Albérlő jogai?


Vazul48 # 2014.12.10. 13:18

Tisztelt TTIP!
Köszönöm az egyszerű választ, de szerintem az élet nem ilyen egyszerű.
Nagyon érdekelne a konkrét jogszabályi paragrafus, mert én sajnos ilyent nem találtam. (Szolgalmi és haszonélvezeti jog biztosan nincsen, a használati jogról meg azt találtam, hogy csak házastársat illet.)
Mondanék két konkrétabb példát:
Tulajdonostársam bérbe adta a társasházi lakását, Ő is és a bérlő is beáll parkolni a szűk udvarba. Emiatt én mint tulaj kint rekedek.
A másik aggályom, hogy szerintem a bérbeadás feketén megy (szerződésüket nem láthatom).
Ez valóban ilyen kézenfekvő? Akkor én is szerzek öt bérlőt és majd feketén gyűjtöm a parkolási díjat.
Megköszönném, ha fentiekre is válaszolna.

matthiasi # 2014.12.10. 08:41

moldan04 !

Te lennél az andibaby is ?

főbérlő nem akarja átvenni a kulcsot míg ki nem fizetem.
Élég rossz taktikus az a bérbeadó , ha egy felkínált kulcsot nem vesz át. De az az ő dolga.

Érdkeelne engem hogy mire való a kaukció??
Sok mindenre pl. a fennmaradó tartózás fedezésére is.
Csináljatok egy un. végelszámolást !
De csak most látom :

1 évre írtunk alá de fél év után anyagi okokból kikellett költöznünk. (így nem járna vissza a kaukció)

elviekben még tartoztok egy félévi bérleti díjjal is, így előfordulhat hogy még a 'kaukciót' is beszámítva ,tetemes adóságotok van.

Zoltanuss # 2014.12.10. 08:27

A kettő kizárja egymást. A főbérlő csak főbérlő. Viszont a tulaj lehet bérbeadó, de nem feltétlenül. Pl. ha a haszonélvező adja ki a lakást és ilyenkor még meg sem kell kérdezni a tulajt.
A főbérlőnek viszont lehetnek albérlői és mindig a tulajdonos áldásával.
Viszont manapság az albérlet ritka, de azért előfordul.
Ez az albérlet kifejezés a szociálizmus kétes maradéka.
Akkor volt, hogy a bérlő a viszonylag alacsony bérleti díjú lakásának egy részér albérleteb adta nagyon nagyon jó pénzért. Albérlet a szociálizmus előtt is létezett. Valaki igényeit, lehetőségeit meghaladó lakást bérelt, akkor annak egy részét albérletbe adta olyannak akinek az megfelelt. és mindig a tulaj hozzájárulásával.
És az albérleti díj mindig alacsonyabb volt mint az egész lakás bérleti díja. természetesen a látszat néha többnek látszott, de hát a bútorokért és egyéb szolgáltatásokért is kellett fizetni.

moldan04 # 2014.12.08. 11:53

a főbérlőm a tulaj is

matthiasi # 2014.12.08. 10:42

andibaby !

beszéld meg a tulajjal és ne a főbérlővel !!

moldan04 # 2014.12.08. 10:24

Jónapot! Pár napja költöztünk ki az albérletből. nincs kifizetve a multhavi rezsi ( mivel még most jön a számla) a főbérlő nem akarja átvenni a kulcsot míg ki nem fizetem. Érdkeelne engem hogy mire való a kaukció??
A főbérlő ebből nem fizetheti ki a tartozást amit otthagytunk?( 2 havi, 90.000 ft ) a kaukció.
1 évre írtunk alá de fél év után anyagi okokból kikellett költöznünk. (így nem járna vissza a kaukció)

ttip # 2014.12.08. 09:27

Vazul48: a bérleti szerződés alapján.

Vazul48 # 2014.12.06. 15:00

Tisztelt Fórumozók!

Ki tud felvilágosítani, hogy egy társasházi lakás bérlője milyen alapon jogosult a közös tulajdonú helyiségek használatára?

matthiasi # 2014.12.04. 08:44

! a főbérlő az a főbérlő, a tulaj az a
tulaj
mind a kettő lehet lakás kiadó.

andibaby # 2014.12.03. 13:01

Üdv!Albérlőként lakom egy közös udvarban,ahol pont mellettünk egy garázs található,ami az udvar végén helyezkedik el.A bérlő nem lakik itt,csak tárolásra használja,és többször bejár ide autóval,ahol többen is laknak ,jogos-e hogy hetente többször behajt ide autóval,közvetlen az ablakom mellett,kimenni az autójától szinte nem lehet,ráadásul még ö nehezteli hogy mi miért pakolunk a ház elé pl.kukát,vagy egy kerékpárt miért teszünk ide,mert ez akadályoztatás,pedig ez a föbérlő tulajdona,és a járda is hozzá tarozik amit ő foglal el.Én úgy gondolom,ha valaki megvesz egy házrészt egy udvarban,akkor van joga a az ablaka alá tenni ruhát száradni,stb...Nem pedig azért ne tegyük oda hogy ő kedvére bejárjon ide az autójával egy lakóudvarban.Légyszi irjátok meg mi ilyenkor a teendő!köszönöm!

ttip # 2014.12.03. 12:00

kata68922: kulcsot kérni van joga. Neked meg van jogod nem adni.

Sherlock # 2014.12.03. 08:55

Vele beszéli.

matthiasi # 2014.12.03. 08:38

Most 4 év után szólt a főbérlő,
írta Kata

de hát miért nem a tulajjal /vagy a bérbeadóval beszéli meg ??

MajorDomus # 2014.12.02. 23:05

Kata!

Van!
Tűz és balesetveszely elhárítása miatt.
Ha otthon vagy, csak egyeztetett időpontban tehet ellenörzést.

Zoltanuss # 2014.12.02. 17:19

kata68922 !

Ahogy az elején megegyeztél !

kata68922 # 2014.12.01. 15:17

4 éve bérelek egy ingatlant, minden hónap 10.-én minden számlát és bérleti díjat kifizetek van, hogy előbb is. Most 4 év után szólt a főbérlő, hogy észre vette, hogy kicseréltük a lakás bejárati ajtaján a zárat és kulcsot szeretne hozzá.Minden tárgy, bútor stb az enyém. Van ehez joga?
Segítségét előre is köszönöm.

SolnesM # 2014.11.13. 10:07

bringas !

2 hete szólt, hogy eladja a lakást (ami nem biztos, hogy igaz)”.
voltak már ott a mustrán érdeklődők ?
Egy lakást eladni nem olyan egyszerű.
Hatóságilag is ki lehet tenni, de az eltarthat 2 -3 évig is.

ttip # 2014.11.13. 08:39

bringas: a bérlőtársak egyetemleges felelőssége azt jelenti, hogy bármelyiküktől követelhető a teljes bérleti díj.

A bérbeadó minimális felmondási ideje 3 hónap (a régi Ptk. szabályait kell alkalmazni a 2013. március 1-je előtt kötött szerződésekre).

bringas # 2014.11.13. 02:39

Matthiasi!

Köszönöm válaszod.

Amíg 3an laktunk nem volt gond a fizetéssel, s a jelenlegi helyzetben is azért vagyok mert a tulaj nem találkozott a potenciális bérlőkkel (kb. 8an költöztek volna).

A lakásból a konyhát, fürdőt természetesen használom de a másik két szobába be se teszem a lában.

S hatóságilag sem tehet ki a lakásból? (félre ne értsd nem az időt akarom húzni hanem nem könnyű albérletet találni, lehet, hogy 2 nap alatt találok de az is lehet , hogy 22 nap alatt.

matthiasi # 2014.11.12. 21:27

bringas!
bérelj anyagi lehetőségednek megfelelő lakást !

Szerintem csak az általad lakott rész arányában kérheti a közös költséget- persze ha az egész lakást használod, akkor a teljes közös költséget kell fedezned.

mennyi időm van másik albérletet keresni?

amennyi idő van a kiköltözésig.
Mondhatja azt, hogy 24 órán belül költözzek el?
mondhatja, de nem kell teljesíteni.

bringas # 2014.11.12. 04:18

Kedves Fórumtagok!

A lakást amiben jelenleg lakom 3an béreltük ki 2 éve.
A bérleti szerződésben mind a három személy szerepel, mind a 3 személy aláírta.
Időközben 1-2 lakü cserélődött.
Eleinte a szerződésre mér rá lett írva, hogy a lakásban maradt emberek vállalnak egyetemleges felelősséget (később ez nem történt meg).
2-3 hónapja megint elköltözött valaki.
Mi próbáltunk keresni a helyére valakit, jöttek is jelentkezők de mindenki 25-3 napon belül költözni szeretett volna.
A tulajdonos üteme szerint (találkozó vele, a közjegyzői okira aláírása)a költözés minden esetben csak 1-1,5 hét után tudott volna megvalósulni.
Ezt senki nem várta meg, ketten maradtunk a lakásban.
2 hete szólt, hogy eladja a lakást (ami nem biztos, hogy igaz).
Ha ez megvalósul akkor 2 hónapunk van találni másikat (ezt mondta).
Az itt maradt bérlőtárs ezt nem várta meg 1 hete elköltözött.
Eljött a fizetés ideje. Fizetni kell az egy szobára eső bérleti díjat, rezsit, s az egész lakásra eső közös költséget, ami nem kis összeg s jelenleg én ezt nem tudom kifizetni.( beköltözéskor ennek fizetését is hárman vállaltuk).
A közös költségben sem víz, sem fűtés nincs.
Anyagi helyzetemből adódóan ezt a magas összeget sajnos nem tudom egyedül kifizetni.
A szerződésen jelenleg nincs rajta, hogy én egyedül vállalok egyetemleges felelősséget mindenért.

Az lenne a kérdésem, hogy a fentiek fényében jogosan kéri-e az egész lakásra eső közös költséget (amit ha lenne módom természetesen kifizetnék), s ha nem fizetem és a szerződés is hamarosan lejár mennyi időm van másik albérletet keresni? Mondhatja azt, hogy 24 órán belül költözzek el?

matthiasi # 2014.11.11. 17:39

S.Gabor24 szindróma !

Szokásos társasházi/soklakásos házban előforduló szituáció. semmi köze az albérlői státushoz. az egyik fél kifogásai .
mulatoznak hajnalig hangosak, ráadásul a férfi nem is dolgozik naplopó, a nő meg irodista / mi köze ennek a háborúhoz ? /,
a másik fél panasza, hogy a kisgyerek futkározik kibirhatalan, stb. és egy szóváltásnál az ifiasszony rendőrrel fenyegetőzik, sőt belerúg az ajtóba.
Gondolom a rendőrök 4 autóval kiszállnak megregurázni a gyereket.
Aztuán a tulaj megúnja a virtsaftot és felmond a bérlőnek. nyilván a társaházitulajdonos társnak nem tud és ujjat se akar vele húzni, mert az talán befolyásos ember lehet. meg egy társaházi lakáson néha nehéz túladni.

ttip # 2014.11.11. 10:52

S.Gabor24: indok nélkül is felmondhat a bérbeadó, hacsak a szerződés nem zárja ki a bérbeadó felmondási jogát. Ha neki az úgy könnyebb, akkor felmond és kész.

(Ezért van az, hogy Magyarországon tisztességes bérlőként a bérbeadó kénye-kedvétől függsz.)

Wildmann # 2014.11.11. 09:29

A határozatlan idejű szerződés esetén nem kell indok a rendes felmondásra. Pont ez a lényege a rendes felmondásnak.

Lehetsz a legjobb albérlő, de neki elege van bármiből is, jogszerűen felmondhatja a szerződést. Általában a szerződés tartalmazza a felmondási határidőt. Ha nem akkor amint megkapod írásban a felmondást, onnantól 30 nap.

Én nem annyira azzal foglalkoznék, hogy a jelenlegi helyünkön hogy maradhatunk, hanem az új lakás keresésével. Ha jól sikerült akkor ezt még ebben a hónapban át tudtok költözni és a karácsonyt az új helyen töltitek.

S.Gabor24 # 2014.11.01. 17:07

Kedves Fórumtagok/ Jogi szerkesztőség!

A következő problémá(k)val szeretnék önökhöz fordulni!
Adott egy albérlet határozatlan idejű szerződéssel melyben párommal és 2 éves kisfiammal élünk! Új építésű 4 emeletes társasház 3. emeletén lakunk! A probléma körülbelül fél éve jelentkezett, nevezetesen hogy a kettővel alattunk lakó fiatal(huszonévesek akikről tudni kell hogy folyamatosan bulizgatnak, nem egyszer előfordult hogy hajnali negyed egykor kellett lemennünk párommal hogy ugyan halkítson már magán mert az akkor másfél éves kisfiam nem tud aludni! Már a szomszédság is nem egyszer panaszolta őket), feljöttek, hogy csináljunk valamit a gyerekkel, mert zavarja őket, hogy rohangál és nem tudnak pihenni!

Na már most a pár női tagja irodai munkát végez a férfi pedig éjjel nappal otthon tartózkodik! Mi mondtuk hogy hát gyerek és igen nagy a mozgásigénye! Megjegyzendő hogy napi max 2X negyed óráról beszélünk de őt munkanap 10 órakor, délben, délután 3-kor zavarja! Este tíz után pedig alszik!

Azóta kétszer jöttek fel szólni harmadik alkalommal mikor mikor befejeztük a szóváltást a pár női tagja belerúgott az ajtónkba és kiabált hogy rendőrt hív ha nem csinálunk valamit! (Nem tudom ez számít e de a kisfiam ott állt az ajtótól 1 méterre és utána 1 órán át meg se mert moccanni!)

Nos pár hétre rá a Tag meg a neje elkezdte zaklatni a tulajunkat hogy csináljanak valamit mert feljelentést tesznek!

Mivel a tulajjal a viszonyunk egész jó megbeszéltük hogy nem vesszük komolyan! Nos a zaklatás nem maradt abba a tulajunk pedig valami oknál fogva megváltoztatta a véleményét és a sokadik hívogatás után közölte hogy ha nem teszünk valamit felbontja velünk a szerződést! természetesen mondta hogy ad két hónapot míg nem találunk másik albérletet plusz egy kicsit ha addig nem!

Kérdésem az , hogy MIVEL KÖVETEK ÉN EL JOGSÉRTÉST illetve MI AZ AMIT EGY ÁTLAG ALBÉRLETI SZERZŐDÉS ÁLTAL TARTALMAZOTT FELMONDÁSRA OKOT ADÓ DOLGOT én megsértettem? Valamint védekezhetek e ez ellen?

A választ előre is köszönöm!