lakásvétel gyámság alatt levő tulajdonostól


kaszas # 2019.08.22. 12:09

Köszönöm a válaszát!
A hölgy szomszédaival beszéltünk, tényleg övé a lakás és már 15 éve csak ő lakta. Az ügyvéd is hitelesnek tűnt, az email cím, telefonszám egy bécsi irodához tartozik, és hivatalos dokumentumot is tudtak adni a kirendelt "Sachwalter", azaz magyarul ügygondnok, gondnok, gyám féleségről.
Azt szeretném kérdezni, hogy mivel ők csalást követtek el, hiszen nem védett ingatlant jóhiszeműen vettem egy magát cselekvőképesnek hazudott hölgytől, utólag támadhatja-e a szerződést a gondnok, hiszen neki kellett volna védenie előzetesen pont ettől, de ezt elmulasztotta. Ha a gondozott "átlépi" a gondnokát mert az gondatlanságból nem védte a tulajdont, akkor utólag kérheti még a megsemmisítést?
A legjobban persze attól félek, hogy ha a pénzem elkölti a bipoláris zavarban szenvedő, akkor hogyan tudom visszaszerezni, ha érvénytelen a szerződés.

Köszönöm!

lajcsó # 2019.08.22. 11:41

"egy héttel később egy osztrák ügyvéd jelentkezett, hogy ő a hölgy gondnoka, és a szerződés érvénytelen."
Honnan tudod, hogy ügyvéd? Mivel igazolta magát?

"Már jelezték, hogy több pénzre van szükségük, mert nagyon olcsón vásároltam,"
A kettő üti egymást! Ha érvénytelen a szerződés akkor nem több pénz jár, hanem az általad kifizetett vételár jár vissza.
Erős a gyanúm, hogy csalókkal van dolgod.

kaszas # 2019.08.22. 08:56

Tisztelt Fórumozók!

Vásárolni szerettem volna egy lakást egy osztrák hölgytől. A szerződés nyelve magyar, én fordítottam neki szóban. A lakás ára a piaci ár alatt volt kb 10-20%-kal szerintem, gyorsan intéztem a szükséges dolgokat. A szerződést aznap aláírtuk, a teljes vételárat átutaltam a számlájára másnap reggel. A szerződésben szerepelt, hogy értesíti az ügyvédemet, hogy megkapta a vételárat, és utána átírják rám.
Ez nem történt meg, egy héttel később egy osztrák ügyvéd jelentkezett, hogy ő a hölgy gondnoka, és a szerződés érvénytelen.
Mivel a hölgy nem cselekvőképes, gyakorlatilag elköltheti minden következmény nélkül a pénzem?
A lakás tulajdoni lapján nem szerepelt széljegyben semmi. A hölgy aláírta a szerződésben, hogy cselekvőképes, és csak miután megkapta a pénzt jutott eszébe, hogy neki van gondnoka. Ez egy különösen nagy értékű csalás, amit a gondnoknak kellett volna megakadályozni? Mondjuk úgy, hogy jelzi a tulajdoni lapon vagy a hölgy okmányaiban?
Már jelezték, hogy több pénzre van szükségük, mert nagyon olcsón vásároltam, de én már az elutalt pénz miatt is aggódom. Egy hónapja húzódik az ügy szabadságolások és a hivatalos fordításra fordított 10 munkanap miatt.

Milyen lehetőségeim vannak?
Köszönöm: András

MajorDomus # 2017.04.27. 20:50

Csak álmos!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.27. 05:05

Te is lusta vagy. :) Ott van az ügyleírásban, hogy 4K.

MajorDomus # 2017.04.26. 22:51

Mennnyibe kerül?

Vadsuhanc # 2017.04.26. 18:53

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Nagyon szépen köszönöm a válaszod és segítséged !
( elnézést a lustaságomért, ma valahogy nem működik a kreatív szerkezetem )

Még egyszer nagyon köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.26. 18:31
Vadsuhanc # 2017.04.26. 17:33

Köszönöm KBS!

Esetleg tudnál abban segíteni, hogy a kérelmet milyen törvényi helyre hivatkozva kell beadni és mennyi a díja ? ( fizetés módja, okmány bélyeg stb )

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.26. 17:26

A jegyző adja ki kérésre, díj ellenében.

Vadsuhanc # 2017.04.26. 17:07

Tisztelt KBS, Tisztelt lajcsó !

A kérdés nem teljesen idevaló, de szeretném megkérdezni, hogy az említett adó- és értékbizonyítványt, hogyan és milyen formában lehet kikérni ( esetleges hivatkozás nélkül ) saját tulajdonú ingatlanra. Díja van és milyen formában?

Köszönöm.

( lajcsó a mai napon egy másik helyen adott válaszodat is tisztelettel köszönöm )

lajcsó # 2017.04.26. 16:32

Arra mindenképpen, hogy a gondnokoltat megillető szerződéses vételár semmiképpen ne legyen kevesebb mint ami az adó-és értékbizonyítványban szerepel!
Mert ha kevesebb, akkor a gyámhatóság jó eséllyel megtagadja a szerződés jóváhagyását.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.26. 13:54

Persze. Ha nem tagadhatná meg a hozzájárulást, mi értelme lenne egyáltalán a kikérésének.

LMM79 # 2017.04.26. 13:38

Köszönöm, mre figyeljünk még? Visszautasíthatja a gyámhivatal bármilyen indokból?

lajcsó # 2017.04.26. 13:36

Az adó- és értékbizonyítványt viszont célszerű előre (a szerződés megkötése előtt) kikérni, a tisztánlátás érdekében!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.26. 13:28

Utólag is lehet kérni a hozzájárulást, de minek előre költeni.

LMM79 # 2017.04.26. 13:19

Szeretnénk megvásárolni egy házat, melynek 2 tulajdonosa van. Az egyik tulajdonos gyámság alatt áll, a gondnok és a másik tulajdonos is el akarja adni a házat, tehát ebből nem lehet konfliktus. Be kell jelenteni az eladási szándékot a gyámhivatalnál előre? Kell tőlük bármilyen jóváhagyás? Köszönöm a válaszokat!

Babi63 # 2013.08.16. 05:41

8 éve gondozzuk párom édesanyját. (A párom az édesanyja gondnoka.) A mama 1/1-es tulajdonosa a lakásának. Állapota miatt saját lakásunkból hozzá kellett költöznünk. Saját lakásunkban a gyermekeink laknak. Most lehetőségünk lenne egy ház megvásárlására, ahol lenne elég helyünk a család összeköltözésére. A két lakást árát mint önerőt a bank beszámítja. (Az egyiket csereként) Így a vételár egyharmadát kellene hitelként felvenni. A helyi gyámhatóságon tájékoztatást kértem az ügyletet illetően. Elmondásuk szerint nem vehetünk fel hitelt a mama tulajdon részére. Milyen törvényes lehetőségünk van
a hitelfelvételt illetően?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.19. 16:13

A pazs válaszára is "persze".

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.19. 16:12

Persze.

pazs # 2012.03.19. 16:12

Igen, de a helyetekben ezt is ügyvéddel csináltatnám.

dagg # 2012.03.19. 16:11

Kedves Fórumozók,

Az alább említett lakás megvételénél most vételi ajánlat aláírását tervezzük. A vételi ajánlatot gondolom mindegyik félnek el kell fogadnia. A gondnokolt helyett viszont most csak a gondnok (másik tulajdonos) tudja aláírni. Az ő helyét viszont érdekütközés miatt valószínűleg eseti gondnok fogja átvenni.

Érvényes az, ha beleírjuk a vételi ajánlatba, hogy az csak akkor érvényes a részünkről, ha a lakás teljes tulajdonjogát tudjuk megszerezni?

Köszönöm a segítséget!

dagg # 2012.03.11. 11:39

Kedves Kovács_Béla_Sándor és lajcsó!

Köszönöm a válaszokat!

Úgy tűnik, meg fogunk tudni állapodni a tulajdonosokkal a korábban említett lakás megvásárlásáról.

A foglalót a javaslat alapján majd a szerződés aláírásakor ügyvédi letétbe helyeznénk.

Van valami lehetőség addig, hogy aláírjunk valamilyen megállapodást vagy előszerződést, ami köti az eladót a megállapodásunkhoz?

Köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2012.02.10. 19:40
  1. Nagykorú személy gondnokság alatt áll. Gyámja a kiskorúnak lehet.
  2. Átfutási idő kb. 30 nap.
  3. Automatikus engedély kizárt. A gyámhivatal azt vizsgálja, hogy az adásvétel a gondnokolt érdekében áll-e?
  4. A buktató az lehet, ha az adó-és értékbizonyítványban és az adásvételi szerződésben szereplő ingatlan értékek eltérnek egymástól. Amennyiben az adó- és értékbizonyítványban szereplő ingatlan érték magasabb mint az adásvételi szerződésben akkor a gyámhivatal nem fogja megadni a hozzájárulást. Fordított esetben a gyámhivatal valószínűleg hozzájárul az adásvételhez. Tehát, ilyen esetben célszerű először az adó-és értékbizonytványt elkészíttetni az ingatlan fekvése szerinti jegyőnél, amit majd a gyámhivatali eljárás során is fel lehet majd használni.
Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.10. 16:24

Gondnokság. Foglalót, előleget legfeljebb ügyvédi letétbe adj.