Közös képviselő joga, kötelessége


MajorDomus # 2017.09.24. 21:31

Hét ha nincs biztositásod,akkor ugyan mire rendelte volba meg,a képviselő a javitást?

És te milyen alapon kérsz kártéritést a közös tulajdon biztositásából?

nonolet # 2017.09.24. 17:12

" 5 nap alatt nem keletkezik ilyen körülmény. Ez még az előző tulajdonosnál alakult ki akinek volt biztosítása a lakásra."

Ez egy másik téma...

HA úgy gondolod, hogy
nem te áztattad el, azt
neked kell(ene) bebizonyítani.

Ami utólag már aligha fog menni...

-

Tanulság: mindig legyen lakás biztosításod!!!

vagy a házé legyen érvényes a magán részedre is
vagy köss sajátot magadnak a magán részedre

Különben drága szívásoknak üthetnek be...
(víz, tűz, felelősségi, stb. károk képében)

nonolet # 2017.09.24. 17:06

"1. Enyém."

Tehát te felelsz minden kárért ez egyértelmű.
Mivel te cuccod miatt lett a kár.
Ezért te fizeted

  • a saját károd
  • az alsó lakás kárát
  • a ház közös részeinek kárát

"3. A háznak van biztosítása csak."

Mégpedig ez esetben saját zsebből kéne fizetned mindent.
A saját és a MÁSOK kárát is!
Mivel

  • neked nincs
  • a saját cuccod okozta károkra
  • saját!!! biztosításod (önvédelmed)

(a ház biztosítása pedig a te cuccod okozta
károkra NEM vonatkozik! mert az csak
a közös cucc okozta károkra vonatkozik)

4. "Képviselő jelentette be a kárt a ház biztosítójának."

Vagyis

  • a HÁZ (közös részre eső) kárának
  • megtérítését kérte
  • a ház biztosítójától

A ház biztosítója tehát
kifog fizetni valamekkora kártérítést
a közösben okozott kárra.

Ezzel a ház kára rendeződik.

Aztán a biztosító jelentkezik majd nálad,
hogy ugyan fizesd már be neki azt az összeget
amit helyetted kifizetett a háznak...

És te mivel nem tudsz
a saját biztosítódra tovább mutatni, hát fizetsz.

Eddig ismert most a történet.

-

Azonban ...

Hátra van még az alsó szomszéd kára is!
Vele mi van?!
Azaz az ő kára hogyan fog megtérülni?!
Vajon ő is

  • a saját biztosítójához fordult?

Mert, akkor idővel az biztosító is kéri majd tőled a pénzét, amit neki kifizetett.
És te mivel nem tudsz
a saját biztosítódra tovább mutatni, hát fizetsz.

vagy

  • hozzád fordult direktben?

Akkor fizetned kell neki a kárát zsebből.
Mivel nem tudsz a saját biztosítódra tovább mutatni, hát fizetsz.

Eddig tart az alapeset.

Ami szerint mindenki begyűjti a kárát és
végső soron azokat te fogod megfizetni.
Direktben nekik vagy biztosítójuknak utólag.

-

Az élet azonban a jelek szerint nem ilyen tiszta ügy.

Mivel úgy tűnik ... hogy:

  • VAGY *

A ház kárába bele csempészték

  • a közös káron kívül
  • a te saját károd is
  • és az alsó kárát is

(ami alighanem a biztosítási csalás esete,
de szokásban van ez az eljárás...)

Ekkor minden kárt egy biztosító fog állni.
Aztán egyben kéri majd tőled, hogy
fizesd már be neki, légy oly kedves.

  • VAGY *

HA!!! OLYAN ház biztosításról van szó,
ami

  • nem csak a közös részekre érvényes

hanem egyúttal

  • a magán cuccokra is ki van terjesztve

Mert ekkor ugyebár valójában neked is van biztosításod:-)
...és így azzal megúszol mindenféle kártérítést.
Ezért nem fog senki tőled pénzt kérni az érvényes biztosításod miatt.

-

2. "Az enyémben (leverték a csempét, kicserélték a csöveket) és az alattam lévőében is, mert vizesek, penészesek lettek a falai."

Mikor is érdekes az,
hogy
ki mit és mennyiért csinált meg ?

Hát akkor ha neked nincs biztosításod!
Mert akkor előbb-utóbb neked kell mindent megfizetned.

...és akkor, ha túlzásnak gondolod az összeget, vitathatod majd és azt is, hogy miért léptek helyetted.

Azonban, ha nem kell megfizetned a kárt, mert
valami módon elsütik a ház biztosítására az egészet.

  • akár mert RÁD IS érvényes ház biztosítás
  • akár "okosban" lehúzva a biztosítót némi csalással

Akkor neked mindegy, hogy ki-mit-miért-mennyiért csinált.
Mert ekkor úgyis a biztosító szív csak... te meg nem.

-

Vagyis derítsd ki, hogy:

Utólag rád terhelik-e majd a kártérítést?

Ha NEM, akkor semmi gond.
Tojhatsz magasról az egész ügyre.
...és légy hálás a közösnek képviselőnek!
Mert

  • vagy jó biztosítást kötött és ez megkímél téged
  • vagy a biztosítót húzta le és téged megkímélt ezzel

HA IGEN, akkor viszont
tartsd szemmel a dolgokat,
mert a te zsebedre megy végül.
(és köss biztosítást magadnak, önvédelemből)

-

...és sajnos az ez az utóbbi várható :-(

Mivel azt írtad, hogy:

"Ezek után követeli a pénzt tőlem miután ő jelentette be a kárt, rendelte el a javítást, nála van a számla, és ő is kapja meg a kártérítést?"

Itt tisztázandó!!! hogy mire kéri a pénzt tőled?

ARRA!!! a részre nem kérheti, amit
a biztosító kifizet a számlákból.
Azt majd a biztosító kéri el tőled :-(

Arra részre viszont kérheti,
amire biztosítás NEM érvényes.

Ilyen lehet a

  • a saját részed javítása
  • és az alsó javítása

HA ezekre a közös biztosítás nem érvényes.

...és mivel akkor neked nincs biztosításod,
zsebből kell ezeket megfizetni, a közös
CSAK MEGELŐLEGEZTE neked ezeket...ezért kéri.

Ekkor viszont jogod van vitatani
az indokoltságot és mértéket is,
ha az kirívóan túlzónak mondható...
(fölösleges és/vagy túl drága volt)

-

Szóval, tisztázni!!!, hogy mit és miért kell fizetned.

De vélhetően MINDENT, mert
nincs saját biztosításod,
de kárt okozott a te a cuccod.
Ezért aztán mindent neked kell fizetned.

Max azon vitázhatsz közben, hogy valóban
indokolt-e minden, amit kérnek tőled.

dykeno21 # 2017.09.24. 15:37

Azt még hozzátenném, hogy miután a tulajdonomba került a lakás rá 5 napra telefonált az alsó szomszéd, hogy baj van. Ő külföldön dolgozik és akkor érkezett haza. Másnap elmentem újra megnézni a lakásomat, de nem tapasztaltam semmi szivárgást. Viszont az ő lakásában a wc és a fürdőszoba falai nagyon vizesek voltak és feketék, penészesek mindenütt a falai. 5 nap alatt nem keletkezik ilyen körülmény. Ez még az előző tulajdonosnál alakult ki akinek volt biztosítása a lakásra.

dykeno21 # 2017.09.24. 15:25
  1. Enyém.
  2. Az enyémben (leverték a csempét, kicserélték a csöveket) és az alattam lévőében is, mert vizesek, penészesek lettek a falai.
  3. A háznak van biztosítása csak.
  4. Képviselő jelentette be a kárt a ház biztosítójának.
nonolet # 2017.09.24. 13:30

No akkor tisztázzuk...

1.
(itt csak egy eset lehetséges)
Kinek a tulajdona a kárt okozó dolog?

  • a te magán tulajdonod
  • valaki más magántulajdona
  • a ház közös tulajdona

2.
(itt ugye több esett is lehetséges egyszerre)
Kinek a tulajdonában keletkezett kár?

  • a te magántulajdonodban
  • más/mások magántulajdonában
  • a ház közös tulajdonában

3.
(itt ugye több eset is lehetséges egyszerre)
Kinek van biztosítása?

  • a háznak a közös tulajdonra
  • neked a magántulajdonodra
  • akad-e aki károsult ugyan, de VAN saját biztosítása a magántulajdonára
  • akad-e aki károsult ugyan, de NINCS saját biztosítása a magántulajdonára

4.
(itt ugye több bejelentés is lehetséges egyszerre)
Ki jelentett be kárt és kinek a biztosítására?

-

HA ezeket megmondod, akkor lehet érdemi választ adni...

dykeno21 # 2017.09.24. 08:44

A biztosítási ügynök pont az ellentétét mondta. Ha az én felelősségem miért ő rendelte oda a szakembert? Jófejségből biztosan nem, mert nem csípjük egymást már a lakásvásárlásom óta. Ha nekem kellett volna kifizetnem a javítást miért neki adta a szerelő a számlát amit a lakótömb nevére állított ki és nem nekem adta az én nevemre? Ezek után követeli a pénzt tőlem miután ő jelentette be a kárt, rendelte el a javítást, nála van a számla, és ő is kapja meg a kártérítést?

MajorDomus # 2017.09.23. 20:32

Nem !
Rosszul gondolod!
Ami a vizóra után van,az a te gondod és felelősséged,és javitási kötelezettséged!

dykeno21 # 2017.09.23. 19:33

Kérdés, hogy közös tulajdonnak számít az, hogy lakáson belül (fürdőszobában a kád csapja felett a falban a cső szivárgott. Nem egy új építésű lakótömbről van szó) történt a csőtörés és amiatt ázott el az alattam lévő lakás? Én úgy gondolom az épület maga károsult igazából ami közös tulajdonnak vehető?

dykeno21 # 2017.09.23. 19:25

A közös képviselőnek mivel nála van a számla, ő kötötte annó a biztosítást, ő rendelte el a javítást is, és ő jelentette be a kárt. A kártérítést ő fogja megkapni a lakótömb számlájára.

MajorDomus # 2017.09.23. 16:25

Ha a közös tulajdonban keletkezett a kár,s a ház nevére szól a számla,akkor feltétlenűl.

De akkor kinek kell, ,lebbezni,,?

dykeno21 # 2017.09.23. 11:39

Fogalmam sincs már, hogy kinek mi lett volna a dolga. Felhívtam a napokban egy biztosítási ügynököt akinél van a lakótömbnek biztosítása és ő azt mondta, hogy a képviselőnek kell bejelentenie a kárt és nem követelhet pénzt sem még akkor sem, ha lenne különbözet, mert fel lehet lebbezni amíg ki nem fizetik a tényleges kár értékét.

MajorDomus # 2017.09.22. 18:29

Természetesen!
Csak azt nem értem,miért a károkozónak,és nem a károsultnak kell bejelentenie a kárt?

dykeno21 # 2017.09.21. 21:39

Nem fikázok senkit csak érdeklődöm, hogy kinek mi a joga, kötelessége?! A leázásra biztosítva van állítása szerint a lakótömb. A javítást ő rendelte meg. Számla nélkül nem fizetnék ki semmit. Gondolom ha már bejelentette a kárt akkor azt a lakótömbre jelentette be és a kártérítést is ő kapja meg nem? Hisz ő tudja igazolni számlával a javítást.

MajorDomus # 2017.09.21. 21:18

Nem. Semmi köze
a te károdhoz! Ennek ellenére próbál segiteni,te meg itt fikázod?

dykeno21 # 2017.09.21. 21:04

Kedves Fórumozók!
Mi a közös képviselő kötelezettsége? Neki kell bejelentenie a káreseteket? Volt egy csőtörésem ami leáztatta az alattam lévőt pár hónapja. Egyből azt mondta a képviselő, hogy nekem kell bejelentenem a kárt és kifizetnem amiről a mai napig nem kaptam számlát postai úton. Hétvégén mikor odautazom nem lehet elérni, mert nem dolgozik. A dokumentumokba nem enged betekintést. Nem egy településen élünk és kértem küldje el elektronikus formában. Ennek sem tett eleget. Kértem tőle a biztosítás adatait, hogy majd megpróbálom személyesen bejelenteni az egyik irodában, de elhajtottak, hogy nincs jogosultságom. Egy hete felhívott a képviselő, hogy be-e jelentettem a kárt, mert még nem kapott kártérítést és a számlát sem kérték tőle. Most jelentette be a többi kárt és gondolta felhív mi a helyzet az enyémmel? Nem kellett volna akkor mindjárt az enyémet is bejelentenie, ha már a többiekét megtette? Kérdezte mennyi volt az én károm? Mondtam, hogy nem jelentős összeg és a blokk sincs meg róla nem kell bejelenteni. Válasza: Jó akkor mondok kicsit több összeget. Tegnap próbáltak utolérni telefonon a kárszakértővel és ma is, mert ment volna az illető felmérni a kárt a lakásba. Pár napja egyéb okokból nem volt nálam a telefonom így nem értek el. Egy közösségi fórumon rám írt a képviselő, hogy azonnal hívjam fel a kárszakértőt, mert amennyiben nem akkor nem fogják kifizetni a kárt, de én fizessem ki neki, mert a javításkor már ki kellett volna fizetnem. Valótlan dolgokat állít és hazugnak nevez.

MajorDomus # 2017.07.19. 21:37

Az erősebb kutya......

drbjozsef # 2017.07.19. 08:11

Hát az akkor szopás.

MajorDomus # 2017.07.18. 19:46

Jav:
a működési mód megváltoztatásához!

A 2 tulaj simán dönthet a társasházi törvény szerinti működésről.
8. § (1) A közös tulajdonnak társasháztulajdonná való átalakítását bármelyik tulajdonostárs kérelmére a bíróság is elrendelheti. Az alapító okiratot ilyenkor a bírósági határozat pótolja.

  1. A legfeljebb hatlakásos társasház közössége dönthet arról, hogy szervezetére és működésére az e törvényben meghatározott rendelkezéseket alkalmazza. Ha a közösség ilyen határozatot nem hoz, e törvénynek a szervezeti-működési szabályzatra, a közgyűlésre, a közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottságra és a számvizsgáló bizottságra vonatkozó rendelkezései helyett a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

Látod,milyen egyszerü?

MajorDomus # 2017.07.18. 19:36

Nem igaz!

A működési mód(ptk vagy társasház)

Nem kell módositani az Alapitó Okiratot,csak az szmsz-t!

drbjozsef # 2017.07.18. 06:02

Adam,

2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról

Az alapító okirat módosítása
10. § (1) Az alapító okirat módosításához - ha e törvény másként nem rendelkezik - valamennyi tulajdonostárs hozzájárulása szükséges; a változást be kell jelenteni az ingatlanügyi hatóságnak.

Ezek szerint, amíg az alapító okiratotok a Ptk szerinti működést írja elő, addig a társasházi törvényre csak az AO módosításával, tehát a Te beleegyeezesddel történhet. Hiába írja alá a másik szomszéd, 100% kell a módosításhoz.

Nem tudom a Ptk szerinti működés miben különbözik a társasházi törvénytől, de ha explicite nincs tiltva a házkezelő megbízása, akkor önmagában azt a lépést tényleg megtehetik talán. De én nem értek már ehhez a részéhez.

Viszont ha a kisebbségi tulajdonosok számukra sérelmesnek tartanak egy döntést, akkor bírósághoz fordulhatnak. Jobb lehetőséged nem nagyon van.

MajorDomus # 2017.07.17. 19:49

6 lakásig lehet a ptk alapján működni,de nem tilos társasházként sem.

75 %-al még királyt is lehet koronázni a társasházban.

Mást nem tehetsz,mint hogy birósághoz fordulsz,vagy elköltözöl.

Adam30 # 2017.07.17. 13:08

Kedves József! Köszönöm a választ!

Az alapító okiratban az szerepel, hogy a Ptk. szerint kell eljárni minden ügyben valamint benne van a tulajdoni hányad is, ami nálunk a legkisebb (nekünk nincs parkolónk, valamint kisebb a közös tulajdonú kertből is a részünk) Ezt a Ptk. szerinti eljárást akarják megváltoztatni, hogy a társasházakra vonatkozó törvények lépjenek életbe. Meg akarnak bízni egy erre szakosodott képviseleti céget, ehhez kell az aláírás, de szerintük a miénk nem szükséges a tulajdoni hányad miatt. Kihagyhatnak minket már ebből a döntésből is.

drbjozsef # 2017.07.17. 13:00

Adam, ez egy már létező, bejegyzett társasház?

Ha igen, akkor mi az amit "alá akar írni" a másik tulajdonos? Kell legyen Alapító Okirat. Kezd annak tanulmányozásával a dolgot.

Ha nem, akkor amíg az nincs meg, úgyse tehet semmit a felső lakó, az AO-ban pedig szabályozni kell előre az ilyen dolgokat.

Adam30 # 2017.07.17. 10:45

Üdv!

Mit tudok tenni ha 3(!) lakásos társasházban közös képviseletet akarnak megbízni? A felső emeleti lakás 220m2, a miénk és a másik szomszédé 90m2. A szavazati jogban a felső lakó abszolút többségben lesz minden kérdésben, hiába szavaznánk a közgyűlésen. A szomszéd kisebb lakás tulaja ezt nem fogja fel, alá akarja írni. A felső lakó már most ki akarja sajátítani az udvart (közös használatú terület), garázst akar magának építeni ahol a gyerekek játszottak eddig. Ja és fel akar venni egy hitelt is a háznak. Elvileg 50% szavazattal megteheti ezt és a tulajdoni hányadával ki is jön! Vagy olvastam 75%-ot is, de a buta másik szomszéd mindent ráhagy! Magyarul onnantól mi nem tudunk mit tenni, kiszolgáltatokká válunk. Ha úgy dönt hogy ránktesz egy hitelt akkor fizetjük az ő garázsát onnantól.

Hova fordulhatok? Tudtok egy jó ügyvédet aki társasházakkal foglalkozik?