogcím nélkül tartózkodik ott, és te sem leszel szerződésszegő. Már csak az a kérdés, hogyan jutsz be az ingatlanba, hogy az ne tűnjön önkényesnek.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 13:45

gerbera317

Igen, ez már folyamatban van a szerződés szerint, tehát felszólitottam irásban, amit nem vett át, megvárom amig a posta visszaküldi a felszólitó levelet, várok 8 napot majd felmondom a szerződést. Természetesen követelek rajta minden elmaradt dijat és költséget, de úgy tudom ez a hivatalos menete és a szerződésben is ez van.
Hogy motiválva érezze magát addig is a rezsi fizetésre és ne tetézze tovább a rezsiköltségeket a mi kárunkra erre szolgálna a mérőóra átcserélése előrefizetősre.
Szóval akkor felszereltethetem jogszerűen avagy sem?
Mert ha jogszerűen nem, akkor feleslegesen nem verem magam ilyen jellegű kiadásokba.

gerbera317 # e-mail 2018.07.20. 13:22

Akkor ne célozgass arra, hogy el kellene menni, hanem írásban mondd fel a bérleti szerződést, szerződésszegés jogcímén, és szólítsd fel az ingatlan 15 napon belüli elhagyására.
Követeld tőle, hogy a 15 napon belül fizesse meg a felmondás napjáig esedékes, de el maradt bérleti díjat és rezsit, és ugyanígy közöld vele, hogy a felmondás napjától az ingalan átadásának napjáig használati díjat követelsz tőle, valamint az ottlakásával járó rezsit.
Ezek nélkül aligha mehetsz bíróságra, hogy kérd a kilakoltatását.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 13:00

gerbera317

Sajnos semmit sem fizet és szeretnék is minél hamarabb megszabadulni tőle, de jogszerűen, hogy ne kelljen ismételni.
A felszólitást már kiküldtem, persze nem veszi át..
A további rezsiköltség felhalmozását megelőzendő szeretném ezt az előrefizetős órát felszereltetni, amig nem sikerül kirakni.

nonolet
a szerződésben ez szerepel:
A rezsi összege utólag a küzüzemi számlák bemutatásával kerül megfizetésre.
De nem került...
Más nincs erre vonatkozólag. Még annyi hogy ami nincs a szerződésben szabályozva bban a PTk. ide vonatkozó törvényei az irányadóak.

Ez alapján akkor véleményetek szerint felszereltethetem vagy sem?

nonolet # e-mail 2018.07.20. 12:36

vestdijk

A szerződésed szerint... kell eljárnod.

Mit ír a rezsi fizetésről a szerződésed MOST?

gerbera317 # e-mail 2018.07.20. 12:16

Nem leendő bérlő, hanem a mostani. Az "előre" az "előre fizetős" (= prepaid) szerkezet része. :-)
A mérőóra átépítése a tulajdonosi jogokhoz tartozik. A tulajdonosi jogaidat a bérleti szerződés szerint gyakorolhatod.
Mit nem fizet hónapok óta? Közüzemi költségeket, vagy semmit se? Az ilyentől inkább meg kell szabadulni.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 12:14

És a jelenlegi bérlőt is értesitenem kell?
Vagy mivel az én tulajdonom a lakás ezért jogomban áll felszereltetni az előre fizetős órát a tudta nélkül ezzel megakadályozandó, hogy még több költségbe verjen minket?

nonolet # e-mail 2018.07.20. 12:03

Fel.

Csak tudjon róla leendő bérlő.

Aztán eldönti, hogy így is bérli vagy így nem.

vestdijk # e-mail 2018.07.20. 11:01

Kedves Fórumozók!

Felszereltethetek előre fizetős mérőórát a bérlő lakta lakásomhoz? Ezzel nem követek el rá nézve jogsértést?
A szolgáltatókkal már leegyeztettem, csak nem szeretném ha jogsértés miatt le kellene szereltetni.
A bérlő nem fizet hónapok óta.

Köszönöm a válaszokat

postpeter # e-mail 2018.07.17. 21:46

Egyedül a villanyt íratta át. Egyébként a szolgáltató embereit sem engedi be, eddig is csak hatósági segítséggel jutott be a gázórás.

bermuda háromszög # e-mail 2018.07.17. 21:17

Köttesd ki a villanyt is.

postpeter # e-mail 2018.07.17. 21:12

Van egy bérlőm nem fizet és kiköltözni sem akar, kikapcsolta szolgáltató a gázt, leszerelte a gázórát, és végrehajtó már kopogtat nálam.
Szerződés szerint át kellett volna íratni a szolgáltatásokat, hitegetett, nem hajlandó szóba sem állni velem, telefont kinyomja, levelet nem vesz át, ügyvédje ugyanez.
Nem íratta át a szolgáltatást. Irodának használja az ingatlant, szerződésben is ez szerepel.
Azzal, hogy leszerelték az gázórát a szerződésszegése miatt, az nem vagyon elleni bűncselekmény? Pénzbe kerül vissza állítani a gázszolgáltatást. Igazából évek óta nem tudom mi van az ingatlanban.
Lehet szétfagyott minden. Ügyvédje szerintem meg azt mondja kapjam be kb.
Volt felmondás. Lakáskiürítési per van folyamatban, a bérleti díj nem fizetés miatt indítottam.

Ha befizetem a gázt az egy és háromnegyed millió ami tartozást felhalmozott, mert az én nevemen van. akkor lakossági gázárat fizetek, de ö vállalkozóként bérelte az ingatlant és használta fel a gázt, vállalkozóként 2.5 millió lenne kb a gázfogyasztás.
Nem tudom mitevő legyek, ha befizetem a gázt csaló leszek, mert a lakossági elszámolás menne a vállalkozói helyett. Most segítsem meglopni a gázszolgáltatót a bérlő javára?
Van valami ötletetek?

MajorDomus # e-mail 2018.05.26. 00:37

Gondolom a felmondásra"

drbjozsef # e-mail 2018.05.25. 11:57

Szerintem 2023. november 14-ig. De mire?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Zöldövezeti11 # e-mail 2018.05.25. 11:17

Olvasgatom ezt a „tomesz170 (törölt felhasználó)” esetet. Itt az a baj, hogy oda vesz még egyszemélyt. Ok. helytelen.
Nálam meg pont fordított a probléma.
Van egy bérlőm már majd 10 éve. Most pont anyagi válságban van, így csak kínnal fizet/fizetget.
Mondtam a minap, hogy ossza meg a lakását mással ő lesz a főbérlő mint eddig is és egy általa kiválasztott személy az albérlője.
Egyenlőre nem érti, de hát az 50 nm nagy neki.
Meddig várjak ?