Külterületi ingatlan vásárlás


drbjozsef # 2021.05.03. 12:33

Értelmes válaszhoz érdemes szabatos kérdést feltenni.

Mindenesetre ha ki kell függeszteni, akkor azt pont azért kell, hogy az elővásárlásra jogosultak azt megtehessék, úgyhogy igen, biztos hogy vannak elővásárlásra jogosultak, nem is kevesen : szomszéd földművesek, helyben lakó földművesek, közeli települések földművesei, és persze az állam (és feltéve, hogy te egyik kategóriába sem tartozol, ezek mind megelőznek téged).

Lásd : Fftv. 18.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Róbert1985 # 2021.05.02. 21:27

Jó napot
Olyan gondom lenne hogy szeretnék venni 1 ingatlant 0404/17hrsz ki kell függeszteni nincs tanya feltüntetve csak udvar meg valami 3sz 2661 nm ből 400 nm az udvar nem igazán értek hozzá és hogy van e elővásárlási joga bárkinek is
Előre is köszönöm a választ.

MiSuka52 # 2020.10.05. 17:40

Tisztelt Szakemberek,

érdeklõdöm, hogy
1.) a 'kivett' ingatlanon, ha olyat vásárolok, azaz 0 AK-val bír, ott is lehet mezõgazdasági tevékenységet folytatni (gyümölcs, zöldség termesztés)
2.) õstermelõként is max. 1 ha a vásárolható föld nagysága
3.) kert/szõlõ/szántó stb. területekre 3%-os általában a beépìthetõség, azonban mi a helyzet az öko-házzal, Noah Ház tìpusu, ami esetleg csatornázást, villanyt, stb nem igényel vagy a hobbit házzal, föld alatt is és föld felett is van része? azok milyen engedélyhez/adminisztrációhoz kötöttek?

Köszönöm! Rita

Bianconero10 # 2020.10.04. 18:05

Tisztelt Illetékesek!

A következő lenne a kérdésem:

Ki szeretnék bérelni egy ingatlant, amelynek a következő ingatlan-nyilvántartási besorolása van:

kivett tanya, b) erdő
Namármost, engem kicsit zavar az erdő besorolás. Jelenthet ez nekem bármiféle akadályt a bérlet tekintetében? Nem vagyok földműves, erdővel sem foglalkozom. Nem akarok erdőgazdasági tevékenységet végezni, az erdőt maximum arra akarom használni, hogy bográcsozáskor gallyat szedjek, illetve rendezvény esetén sátorhelynek. Az ingatlant egy magánszemélytől bérelném.

Előre is köszönöm a válaszokat.

gerbera317 # 2020.10.04. 16:11

A "belterület, kivett" a köznyelvben az építési telek
Ez még itten a külterületes topik. Ez nem drbj-nek szólt, hanem a kérdezőnek.

drbjozsef # 2020.10.04. 10:11

szüpi,

Aminek a megnevezésében szerepel a "kivett" szó, az azt jelenti, hogy művelésből kivett, vagyis nem vonatkozik rá a FFtv. szerinti szabályok.

A "belterület, kivett" a köznyelvben az építési telek.

szüpi # 2020.10.03. 19:48

Tisztelt Illetékesek!

Az lenne a kérdésem:

A településünkön szeretnék venni egy föld területet,a földhivatali nyilvántartásban(belterületű kivett beépítetlen területként szerepel. A kérdésem az lenne, hogy ezt ki kell e függeszteni, illetve a tulajdonosokon kívül bárkinek van-e elővásárlási joga (szomszéd)?

Segítségüket előre is köszönöm.

Bianconero10 # 2020.10.02. 09:11

Tisztelt Illetékesek!

A következő lenne a kérdésem:

Ki szeretnék bérelni egy ingatlant, amelynek a következő ingatlan-nyilvántartási besorolása van:

  1. kivett tanya, b) erdő

Namármost, engem kicsit zavar az erdő besorolás. Jelenthet ez nekem bármiféle akadályt a bérlet tekintetében? Nem vagyok földműves, erdővel sem foglalkozom. Nem akarok erdőgazdasági tevékenységet végezni, az erdőt maximum arra akarom használni, hogy bográcsozáskor gallyat szedjek, illetve rendezvény esetén sátorhelynek. Az ingatlant egy magánszemélytől bérelném.

Előre is köszönöm a válaszokat.

denever # 2020.05.28. 12:25

Egy Üh-1 övezetben lévő 1080 m2 vizparti ingatlanon 1080m2legelő műv.ág / 6 / oszt. 0,10 ak ért.Ingatlanon,stég lakókocsi.fa sörkiülő,wc,villany található.Eladás miatt a legelő 1080m2 területet,művelés alól ki szeretném venni. A hosszú procadura miatt.Milyen anyagi vonzata van,és szükséges-e ügyvédet fogadni? Köszönöm a válaszokat.

Szupe # 2020.03.03. 12:15

Gazdasági épület alternatívákat nézegetek. Külterület, gyümölcsös művelési ágú a telek.
50m2 beépíthető.
Ha két faházat szeretnék, akkor ha mindkettő 50 köbméter alatt van, és négyzetméterben pedig összesen 50 alatt, akkor odatehetem őket, csak be kell jelentenem, hogy mostantól van két ekkora faház ott?
Kivéve, ha beton alapra teszem őket, akkor terveztetni kell? Vagy csak úgy odateszem a két faházat minden nélkül?
Ezen kívül egy emésztőt kell majd még építenem, annak ha jól gondolom csak ásni kell egy lyukat és kész?

Köszönöm!

Szupe # 2020.03.03. 12:07

Szomorú örökös köszönöm, ezért kérdeztem, én is így gondolom.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.03.03. 05:38

Ha marad akár 1m2 is, amely földnek minősül, akkor a kifüggesztéses eljárás úgysem kerülhető el. Ha az eladónak 6 éven belüli szerzése az ingatlan, akkor pedig csak a Földforgalmi törvény szerinti esetekben (célhoz kötötten) van helye végleges más célú hasznosításnak.

Szigetlakó # 2020.03.03. 05:20

Üdv Mindenkinek! Szeretnék megvasarolni egy zartkerti ingatlant Tárnokon. A tulajdonos elkezdte a művelés alóli kivonást, ami folyamatban van. Jönnek ki felmerni a föld minőségét, illetve a egy földvédelmi szakember is ellenőrzi a területet. Ő elmondta, hogy a hatarozatban az lesz benne, abban az esetben lesz kiveve a terület, ha változtatok a területen. Konkrétan kert, gazdasági épület vagy garázs építesével. Termeszetesen ezt minél hamarabb megcsinálnám, hiszen addig nem kerülhet a nevenre az ingatlan. Kérdesem az lenne, hogy épülethatóságilag mitvjelentenek ezek a szavak? "Kert, gazdasági épület, garazs
"?? Termeszetesen eddig senki nem tudott pontos informacioval szolgálni, dobálják a labdat oda vissza. Úgy tűnik a hivatalos szervek sincsenek a helyzet magaslatán.Nekem azonban nem mindegy hogy mekkora beruhazasról lehet szó? Mekkora épitmeny, miből, milyen szerkezettel? Vagy a kert mit takar? Készithetek járdát is? Hozzateszem a területen van egy új építésű ház is, ami rendelkezik lakhatasi engedéllyel! Csak a jövőheten tudnak mondani bármit az Építéshatósagnál, de addig is ha valaki tud segíteni, megköszönném!

Szomorú örökös # 2020.02.29. 08:10

piros48

Ahogy KBS írta:

A cserepótló vétel kedvezménye csak lakásingatlanokra érvényesíthető.

Ráadásul ha 4 év után adták el és jövedelmük keletkezett a lakás eladásából - pl. drágábban adták pl. el, mint ami az ajándékozási szerződésben meghatározott összeg volt - akkor még abból adófizetési kötelezettségük is lesz. Adókedvezmény viszont szerintem tuti nem. Nem is értem, mire is gondoltál adókedvezmény szó alatt? :-O

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.28. 14:33

A cserepótló vétel kedvezménye csak lakásingatlanokra érvényesíthető.

piros48 # 2020.02.28. 13:56

T. szakértő...

Fiamék vettek egy 35 nm-es külterületi présházat,- miután eladtak egy lakást,- a kérdésem, hogy milyen illeték,- ill adókedvezményt lehet érvényesíteni??? Azt tudom, hogy ha ez lakás, v ház lenne, akkor , mivel alacsonyabb áron vették, mint eladták,- illetékmenets lenne,- de ennél is érvényes ez???

4 éve ajándékozással szerezték meg azt a lakóingatlant, amit most eladtak,- milyen adókedvezmeényt kaphatnak??

Köszönettel: L. Piroska

Szomorú örökös # 2020.02.25. 15:35

Szupe

kiadható-e egy gazdasági épület azokon a hétvégéken, amiket nem tudok ott tölteni?

Bocsánat a kicsit humoros válaszért, de csak régen volt divat, hogy a megfáradt utazó akár az istállóban a szalma között is megpihenhetett! :-)

Ergo ha gazdasági épület, akkor az nem lehet nyaraló, amit már kiadhatnál. Ha viszont nyaralónak építed, akkor szerintem - bár én csak laikus vagyok - sohasem fogsz gazdasági épületként használatbavételi engedélyt kapni rá, márpedig akkor illegális építmény lesz és bárki feldob - a Balaton mellett erre hatalmas esély is van - súlyos bírsággal fognak súlytani mindamellett, hogy nagy valószínűséggel le is kell bontanod.

Szupe # 2020.02.25. 12:15

Köszönöm az infót drbjozsef!

drbjozsef # 2020.02.25. 11:45

Szupe,

Megvásárolni megvásárolhatod (1 hektár alatti), HA nem jelentkezik elővételi jogra jogosult (ami valszeg van egy pár).

Hivatalosan, fizető vendéglátásra nemigen adhatod ki szerintem. Nem hivatalosan meg azt csinálsz amit akarsz.

Szupe # 2020.02.25. 09:34

Tisztelt Szakértők, egy művelés alól még ki nem vett telket tervezek megvásárolni a párommal.
Balaton északi részén található, jelenleg gyümölcsös, 1600 m2, külterületi telek.
Mivel nincs kivonva művelés alól, úgy tudom, építhető rá gazdasági épület, 3%-ig.
A tulajdoni lap rendben van, egy tulaj, nincs jelzálog.
A kérdésem az lenne, hogy meg tudom-e vásárolni, ha nem vagyok gazdálkodó, illetve kiadható-e egy gazdasági épület azokon a hétvégéken, amiket nem tudok ott tölteni?

Köszönöm!

Lederer_Gy # 2019.11.14. 20:17

Nagyon koszonom, akkor ebben remenykedunk.

lajcsó # 2019.11.13. 13:48

Ezt én nem nevezném birtokösszevonásnak, de olyan kis területekről van szó, hogy bizottság aligha emel kifogást a csere ellen.

Lederer_Gy # 2019.11.13. 11:35

lajcsó koszonom, olvastam en is, es az egesz torvenyt is
A kerdes az, hogy ha az 1/1 tulajdonom 1/2-ed reszet elcserelem a szomszedos ingatlan 1/2-ed reszere, vagyis a csere utan ket ingatlanban leszek resztulajdonos, es nem egyben kizarlagos, az a bizottsag szerint megfelel a birtok osszevonas kriteriumainak vagy sem.
Mivel osztatlan kozosben leszek ket ingatlanon, igy kettot hasznalhatok egy helyett, ergo duplaztam a birtokot, csak nem vagyok kizarolagos tulaj.

lajcsó # 2019.11.13. 08:20

"32/A. § * Csere esetében a helyi földbizottság állásfoglalását a 24. és 27. §-ban foglaltak megfelelő alkalmazásával adja ki azzal, hogy vizsgálja, hogy a föld cseréje esetén mennyiben szolgálja legalább az egyik szerződő félnél a birtokösszevonást."
(Földforgalmi törvény)

Lederer_Gy # 2019.11.12. 20:48

Jo estet az uraknak!

Zartkerti ingatlan (1644nm szolo es 400nm kivett hetvegi haz es udvar) 1/2 tulajdonreszet szetetnem cserevel megszerezni.

A mellette levo terulet az enyem, ennek a felet (szaanto besorolas) cserelnem a masik felere ami egy baratome es egy vadidegene, akit ezer eve senki se latott.

A cserevel mindkettoben tulajdonos lennek, es mivel a masik tulajdonost 30 eve senki sem latta, hasznalnam mindket teruletet, mint osztatlan kozos tulajdont.

A kerdesem az lenne, hogy januar ota mar foldcsere eseteben is kell a helyi foldbizottsag jovahagyasa.

Elvileg minden parameternek megfelelek, de sehol sem talaltam arrol informaciot, hogy mire szamithatok.

Mennyire foglalkozik ilyen csippcsupp ugyekkel a foldbizottsag? Az egesz kornyek zartkerti ingatlanokbol all, senki nem termel semmit, apro telkekbol all a kornyek. Szoval nem 100 hektar szantorol beszelunk, kvazi a kertemet nagyobbitanam. Ertem en, hogy termofold, de az egesz kornyek regi nadragszij telkekbol all, nem gazdasagokbol.

Onok szerint mire szamithatok a foldbizottsag reszerol?

Koszonom elore is!