Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Majordomus # 2022.02.17. 12:19

Az egész nem ér annyit amennyi pénzt és energiát belefeccölsz.

Gondolom a következő 50 évben nem kivánod eladni. Addigra mindenki kihal aki tud róla.

Irodakukac20 # 2022.02.17. 11:17

Nem, tényleg annyit ér, ez a maximum. Viszont jó lenne elrendezni, nem csilliárdokért…

Zöldövezeti11 # 2022.02.17. 10:50

Irodakukac20 !

a présház összértéke nem több, mint 300 ezer forint)
Nem 300 millióra gondoltál ?

Irodakukac20 # 2022.02.17. 09:25

Az örökösöknek szánt levél feladási díjára gondoltam. Ezért nem tudom, hogy érdemes-e... Van akinek csak az utca címét tudom, a házszámot nem is.
Az anyakönyvért a szlovákok valószínűleg fognak pénzt kérni...

BEM # 2022.02.16. 14:02

Irodakukac20

Az anyakönyvi kivonatokért már nem kell fizetni 2021. január 1-e óta.

Irodakukac20 # 2022.02.16. 11:07

Nagyon köszönöm a hasznos infókat!
Megpróbálom beszerezni így a halottit, bár eddig hiába futottam köröket az anyakönnyvvezetőknél…
Érdemes lehet tértivevényes levélben, 18 ezerért (darabja 3 ezer ft) megkeresnem a hat gyermeket? Vagy ezt majd bízzam a bíróságra? Mi van, ha már ők sem élnek?

osztap # 2022.02.16. 09:54

Irodakukac20,

Jogcímes elbirtoklás nem jöhet szóba, mert a tulajdonos nem írta alá Neked semmit. Ptk 5:45 §

Szerintem érdemes lenne egy halotti anyakönyvit beszerezned, és utána az örökösök/ismeretlen örökös ellen megindítani a pert. Első körben a magyar személyiadat- és lakcímnyilvántartót keresném meg. Másodjára, mivel azt írtad, szlovák anyakönyvvezető adott egy papírt - Szlovákiában halt meg a tulaj? Ha igen, keresd meg az ottani személyiadat- és lakcímnyilvántartót - esetleg egy magyarul beszélő ügyvéddel, pl. Révkomáromban tömegével vannak.

Ha a tulaj ellen indítod a pert, akkor nem fogják tudni kézbesíteni neki a keresetlevelet, amire Neked hirdetményi kézbesítést és ügygondnokot kellene kérned. Ezzel az a baj, hogy ha utólag valaha kiderül, hogy a tulaj már halott volt, akkor az egész bírósági eljárás eredménye megy a levesbe (a halott nem perelhető), és ha még az is kiderül, hogy Te erről tudtál (pl. az örökösök, akikkel anno leveleztél, ezt elmondják a bíróságon), az Neked még rosszabb. Persze, hogy ennek mekkora az esélye, az egy más kérdés. Főleg, hogy azért nem a Dárius kincséről van szó...

Irodakukac20 # 2022.02.16. 09:02

Köszönöm a cikket!
Mivel közokirattal nem tudom igazolni, hogy elhunyt a tulajdonos, elképzelhető, hogy ellene (aki a tul. lapon szerepel) kellene megindítanom pert?
A jogcímes elbirtoklás esete itt nem jöhet szóba? (pénzt átadtam, át is vették, ezt igazolta egy írás, de a tulajdonos nem írta alá a szerződést, gyermekei viszont hiteles papíron nyilatkoznak, hogy lemondanak a pénzt is átvevő eladó számára)
Köszönettel!

osztap # 2022.02.15. 13:36

Irodakukac20,

Érdemes átolvasnod, főleg az elejét:
https://jogaszvilag.hu/…klasi-perek/

Irodakukac20 # 2022.02.15. 12:44

Akkor semmi más lehetőségem nincs(?), mint általam indítani egy póthagyatékit? Ez akkor több évig is elhúzódhat ezek szerint...
Bármi egyszerűsítő ötlet?

drbjozsef # 2022.02.15. 09:18

(pláne, ha valaki nem bejegyzett tulajdonos...)

Majordomus # 2022.02.15. 09:13

A Földhivatalnak ez kevés.

drbjozsef # 2022.02.15. 05:24

Ingatlantulajdonról nem lehet "lemondani".

Irodakukac20 # 2022.02.14. 20:37

Én már az elhunyt, tulajdoni lapon szereplő személyektől is "elbirtokoltam". Már ők sem jöttek az ingatlanhoz. Az örököseik is tudtak az ingatlanról, hiszen lemondtak róla anno, 1992-ben. A külföldi lemondó nyilatkozatuk nem lehet elegendő? Nem ismerem a pontos címüket sem, így nem tudom őket elérni. Ügygondnokkal nem lehet megoldani?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.14. 16:28

Nem fogják tudni kézbesíteni az alperesnek a keresetlevelet; úgy pedig nem áll be a perindítás hatálya.

Irodakukac20 # 2022.02.14. 13:03

Póthagyatéki nélkül nem lennei ndítható az ügy a bíróságon? Az akkori lemondó nyilatkozatukat nem lehet figyelembe venni?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.14. 09:49

Kérjem meg őket, hogy intézzék a póthagytékot?

Intézd te!

Irodakukac20 # 2022.02.14. 08:43

Tiszteltek!
Elakadtam egy présház 3/36-odos elbirtoklásának ügyében. (a többi hányad egy személy tulajdonosa, a présház összértéke nem több, mint 300 ezer forint)
A kisebb hányad tulajdonosa (külföldön élt) a papír forma szerint most 120 éves…
Sajnos nem tudjuk bizonyítani az elhunyt tulajdonosról, hogy elhunyt, anyakönyvezőnél is próbálkoztunk már, de nem találják.
Anno, 1992-ben, a szerződés kötéskor a 3 magyar tulajdonos aláírta a szerződést, ez a külföldi személy (mivel akkor már jóideje nem tartózkodott Magyarországon) nem. Az egyik eladó nyilatkozott, hogy átveszi a külföldi személyre eső hányadot is, amiből sírt készíttet. Erről tanúzott átvételi igazolásom van.
Még korábban, évekkel ezelőtt megpróbáltam megkeresni a külföldi tulajdonost, ám visszaírt 6 gyermeke, hogy lemondanak a présházról az egyik korábbi tulaj részére (aki átvette tőlem a pénzt). Ez a levél egy szlovák anyakönyvvezető által aláírt és illetékbélyeggel ellátott, valamennyi gyermek által aláírt levél. A tulajdoni lapon azonban még mindig az édesanyjuk neve szerepel.
Van egy olyan levelem is, amelyben az egyik korábbi magyar tulajdonos nyilatkozik, hogy ez a külföldi személy 1984 óta nem jött a présházhoz és én művelhetem (ez még az adás-vétel előtt volt).
Tehát a szakadatlan egyoldalú fenntartás, gondozás megvan, mindössze az lehet, gond, hogy ez a személy már nem él.
Keressem-e meg újra a külföldi örökösöket (akik elképzelhető, hogy már nem is élnek vagy nem az a címük, ami akkor volt)? Kérjem meg őket, hogy intézzék a póthagytékot? És mi van, ha nem teszik?
Kérdésem, hogy ez így megáll-e a bíróságnál, sikerülhet-e az elbirtoklás, mik lehetnek a buktatók?
Köszönettel!

groszfater@gmail.com # 2021.12.13. 17:04

Tibor91!
Kereső: ügyvédkereső

Tibor91 # 2021.12.13. 15:57

Tisztelt Tagok!

Elbirtoklással kapcsolatban szeretnénk konzultálni egy a témában tapasztalt ügyvéddel. Lehetőleg Budapest környékén.

Amennyiben tudnak valakit ajánlani, kérem osszák meg telefonszámát!

Köszönettel, Ifj. Szulágyi Tibor

jonasne # 2021.12.07. 19:29

Én is pontosan erre hivatkozok... De már eltelt az elődöknel a 15 év és így bekövetkezett az elbirtoklás.

Nem értem ez az 5. Ügyvéd, aki nem lát benne értelmet.

groszfater@gmail.com # 2021.12.07. 18:29

jonásne! Ha öt éve vette az ingatlant akkor hogy birtokolhatja 15 éve?

jonasne # 2021.12.07. 18:18

Ma ismét felkerestem egy másik ügyvédet. Jogszabályok alapján ő szerinte rosszul értelmezem az egészet, mert az új 2013as törvény által nem lehet változtatni a kialakult határon.
"Valóban nem sok értelme volt, mert a Ptk. már régen nem az 1959. évi IV. törvény -mert ez hatálytalan 2015.03.15.-től, hanem a 2013. évi V. törvény." Eltelt a 15 év és nincs esélyem

groszfater@gmail.com # 2021.12.07. 16:05

jonasne!
Vitatkozni felesleges. Építsd a kerítést a földmérő által kijelölt helyre! Akinek nem tetszik az majd pereskedik ha akar!

jonasne # 2021.12.07. 14:38

Volt kerítésem, de régi drotháló. Azt kiszedtem, és utána jött a földmérő