Ingatlanügyek


lajcsó # 2017.10.04. 16:44

"Ez fordítva nincs így (100%tulrész beforgatása egy dupla értékű lakás 50%-ába) ?"
Az én szakmai álláspontom az, hogy fordítva sincs így, 1/1 az nem 1/2.
Csak azonos tulajdoni hányadok (és azok értéke) állíthatók szembe egymással.

Kata5825 # 2017.10.04. 14:33

Köszönöm a válaszát kedves József! Mostmár csak egy ügyes ügyvéd kellene, aki nem túl drága, hogy fizesse ki nekem a tulaj, amit a házra költöttem, plussz még hogy bevállaltam a ház ügyeit másfél évig. Ez jelenti a rezsi beszedését, a feltöltős villanyóra hetenkénti töltögetését, ügyintézéseket a közműszolgáltatóknál, kerti fűnyírást, amit nem én használok, hósöprést, az albérlők kutyái után az ürülék összeszedést, stb, stb. Remélem van esélyem a pert megnyerni! ugyanis szeretnék elköltözni innen, mert a hanyag, veszekedős albérlők,(11 ember ) és az állandóan ugató két nagy kutya csak megnehezítik az életem.

drbjozsef # 2017.10.04. 14:07

Kata,

jogi szempontból "szívességi lakáshasználat" a jogcímed. Nincs se tulajdonod/tulajdonrészed egyelőre, és nincs bérleti szerződésed, vagy más ezzel egyenértékű szerződésed, ami más jogcímet adhatna.

Igen, kirakhat elvileg. Hivatalosan csak megfelelő kilakoltatási eljárással, Te meg perelhetsz, ha van olyan pontja a szerződéseteknek, amit megszeg/megszegett.

Lehetne példul kötnötök egy bérleti szerződsét is akár.

De egy biztos : az elbirtoklás teljesen kizárt. Jó lenne így vagy úgy, de megegyezni a tulajdonossal.

Kata5825 # 2017.10.04. 12:24

Kedves Dr Szűcs Lajos! "Szívességhasználat"??????? Hiszen ráköltöttem több mint 3 milliót a lakására!!! Ami azóta összedőlt volna, ha én nem újítom fel. Kölcsönszerződésünk van, aminek az volt a feltétele, hogy eladja nekem a házat. Ez nem történt meg. Nem tudok másik lakást venni, mert minden pénzem ebben fekszik.Konkrétan közöltem vele, hogy nem lelakni akarom azt a pénzt, hanem saját lakást akarok venni belőle. Ha " szívességből" lakom itt, akkor bármikor kirakhat?

drbjozsef # 2017.10.04. 11:33

Bocsánat, hogy megint beleokoskodom, de másik hasonló kérdésnél lajcsó azt mondta, hogy eladott 50% rész helyett fele olyan értékű 100% részbe nem lehet mindent elszámolni, csak 50% erejéig az illetékkedvezményt. Ez fordítva nincs így (100%tulrész beforgatása egy dupla értékű lakás 50%-ába) ?

ObudaFan # 2017.10.04. 10:12

Első kérdésem az, hogy a CSOK összege csökkenti e az illetékalapot, illetve ha igen, milyen mértékben?

Igen, a CSOK teljes értékével.

A második, hogy a férjem része az eladott lakás után 0.-, illetékmentes lenne, én pedig a 50% tulajdonrészemre, tudok e valamilyen kedvezménnyel élni, 35 év alatti, első lakás tulajdonosként?

Nem, túl magas a vételár.

lajcsó # 2017.10.04. 09:59

"Azt mondja, nyugodjak meg, addig "ingyen" lakhatok a házban."
Ez már alapból szívességi használat, ami használati jogcím lévén kizárja az elbirtoklást.

Beatrix0103 # 2017.10.04. 09:58

Tisztelt fórumozók!

Új lakás vásárlás előtt állunk CSOK 10 milliós támogatást igénylünk rá, értéke 52 millió, 50-50%-ban birtokolnánk, jelenlegi lakás értéke 26 millió, a férjem 100%-os tulajdona.
Első kérdésem az, hogy a CSOK összege csökkenti e az illetékalapot, illetve ha igen, milyen mértékben?
A második, hogy a férjem része az eladott lakás után 0.-, illetékmentes lenne, én pedig a 50% tulajdonrészemre, tudok e valamilyen kedvezménnyel élni, 35 év alatti, első lakás tulajdonosként?

Köszönettel,
Beatrix

Kata5825 # 2017.10.04. 07:58

Igen. Két tanú is aláírta.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.04. 07:44

Írásbeli szerződés van?

Kata5825 # 2017.10.04. 07:34

Mit takar az, hogy "sajátként való birtoklás"? Nincs semmilyen jogcímem. Egy olyan papírunk van, amiben az szerepel, hogy én azt az összeget amit ráköltök a házra kölcsönként adom oda a tulajnak, és én végzem el a felújítást.Addig amíg el nem indÍtjuk az adásvételi szerződést. Ha a szerződést aláírjuk, úgy a pénz bele van számítva az vételárba. Addig viszont én nem kérek kamatot a pénzem után, ő pedig nem kér bérleti díjat. Ha nem jön létre adásvétel, akkor vissza kel nekem fizetnie a számlákkal igazolt összeget. Sajnos határidőt nem szabtunk ki. Azóta eltelt majdnem két év, és semmi nem történt, viszont nekem ráment majdnem négy millió forintom. Kifizetni nem tud, mert nincs neki miből, csak ha eladja a házat. De mindig kitalál valamit, hogy miért nem írja alá velem a papírt. Azt mondja, nyugodjak meg, addig "ingyen" lakhatok a házban. Csak nekem ez nem megnyugtató, mert semmi pénzem nem maradt, egy vidéki eladott lakásom ára ment el, így se pénzem, se saját lakásom.

lajcsó # 2017.10.03. 12:02

Bizonyára elbirtoklásra gondolsz. Az elbirtoklás egyik feltétele a sajátként való birtoklás. A te esetedben ez a leírtak alapján (tervezett adásvétel) hiányzik. A leírásból az sem derül ki, hogy milyen jogcímen használjátok az ingatlant. A jogcímes használat kizáró tényező.

Kata5825 # 2017.10.03. 11:22

Tisztelt Ügyvéd úr! Korábban olvastam egy szaklapban, hogy létezik olyan, hogy ingatlan elidegenítés. Ott azt írták, ha valaki 15 évig életszerűen használ, gondoz egy ingatlanrészt, jelen esetben egy különálló kisház, elkerített telekrésszel, akkor az eltelt idő után jogos tulajdonává válik. Igaz ez? Tud erről részletesen írni nekem? Ugyanis lassan két éve lakom a jelzett kisházban, állandó lakcímbejelentővel úgy, hogy megvételi szándékkal költöztem be, és szinte teljesen felújítottam, lakhatóvá tettem ami egyébként szinte lakhatatlan volt, a saját költségemen. A tulajdonos azóta is húzza az időt, variál az eladással kapcsolatban, miközben mi már az OTP-vel felbecsültettük az ingatlant, beadtuk az előzetes hitelkérelmet, jövedelemigazolásokat is. Nem hajlandó aláírni az előszerződést sem, amiben foglalóként azt az összeget szerepeltetnénk, amit eddig ráköltöttünk a házra. Ez az összeg szerepel önrészként a hitelkérelemhez is. Elképzelhető, hogy 13 év múlva amúgy is mienk lehet az ingatlan? Válaszát előre is köszönöm!

nonolet # 2017.10.03. 11:20

Édesanyámnak jár a haszonélvezeti jog után 6m Ft,

Tévedés ez a jár 6 mFt alapállás.

Annyit kér amennyit akar.
Alku tárgya a haszonélvezet megváltási összege!

A jelek szerint 6+4,5+4,5=15 milliót kér.
Ez ugyan túlzás már talán, de alkudozzatok...

Muszáj lesz megalkudni, mivel
a haszonélvezetről lemondatni
ugyebár nem lehet!

-

"az új ingatlanba, amely
így 1/3-1/3-1/3 arányú
tulajdoni résszel lenne bejegyezve."

Ekkor marhaságot ne kövess el!!!!!!

NE KÖZÖSKÖDJ senkivel ISMÉT...
Amikor végre szabadulhatsz egy közös ingatlanból.

Ne légy ennyire hülye!

ObudaFan # 2017.10.03. 11:08

Hava

Azt kell figyelembe venni, hogy egymás nélkül nem tudjátok eladni az ingatlant, mert a vevőnek aligha kell haszonélvezettel terhelten. Perben a haszonélvezet fennállása alatt a közös tulajdon nem szüntethető meg. Tehát vagy megállapodtok valaogy, vagy nem lesz eladva az ingatlan.

Hava # 2017.10.03. 10:53

Tisztelt Szakértő!
30 éve meghalt az édesapám, aki után fele-fele arányban a testvéremmel örököltük meg a házat, amelyre édesanyám haszonélvezete van bejegyezve. Eddig én nem ragaszkodtam az eladáshoz, mert édesanyámnak elég erős kötődése van az ingatlanhoz. Most megkeresett minket a szomszéd, hogy érdekelné az ingatlan, erről egyeztettünk is a testvéremmel, megfelelőnek találtuk a 30 milliós vételárat, figyelembe véve az ingatlan jelenlegi állapotát.
Édesanyámnak jár a haszonélvezeti jog után 6m Ft, a fennmaradó összeg feleződne. Én szeretném felvenni rám eső 12m Ft-ot. A testvérem és édesanyám nem szeretné odaadni csak 7,5m Ft-ot az én részemből, mondván, hogy édesanyámnak meg kell oldani a lakhatását, amihez mindketten járuljunk hozzá 4,5-4,5m Ft-tal, plussz édesanyám beletenné a 6m Ft-os özvegyi részét az új ingatlanba, amely így 1/3-1/3-1/3 arányú tulajdoni résszel lenne bejegyezve.
Kérdésem az lenne, hogy kérhetem-e a teljes rám eső örökrészemet?
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.10.03. 10:49

Azt a nem olyan nagyon gyakori esetet leszámítva, amikor jól megosztható az ingatlan, ez a megoldás sokáig nem fog működni. El kellene indítani a közös tulajdon megszüntetése pert.

83krisztina # 2017.10.03. 10:08

Akkor valószínűleg ezt a megoldást választom, köszönöm szépen.

Rexor # 2017.10.03. 09:48

Igen, lehetséges.

83krisztina # 2017.10.03. 09:46

Sziasztok!
Segítséget kérnék ingatlan ügyben.
Van egy ház, közös az exemmel. Kifizetés eladás sajnos nem működik a hitel miatt.
Ő beköltözött az új párjával. Én albérletben lakok.
Megtehetem azt, hogy az én részemet kiadom albérletbe ismerősnek?
Én odaköltözni semmiképp nem fogok, de ő használja így az ingatlant teljes egészében, nekem pedig albérletet kell fenntartanom úgy, hogy a számlák az én nevemen vannak, már minden ki van köttetve, de a tartozást tőlem vonják.
Ezért adnám ki ismerősnek, mivel nagy házról van szó, 2 bejárattal az én részem, hogy valamennyit visszakapjak a letiltásokból.
Jogilag lehetséges ez?
Köszönöm szépen előre is a válaszokat. :)

lajcsó # 2017.10.03. 09:35

"MIRE TUDUNK HIVATKOZNI?"
Elsősorban a szerződésre.

Anita02 # 2017.10.03. 09:18

BIRTOKBAVÉTEL
Sziasztok!
Vásároltunk egy családi házat egy cégtől. Akitől a cég vette család benne lakott, amíg mi a teljes vételárat kifizettük.
Hétvégén lett volna a birtokba adás, de mi nem vettük át, mivel kb. 60 köbméter szemetet, lomot, mocskot hagytak a házban és udvarán.Ezt bárhonnan nézve tetemes összeg eltüntetni onnan- így most várunk és felszólítottuk az eladót a kiürítésre.
TUDTOK ERRE VALAMILYEN JOGSZABÁLYT, TÖRVÉNYT, MIRE TUDUNK HIVATKOZNI? LÉGYSZÍVES MONDJATOK VALAMI ÖTLETET!

MajorDomus # 2017.09.29. 17:49

Csak ne várjon vele 9 évet!

Bianconero10 # 2017.09.29. 12:39

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2017.09.29. 11:21

Bianconero10

Azért kellene ezt minél hamarabb rendezni, mert nem tudhatod, mikor jön a másik három vh. jog. És bár azért egy-egy ilyen igényper ilyen esetben általában nyerhető, azért egyrészt minden perben van bizonytalanság, másrészt minden perrel van költség. Előbb-utóbb úgyis rendezni kellene, akkor meg inkább most rendezd, és nem akkor, amikor még ennél is több lesz a költséged.