Ingatlanügyek


Szpilu # 2018.06.22. 07:14

Sziasztok, olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy:

Telekhatárra épült ingatlan esetén, az eresz túlnyúlása több mint 50cm,sajnos utóbb derült ki, ezt folyamatosan nehezményezi a szomszéd.

milyen jogokkal élhet a szomszédom,mit tehet?

Köszönöm.

Szpilu # 2018.06.22. 07:14

Sziasztok, olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy:

Telekhatárra épült ingatlan esetén, az eresz túlnyúlása több mint 50cm,sajnos utóbb derült ki, ezt folyamatosan nehezményezi a szomszéd.

milyen jogokkal élhet a szomszédom,mit tehet?

Köszönöm.

drbjozsef # 2018.06.22. 04:49

Lynetta,

szerintem 200.250.- forintot kell fizetned majd SZJA-t.

Az 1996-ban szerzett fél után nincs adó.

A 2014-es szerzés után van, a 26.5millió és a 17.6millió különbözetének a felének (1/2rész) a 30%-ának (az eltelt négy év) a 15%-a az adó.

Ha jövőre adnád el, akkor nem kellene adót fizetni (az öt év miatt).

Lynetta # 2018.06.21. 12:14

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tegnapi kérdésemhez a kiegészítő információk:
A saját 50 % tulajdon szerzése 1996-ban volt. A válás 2014 decemberében történt, a tulajdoni lapon a bejegyző határozat száma is 2014-es dátumú. A szerzés jogcíméhez házastársi vagyonközösség megszüntetése van bejegyezve.
Köszönöm, várom válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 10:17

Paranoia rulez.

Azonkívül, hogy kipanaszkodtad magad, van valami kérdésed is? Úgy értem, konkrét kérdésed.

nonolet # 2018.06.21. 10:17

A szabálytalan építkezés miatt 10 évig van joga fellépni a hatóságnak.

Mint elvárhatóan gondos vevő NYILVÁN meggyőződtél a jogszerű állapotról.
Illetve az esetleges jogszerűtlen állapot 10 évnél régebbiségéről.

Hatóság alatt azonban nem a polgármester értendő...
Hanem az illetékes építési hatóság.

Amíg nem indul ellened építéshatósági eljárás addig no para!
Ha indul abból sem bontás lesz vélhetően.
Inkább csak bünti, esetleg.

Ugyanakkor, ha a nyilvántartásban át lett vezetve akkor lennie kellett már valamilyen eljárásnak...

- -

A lényeg, hogy nem kell befosni pár nagyarcú dumától...

Ha indul is eljárás az INGATLAN TULAJDON JOGA akkor is tiéd marad!
Azaz a "vállalkozó" (és más sem) nem tudja megszerezni az akaratod ellenére.

Legrosszabb esetben is némi bünti csikarható ki. szerintem.
Az eredeti állapot visszaállításának elrendelése nem valószínű...
Pláne, hogy nem te vagy az "építő" aki elkövette.

Úgy hogy mosolyogj és mond azt, hogy: azt csináltok mait akartok, akkor is én maradok a tulaj, az ingatlant ÍGY nem tudjátok megszerezni.

- -

A föld odahordás, ha valódi gondot okoz neked,
akkor jegyzőnél kérhetsz birtok védelmet
és kérheted az eltávolítását onnan.
(a jegyző döntésnek felül bírálatára a bíróság az illetékes)

- -

Egy kis extra haszon mindig jól jön :-)

Ha annyira kell neki a telek hát add el neki az ingatlant.
Jó pénzért, jóval áron felül!!!
Aztán vegyél egy másikat.

Loni007 # 2018.06.21. 09:17

Mivel alaposan összezavart már mindenki, ezért szeretnék segítséget kérni: 2012 márciusban vettem egy ingatlant, a szomszédom 2018 márciusban feljelentett, hogy a lakóházam építési engedély nélkül épült. Én a házat a tulajdonostól vettem, aki életveszély megszüntetése miatt a régi (parasztház) falakat helyenként újra falazta, majd a tetőt teljesen kicserélte. Az ingatlanhoz én nem nyúltam, az adásvételi szerződésben az van, hogy ő nem tud az épület rejtett hibáiról - ez az engedélykötelezettségre vonatkozhat? Semmire nem kért engedélyt - egy hatósági bizonyítvány van és egy változási rajz, amely rá van vezetve a földhivatalban a térképre.
A szomszédom egy rendkívül dörzsölt "nagyvállalkozó", a házamat el akarja "dózerolni", a házam hátsó falát (telekhatárra épült) jócskán behordta földdel, a csapadék elvezető betonvályút szétverte. Mivel rendkívül közeli és baráti viszonyt ápol a falu polgármesterével, ezért nagyon félek, hogy valóban eltörlik a házat a föld színéről. Mint jóhiszemű vevő, viselnem kell minden zaklatást és meghurcolást, mivel az építő "lesz*rja" a kialakult helyzetet. Hogyan tudok ebből úgy kijönni, hogy megmaradjon a házam és ne rokkanjak bele anyagilag?

nonolet # 2018.06.21. 07:35

A bármelyik tőlem pl. ~8 km-re van ...
Ami cirka máris 1000 Ft és az időm.

A hivatalba MUNKA időben lehet menni csak.

Az on-line felületen viszont bármikor megnézhetem.

Ráadásul a családban van 4 ügyfélkapu, az máris 8 ingyenes :-)

De a legtöbb embernek a saját 2 ingyenes elég...
(sőt nem is használja ki azt sem)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 07:26

Bármelyik földhivatalban...

nonolet # 2018.06.21. 07:20

Odamenni viszont pénz ... és idő.

(szgk.-val pl. cirka 50-60 Ft/km + parkolás)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 05:41

A földhivatalban a betekintés ingyenes.

Szomorú örökös # 2018.06.21. 05:24

KBS

Igen, ingyen évente két tranzakciót lehet ingyen elkövetni az ügyfélkapun keresztül, de úgy gondolom, hogy utána is lényegesen olcsóbb, mint ha személyesen követi el az Földhivatalban. Ráadásul bankkártyával ingyen ki lehet fizetni online felületen (másként talán nem is, ha jól tudom).

Az már más kérdés, hogy a „letölthető” tulajdoni lap sem mondjuk egy tisztességes PDF formájában jött le nekem, hanem egy weboldalon nézhettem meg úgy, hogy minden egyes oldal egy kép volt. Ezt tudtam letölteni és megfelelő, nyomtatható tulajdoni lappá átalakítani. Csak nem értem, miért nem lehet egyből ilyen formátumban letölteni...na mindegy.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 05:17

(ügyfélkapun keresztül ingyen le lehet tölteni)
Évente kettőt.

drbjozsef # 2018.06.21. 05:12

Mikor szerezted a családi házban a saját 50%-odat, és mikor volt a válás, azaz mikor szerezted meg a férjedtől a másik 50%-ot?

Meg kellene nézned a tulajdoni lapot, esetleg az utóbbi szerzésnél a bejegyzés jogcíme is számíthat.
(ügyfélkapun keresztül ingyen le lehet tölteni)

Lynetta # 2018.06.20. 20:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Váláskor az 1/2-1/2 tulajdoni hányadú családi házunkat 17.600.000 Ft-ra, a szintén közös lakásunkat 8.750.000 Ft-ra értékelték 2014-ben. Én fizettem a volt férjemnek 3.700.000 Ft-ot, és a családi ház az enyém, a lakás a volt férjem tulajdonába került.
Most szeretném eladni a házat 26.500.000 Ft-ért.
Kérdésem, hogy mennyi adót kell fizetnem az eladás után?
Köszönöm előre is válaszát!

nonolet # 2018.06.20. 19:18

...és még két veszély is fenyeget.

1.
Nem véd meg a fenntartásos bejegyzés attól,
hogy terhek kerüljenek az ingatlanra!
(végrehajtási jog, végrehajtás, stb.)

2.
Miként fog eltűnni a bejegyzés a III. részből, ha "balhé" alakul ki az idők során.

- -

Lehet, hogy
ésszerűbb volna ez eladó jelzálog jogát rátenni a tartozás erejéig, biztosítékként.

Így tulajdonjog azonnal átszállna!!!
A kapott "hitel"-t pedig az eladó betudja szedni tőled a jelzálog alapján, ha kell...

Szerintem ez jobb megoldás a fenntartásos megoldásnál.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.20. 14:41

Igen.

T1988 # 2018.06.20. 13:18

Sziasztok!

Hozzáértő segítségét várnám az alábbi kérdésben. Vásároltam egy ingatlant, azonban másik ingatlanom 1 hónap múlva értékesíteni fogom, viszont mivel 1,5 év alatt lesz kifizetve a vételára, tulajdonjog fenntartással.
Ilyen esetben a megvásárolt ingatlan esetében igénybe tudom venni a cserepótló illetékkedvezményt?
NAVos tájékoztató nem barátom, "Az ilyen jellegű adásvételnél a vevő a másik lakástulajdona eladását a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződés másolatával vagy más megfelelő módon köteles igazolni, valamint nyilatkoznia kell arról is, hogy a vásárláskor az ehhez szükséges feltételeknek megfelelt." Kérdés, hogy a tulajdonjog fenntartásos szerződés megfelel-e a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas szerződésnek? Nyilván lesz letétben gondolom egy tulajdonjog bejegyzési engedély, amit a szerződés is tartalmaz? de abban a fenntartás tényét kell kérni..

nonolet # 2018.06.20. 08:42

Nincs ilyen előírás...
Mert alapban NEM kötelező a kerítés építés.

Az a szabály, amiről írsz az OTÉK-an van.

De CSAK ARRA az esetre, HA!!! KÖTELEZŐ megépíteni kerítést.
(azaz elrendelték vagy törvény írja elő)

- -

Alapban tehát az van amit írtam korábban.

Azaz a szomszéd NEM kényszeríthető kerítés építésre!!!
Csak mert valaki azt szeretné, ha a szomszéd építene... HELYETTE.

Mindenki építsen/építhet magának, ha kerítés kell neki.

Esetleg közösen MEGEGYEZVE megépíthetik közösen is.

Szóval...

Senkinek nem dolga-feladata alapban kerítést építeni.

DE!!! aki akar AZ építhet kerítést magának.

Vagy egyedül és csak a saját telkén belül megoldva!
Tehát semmilyen része nem lóghat át a telekhatáron.

Vagy közösen megegyezve építik meg, pont a telekhatárra.

Szomorú örökös # 2018.06.20. 04:37

kisamália

Alapból ahol én korábban laktam - nem tudom, hogy mindenhol így van-e - a telekkel az utcafronton szemben állva jobboldalon a te kerítésed van, baloldalon a szomszédé. El kell dönteni, hogy ez melyik oldal és megbeszélni a szomszéddal, hogy jó lenne, ha kerítést építene. Ha nem teszi, akkor addig, amíg jogellenesség nem történik, nem tudom, hogy kötelezhető-e bármire. Jogellenesség esetén elképzelhető, hogy kikényszeríthető jogszabállyal, mást nem látok megoldást.

nonolet # 2018.06.19. 14:44

Miért is kéne kerítést építeni?!
Alapban NEM kötelező a kerítés...

Csak akkor kell kötelezően megépíteni,
ha
azt törvény vagy ítélet írja elő valaki számára.

Mivel erről nincs szó (gondolom) ebben az esetben.

Így hát senkinek nem dolga...
Aki akar épít kerítést.

Vagy egyedül és csak a saját telkén belül megoldva!
Tehát semmilyen része nem lóghat át a telekhatáron.

Vagy közösen építik meg, pont a telekhatárra.

- -

Terepszint:

Egyszerre 1 métert lehet egy alkalommal módosítani.

DE

A megmaradó épületek alapjának a földtámasza nem hordható el.

Az esővíz, hólé nem folyhat át a szomszédba.

Nem lehet balesetveszélyes.

Nem okozhat kárt

kisamália # 2018.06.19. 14:02

Kérdésem az lenne,hogy a mellettünk/szomszéd/ lévő életveszélyes házat bontásra ítélték.Szét kell bontani. Miután eltűnik a hosszú fal szakasz kinek a kötelessége valamilyen fajta két telek határ közötti kerítés felhúzása és készítése?
Valamint milyen szintű terep viszonyokat kell a bontást követően létrehozni,teremteni a szomszédos telken?
Köszönöm a válaszukat!

drbjozsef # 2018.06.18. 13:14

Már ha az új fajta, kártya alakú jogsid van, amivel lehet személyazonosságot igazolni.

drbjozsef # 2018.06.18. 13:13

Jó kell legyen.
Van, akinek nincs is személyije, csak jogsija. Már szabályos.

hunserv # 2018.06.18. 08:45

Ó már látom is a bonyodalmakat, például közös tulajdon megszüntetése esetén a volt tulaj jó eséllyel használati jogot kap ha már úgyis ott lakott 40 évet. (úgy olvastam, hogy ez elég alapos ok a használati jog alapítására, hiába van pl. 2 jól szituált leszármazottja)
Használati jog után az új tulaj fele ugye még fizetnie sem kell, tehát ott maradok, ahol a part szakad de legalább az ingatlannal kapcsolatos minden költség egyértelműen 100%-ban az enyém lesz :)
Vagy itt is félreértek valamit?
Ha nem, akkor tényleg megfontolandó, hogy kell-e ez a hajcihő...