Elővásárlási jog vagy vételi jog


aurin # 2017.08.15. 05:35

Köszönöm a válaszokat, most már sokkal tisztább a kép, és tudom hogy mire figyeljek!!

nonolet # 2017.08.14. 07:31

Hát ez az... ez bosszant.

Ráadásul az új ifjú tulaj építési szándéka is az ő javára nyomós érv, alighanem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.14. 06:26

Ajándékozásra nyilván nincs elővásárlási jog.
A tulajdonostársak bármelyike kérheti a közös tulajdon megszüntetését. (Ami nem jelenti szükségszerűen, hogy a közös tulajdon úgy szűnik meg, hogy ő lesz a kizárólagos tulajdonos.)

nonolet # 2017.08.13. 20:00

Jut eszembe...

Ajándékozást ki lehet védeni valahogy tulajtársként?

Adott egy (külterületi mg-i művelésű) telek két (1/2 és 1/2) tulajdonossal.

A másik tulaj épp most ajándékozza a részét a lányának.
(pénteken láttam meg az Aug. 8.-i széljegyet)

Nekem viszont kéne az az 1/2 rész...

Az ajándékozásba gondolom
nem tudok beugrani
az ajándékozott helyett
tulajtársként semmilyen módon.

Jól gondolom?

  • *-

Nem akarom, hogy házat építsenek a másik felére...
Pedig pont ezért történik az ajándékozás.

Inkább megszerezném magamnak, ha mód van rá.

Ha mindenáron megakarom szerezni
az ő akaratuk ellenére is, akkor
milyen esélyem van rá tulajtársként?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.13. 18:35

Nos, HA VALÓBAN VAN érvényes elővásárlási joga rá.
A tulajdonostársnak törvényes elővételi joga van.

nonolet # 2017.08.13. 18:22

"És ha a lakásom megvásárlójának is kellene??"

Nos, HA VALÓBAN VAN érvényes elővásárlási joga rá.
Akkor a vevő helyére beugorhat...
A vevővel kialkudott szerződésbe.

Ilyenkor a vevőnek kell figyelnie, hogy ne szívja meg.
HA él az elővásárlási jogával garázstárs.

Azonban nézd át
a saját jogviszonyod a közös garázs kapcsán,
hogy tényleg van-e érvényes elővásárlási joga.
Az is lehet, hogy netán nincs.

Meg az is, hogy netán másoknak is van a társasházi íratok szerint.

nonolet # 2017.08.13. 18:16

HA VAN IS elővásárlási joga rá,
akkor is
ő a te VEVŐD helyébe léphet csak!!!

Azaz

1.
Megkötöd a vevővel szerződést, szabadon.
(jelezve, hogy lehet egy elővásárló is)

2.
A megkötött szerződést megküldi az ügyvéd
a garázstársnak határidővel a nyilatkozásra,
hogy
Ő akar-e vevőd helyébe lépni?

3.
HA akar, akkor a vevőd helyett ő lesz a vevő.
De MINDEN MÁSBAN ÉRVÉNYES MARAD!!! a szerződés.
(ár, határidő, fizetésmód, stb. stb.)

HA nem akar, akkor meg marad az eredeti vevő és kész.

--
Ennyi takar az elővásárlási joga és nem többet.

Tehát áruld nyugodtan és ha megvan a szerződés
akkor mutasd be neki és élhet az elővásárlási jogával.

Persze nem tilos eleve vele megalkudnod sem!
Ha másik vevő nélkül is megadja neked azt árat amit szeretnél kapni.

Az árat tehát te szabod meg és senki más :-)

Az elővásárló tehát csak beugorhat egy idegen vevő elé, ha azzal alkuszol meg. Annak a helyére, de mindenben változatlan feltételekkel.
aurin # 2017.08.13. 17:59

A segítségüket kérem: Egy társasházban található dupla (1 hrsz. bejegyzett) garázs fele az enyém. Két ajtó van rajta, csak elválasztó fal nincs a két autóbeálló között. El szeretném adni, mert a lakást is eladom, de a másik autóbeálló tulajdonosa azt mondja, hogy neki elővásárlási joga van rá, nem adhatom el másnak, mert nem "írja alá". Kérdésem: igaz ez? Ha ő csak pl. 500 ezer forintot akar adni érte, akkor is neki kell eladnom?? És ha a lakásom megvásárlójának is kellene??
Válaszukat előre is köszönöm.

szokejanos # 2016.10.26. 13:11

Köszönöm az eddigi válaszokat is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.22. 09:03

Ha több tulajdonostárs is magához akarja váltani az egész ingatlant, akkor a bíróság "összeméri az érdekeket". Ebben az egyik szempont lehet az is, ki ajánl többet. De csak az egyik.

GubElek # 2016.10.22. 08:57

A bíróság mi alapján dönt, hogy ki vegye meg a másik részét? Van ott egy "licit", hogy ki ajánl többet?

drbjozsef # 2016.10.21. 17:26

szokejanos,

a hugodat nem tudod kotelezni, hogy a sajat tulajdonreszet eladja. A sajat tulajdonreszedet viszont eladhatod, o elhet az elovasarlasi jogaval ha akar, ha nem akar, akkor nem szolhat bele abba, hogy te a sajat reszedet eladod. Persze ertem, igy nem nagyon veszi meg senki.

Ha nem tudtok megegyezni, akkor pert indithatsz birosagon a kozos tulajdon megszuntetes ugyeben. A birosag kotelezni fogja, hogy adott aron eladja neked a reszet, vagy hogy a Tiedet megvegye. Valamelyikre biztosan.

Ezt egyebkent ha meg akarod gyozni, meg is mondhatod neki, nem valoszinu, hogy a birosagtol jobb arat kap, mint egy piaci vevotol...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.21. 17:18

Nehéz ügy. Keress meg egy ügyvédet. Nem kizárt, hogy van keresnivalód.

jodom # 2016.10.21. 16:45

Tisztelt Szakértők !

16 évig írásos bérleti szerződéssel üzemeltettem egy üzletet . A bérleti szerződésben elővásárlási jog szerepel részemre . A szerződést felmondtam , de a felmondási időm alatt a tulajdonos kérésére a felmondási idő lejárta után is tovább üzemeltettem az üzletet , szóbeli megállapodás alapján .A felmondott írásos szerződés és a szóbeli szerződés, megállapodás között az egyetlen változás a bérleti díj összege volt, amit a tulaj írásba is foglalt. Az üzlet helység megvételére ajánlatot tettem , amit a tulajdonos nem fogadott el . Az üzlet helységet időközben a tulajdonos eladta és erről csak tájékoztatás küldött részemre, hogy az ingatlant eladta , és hogy ürítsem ki a helységet . Megkeresésemre azt a választ kaptam tőle , hogy nem volt köteles tájékoztatni hogy a szóban forgó eladóvá vált , mert nincs elővásárlási jogom rá .
Kérdésem hogy jogosan járt el az ingatlan eladásánál, valóban nincsen elővásárlási jogom?

lajcsó # 2016.10.21. 07:07

"(5) A szerződés tartalmává válik minden szokás, amelynek alkalmazásában a felek korábbi üzleti kapcsolatukban megegyeztek, és minden gyakorlat, amelyet egymás között kialakítottak. A szerződés tartalmává válik továbbá minden, az adott üzletágban a hasonló jellegű szerződés alanyai által széles körben ismert és rendszeresen alkalmazott szokás, kivéve, ha annak alkalmazása a felek között - korábbi kapcsolatukra is figyelemmel - indokolatlan volna."
(Ptk.)
???

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.21. 05:09

???

jodom # 2016.10.20. 20:46

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni!

1999-től folyamatosan bérleti szerződést (többszöri határozott idejű és határozatlan idejű) kötöttem egy ingatlanra, amiben elővásárlási jogot biztosított számomra. Ezt a szerződést 2015 felmondtam, felmondási időm letelte előtt a bérbeadó szóban megkeresett egy új bérleti szerződéssel, amiben rögzítésre egy csökkentett bérleti díj került, addig, míg a bérbeadásról, illetve az eladásról döntés nem születik.
Ezután írásban vételi ajánlatott tettem, melyre csak egy tájékoztató levelet kaptam miszerint nem fogadták el az ajánlatomat és az új tulajdonos részére adjam át az ingatlant.
Véleményüket szeretném kérni Az új Ptk. 6:63. § (5) szerint van-e elővásárlási jogom?

Válaszukat köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.19. 15:10

Megteheti-e azt, hogy nem él az elővásárlási joggal és nem járul hozzá az ingatlan elidegenítéséhez?
Meg.

szokejanos # 2016.10.19. 14:30

Tisztelt fórumozók!

Hozzászólásom legelején elnézést kérek, ha kérdésem korábban már szerepelt volna itt, de én sajnos nem találtam ilyet annak ellenére, hogy 2 napja böngészem ezt a fórumot. Amennyiben mégis van úgy segítsenek megtalálni.

Kérdésem az alábbi lenne:

Van egy lakóházas ingatlanunk, melyet öröklés jogcímén szereztünk meg a húgommal. A húgom tulajdoni hányada 1/4 rész, az enyém a fennmaradó 3/4 rész.
Azt tudom, hogy a tulajdonostársnak elővásárlási joga van, de aan az esetben kötelezhető-e a saját részének az eladására, ha nem akar (vagy anyagi okok miatt nem tud) élni az elővásárlási joggal.
A konkrét tényállás az, hogy most lenne vevő az ingatlanra és a szerződés megkötésekor azonnal kifizetésre kerülne a húgomnak a vételár 1/4 része, ha hozzájárul az eladáshoz, avagy nem akar élni az elővásárlási joggal.
Megteheti-e azt, hogy nem él az elővásárlási joggal és nem járul hozzá az ingatlan elidegenítéséhez? Kiegészítésképpen még anyit fűznék hozzá, hogy a lakóházban nem lakik senki és a húgom a saját ingatlanrésze után az öröklés óra egyetlen fillár járulékot/rezsit (víz villany) nem fiztett, a teleh 1/4 részét sem műveli, az ingatlant sem látogatja soha.

Várom segítőkész válaszukat, melyet előre is köszönök.

Üdvözletel: Szőke János

Dr.Attika # 2016.10.18. 12:29

Mitől lenne a bérlőnek elővételi joga? Azért bérlő, mert tulajdonossá nem tud vagy nem akar válni. Előbérleti joga az van.

AndiBPXVII # 2016.10.18. 12:26

Nagyon szépen köszönöm a segítségét!!!
Sajnos így elestünk a vételtől.... pedig évek óta béreljük...
Köszönettel: Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.18. 11:46

Főszabályként nincs. Talán az önkormányzati tulajdonú ingatlanok a kivételek.

AndiBPXVII # 2016.10.18. 10:39

Kedves Kovács Béla Sándor!

Rosszul tudjuk? A Bérlőnek nincs jogszabály szerinti elővásárlási joga?

Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.18. 10:33

Cégünknek csak a jogszabály biztosít elővásárlási jogot
Pontosan melyik?

AndiBPXVII # 2016.10.18. 10:07

Segítséget szeretnék kérni!

A cégünk működését biztosító ingatlant - amelyet bérlünk - a tulajdonos el szeretné adni. Cégünknek csak a jogszabály biztosít elővásárlási jogot, mert a bérleti szerződés erre nem tért ki (4 éve nem gondoltuk, hogy valaha is eladó lesz, vagy meg szeretnénk venni).

Jött egy vevő, aki megvenné az ingatlant, de a nekünk ajánlott árnál jóval kedvezőbb áron. Nekünk csak azt jelezték, hogy "eladták" a házat, jönnek majd velünk egyeztetni, mert még maradhatunk pár hónapig, esetleg fél évéig. Az árat csak telefonban mondta be a tulajdonos az én kissé erőltetett kérésemre.

Úgy döntöttünk, hogy azon az áron, amit telefonban közöltek már nekünk is megéri megvenni a házat. Tisztában vagyunk az elővásárlási jog fogalmával és annak a gyakorlásával, de olyan kételyünk támadt, hogy esetleg egy opciós vételi jogot vagy egyéb jogi trükköt alkalmazva eladják a házat és utólag futkoshatunk, perelhetünk.

Tudjuk, hogy vételi szándéknyilatkozatot kellett volna kapnunk és nekünk azt elfogadni vagy lemondani az elővásárlási jogunkról (nem kaptunk!), de úgy érezzük, hogy a hátunk mögött történnek az események és "feljebb licitálni" pedig nem szeretnénk az árat azzal, hogy kérünk a vevőtől / tulajdonostól egy vételi ajánlatot, mert most már mi is érdekeltek lennénk. A tájékoztatás az ő kötelessége volna.

Tehát az lenne a kérdésem, hogy opciós vételi joggal vagy más megoldással ki lehet-e kerülni bennünket, mint bérlőt?

Köszönettel: Andrea