zártkerti ingatlan adásvétele


G.Gábor # 2016.02.14. 11:06

Tisztelt Szakértők!

Idén január elején lett a nevemre írva egy zártkerti ingatlan.
Az adásvételi szerződésben vállaltam, hogy a föld használatát másnak nem engedem át,
magam használom,melynek során eleget teszek a földhasznosítási kötelezettségnek és
a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig- a 2013.évi CXXII. tv. 3.bek.-ben meghatározott
esetek kivételével más célra nem hasznosítom.

Megváltozott élethelyzetemnek betudhatóan eladhatom e most ezt az ingatlant mindenféle gond nélkül?Nem ütközik ez semmiféle korlátozásba?

Köszönettel:Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.14. 07:34

Azt is aláírtad, hogy a művelésből nem vonod ki.

Brigggi # 2016.02.14. 07:23

Üdv!

Nemrégiben vettem egy zártkerti ingatlant, melyet átminősítettek művelés alól kivett területté. A vételkor alá kellett írnom egy papírt mellyel sok feltételt elfogadtam, többek között azt is hogy az ingatlant 5 évig nem adom el. Sajnos az élet úgy hozta, hogy meg kell válnom tőle. A kérdésem a következő: El tudom adni az ingatlant most, hogy át lett minősítve művelés alól kivett zártkerté vagy meg kell várnom az 5 év leteltét?

A válaszokat előre is köszönöm

tanyaatya # 2016.02.13. 21:21

A kérdésem lényege, hogy művelés alól kivett zártkert esetében egy 40/120-ad tulaj KÍVÜLÁLLÓNAK (nem társtulajdonosnak) eladhatja-e ezt a résztulajdonát? Az-az persze, hogy eladhatja, de hogyan?
Ha már nem terheli a földtörvényi mizéria, mennyivel lesz egyszerübb?
Ebben az esetben az adás-vételt már nem kell kiértesíteni, nincs elsöbbségi illetőség se tulajdontárs, se szomszédság felé?

tanyaatya # 2016.02.13. 17:05

...nem vagyok még tulajdonostárs

Immaculata # 2016.02.13. 15:37

Tulajdonostársak közötti adásvételi szerződését nem kell kifüggeszteni.

tanyaatya # 2016.02.13. 15:28

Na jó, de az én egyszerű szintemre lefordítva azt jelenti, hogy ha az egyik résztulajdonos megszerzi a többiektől a hozzájárulást és így kérelmezi a kivonást, akkor a bejegyzést követően megvehetem tőle a részét ( pl:40/120-ad )? Sima adás- vételi, és nem kell a többiek hozzájárulása, meg a szomszédnak sem lesz elővásárlási joga? Nem kell kifüggeszteni sem?

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.13. 15:07

Ha tényleg kivett, akkor nem tartozik a földforgalmi törvény hatálya alá.

tanyaatya # 2016.02.13. 14:07

A szomszédoknak is van elővásárlási joga, őket is ki kell értesíteni, avagy elegendő a kifüggesztés?

tanyaatya # 2016.02.13. 14:05

Ha egy zártkert művelés alól kivett, s több tulajdonos közül csak egyiktől szeretném megvenni a részét akkor is az " elővásárlási procedúrát " végig kell pofozni?
Mennyivel lesz így egyszerübb az adás-vétel?

Köszönöm válaszát előre is.

bokros # 2016.02.13. 10:39

tanyaatya.
A földforgalmi tv. hatálya alá tartozó ingatlanok vonatkozásában a megyei földhivatal az ellenőrzési eljárása során bekéri a Ptk. szerint ( vagy egyes esetekben a hegyközségi tv. szerint) elővásárlási joggal rendelkezők hitelt érdemlő kiértesítésének igazolását (tulajdonostárs, ingatlanon álló felépítmény tulajdonos)
Tőlem még a Magyar Állam mint tulajdonostárs értesítésének az igazolását is kérték. De csak egyszer :-)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.13. 08:10

Nem olyan egyszerű az...

tibi0420 # 2016.02.13. 07:46

üdv

Kérdésem lenne öntől.
Családi házam mellet lévő,ingatlant amely zárt kertel rendelkezik a tulajdonos és szeretném művelni.
Maga a tulajdonosnak is be kell mennie a földhivatalba vagy csak elég földhasználónak.

tanyaatya # 2016.02.12. 22:41

...küldhetnék üres botítékot is, utólag ki bizonyítja a tartalmát??? Ez csak egy fricska megjegyzés a jogalkalmazásunkra.

tanyaatya # 2016.02.12. 22:33

...na meg mi számít rendkivüli nehézségnek avagy számottevő késedelemnek....

tanyaatya # 2016.02.12. 22:29

Itthon a tértivevénynél nem reklamálhatnak utólag, hogy pl.szabadságon volt ; külföldön tartózkodott... és ezért nem tudta átvenni?

tanyaatya # 2016.02.12. 22:24

Kitől tudok halotti anyakönyvi kivonatot kérni, ha már a házat is lebontották, ahol lakott a bácsi? Nem is merik a rokonságát?

tanyaatya # 2016.02.12. 22:21

Amerikába milyen tértivevény van, nem tudok ilyenről vagy ajánlottan feladok egy levelet, s hónapok múltán talán jönn vissza egy értesítő, hogy a címzett ismeretlen?

lajcsó # 2016.02.12. 22:16

"amerikai című tulaj is van,"
Külföldi cím nem mentesítő körülmény.

"elhalálozás miatt nem ismeretes az örökös címe"
Az elhalálozást halotti anyakönyvi kivonattal kell igazolni.

"Remélem nem kell igazolni, hogy elmentem a címre és külön nyomozást folytattam"
Nem kell nyomoznod! A tulajdoni lapon található címre kell elküldeni a szerződést tértivevénnyel. Ha jó a cím akkor ok. Ha nem jó a cím az nem a te felelősséged.

"Ki ellenőrzi ezt??????"
A Földhivatal!

"....s ha rámondom az összesre, hogy nem elérhetők?"
Olvasd el mégegyszer a (3) bekezdést!

tanyaatya # 2016.02.12. 22:01

Tehát, ha jól értem indoklásként leírom, hogy amerikai című tulaj is van, illetve elhalálozás miatt nem ismeretes az örökös címe és ezt el is fogadják. Remélem nem kell igazolni, hogy elmentem a címre és külön nyomozást folytattam. :)
A többi fellelhetőt ettől függetlenül értesítenem kell?
Ki ellenőrzi ezt??????
....s ha rámondom az összesre, hogy nem elérhetők?

lajcsó # 2016.02.12. 21:42

75. § (1) Ha az ingatlanra elővásárlási jog van bejegyezve, vagy a nyilvántartás adataiból megállapítható, hogy jogszabályon alapuló elővásárlási jog áll fenn, és a tulajdonjog bejegyzését vétel jogcímén nem az elővásárlási jog jogosultja javára kérik - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - csatolni kell a jogosult nyilatkozatát arról, hogy az elővásárlás jogával nem kíván élni.

(2) Ha a jogosult nem nyilatkozott, annak nyilatkozattételre való írásbeli felszólítását és a kapott vételi ajánlat közlését a kérelmező az átvételt igazoló irattal (tértivevény, átvételi elismervény) köteles igazolni.

(3) Ha a nyilatkozat beszerzése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülményei miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna, a bejegyzéshez elegendő a szerződő felek együttes nyilatkozata, amelyben elő kell adni a rendkívüli nehézséget vagy a számottevő késedelmet valószínűsítő tényeket.

(4 Az (1)-(3) bekezdésben foglaltak alkalmazása a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 20. § b) pontja alapján akkor mellőzhető, ha a jogügylet eredményeként az érintett ingatlan egyetlen személy tulajdonába kerül.
(109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet: Inyt Vhr)

lajcsó # 2016.02.12. 21:37

"kifüggesztés"= a szerződés elővásárlásra jogosultak számára történő közzétételét jelenti
"hatósági jóváhagyás"= a szerződés létrejöttének feltétele
az eljárás költségmentes

tanyaatya # 2016.02.12. 21:33

Tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy sok (26) tulajdonos közül csak párral szeretnék adás-vételt kötni az ő részük erejéig, a többivel nem, ez lehetséges-e. Az-az 120 hányadból 120/40-ed részt szeretnék megvenni.
A művelés alól kivont zártkert örökösei elszármaztak, nem látogatják az ingatlant valószínüleg nem is tudják, hogy létezik. (30 éve).A telek egy dzsungel .
Gondoltam megveszem egy részét és rendbeteszem, persze vállalva a kockázatot, hogy felbukkan egy örökös, ha viszont nem jóval olcsóbban jutok hozzá a területhez. Ennyi tuljdonos esetében is kiértesítik a tulajokat?
Köszönettel előre is a választ.

tibi0420 # 2016.02.12. 20:09

üdv
kifüggesztés, hatósági jóváhagyás stb Ez mit takar?
Eljárási költsége van e?

Köszönöm

lajcsó # 2016.02.12. 17:38

"Földhivatalnál be kell e jelenteni?"
Igen.
Vagy csak elég egy bérleti szerződés?"
Nem elég! Lényegében ugyanaz a procedúra mint az adásvételnél (kifüggesztés, hatósági jóváhagyás stb.)