zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2017.04.03. 13:38

"Visszautasíthatják bármilyen indokkal a tulajdonosok kivonatási kérelmét a Földhivatalnál?"
Nem valószínű.

LMM79 # 2017.04.03. 12:19

Zártkerti ingatlant szeretnénk vásárolni, gazdasági épülettel. Művelés alól még nincs kivonva, de a tulajdonosok ezt el akarják végezni. A földterület nem első osztályú, ha jól emlékszem, 6-os szerepel a tulajdoni lapon, kb 1500 négyzetméter az egész telek. Visszautasíthatják bármilyen indokkal a tulajdonosok kivonatási kérelmét a Földhivatalnál? (Itt nem hiányosan kitöltött papírokra gondolok. A terület nem természetvédelmi.) Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2017.02.16. 22:31

Minden tiszteletem azoknak akik képesek követni és alkalmazni ezt a földtörvényt!

lajcsó # 2017.02.15. 20:51

Az eljárási díj fix összeg. De van még egyéb költségi is.

MajorDomus # 2017.02.15. 19:23

Ugh tudom rendeletileg szabályozott fix összeg.

lajcsó # 2017.02.15. 07:49

"Hogyan zajlik a földminősítési eljárás, mennyi pénzbe kerül?"
Földhivatalnál érdeklődjél! Úgy hallottam, kb. 60-70 ezer. De ez nem tuti adat.

MajorDomus # 2017.02.14. 23:19

Hajjaj!

lajcsó # 2017.02.14. 18:21

"hogy hogyan lehetne újra művelés alá helyeztetni a tulajdoni lapon a földet?"
Földminősítési eljárás után!

MajorDomus # 2017.01.21. 08:49

Ha van egy kis pénzed, indíts pert a közös tulajdon megszüntetését kérve.
Esélyes hogy úgysem adná el a részét az aki elhajtott.

Spas12 # 2017.01.20. 19:51

Köszi, Lajos, erre már én is gondoltam, de csak mint ultima ratio.

lajcsó # 2017.01.20. 14:39

"Mit lehet ilyenkor tenni?"
Tulajdonképpen nem sokat. Próbáld megvenni a részüket! Ha mindkettő eladja a részét akkor nincs elővásárlási jog, meg hatósági jóváhagyás sem kell.

Spas12 # 2017.01.20. 13:48

Kedves Fórumozók!

Adott egy zártkerti ingatlan, amit szeretnénk kivonatni a zártkerti művelési ág alól. A gond az, hogy az ingatlannak van két másik (vadidegen) tulajdonosa is. Mindkettejüket megkerestük már személyesen, hogy kérjük írásbeli hozzájárulásukat, azonban az egyik elhajtott minket, a másikat pedig nem érdekli a dolog, nem kíván foglalkozni vele. Aláírásuk (jóváhagyásuk) hiányában azonban a folyamatot megakasztották.

Mit lehet ilyenkor tenni?

Előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.01.18. 22:44

A hozzájarulasuk nem kell, de elővásárlási joguk van.

Denito # 2017.01.18. 15:25

Immaculata, koszonom a valaszat! Annyi kerdesem lenne meg, hogy a termelesbol valo kivonas utan, a telek osztatlan kozos tulajdoni mivoltabol adodoan a masik tulajdonos hozzajarulasa szukseges a terulethanyad eladasahoz? Mi a helyzet ajandekozas eseten? A vegyes besorolasu ingatlan (belterulet-zartkert) osztatlan kozos resze ajandekozhato, amennyiben nem rokonrol van szo? Ugy tudom, hogy zartkert kivonas utan is csak kozvetlen hozzatartozonak ajandekozhato. ...de mi van akkor, ha az ingatlan vegyes besorolasu?

Koszonom elore is!

Bea1 # 2017.01.18. 03:16

A vadkendert nem kell termeszteni, az nő magától nállunk, évszázados kenderföldek voltak felénk, nem ez volt a gond, hanem a tüzifa.

Utánna mega lábon álló akácok, utánna meg a méhek, darazsak, majd az egerek és patkányok... kicsit érzékeny a szomszédom idegrendszere. :)

MajorDomus # 2017.01.17. 22:53

És vadkendert is temnesztesz?

Bea1 # 2017.01.17. 19:00

ulaci

" én ingatlanom kivett terület,de az övé szántó,akkor kell-e tisztán tartania a kerítésem"

Szántó esetében támogatást kizáró ok, ha nincsennek dokumentálható módon bizonyítva, hogy a földterület széle x méterre gyommentes.

Ha ennek hiányát jelzi, azzal veszélyeztetheti az adott földterület támogatását, feltéve persze, ha vesznek fel rá támogatást.

Ez az egyik, általában gyorsabb felfogást eredményező érvelés.

A másik az, hogy a termőföldek tulajdonosait úgynevezett művelési kötelezettség terheli, azaz ha bejelenti a földhivatalba, hogy x helyrajzi számon ennek nem tesznek eleget, a földhivatal helyszini szemlét kell, hogy tartson, és fel kell szólítania az aranykorona-értékkel rendelkező tulajdonosokat a művelésre, amibe beletartozik a gyommentesítés.

A földhivatal emlékezteti a renitenst (legalábbis nállunk) hogy ha nem teszi rendbe felszólításra a termőföldet, azt bizony 1, azaz egy évre kiadhatják közmunkásoknak, bírságként és okulásként.

Tehát a szántósnak rendben kell tartani a területet, kerítésig.

Kivett zártkert esetén a művelési kötelezettség megszűnik, udvaron azt tart, amit akar, és olyan növényfaunát termeszthet, ami nem ütközik a büntetőjog kategóriájába.

Hozzáteszem, ilyen jellegű területek találkozása általában mezőgazdasági területre esik, márpedig mezőgazdasági területre eső zártkertet, mégha kivett is, csak drótkerítéssel lehet körbekeríteni, vagyis valamilyen átlátást biztosító kerítéssel, legalábbis a mi helyi építési szabályzatában ez van.

Nincs jogi végzettségem, de olyan kedves szomszédom igen, aki ellen kivonatással védekeztem.

Megjegyzem, a szabályzat szerint nem kivett zártkerten tilos bármiféle építőanyagot tárolni, még raklapot sem szabad, sőt, tüzifát sem, nonszensz.

Immaculata # 2017.01.17. 17:34

Nem lehet elajándékozni, csak kivonás után.

Denito # 2017.01.17. 17:05

Tisztelt forumozok!

Egy kisse bonyolult helyzet allt elo, amire szeretnek megoldast talalni. Adott egy, meretobol adodoan nem megosztaho, vegyes besorolasu telek, amelynek egyik resze muvelesbol ezeddig nem kivont zartkert, a masik pedig belterulet. Az egyik tulajdonos szeretne eladni vagy elajandekozni az 50 szazalekos tulajdonreszet nem egyenes agi rokonnak. Kerdesem az lenne, hogy eladastol, illetve ajandekozastol fuggetlenul ilyenkor ugyan ugy szukseges, illetve erdemes kivonni muveles alol a telek zartkerti reszet, hiaba van egy helyrajzi szamon vegyes besorolas? Amennyiben igen, akkor mind a kivonashoz, mind az eladashoz, illetve ajandekozashoz kell a masik tulajdonos beleegyezese, igaz? ...esetleg az ajandekozas kivetel lenne ez alol?

Valaszukat elore is koszonom!

MajorDomus # 2016.12.16. 21:27

Ajánlott.

ulaci75 # 2016.12.16. 14:27

Kedves Bea1!

Segítsen kérem,hogyan kell értelmeznem a válaszát.
Ha az én ingatlanom kivett terület,de az övé szántó,akkor kell-e tisztán tartania a kerítésem közvetlen közelét,hogy a felfutó növényzet ne tegyen benne kárt, vagy sem?

Válaszát előre is köszönöm!

Bea1 # 2016.12.12. 12:08

" a meglévő kerítés mellett a növényzet rendben tartására a kerítés állagának magóvása céljából"

Ha a zártkert még termőföld, akkor igen, ha már kivették, akkor nem.

Bea1 # 2016.12.12. 12:06

Nem kötelezhető.

Ha netán a szomszéd állatot tartana, azt viszont köteles megakadélyozni, hogy átjusson a szomszédba.
Lánccal ezt már nem teheti meg huzamosabban mondjuk egy kutya esetében, hisz az már állatkínzás.

De végső esetben építhet Ön is kerítést, azt a szomszédnak tűrnie kell.

ulaci75 # 2016.12.12. 11:38

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni,hogy tud-e nekem segíteni valaki abban az ügyben,hogy zártkerti ingatlan esetében a szomszéd kötelezhető-e kerítés építésére és a meglévő kerítés mellett a növényzet rendben tartására a kerítés állagának magóvása céljából?

Segítségüket köszönöm!

MajorDomus # 2016.12.05. 19:56

Ügyvéd szigorúan ajánlott.