Termőföld kifüggesztés


MFtomi # 2013.02.08. 18:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy konkrét ügyben szeretném a véleményét kérni, termőföld vásárlás kifüggesztésével kapcsolatban.
A kifüggesztés 2012. 12.28-án beadott kérelemre történt, de a kormányzati portálon a kifüggesztés napja 2013.01.02. a levétel napja 2013.01.22..
Az első kérdésem ,hogy ebben az esetben a régi rendelet szerint kellett eljárni a jegyzőnek és 15 munkanapra kifüggeszteni vagy már 60 nap az irányadó /ill. vitatott még a 15 munkanap megléte is, mert a Földhivatal szerint 15 mnap január 23-án járt le/

A következő problémám:
Az eredeti vételi ajánlatot tevőt Én megelőzöm az elővásárlásra jogosultak rangsorában, ezért
adásvételi elfogadó nyilatkozatot tettem határidőn belül, az előírásoknak megfelelően.

Az eladó viszont /mint utólag kiderült/ még a kifüggesztés előtt 2012. novemberében megkötötte az adásvételi szerződést az eredeti vevővel. A szerződést beadták a Földhivatalba, aki hiánypótlást és az eljárás rendjének betartását írta elő számukra. Ezután történt a kifüggesztés. Az iratjegyzéket 2013.01.31-én nyújtották be a hivatalnak hiánypótlásként.
A Földhivatal elutasította a bejegyzést a kifüggesztés idejére hivatkozva /15 munkanap sincs meg és véleményük szerint már 60 nap az irányadó/, de még utalás sincs arra vonatkozóan, hogy nem Ő a jogosult a szerződés kötésére.

Mi a véleménye, ebben az esetben érvényes-e az elfogadó nyilatkozatom, létrejött-e közöttünk – mint eladó és elővásárlásra jogosult között – az adásvételi szerződés?

Az eladó elállhat-e az eladási szándéktól, fennáll-e az ajánlati kötöttség?/Ő ragaszkodik az eredeti vevőhöz és új eljárás esetén félő,hogy inkább nem függeszteti ki újra/

Kinek a jogköre eldönteni, hogy kivel köthető meg a szerződés /a Földhivatal az iratjegyzék alapján vizsgálja, hogy ki a legelső a rangsorban/?

Van-e helye jogorvoslatnak?

Válaszát előre köszönöm!

lajcsó # 2013.02.09. 21:35

Mivel a vételi ajánlat az idén lett közzétéve 60 (munka)napig kellett volna kifüggeszteni. A te esetedben még a 15 nap sem volt meg.
Szabálytalanul közzétett vételi ajánlat alapján nem jöhet létre érvényes szerződés.
Attól, hogy a vételi ajánlatot az elővásárlásra jogosultakkal szabálytalanul közölték, az eladó és vevő közötti megállapodás hatályos marad, csak éppen előlről kell kezdeni az egész procedúrát.
Az ingatlan-nyilvántartási kérelem alapján a földhivatal dönti el, hogy kérelmezőként megnevezett személyt bejegyzi-e tulajonosnak. A kérelmet az ügyvéd készíti el és nyútja be a földhivatalnak.
Jogorvoslat: lehetséges (benne szerepel a határozatban).

mónika555 # 2013.08.15. 20:26

Tisztelt Cím!
A következőkben kérem a segítségét.
Termőföld kifüggesztéssel foglalkozom és a hirdetmény internetre történő feltöltése során rosszul rögzítettem a levétel napját. Vételi ajánlatom volt, kifüggesztés napja 2013.o6-19., mely 60 nap után 2013.08.19-én járna le. Én a lejárat napját 2013.09.19-ével rögzítettem le. Elütöttem a hónapot sajnos. Ezt tudom korrigálni az internetes felületen.
Az ajánlattevő nem elővásárlásra jogosult.
DE!Ma megkeresett az elővásárlásra jogosult, aki lehet hogy szintén ajánlatot fog tenni, és az internetes felület jelenlegi információja szerint úgy tudja, hogy a kifüggesztés 09.19-ig él. A levétel napjának elírásáról nem tájékoztattam, az iratot csak később néztem át.Nekem viszont 08.19-el - az eredetileg 60 napos kifüggesztés után - le kellene záradékolnom a kifüggesztést annak a kérelmezőnek a részére, aki ebben a felállásban nem jogosult elővásárlásra, viszont mindenképpen szüksége van a több, mint 10 milliós földre,(pályázati kiírás miatt) mi lesz, ha az elővásárlásra jogosult is igényt tart erre? Eléggé kétségbe vagyok esve, milyen jogi következményei lehetnek a dolognak?
Mit csináljak? Nagyon kérem a gyors választ. Köszönettel: mónika

vici # 2014.02.18. 10:31

Üdv!

SOS tanácsot szeretnék kérni:
Egy helyrajziszámon van egy termőföldünk a férjemmel közösen, amit el szeretnénk adni.
A vételi szándék kifüggesztésre került, mivel van rá vevő, de csak a férjem neve szerepelt a kifüggesztésen a teljes terület feltüntetésével. Letelt a 60 nap, nem volt rá más jelentkező, de az ügyvédnő szerint, aki az adásvételt bonyolítaná, ez így nem volt jó. Mi a teendő?
Köszönöm a válaszokat!

guba" # 2014.02.18. 11:42

Ez a hiba nem lesz lényeges szerintem.

vici # 2014.02.18. 11:56

"Ez a hiba nem lesz lényeges szerintem.

Ügyvéd-Vpm."

Ha úgy ment el az "NFA"-nak, az sem számít?

guba" # 2014.02.18. 11:59

Nem.

MajorDomus # 2014.02.18. 20:16

hamarosan kiderűl

vici # 2014.02.19. 07:22

"hamarosan kiderűl"

Kicsit bővebben? Hol mikor ki által?

lehamenyus # 2014.02.23. 11:08

Tiszteletem
Segítségre szorulnék. Szeretnék vásárolni egy kis tanyát kis földdel és gazdaságot berendezni. Ki is függesztettük a vételi szándékomat.
A kérdéseim: - kitől lehet érdeklődni hogy van-e valaki aki megelőz engem?-

  • Ki előzhet meg engem? (őstermelő vagyok juhtenyésztés)

Kb ennyit szeretnék tudni. Köszönöm

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.02.24. 11:58

hamarosan kiderűl"
Kicsit bővebben? Hol mikor ki által?

A földhivatal vagy nem jegyzi be, vagy csak a férj részét.

A jegyzőnek észlelnie kellett volna. Ilyen tartalommal nem is függeszthette volna ki. Fejet csóvál.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.02.24. 18:48

Helyben lakó szomszéd megelőz.

Ha veled egy sorban lévő jobb feltételeket ajánl (többet ígér) ő is előz.

lajcsó # 2014.02.24. 21:10

"Ha veled egy sorban lévő jobb feltételeket ajánl (többet ígér) ő is előz." Ezzel azért vitatkoznék, mivel ez elővásárlási jog nem pedig licitálás. A vételi ajánlatot - teljes terjedelmében - vagy elfogadja az elővásárlásra jogosult vagy nem.

MIMIMI88 # 2014.02.27. 08:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kifüggesztésre került egy földterületünk, van rá egy vevő, aki szomszéd, helyi lakos és állattartással foglalkozik. Nemrég kaptunk egy jobb ajánlatot a területre. Az illető nem helybeli.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen úton lehetne a területet a jobb ajánlatot kínáló számára eladni. Van-e erre valamilyen mód? pl. gondolok itt arra, hogy eláll a megvásárlás jogától a helybeli.
Várom válaszát! Előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 17:43

Ha mind a két vevőd eláll, akkor, persze összejöhet. De miért állnának el, és ha elállnak is, az új ajánlatot is ki kell függeszteni, és megint lehetnek elővásárlási joggal élők.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 19:53

2. Mit lehetne azon kifüggeszteni? Milyen elővásárlási joga lehetne ott bárkinek is?

3. Jelenleg nem osztva használják a tulajdonosok az ingatlant?

4. Mi a jelentősége?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 20:34

2. Csak arra szolgál.
3. Arról külön jogszabály van. A hirdetményt a földhivatalban teszik közzé. (Vagy legalábbis ott is.)
4. lmf.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 22:33

lásd mint fent

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 23:10

405/2012. (XII. 28.) Korm. rendelet a részarány földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésének részletes szabályairól

nemtudomka1 # 2014.03.31. 18:25

Földeladás kifüggesztése ügyben lenne kérdésem.2014. jan.végén beadtam az önkormányzathoz egy vételi ajánlatot termőföldre.A 60 nap lejárt, de aki meg akarta venni elállt a szándékától.Senki nem jelentkezett aki megelőzné.Közben egy uj lehetséges vevő jelentkezett.Ujra ki kell függeszteni?Ha eláll 60 napon belül, ujra?Igy megy majd életem végéig?Már az elsőnél tudomást szerezhettek a földr eladásáról akik megelőzik sorrendben a vevőmet.Főleg, hogy körülöttem egyetlen földet sem művelnek már.Egyedűl vagyok egy min.5-6 hektáros területen.Mindenki elhagyta a kertjét.

MajorDomus # 2014.04.01. 20:34

szerintem jobb ha kifüggeszted,
nehogy
megtámadja valaki!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 20:40

Mi az, hogy elállt? Nem állhat el.

MajorDomus # 2014.04.01. 21:17

köteles megvenni?

szerződés aláirás elött?
(bocs nem értek hozzá,de földügyben érdekelt vagyok,ezért kérdezem!)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 09:31

A kifüggesztett ajánlat egy elfogadott ajánlat. Az ajánlat elfogadásával a szerződés létrejött.
(Az elővásárlási jog miatt az kérdéses, hogy valóban az ajánlattevővel jött-e létre - de ez is csak addig kérdéses, amíg az elővásárlásra jogosultak számára nyitva áll a határidő.)

lajcsó # 2014.04.02. 09:57

Az új szabályok szerint a szerződést kell közzétenni. Az aláírt szerződéstől már elég nehezen tud elállni a vevő. A szerződés kötéskor - a biztonság kedvéért - lehet kérned a vételár teljes kifizetését. (Általában, a felek a vételár kifizetését a hatóság jóváhagyás jogerőre emelkedése utánra teszik!)