Földbérleti szerződés


kovviktor # 2013.01.24. 08:28

Sziasztok!

Egy földbérleti ügyben szeretnék segítséget kérni a hozzáértőktől! Vidéken, ahol lakom, a település szélén sokáig pár hektárnyi földterület feküdt elhanyagolt állapotban. Hosszú keresgélés után sikerült felvennem a kapcsolatot a tulajdonosokkal, akik még a kárpótlás idején szerezték a földeket és sokan azt sem tudták, hol helyezkedik el az ingatlan. Én az adott földterületet pár éve kaszálóként, legelőként használom és az idén szeretnék rá földalapú támogatást is felvenni. Ha jól értesültem, akkor ennek a menete az lenne ,hogy egy bérleti szerződést kötnénk a tulajdonosokkal és azt meghatározott ideig a polgármesteri hivatalban kifüggesztenénk, majd ezután engem a földhivatalban bejegyeznének mint a föld használóját.A problémám az, hogy a környéken lakik egy milliárdos, aki rendszeresen "vadászik" az ilyen, 1 hektárnál nagyobb földekre és felvásárolja azokat, majd szintén támogatást igényel utánuk.A kérdésem az lenne, hogy van e lehetőség arra, hogy úgy kössem meg ezt a bérleti szerződést, hogy ne kelljen kifüggeszteni, ha már olyan sok munkát és időt öltem a terület rendbetételébe (gondolok itt a 2 méteres galagonyarengeteg kiirtására, mocsaras rész lecsapolására) és a tulajdonosok felkutatására.Úgy hallottam, hogy a haszon-kölcsön szerződés egy megoldás lehet az említett probléma megoldására, de hogy ezt nem minden esetben lehet alkalmazni.

MajorDomus # 2013.01.24. 20:52

ha már ennyi időt és pénzt fektettél bele,ne sajnálj 10.000 Ft- ot egy ügyvédre .

ivacskagabor # 2013.01.28. 18:32

Sziasztok!
Az után érdeklődnék, hogy a bérbeadott termőföldem után kapott bevétel után hány százalék adó terhel?

kérdés krisztián # 2013.01.30. 20:59

Mindig ki kell függeszteni a föld ügyeket és ez a http://hirdetmeny.magyarorszag.hu -ra is ki kell tennie a hivatalnak.
Ha jól sejtem akkor itt is van előhaszonbérletre jogosult ami sorrendet a földvásárlásnál is szokásos 1994. LV törvény 10§ adja.

Lyonee # 2013.02.03. 20:22

ivacskagabor
Legalább 5 évre szóló szerződés esetén nem kell adót fizetned.

Moni40 # 2014.06.23. 10:53

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy az új földtörvény kapcsán igaz e,hogy annak kell kiadnom a földterültetet,aki a legmagasabb árat kínálja érte?
A 15 napos kifüggesztés igaz e,hogy 60 napra módosult?
Nekem mint bérbeadónak közzétételi nyilatkozatot kell e tennem?
Az lehetséges e az új törvény értelmében,hogy a már eddigi bérlőnek adjam ki akkor is a földterültete,ha esetlegesen ő kevesebb összeget tud érte ajánlani,mert 15 éve bérli,pontosan fizet,megbízható és műveli a területet.
Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2014.06.23. 20:37

Meddig tart a szerződése?

lajcsó # 2014.06.24. 07:58
  • Az előhaszonbérleti jog gyakorlása nem függ a haszonbér mértékétől. (A közzéttel nem licitálási célból történik!)
  • A közzététel időtartama 15 nap. (Adásvételnél 60 nap.)
  • Igen, neked kell az illetékes jegyző útján közzétenned a szerződést.
  • Az eddigi bérlőnek is kiadhatod továbbra is. A haszonbér megállapodás tárgya.
  • Ugyan nem kérdezeted, de amennyiben a volt haszonbérlőd földművesnek minősül, úgy ő első helyen álló előhaszonbérleti jogosult, tehát ezáltal őt senki nem tudja megelőzni.
Moni40 # 2014.06.24. 08:18

MajorDomus:
A szerződés 5 éves és az idén szeptemberben jár le.
lajcsó:
Tehát a "közzétételi kerelmet"-ami állítólag neten letölthető- nekem kell az illetékes jegyzőnél kitöltve leadnom.
Jelenleg még nem kapta meg a bérlő a földművesi státuszt,erre várnak kb 2 hónapja ezért is nem tudnak másokkal sem szerződést kötni.
" ő első helyen álló előhaszonbérleti jogosult, tehát ezáltal őt senki nem tudja megelőzni."
Akkor ez azt jelenti számunkra,hogy ha valaki magasabb árat ígér a mi megállapodott értékünknél,akkor sem előzheti be a előhaszonbérlőt?
Remélem jól értelmeztem.
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2014.06.25. 19:46

Akkor szeptemberben megszünik ha nem hosszabbitasz.

Kövesd lajcso tanácsát

Zora33 # 2014.07.09. 17:16

Sziasztok! Az lenne a kérdésem,hogy ha 2 éve örököltem egy termőföldet,ami előtte már 2 éve a szüleim írásos megállapodása alapján szívességi használatba volt odaadva,és ha most én el szeretném adni,megtehetem-e. Úgy tudom,talán 10 évre adták oda.

MajorDomus # 2014.07.10. 20:38

Kinek?

Szerződés van?

zkardos # 2016.02.22. 12:28

Kedves fórumozók!
Tud valaki nekem segíteni abban, hogy termőföld bérleti szerződésbe miért is kell feltüntetni a bérbe adó személyi számát?
Ha valaki ismer törtvényi hivatkozást megírná nekem itt fórumban, hogy mi az ami erről hivatkozik?
Előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 12:38

Tulajdonképpen a földbérleti szerződés érvényességéhez nem kell. De ahhoz, hogy a földhivatal a hozzájárulást megadja, pláne ahhoz, hogy a bérlőt földhasználóként bejegyezze, kell. Ha másért nem, akkor azért, mert a földhivatal ragaszkodik hozzá.
(Persze, ha ráér az a bérlet egy-másfél évig, akkor fellebbezhetsz, pereskedhetsz.)

lajcsó # 2016.02.22. 16:25

48. § (1) A földhasználati szerződésnek - a Földforgalmi törvényben meghatározottakon túl - tartalmaznia kell a szerződő feleknek, illetve a szerző félnek a 13. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott adatait. (2013 . évi CCXII. törvény)

zkardos # 2016.02.22. 18:39

Köszönöm a hasznos infókat.

zkardos # 2016.02.22. 18:57

Kedves Dr. Szűcs Lajos elolvastam a törvényi hivatkozást.
Jól értelmezem?

  1. természetes személy szerződő fél = a szerződő neve.

aa) természetes személyazonosító adatait = születési hely, idő, anyja neve.

ab) személyi azonosítóját a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény hatálya alá tartozó természetes személyek esetében = személyi szám ( a 11 jegyű).

Akkor ezek szerint az adó azonosítót nem kell feltüntetni?
Esetleg annak a feltüntetését egyéb jogszabály írja elő?

Előre is köszönöm a segítséget.

lajcsó # 2016.02.22. 19:09

Jól értelmezed.
"Akkor ezek szerint az adó azonosítót nem kell feltüntetni?"
Az adóazonosítót nem kötelező feltüntetni a szerződésben. Annyiból viszont szerencsés feltünteni ha kérik bármely okból, akkor "kéznél van".
"Esetleg annak a feltüntetését egyéb jogszabály írja elő?"
Nem írja elő. Korábban ugyanez a törvény előírta az adóazonosító feltüntetését a szerződésben, de ezt rendelkezést hatályon kívül helyzeték.

zkardos # 2016.02.22. 22:10

Nagyon köszönöm a kimerítő választ

lajcsó # 2016.02.25. 13:06

"A teleszomszédok mindegyikének küldök egy ajánlott levelet, amiben közlöm a szerződés megkötését?"

  1. Csak azokat kell külön értesíteni akik nem a földforgalmi törvény alapján jogosultak előhaszonbérletre, hanem más törvény alapján. Pl. a tulajdonostársakat. A szomszéd akkor jogosult elővásárlásra ha földműves.
  2. Nem ajánlott levélben, hanem tértivényes levélben!
  3. Nem a szerződéskötés tényét kell közölni, hanem a szerződést kell elküldeni a jogosultak számára!
blankuci # 2016.02.25. 13:35

Tisztelt Jogi Fórum!
Segítséget szeretnék kérni: Haszonbérleti szerződésem van, ami még nem járt le. Szeretném felmondani, ugyanis a mellettem levő másik bérlő dupláját fizeti az én általam kapott összegnek (az én bérlőm ezt nem hajlandó fizetni). A szerződésünk egyik pontja kitér arra, hogy bármelyik fél jogosult a megszüntetésre, a felmondási idő 6 hónap, aminek a gazdasági év végére kell esnie. Kérdésem milyen módon mondhatom fel a szerződést, mi szerepeljen benne? Válaszát előre is köszönöm.

Immaculata # 2016.02.25. 13:54

A rendes felmondást nem kell indokolni.

MajorDomus # 2016.02.25. 19:42

Csak a határidőkre figyelj.

Matthevvv # 2016.05.09. 17:57

Sziasztok!
Az alábbi problémában kérnék eligazítást:
Van egy általam bérelt osztatlan közos föld, amiből most az egyik tulaj kiméretteti a saját részét. A kérdésem az lenne, hogy az én szerződésem továbbra is élni fog mind a 2 területen? Vagy ujra kell őket kötnöm? 2 éve bérlem 20éves szerződéssel.
Válaszolat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 18:30

Nem szűnik meg a bérlet.