jelzáloggal terhelt ingatlan öröklése


tom889 # 2014.04.20. 14:39

Kedves Fórum,
szükségem lenne a szakmai segítségetekre:
édesapám meghalt 2 testvéremmel együtt örököltük a házát és a jelzálogot.
én nem szerettem volna örökölni ezért átadtam az öröklésem anyukámnak. sajnos itt követtem el 1 hibát mert elutasítani kellett volna nem pedig átadni… ezt itt elrontottam.
a jelzálogot az örökösök nem fizetik(tesom, anyu), ezért a bank már nekem is írt levelet, hogy a jelzálogot fizessem mint örökös. 8 napon belül..

a kérdésem az hogy mit tehetek?van 3 örökös (2öcsém anyukám) akik az ingatlanon tulajdonjoguk van. én nem vagyok tulajdonos mégis fizessem a jelzálogot? a bank a teljes tartozás összegéről írt levelet kb 12m ft. viszont én nem 1:1-be adtam át öröklésem hanem csak az 1/3 részét. van félnivalóm attól, hogy a bank egyik nap csak tőlem fog követelni 12m ft-ot? miért írták le a teljes tartozás összegét? miért csak nem az 1/3 részét? hátha befizetem mint örökös? félre akarnak vezetni? mi történik akkor ha a bank elveszi tőlem a tartozás 1/3-t míg a másik két örökös nem fogja fizetni/nem tudja fizetni a tartozását? a tartozásom kifizettem azonban az ingatlanon tulajdonos nem vagyok… ergo az ingatlant elveszítjük?

hiába fizetnék még tulajdonos se lennék az ingatlanon. továbbá én nem is szeretném az ingatlant használni. megvárjam míg a bank felmondja a hitelszerződést és elárverezi a házat? szeretném lezárni ezt az ügyet és 0-ra kijönni pl. eladjuk a házat(amit a 2 örökös nem akar) és tisztázni a banki tartozást.
mivel a másik 2 örökös a házat nem akarja eladni, ezért várjam meg míg elárverezik a házat? ez járható út?
mit tegyek? mert nem vagyunk családon belül se 1 véleményen, ezért is adtam át az öröklésem anyukámnak, a bank meg nyílván azt akarja hogy mihamarabb fizessünk..
tudok most tenni valamit azért hogy ne átadjam az örökrészem hanem elutasítsam?

ObudaFan # 2014.04.20. 16:56

Ezt tényleg elrontottad, fennáll a tartozásod. Ráadásul az örökösök egyetemlegesen felelnek a hagyatéki tartozásokért, így az teljesen jogos, hogy nem az 1/3-át kéri a bank. Ha az 1/3-nál többet hajtanak be rajtad, akkor a többi örököstől kérheted a többlet megtérítését. Ráadásul mivel az örökrészed már nincs meg, a teljes vagyonoddal felelsz a tartozásért. Annyi a könnyebbség, hogy legfeljebb az örökrészed értékének az erejéig felelsz, illetve az öröklés megnyílta óta felmerült késedelmi kamatokért és az esetleg leendő perköltségért, végrehajtási költségéet azon felül is.

tom889 # 2014.04.20. 19:46

tehát tételezzük fel, hogy a legrosszabbat, mind a két testvérem 1 link alak akik a banknak nem fognak fizetni. ergo a bank behajt tőlem mindent.
én kifizetem. ezek után mivel a tulajdonos nem vagyok az adott ingatlanon, még ki se tehetőm őket, vagy el se adhatom az ingatlant? viszont beperelhetem őket, hogy ami összeget fizettem a banknak azt fizessék vissza nekem?? de mivel link alakok sose fogják visszafizetni??

ezt a mondatod nem értem:Annyi a könnyebbség, hogy legfeljebb az örökrészed értékének az erejéig felelsz, illetve az öröklés megnyílta óta felmerült késedelmi kamatokért és az esetleg leendő perköltségért, végrehajtási költségéet azon felül is.

tehát az örökölt jelzálog 12millió forint ennek 1/3-át örököltem majd átadtam. most akkor a bank tőlem 4 milliót követelhet vagy 12-?

amennyiben nem akarok fizetni, mondhatom azt hogy árverezzük el az ingatlant? és az így befoly összegből legyen fizetve a jelzálog tartozás? megegyezhetek így a bankal? vagy mivel tulajdonos se vagyok így már semmi beleszólásom a dolgokba?

ObudaFan # 2014.04.21. 08:56

Nem az egészre perelheted őket, csak az 1/3 részen felüli részre.
Volt egy örökrészed, annak az értékét a hagyatékátadó végzés tartalmazza. Eddig az összegig felelsz a bank felé. De ha a teljes tartozás 1/3-ánál többet hajt be tőled a bank, a többletet kérheted a testvéreidtől.
A bank minek egyezne abba bele, hogy lemondjon arról, hogy az ingatlan mellett még a te vagyonodból is behajthatja a követelését?
Az az igazság, hogy általában minden költsége ellenére kifizetődőbb akkor szakemberhez fordulni, amikor felmerül egy jogi probléma, nem utólag sajnálkozni.

MajorDomus # 2014.04.21. 15:57

!, ügyvédhez fordulni sokba kerül,
Ugyvedhez nem fordulni,a háromszorosába!

nzuzza # 2014.04.24. 07:28

Tisztelt Fórum!
2 éve tulajdonosként fizetem egy ingatlan közös költségét. A fizetést most felfüggeszteném, mert a tulajdonjogot érintő bejegyzés került a tul.lapra.
A hagyatéki eltarthat évekig, én meg egy vagyont fizetek esetleg feleslegesen, hiszen az öröklés kezdete az örökhagyó halálával indul. Ha a társasház ráterheli a közös ktg.-et a lakásra jelzálogként, akkor elárverezhető a lakás emiatt, vagy a közjegyző "hagyatéki eljárás ujraindítása" bejegyzés mindent blokkol? Várom véleményüket, köszönettel! Z.I.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.24. 08:59

A közös költséget annak kell fizetnie, akinek a birtokában van. Az időközben keletkezett tartozásokat követelhetik Tőled.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.24. 09:09

A közös költség a tulajdonost terheli. Ha birtokban van, ha nincs.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.24. 09:40

Aha, persze, ha a tulajdonos birtokából kikerül egy tévesen hozott hagyatékátadó végzéssel, akkor - ahogy írtam is - a birtokban lévő köteles fizetni a közös költséget.

pazs # 2014.04.24. 11:45

A mindenkori tulajdonost terheli a közös költség megfizetésének kötelessége. Ha kiderül, hogy egy adott időponttól valaki más volt már a tulajdonos, akkor majd tőle lehet követelni a megfizetett közös költséget (az, aki fizette, mert az ingatlan-nyilvántartás szerint tulajdonos volt).
Immaculátát nem is értem ezzel a birtok-dologgal.

NNNR # 2015.04.13. 07:47

Édesapám 10 éve hozzájárult hogy a háza legyen a fedezet bátyám hitelén,édesapám elhunyt még nem volt hagyatéki tárgyalás ezért információra van szükségem hogy hogyan tovább?! Nem akarok kezes lenni,hozzájárulni a hiteléhez,tudok tenni ellene? Előre is köszönöm!

Szilveszter75 # 2015.05.26. 14:18

Tisztelt Fórum

Elhunyt édesapám. Édsanyám és a három gyermek ( mi )
Örököljük a házat, amire a sógorom , nővérem volt férje aki már korábban elhunyt a KFT je fejlesztéséhez vett fel kölcsönt ( 9M Ft-ot) , s a ház volt a fedezet. Sógorom a 9M forintot nem fizette vissza a haláláig.

Kérdésem:
örököljük e az elhunyt sógor tartozását a házon?
Le vonják e a ház értékéből ha a házat el fogjuk adni?

Köszönöm szépen a segítséget előre is.

Üdvözlettetel: Szilveszter

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.26. 14:45

Rossz a kérdés.
De ha arra vagy kíváncsi, akkor annak a bizonyos kölcsönnek a dologi kötelezettjei az örökösök.

MajorDomus # 2015.05.26. 20:25

Vissza is lehet utasítani az örökséget.

Immaculata # 2015.05.27. 03:10

Le vonják e a ház értékéből ha a házat el fogjuk adni?

Elsősorban a házzal, mint dologgal tartoztok. A házon valószínűsítem, hogy jelzálogjog van bejegyezve, emellett elidegenítési és terhelési tilalom. Az annyit jelent, hogy a bank hozzájárulása nélkül, nem tudjátok eladni.
Értékesítésnél elsősorban a bankot kell kifizetni.

Mi van azzal a Kft-vel?
Édesapátok helyébe léptetek, így a 9 mFt-ot most már ti vagytok jogosultak az adóson behajtani.

MajorDomus # 2015.05.27. 21:29

Az adós meghalt.
Kérdés van e annyi örökség amin be lehet hajtani.
És kín?
A nővére gyerekein?(ha vannak) Nehéz ügy!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.27. 22:06

Az adós - ha jól figyeltem - a kft.

MajorDomus # 2015.05.29. 22:11

Nem jól!

,, örökoljük e az elhunyt sógor tartozását?,,

Aki a Kft fejlesztésére vette fel a pénzt!
Saját nevére!

páratlan1 # 2015.11.21. 10:21

Tisztelt Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni, mégpedig abban, hogy

  • röviden szeretném leírni, Édesanyánk sajnálattal meghalt egy éve, ketten vagyunk testvérek és mi vagyunk az Örökösök (hagyatéki tárgyalás meg volt, tiszta egyszerű fele-fele arányban) A tulajdoni lapon két jelzálogjog terhelés van bejegyezve, az egyiket már el is intéztük, egy vállalati kölcsön volt, mely ki lett egyenlítve. Erről meg kaptuk a törlési engedélyt. A másik egy 10.000.- Ft-os illeték + járulékai, melyet a Fővárosi illetékhivatal jegyeztetett be (1995-ben) Mint olyan Fővárosi illetékhivatal megszünt, illetve a NAV-hoz került. A problémánk ott kezdödött, hogy több kört futottunk már ez ügyben telefonon,mert nem tudták egyértelműen kihez tartozik, több helyen úgy tájékoztattak, hogy a követelés már elévült. Levelet is küldtem a Pest megyei NAV-hoz ez ügyben, ahol még folyamatban van ennek megválaszolása illetve intézése, bennt is jártam az egyik NAV-nál, ahol viszont azt mondták, hogy végrehajtóhoz került a levél és majd Ő tájékoztat. Kérdésem az lenne, mivel több NAV - telefon érdeklődésre elévülést válaszoltak, szeretném konkrétan tudni, hogy ez valóban elévülhetett-e vagy mégsem? Természetesen kiegyenlítjük és töröltetni szeretnénk az ingatlanról, (ezt Édesanyánk életében is kiegyenlítettük volna, ha ezt említi nekünk). Jogos lenne ennek követelése, vagy valóban elévült, erre szeretnék választ kapni, mely segítséget előre is köszönök. Üdv.
Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.21. 11:25

Az a valószínű, hogy elévült.

páratlan1 # 2015.11.21. 11:32

Köszönöm, remélhetőleg így lesz!

MajorDomus # 2015.11.21. 18:39

Erre való hivatkozással kérd a törlést.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.21. 22:48

Az viszont nem fog menni.

ObudaFan # 2015.11.22. 11:03

Azt a földhivatal nem bírálhatja el, hogy elévült-e. Első köörben a NAV-hoz kellene fordulni ez ügyben.

MajorDomus # 2015.11.23. 23:26

Ha meg vannak az iratok?!