Lakásszövetkezet


MajorDomus # 2017.04.24. 21:21

Klaczk

A másik topikban leirtam.

Ksstb

Egyszerű többséggel hozott közgyűlési határozat kell hozzá!

Természetesen köteles fizetni a megemelt közös költséget!

Aki társasházban él,számitson arra hogy azt fel is kell ujitani!

Klaczk # 2017.04.24. 14:15

Tisztelt Válaszadók!

Egy olyan problémám van, hogy van egy lakásom (három lépcsőházas, négyemeletes tásasházban) amiben egy munkatársam lakik fenntartásért cserébe. Rendbe tartja a lakást, fizeti a rezsit stb...
Eddig 3780 forint volt a havi közköltség ami helyi viszonylatban (Kazincbarcika) átlagosnak számított. Viszont Májustól megemelték 5250 forintra amit én "kissé" sokallok ezért fel is hívtam a lakásfenntartó szövetkezetet, magyarázatot kérve.
Szó szót követett, tetőszigetelés, takarítás, izzócsere stb, értetlenkedek, mire kiböki a vonal túlsó végén a hölgy, hogy "meg nagyon sok a társasház kintlévősége".
Mondom erre, hogy akkor ezután én sem fogom fizetni és akkor majd csak lesz valaki másik balek aki helyettem is kifizeti.
Erre a hölgy, hogy akkor ráterhelik a lakásra, jelzálogot tehetnek rá és végső soron el is árverezhetik a lakást. Nyilván nem járható út, de akkor a nemfizetőknél miért nem ezt alkalmazzák, miért mással fizettetik ki a tartozásukat?
Kérdésem, hogy jogosult e a szövetkezet ilyen jogcímen emelést végre hajtani a rendszeresen fizetők terhére vagy ez egy olyan dolog, hogy a hölgy ezt így bemondta nekem a telefonba viszont hivatalosan úgyse vállalnák fel?
Válaszokat előre is köszönöm!
MPA

ks5350 # 2017.04.23. 09:21

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Egy lakásszövetkezet kezelésében működik 4 emeletes, 28 lakásos épületünk. Természetesen különböző körülmények között élő családok lakják a lakásokat.

A ház részleges felújítása lassan már nem halasztható. A többség ezt belátta, a lakásszövetkezet segítségével hozzá kezdtünk a szervezéshez, hitel felvétel előkészítéséhez. Természetesen néhányan nem akarnak részt venni a munkában, nekik az is mindegy, ha a ház összeomlik.

Azért fordulok Önökhöz, hogy tanácsot kérjek és választ néhány kérdésre:

kötelezhető-e a felújítást akadályozó az együttműködésre?, Ha igen, milyen módon.
milyen szavazati arány szükséges a részközgyűlésen ahhoz, hogy a többség akaratát érvényre lehessen juttatni. (egyszerű többség?, kétharmad? 4/5?)
megoldásnak tekinthető-e, ha a részközgyűlés (a ház közgyűlése) úgy határoz, hogy a felújítást akadályozók közös költségét a hitel havi törlesztő részlete mértékével, a hitel futamidejére megemeli?
lehetséges-e, hogy egy-két tulajdonos megakadályozza a felújítást?

Üdv: ks5350

Honyi # 2017.04.22. 14:28

Szomorú örökös

"Erre van az éves beszámoló, ahol gyakorlatilag épp a könyvelés rád tartozó kivonata van." - írtad, könyveléssel kapcsolatban.

El sem tudom képzelni, miről írsz, milyen kivonatról?
Lakásszövetkezet vagyunk. Az egész lakásszövetkezet kiadása, bevétele, ezt kaptuk meg egyben.
Előző években volt lépcsőházi megbontás (főleg a kiadásokra gondolok).

A "holdudvar"-nak nem volt kérdése, aki pedig elolvasta, számolgatott, közgyűlésen kérdezett, válasz nélkül maradt, vagy "magyarázták", aminek se füle, se farka nem volt.

Szomorú örökös # 2017.04.22. 14:26

Honyi

Ha Lázárék megtehetik, hogy nem hozzák nyilvánosságra azt, amire már bíróság is kötelezi őket, akkor mit gondolsz, egy lakásszövetkezet miért ne tehetné ugyanezt meg veled?
A törvény egy dolog, de a betartása is egy másik.

Honyi # 2017.04.22. 14:21

Szomorú örökös

Szó sincs arról, hogy ötletszerűen odaállítok....
2015. szeptember 25-e óta kérem, ajánlott tértivevényes levelek tömegében!

Szomorú örökös # 2017.04.22. 13:44

Honyi

Ne keverd a szezont a fazonnal! A jegyzőkönyvből kötelesek egyedül másolatot adni, de ne gondold, hogy ez ugyanaz, mint a lefotózás. Szerintem egyébként is az ilyen kérést írásban kell beterjeszteni mindenhol, nem pedig ötletszerűen odaállítasz, hogy márpedig most azonnal kéred. Az egyéb iratokról (pl. könyvelés) már nem igazán kaphatsz másolatot és betekintési joga is csakis a hivatalos vizsgálóknak van. Erre van az éves beszámoló, ahol gyakorlatilag épp a könyvelés rád tartozó kivonata van.

Honyi # 2017.04.22. 13:25

Tisztelt MajorDomus!
Mi tiltja, milyen törvény, vagy rendelet, hogy nem készíthetek fotót közgyűlési jegyzőkönyvről, melyet nem adnak át, hiába írod, hogy kötelesek másolatot adni.

Végül, nem is tudom miről készítenék fotót, amit meg sem mutatnak? ! ?

A Cégbíróságon a papír alapon lévő bármilyen iratról készíthetek fotót, amely már számítógépen van, ott a monitoron megjelent bármilyen, a lakásszövetkezettel kapcsolatos iratot lefotózhatok.
Illetékbélyeggel pedig fénymásolatban megkapom.

MajorDomus # 2017.04.21. 22:57

Kevered a dolgokat.
Mint tulajdonos betekinthetsz a szövetkezet jegyzőkönyveibe,könyvelésébe,de nem másolhatod le és,nem készithetsz fotókat.

A közgyűlés jegyzökönyveiből kötelesek neked másolatot adni!

Honyi # 2017.04.21. 17:19

drbjozsef

Az Lsztv. 8.§.
A lakásszövetkezet törvényességi felügyeletét a lakásszövetkezet székhelye szerint illetékes
cégbíróság látja el a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény rendelkezései szerint.
( Megállapította: 2011. évi LXXVI. törvény 7. §. Hatályos: 2011. VII. 28-tól. Ezt követően induló eljárásokban kell alkalmazni.)

Már volt törvényességi felügyeleti eljárás kérve tavaly.

Úgy tűnik most ismét csak ez a megoldás.

drbjozsef # 2017.04.21. 10:12

Honyi,

Ha valamihez jogod van, akkor abban _törvényesen_ nem akadályozhatnak meg.
De ha megakadályoznak - értelemszerűen törvényellenesen -, akkor neked kell a hatóságra támaszkodva kikényszerítened a teljesítést.
Mindegy milyen indokot mond.

Ha nem mutatja meg, nem engedi lemásolni, vagy kérésre nem másolja le neked pénzért, akkor a felettes szervhez fordulhatsz.

Mostanában változott a törvény (2014-ben), hogy most a helyi jegyzőhöz, vagy bírósághoz kell-e forduljál, abban nem vagyok biztos.

Honyi # 2017.04.21. 09:19

Tisztelt MajorDomus!
Kérdésem: Ez alapján sem lehet másolatot kérni, közgyűlési jegyzőkönyvről?
Lsztv. 41. §
A tag alapvető joga, hogy:e)
a lakásszövetkezetre vonatkozó bármely kérdésben a tisztségviselőktől tájékoztatást kérjen, és az
alapszabályba, valamint a közgyűlési jegyzőkönyvbe, illetőleg a jogaival, kötelezettségeivel kapcsolatban
keletkezett iratokba betekintsen, továbbá ezekről

  • a másolási költség megfizetése mellett –

másolatot kérjen.

Honyi # 2017.04.21. 07:50

Tisztelt MajorDomus!
Betekintést milyen indokkal lehet megtagadni?
Törvényességi felügyeleti eljárás indításával, a Cégbíróság engedélyi.
Minden alkalommal a Cégbírósághoz kell fordulni?

MajorDomus # 2017.04.20. 21:52

Meg
Nem
Nem jól gondolod és értelmezed!

Honyi # 2017.04.20. 11:54

Lsztv. 18.§.(6) közgyűlési jegyzőkönyvbe tag betekinthet, másolatot kérhet....
Kérdésem: kérni lehet! de adni, betekintést engedélyezni, lefotózni - ezt meg is tagadhatja a lakásszövetkezet?

Lemaradt a kérdésem másik fele:
Közgyűlési jegyzőkönyv értelmezéséről:
Annyi kerül beleírásra: jelen vannak, a jelenléti ív alapján.
A jelenléti ív, a meghatalmazások, + jegyzőkönyv, szerintem így képez egységet.

Írásos, felolvasott beszámolók sincsenek belegépelve a jegyzőkönyvbe, - annyit rögzítenek, annak mellékletét képezi.

Jól gondolom, hogy a felsoroltakkal együtt lenne teljes a jegyzőkönyv, tekintettel arra, hogy az Lsztv. 16.§(5) A meghívóhoz mellékelni kell a szavazásra előterjesztett napirendre vonatkozó írásos előterjesztéseket
...melyet nem kaptunk soha.

Honyi # 2017.04.20. 11:36

bocsánat a géphibákért, hamarabb elküldtem, mint átolvastam, elnézést

Honyi # 2017.04.20. 11:33

Tisztelt Fórumozók!
A 2004. évi CXV. tv. a lakásszövetkezetekről 16.§.(3)
...meghívót meg kell küldeni....
A kérdésem:
Azon kívül, hogy a lépcsőházi faliújságra kihelyezésre kerül:
Tiltja-e valami, hogy akinek van email címe, arra küldjék el az éves beszámoló közgyűléssel kapcsolatos meghívót és mellékleteit?

Szerintem, ha valami még kéri is - az eHáz - adta lehetőségek kapcsán, biztosabban célba ér, mint a levelesládákba, drága pénzen fénymásolt anyag.

Lsztv. 18.§.(6) közgyűlési jegyzőkönyvbe tag betekinthet, másolatot kérhet....
Kérdésem: kérni lehet! de adni, betekintést engedélyezni, lefotózni - ezt meg is tagadhatja a lakásszövetkezet?

MajorDomus # 2017.04.18. 21:00

Nem lehet!

MajorDomus # 2017.04.18. 20:59

Tulajdonost nem elküldeni a közgyűlésről!

Honyi # 2017.04.17. 12:53

Még nem volt meg a közgyűlésünk, de úgy vélem, igazgatási-szolgáltatási díj= határozatok bírósági felülvizsgálatának kérése, melyért bírósági eljárási illetéket kellett fizetni az alperes lakásszövetkezetnek.
Érdekes, hogy a 2015. szept.15-i tárgyalás után, csak 2016. február 11-én kellett nekik kifizetni.
Fura "széljegyzet", a lakásszövetkezet részéről: NAV-nak utalás, bírósági illeték.
Azt hittem a törvényszék gazdasági irodájához kell fizetni.

Kérdésem:
Ha közgyűlésen eluralkodik a "káosz", mert többen hozzászólási lehetőség megadása nélkül kezdenek beszélni, némelyek esetében ez nem probléma, mást felszólíthat arra a levezető elnök vagy az igazgatóság elnöke, hogy hagyja el a termet?
Ha igen, milyen törvény, rendelet tilthatja meg ezt?
(Annyit tudok, hogy a kulturált viselkedés alapja, hogy végighallgatjuk a másikat, és betartjuk, hogy szót kapjon a hozzászóló.
Sajnos vannak kivételes helyzetek, amikor már előre megköszönik, hogy nem kérik X.Y. hozzászólását, vagy behatárolják, hogy több hozzászólást nem kérnek.

A közgyűlés kezdetén természetesen nem volt bejelentve, mennyi időre van kifizetve a terembérlet, és nem kapunk arról sem tájékoztatást, egy-egy hozzászólás milyen időtartamú lehet.
(Én már csináltam olyat, hogy az itthon leírt kérdésem másodpercre lemértem, - dolgoztam rádiónál, tudom a műsoridő nem véges -.)

MajorDomus # 2017.04.11. 19:59

Nehéz ügy!

Honyi # 2017.04.11. 10:20

Tisztelt MajorDomus!

Természetesen rákérdezek/rákérdezünk, amit nem értünk.
Közgyűlésen kár próbálkozni, érdektelenek a tulajdonosok, de megtesszük.

Személyesen megkérdezni.....többször történt, sok a félretájékoztatás.

MajorDomus # 2017.04.10. 20:42

Például földhivatali behegyzési illeték!

De miért nem kérdezed meg?

Honyi # 2017.04.10. 19:52

Köszönöm a választ Szomorú örökös!

Időközben mások is segítettek, megbízásos jogviszonyról van szó.
Közgyűlés által megszavazott összeget nem kapja kézhez az ig. elnöke, levonásra kerülnek belőle a járulékok.

Abban is kaphatnék segítséget, mi az igazgatási-szolgáltatási díj?
Februárban, márciusban, decemberben jelent meg a kiadások között.

Szomorú örökös # 2017.04.09. 19:42

Honyi

Az alkalmazott megkapja a megszavazott x Ft/hó/ X lakás díjazást és még ezen felül fizet még a lakásszövetkezet járulékot? Milyen járulékokat?

Te, mint alkalmazott egy cégnél, megkapod a havi fizetésedet, amelyből levonják a jövedelemadót ugyebár, illetve a munkavállalói járulékokat. Amiről nem tudsz, hogy ezen felül a munkáltató is fizet utánad szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást.

Egészen konkrétan jelenleg egy vállalkozó a minimálbér alapján - és még ebben jövedelemadó nincs is - kb. 60 ezer forintnyi befizetést követ el havonta az államkasszába még akkor is, ha egy fillér bevétele se volt egész hónapban.

De hogy a te esetedre kivetítve is leírjam:

Havi bruttó bér: 127 500 Ft
Munkavállaló által fizetendő járulékok: 32 513 Ft
Jövedelemadó: 19 125 Ft
Nettó bérkifizetés (ezt kapod kézhez): 84 788 Ft
Munkáltató által fizetendő adók, járulékok, szakképzési hozzájárulás összesen: 29 963 Ft

Teljes bérköltség: 157 463 Ft

Ebből a kis levezetésből jól látszik, hogy a rád szánt bérkifizetés közel fele állam bácsihoz vándorol, ezért van olyan rohadt kevés abban a bizonyos borítékban. :-O

De így látszik számodra az is, hogy ha a lakásszövetkezet alkalmazottja számára kifizetnek egy összeget, akkor mennyi járulékos költsége van, amit ugyanabból a kasszából kell szintén kifizetni utána.