Közös képviselő joga, kötelessége


nonolet # 2018.04.08. 08:16

Tűzvédelmi ügyben a háznak KELL lenni szabáylzatának.űű
Azt kell betartani.

Egyébként pedig a katasztrófa védőknél találod az illetékes szakembert...

Kérjetek egy tűzvédelmi szemlét és elmondja mi jó, mi nem.
HA nincs szabályzat azt pótolni kell.

- -

Ne légy már ennyire egyoldalúan gondolkodó hülye!!!

Addig olvasd újra és újra, de közben GONDOLKODJ!!! IS.
Amíg a helyes álláspontra jutsz.

ITT: 2018.04.06. 13:43
Elég világosan írtam le, hogy akár egy 2.-os is megértse.

Siskebab21 # 2018.04.08. 07:45

Köszönöm válaszukat!
Elkeserítő válaszuk :(
Tehát ha jól értem a közösképviselő bármikor megkárosíthatja a ház értékét és biztonságát, ezzel csökkentve a lakások értékét!
Illetve tűzvédelmi szempontból mennyire szabájos kulcsra zárni a körfolyosó ajtókat ha az ottani tulajoknak van hozzá csak kulcsa. de senki másnak nincs.
Biztonsági okokból záva volt mindíg a jelenleg leszerelt csapó ajtó most pedig ugyebár bárki utcáról betévedt ember be tud jönni! Konkréten olyan lett a lakásunk mintha utcára nézne az ajtó. Így csökketve a lakásunk értékét!

nonolet # 2018.04.07. 20:09

Bírói ítéletek alapján... így is tud működni.

MajorDomus # 2018.04.07. 18:50

Sajnos ez nem igy működik........

nonolet # 2018.04.07. 08:46

Milyen alapon is ?!!!
Nem felelősek érte (ha köz/közös területen van az óra).

Nem is kell RENDSZERESEN ellenőrizniük.

Ilyen esetben a szolgáltató
csak akkor vonhatja felelősségre a tulajt,
HA
RÁ bizonyítja, hogy KONKRÉTAN ő volt a rongáló/plombatörő.

MajorDomus # 2018.04.06. 21:34

Ha nem ők ,,észlelik,, akkor szokott pénzbe kerülni.

nonolet # 2018.04.06. 13:49

Miért fájna...?! a közös területen lévő óra estén.

Hisz az NINCS a saját őrizetük alatt.
Nem tehetők felelőssé a plombáért, rongálásért.

Bejelentési kötelezettségük van csak.
Akkor AMIKOR észlelik.

drbjozsef # 2018.04.06. 12:08

Én azért megnézném alaposan azt a villanyórát, ha ilyen jó fej a közös képviselő, lehet, véletlenül elszakadt a plombátok is, ha azt a szolgáltató veszi észre, az százezrekbe fog fájni.

nonolet # 2018.04.06. 11:58

"minden bejelentés, időpont egyeztetés nélkül megjelenhet visllanyszerelőkkel és átvizsgálhatja a villanyóránkat?"

HA az átvizsgálás a saját villanyórád
KISMEGSZAKÍTÓJA mögötti részt is érinti
akkor azt már nem.

1.
A villanyóra+kismegszakító+bekötő vezeték
az NEEEEEEM a te tulajdonos, hanem a szolgáltatóé!

Az, hogy azon a közös
mit vizsgál és mikor épp ezért nem te dolgod.
Hanem a szolgáltatóé...

2.
Ha a villanyóra KÖZÖS területen van, akkor az is a közös hatásköre, nem tilthatod meg a vizsgálatát.

3.
Te vagy viszont a felelős a kismegszakító mögötti vezetékért és a rájuk rakott fogyasztókért.

De, mivel a vezeték adott esetben MÉG a KÖZÖS területen is futnak...
(folyosói villanyóra szekrény és a lakásod között pl.)
Így a KÖZÖS terülten lévő szakasz is NYILVÁN jogában áll ellenőrizni, sőt kell neki, időnként.

- -

Próbáld megérteni, hogy két külön dolog

  • a KÖZÖS tulajdoni részed

és

  • a magán tulajdonod

A KÖZÖS ügyeiben a közösség/közösképviselő eljárhat-dönthet.
A MAGÁN ügyeiben viszont csak te (a tulajdonos).

HA a közös ügyében, nem tetszik valami,
akkor lásd fentebb az eljárási sorrendet...

HA ezeket megérted ELFOGADOD és jól használod.
Akkor nyugisabb lesz az életed egy
TÁRSAS!!! házban.

Ahol a a többség gyakran mást akar és dönt, mint amit te szeretnél.

A te igényed-javaslatod mögé pedig
kell a többség döntése, jóváhagyása
Veled egyező akarata és támogatása.

nonolet # 2018.04.06. 11:43

A közös képviselő

  • a társasházi közösség
  • felhatalmazása szerint jár el
  • a kÖZÖS tualjdon ügyeiben

A magán tulajdon ügyében tehát nem járhat el.

- -

Adott esetben önállóan, előzetes szavazás nélkül
is eldöntve-elintézve a kisebb-nagyobb KÖZÖS ügyeket.

HA valamelyik lépése valakinek nem tetszik...
ÉS nem jut vele dűlőre közössel.

AKKOR
azt közgyűlésen teheti szóvá
(napirendre véve témát)
és
közösség eldönti, hogy mi legyen.

Ha a közösség döntése sem tetszik,
akkor majd a bíróság dönt,
ha
a panaszkodó pert indít az igazáért.

- -

Most, hogy tisztáztuk a hatásköröket és vita módokat...
Eltudod dönteni, hogy

  • mikor

és

  • hol

tudod szóvá tenni a gondjaidat.

Sorrendben... (ha a közös tulajdont érintő dolog)

1.
A közösnél

2.
A közgyűlésen.

3.
A bíróságon.

- -

A csapóajtóra ez biztosan igaz.

De gyanítom, hogy az a kapcsoló is közös tulajdon volt.

- -

A magán tulajdonodhoz viszont
semmi köze se a közösnek, se a társasháznak.

Ha az kapcsoló netán

  • a magánterületeden lévő
  • magántulajdon volt, ami
  • magán tulajdonú lámpát kapcsolt
  • ami magán területeden van
  • a magán tulajdonú áramról működtetve azt

Akkor az egy másik eset.

Siskebab21 # 2018.04.05. 16:31

Tisztelt Ügyvédek, Szakértők!

Érdeklődni szeretnék hogy a közösképviselő saját magától, önkényesen semmiféle bejeltés nélkül leszerelheti a köszös területeken lévő csapóajtót (-kat)? Konkrétan leszereltette a ház tulajdonában lévő csapóajtót és el is vitette minden féle meghatalmazás nélkül. Ráadásul kikötette a csak a mi villanykapcsolónkat ami a társasházi villanyt kapcsolja fel, de csak a miénket. A közösköltséget rendesen rendszeresen fizetjük és nincs semmi elmaradásunk. Semmi féle meghatalmazása papírja nem volt amit bemutatott volna, senki nem szavazta meg.

Illetve minden bejelentés, időpont egyeztetés nélkül megjelenhet visllanyszerelőkkel és átvizsgálhatja a villanyóránkat?

Mit lehet ilyenkor tenni?

MajorDomus # 2017.10.12. 19:41

Köteles,mert a házat veszi át.
Feltárja a valós helyzetet,ha gond van,akkor a közgyűlés dönt a további lépésekről.

nonolet # 2017.10.12. 09:48

"Illetve ha az új képviselő hiányt talál, köteles azt átvenni?"

Nyilván ÁLLAGOT vesz át.
Azaz rögzíti azt az állapotot, amivel ő indul.

A korábbi ügyek felgöngyölítése nem az ő feladata.
Addig AMÍG nem kap rá megbízást... a társasháztól.

Bár az ilyen felgöngyölítést jobb erre szakosodott szakemberre/cégre bízni a tévutak elkerülése érdekében.

nonolet # 2017.10.12. 09:43

Értelemszerűen, a társasház kezdeményezhet eljárást, határozattal.

Tehet először kísérletet a közös megegyezésre és az a szerinti elszámolásra.

Vagy indíthat helyből durvábban is...

  • polgári út (FMH, per)

és/vagy

  • büntető út (feljelentés)
Kincses # 2017.10.12. 06:27

Köszönöm!
Viszont ez esetben amennyiben a régi képviselő tevékenysége alatt hiány keletkezett, kinek a kötelessége ezt számon kérni rajta? Ki kezdeményezhet eljárást? És hol? Bíróságon, esetleg v.hol máshol? Illetve ha az új képviselő hiányt talál, köteles azt átvenni?
Köszönöm!

MajorDomus # 2017.10.11. 20:54

Miért ne tehetné meg?
Akkor mondd le,amikor akar.

Az új képviselőnek szabjátok feladatul hogy készitsen elszámolást az elmult 2 évről és a ház anyagi helyzetéről. Többlet dijazásért természetesen!

Kincses # 2017.10.11. 17:41

Tisztelt Szakértők!

Társasházban lakok. 2015-ben a társasházi közös képviselő tisztséget a régebbi képviselő átadta a jelenleginek. (átadás-átvétel nem történt!). A korábbi képviselő tisztességesen intézte a ház ügyeit, és rendre tisztességesen elszámolt évente a társasház vagyonával. A jelenlegi képviselő a 2015-ös évről egy feljegyzés szerű elszámolást készített-hiányosságokkal. (pl.: a felújítási alap meg sem jelent benne!) Azóta egyetlen elszámolást sem készített. A közös költségeket rendre szedte, a vízóra állásokat bekérte. Valószínű, hogy közműszolgáltató felé nincs tartozás. (feltételezzés...). Holnapra összehívott egy társasházi közgyűlést, ahol az egyetlen napirendi pont: Új képviselő választás! Feltételezem ezt egy időszerű társasházi vagyoni mérleg. esetleg elszámolás nélkül nem tehető meg! Úgy gondolja, a vagyonkezelést átadja az új képviselőnek,és nem akar a lakók felé elszámolni. Kérdezem, mi a teendő, ezt eléggé aggályosnak tartom!
Köszönettel

Manciska # 2017.10.11. 11:19

No, írtam hétfőn egy dörgedelmes emailt a közös képviselő/társasházkezelő asszonyságnak. A reakciója annyi volt, hogy közgyűlést hívott össze 18-ára, ahol a napirendi pontok közé mindössze annyi került be, hogy a közös tárolóhelyiségek használóit fel kellene mérni és felcímkézni és erről szavazni. A jelzett probléma meg annak a megoldása érdekes módon elkerülte a figyelmét. Hihetetlen......

MajorDomus # 2017.10.09. 17:42

Akkor zártörés!

Manciska # 2017.10.08. 08:48

Köszönöm az eddigi segítséget! Ez az utóbbi pl. egy nagyon jó ötlet, a legközelebbi közgyűlésen fel is fogom dobni. A társasházkezelő bt-nek amúgy van szerződése a szolgáltatóval non-stop hibajavításra, de ezt is a szolgáltató szakijától tudom. Meg a közös képviselő rakott ki egy ilyen "ügyeleti" telefonszámot, amin el lehet érni elméletileg, dehát ha nincs kulcsa, akkor hajnali 2-kor sem megyek vele sokra.....

nonolet # 2017.10.08. 08:19

A szolgáltató megmondja, hogy pontosan hol vannak a csapok.

A kulcsoknak normális helyen kéznél kell lenniük.
Hisz bármikor szükség lehet rájuk...

Anyáméknál pl. egy-egy kódzáras kisszekrényben
van egy kulcs példány elzárva az adott lépcsőház falán.

Minden olyan zárhoz, amit valami szerelőnek
vagy baj esetén a lakóknak nyitni kell.

Ennek a kódját többen is tudják a lépcsőházban + a közös képviselő is. A "kód tudós" lakásszámok a kisszekrényekre ki vannak írva.

osmi # 2017.10.08. 07:08

Jól gondolod. A társasházkezelőnek kellene bejelentened és az intézkedik - normál esetben.Ugyanis őt bíztátok meg a közös ügyeitek intézésével.Követeld meg, ha kéréssel nem megy!

Manciska # 2017.10.08. 06:19

Üdv! Ha valaki tudna nekem segíteni, nagyon megköszönném. Panelházban lakunk, az épületben 2 lépcsőház van. Az ügyintézést egy társasházkezelő bt. végzi, a közös képviselő a társasházkezelő bt. ügyvezetője vagy mije. A lakásunkban az utóbbi időben gond van a melegvízzel, rengeteget kell kiengedni, kb 5-10 percet ahhoz, hogy tényleg meleg legyen a víz, a vízóra meg ugye pörög. Évek óta itt lakunk, eddig sosem volt ilyen gondunk. Bejelentettem a szolgáltatónak, ahol a szaki azt kérte, hogy 2 tárolóba biztosítsam a bejutást, mivel a melegvíz-elzáró csapok ott vannak. Szerinte csak annyi lenne, hogy le kellene minket kapcsolni a rendszerről utána meg vissza, nem egy nagy dolog. Az alagsorban több tároló is van, egyikhez sincs kulcsunk, az sincs kiírva, hogy hol vannak ezek a melegvízelzárók és fogalmam sincs melyik tárolót ki használja. Felhívtam a társasházkezelőt/közös képviselőt, aki közölte, hogy nem tudja melyik tárolókban vannak a melegvíz elzáró csapok, és egyébiránt kulcsa sincs egyik közös helyiséghez sem, mivel azokban a tulajdonosok dolgai vannak. Mondta, hogy kérdezzem meg XY szomszédot, mivel ő már régóta itt lakik, ő LEHET hogy tudja, hol vannak az elzáró csapok, LEHET, hogy van kulcsa is, és LEHET, hogy tudja, melyik tárolót ki használja. Szerinte ez az én dolgom, mivel nálam van a hiba, én meg nem vagyok erről meggyőzve. Egyébként próbáltam ezt a szomszédot előkeríteni, de sosem volt itthon amikor kerestem, meg beszéltem többekkel is de egyikőjüktől sem lettem okosabb, szóval nem jutottam előrébb napok óta egy centit se. Kikértem a társasházunk szervezeti és működési szabályzatát, de nincs leszabályozva benne semmi ilyesmi, csak általános megfogalmazások, amik a társasházi törvényben is benne vannak. Az lenne a kérdésem, hogy tényleg nem kellene lennie a közös képviselőnek kulcsa a közös tárolókhoz?! Legalább azokhoz, amikben valamilyen elzáró van? Tényleg nem feladata hibaelhárítás miatt biztosítani a bejutást? Mi van, ha azonnal be kell jutni a szerelőknek egy ilyen tárolóba ahol főelzáró van? Ülünk és várjuk valamelyik szomszédot hogy hazaérjen a munkából/nyaralásból/bárhonnan, hátha neki van kulcsa?! Mit tudok tenni?

MajorDomus # 2017.09.25. 18:37

Nem az. Nekem kettő kivételével minden épületem kollektiv biztositásban van.

nonolet # 2017.09.25. 06:30

Nem tudjuk, hogy PONTOSAN milyen biztosítása van a háznak...

Lehet a lakásokra kiterjedő csoportos IS.
Bár ez ritka madár.