vételi ajánlattal fizetett "biztosíték" pénz


Sosge # 2020.07.30. 11:29

Köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2020.07.29. 17:32

Érdekes éjszaka lehetett...

Szomorú örökös # 2020.07.29. 16:27

matthiasi

Szombatról vasárnapra az hétvégi szieszta ideje.

És péntek délutántól vasárnap reggelig? Én pénteken tettem ajánlatot egy ingatlanra, majd vasárnap reggel volt olyan karakán az ügyvéd, hogy bement jó pénzért, hogy szerződést tudjunk kötni, így lett az enyém. Igaz, ehhez már kellett az eladó segítsége is, aki így akarta lerázni az egyik erőszakos szomszédot, aki úgy gondolta, hogy neki előnye lesz.

Mindezt arra akartam példának felhozni, hogy van az a pénz, amikor hétvégén is dolgozik egy ügyvéd. Igaz nem olyan ügyfeleknek, akik egyetlen éjszaka alatt meggondolják magukat, aztán visszakövetelik a zsét. De ez utóbbi már az üzleti tisztesség kategóriája. Pénzt csakis akkor fizetünk ki, amikor már tutira meg akarjuk szerezni a kiszemelt ingatlant.

matthiasi # 2020.07.29. 16:19

.„Szombaton kifizettük a vételi ajánlattal az ingatlanosnak a biztosítékot, vasárnap reggel szóltunk,hogy meggondoltuk magunkat

Ez legyen a tanuló pénz.
Szombatról vasárnapra az hétvégi szieszta ideje.
Ha viszont hétfőn reggel 8 órakor nyitáskor az iroda előtt vagyol és a kontrol személy kap adatokat, akkor elvileg visszajár. Erélyes fellépésnél talán visszaadják.
Amúgy nem jár vissza.. azért egy türelmi idő nekik is jár

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.29. 13:33

Ismerjük mi a szerződésedet?

(És akkor nem értik az ingatlanosok, miért nem vagyok hajlandó az általuk ajánlott biankó-szerződésekkel szerződni.)

Sosge # 2020.07.29. 13:30

Kedves fórumozók!Hozzáértők (ügyvéd)segítségét kérném.Szombaton kifizettük a vételi ajánlattal az ingatlanosnak a biztosítékot, vasárnap reggel szóltunk,hogy meggondoltuk magunkat.Az ingatlanos azt mondja addigra aláiratták az eladóval,tehát már övé a pénz.Az aláírt papírt még nem láttuk...A hirdetést nem vették le, több helyen is fent van,hirdeti a tulaj és az iroda is,tehát őt kár nem érte.Visszakaphatjuk a biztosítékot?Köszönöm,ha segít valaki!

MajorDomus # 2019.06.04. 20:10

Hát,ha nem foglalót fizettél,akkor további lehetőségeid nincsenek. Csak azt kérheted,ami a szerződésben van.

Pandulka # 2019.06.04. 18:25

Sziasztok!

Egy olyan problémánk lenne, hogy korábban kinézett ingatlant irodán keresztül meg akartuk venni. A kapcsolattartónk mondta, hogy komoly érdeklődő van rá, megnézhetjük, de vételi szándéknyilatkozatot kell írnunk, és 'biztosíték' címszóval 500.000 Ft-ot befizetni. Ez meg is történt, majd másfél órával később kaptam a telefont, hogy hiába a magasabb ár (licit helyzet alakult ki), az eladók a másik párt választották.

Azt az 500.000 ft-ot visszakaptuk, de a szerződésben is benne van, meg az ingatlanos hölgy is mondta, hogyha nem részünkről hiúsul meg, visszakapjuk azt az összeget, plusz még az eladó is fizet nekünk.

Kérdésem az lenne, hogy ez minden esetben így van? Mármint az eladók nem a mi ajánlatunkat fogadták el, de mással létrejött az adásvételi szerződés? Az mennyire befolyásolja ezt, hogy a fenti összeg se nem foglaló, se nem előlegként nem szerepelt, csak biztosítékként?

Köszönöm szépen a segítő válaszokat előre is!

nonolet # 2018.08.11. 08:55

Laikus256

"de nem az lenne normális,hogy sok házat nézünk egyszerre"

Nem feltétlenül... miért is lenne az?!

Jómagam legutóbb pl. egy ADOTT ingatlant akartam megvenni CSAK, mert az kellet és más nem érdekelt ezért nem is keresgéltem máshol.

- -

Az azonban igaz, hogy

  • CSAK AKKOR adunk ki pénzt (foglaló/előleg/stb. címén)
  • HA a szerződés ÖSSZES feltétele TISZTÁZOTT és BIZTOS!!!-nak tűnik

A lépések szükségek szerint:

1.
Biztosan az-e a tulajdonos akiről ez az állítás.
(tulajdoni lap)

2.
Ismert az összes az ingatlant érintő teher és/vagy probléma.
A jelzálog, végrehajtás, jogfenntartás, szolgalmak, per, tilalmak, jogfenntartás, széljegy, egyéb szívások.
(FRISS tulajdoni lap)

Társasház esetén lehetőleg a közösképviselő információi!

Osztatlan közös tulajdon esetén a "Használati megosztás" kérdése.

  • van írott megállapodás?!
  • a "régóta kialalkult" szokásjog megismerése

(a többieket is megkérdezni lehetőleg és nem csak az eladót!!!)

3.
A valóság passzol-e a nyilvántartással?! infókkal.
A terület, felépítmény, természetbeni határok, kialakult használat!!!!
(FRISS tulajdoni lap ÉS FRISS TÉRKÉP másolat és google maps és helyszíni bejárás és a szomszédok szava)
HA bibi van, hiányos, eltérő vagy nem egyértelmű valami, akkor annak a rendezéséről egyezség születik és írásba kerül.

4.
Alaposan körbe nézni az ingatlan, szükség szerint hozzáértő szakival együtt.
Aztán egy állapot egy feljegyzésben leírni ami lényeges.
Ha születik egyezség is az ügyben azt is leírni.
Tisztázni, hogy "mi marad és mit vihet el" az eladó.

5.
Tisztázni az árat és fizetés módot ÉS!!! a feltételeket.

6.
Tisztázni a késedelmekre vonatkozó eljárási rendet és az esetleges elállások esetét és a elszámolás rendjét is.
A biztosítékokkal és a kártérítés mentes esetekkel együtt.
Fontos, hogy ha tartozások-terhek vannak vagy bentlakók, akkor a kifizetés jókora része ezek felszámolása után járjon csak.

7.
Tisztázni a birtokbavétel, idejét és módját.
Beleértve a tartozás mentes átírható közműveket is.
Ha a kifizetés előtti birtokba lépés van akkor a korlátokat és lehetőségeket is! az elszámolás rendjével együtt a szerződés megszűnése esetére.

- -

MINDEN!!!!!! ami az előzetes tárgyalások során szóban elhangzott.... adat/ígéret/vállalás.
Az ÍRÁSBA is kerül pár sorban "Feljegyzés" vagy "Megállapodás" néven és aláírásra is kerül.

- -

HA VÉGRE mindenben sikerült dűlőre jutni, megállapodni.
AKKOR elkészül a szerződés tervezet! az ügyvéd(ek) által.

Megj: a vevőnek legyen SAJÁT!!! ügyvédje.
HA az eladó visz vagy ajánl ügyvédet és azt "kell" használni, AKKOR IS!!!! is, sőt akkor pláne.

...és ha senkinek nincs már változtatási igénye,
AKKOR

  • lehet foglalót, előleget, stb.-t fizetni

és

  • aláírni a szerződést

- - - -

A fentiek nélkül a kockázat és a szívás esélye nagy...

Túlzásnak tűnik ennyi minden,
de HA BAJ VAN akkor jól jön
a részletes és körültekintő ügymenet :-)

Márpedig 10-ből 3-4 esetben is baj szokott lenni :-(

Laikus256 # 2018.08.10. 21:40

Lehet félreértem az egészet. A vételi ajánlat ezekszerint a közvetítőnek megy s a vevő nem is látja?
S ha vissza is járna valamilyen módon akkor se az eladótól járna vissza hanem a közvetítőtől?

Én azt a 10% foglaló dolgot se nagyon értem.
Annó mikor házat vettem szó se volt beleugrásról, gyors döntésről, hanem elvittem édesanyámat,
majd a sógort, testvért, később a barátot, majd egy építészt, végül az 4 éves kisfiamat, mindenki nézze meg más más szemmel s mondjon véleményt. Ha ironikus lennék azt írnám, még az ellenségemnek is megmutattam. De ez az ami túlzás lenne. De semmiféle gyors döntés gyors foglaló nem volt. Inkább vesszen el egy jó vétel, mint a vagyonom. Közben meg lázasan kerestem másik házat, találok e hasonló árban jobbat vagy jobb érték arányban másikat. (Ez volt addig a legjobb)

Oké, hogy félünk, elviszik, de nem az lenne normális hogy sok házat nézünk egyszerre s kivárjuk míg az eladóval is találkozunk, ha nem megy elsőre?

És akkor az eladó nem csak szóban fogadkozik, garantálja, hogy a ház 100% vályog, hanem ezt írásba is adja.
Továbbmegyek, olyan nincs, hogy ha mégis lefoglalózzuk (megfelelő szerződéssel ami tartalmazza hogy tégla, és a foglalóval a széljegyre kerülünk,) s kiderül, hogy van benne vályog is, akkor visszajár a foglaló, s ha nem adja vissza akkor nem tudja eladni már a széljegyelt házat s sima peres folyamat után arányos % tulajdonunk lesz a házban amit nem adhat el már nélkülünk? Ha ez az egész igy mehetne s ez így benne lehetne érvényesen a szerződésben, az igencsak komoly visszatartó erő lenne a hazudozástól és akkor bele se futnánk a korábbi példa szerinti vegyes tulajdonú szőlőbe, vagy. vályog téglaházba ha nem azt keresünk.

matthiasi # 2018.08.10. 15:02

Laikus !
Nem lehet a vételi ajánlathoz tartozó szövegbe ezeket belefoglalni, s miután a tulajdonos aláírta s kiderül később nem úgy van, nincs kérdés,
A szöveg nem sokkal több a hirdetési bemutatónál.
Az pedig általában igaz. Úgyvan vele a közvetítő ő megtette a magáét, bezsebeli a biztos pénzt, aztán az eladó és a vevő finomíthat, ha akar. Pénzt visszafelé mozgatni nehéz.
Általában még az eladó megismerése előtt szeretnek zsebelni, de hát nem kell beugrani. Rá kell kérdezni , hol az eladó , ha személyesen nem is, de elektronikusan (telefon email ) lehet kommunikálni az eladóval. Természetesen ha nincs vételi ajánlat pénzzel megerősítve, a tárgyalás mehet mással is.
Én tettem olyant is. Teszteltem a közvetítőt, no mondom itt az ajánlatom .. nézte nézte és leesett a tantusz. nem kapott pénzt, így mondta erre nincs szükség.
Viszont jeleztem ,hogy harmadnap szerződést köthetünk kp. -val. Az a kettőnap azért rizikós volt. Mi van ha azt mondja az eladó / bármilyen ok miatt nem szerződik 9 nekem ugrott volna az ügyvédi díj és a pénzfelvételi költség. igaz a kettő 100 eft volt ügyvéd díj 90 eft pénz felvét 10 eft a ajánlatidíj a pedig kb. 300eft.

matthiasi # 2018.08.10. 14:44

KBS van benne valami.
A vételi ajánlat valóban a közvetítők találmánya avagy inkább a gyakorlata.
A lényeg, hogy ha az illetőnek teszik a lakás/ház ajánlatot tesz. Na de mire ?
Hát a hirdetésben megjelent infókra + plusz a helyszíni szemlén megismételt és némi kiegészítésre..
Kb. másfél százaléka a vételárnak.- Az egyedüli céla a vevő sürgetése. Nálam volt olyan eset, hogy a tulajjal még nem is találkoztam, de a vételi ajánlatot sürgette a közvetítő. Lényegileg egy csapda. van ugyan visszaút, de költséges. Az összeg - 200 és 500 eft körüli, lényegesen kisebb a foglalónál.
Végül is az ő szempontjukból praktikus.
Ja én nem fizettem soha, persze volt ahonnan lemaradtam.
Az az igazság, hogy a közvetítők gyakorlottak a csúsztatásra. volt úgy hogy egy kérdést 3 x kellett feltennem mire kaptam választ először semmitmondót majd 4 szerre jött az info.
tény hogy jó emberismerőnek kell enniük ki kell szűrniük a felesleges érdeklődőket...persze udvariasan.
Ingatlant nem veszünk Hűbele Balázs módszerével.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.10. 13:29

Amatőr fabrikálás ez az egész "vételi ajánlat". Mesterkélt, dogmatikailag teljesen tisztázatlan trükközés, amelyet kizárólag az ingatlanközvetítőknek az a paranoid képzete termelt ki, hogy mindenki őket akarja átvágni, mindenki meg akarja úszni a jutalékot.

Laikus256 # 2018.08.10. 11:36

Oké, hogy Neked már késő, de kérdem én, nem lehet a vételi ajánlathoz tartozó szövegbe ezeket belefoglalni, s miután a tulajdonos aláírta s kiderül később nem úgy van, nincs kérdés, hogy tudjuk e bizonyítani, hogy átvert, mert dokumentálva van hiteles dokumentummal, hogy átvert? (Gondolom ez esetben nem írja alá, de ez megelőzés lenne ami még jobb is.)

Mammita # 2018.08.09. 13:09

Dr. Szücs Lajos,teljesen igaza van,elkapkodtuk az egészet.

Hát megpróbalok ezzel érvelni,az ingatlanosnál,aztán meglatjuk,hogy alakul.Köszönöm a tanácsot!

Mammita # 2018.08.09. 13:06

mathiasi

A vételi ajanlat tartalmazza,hogy ha az eladó elfogadja az ajánlatot,akkor foglalónak számit.
A gond az,hogy nem csak a házról volt szó,hanem a "hozzátartozó" szőlősről is,amiről meg kiderűlt,hogy nem 100%-ban az eladó tulajdona.

matthiasi # 2018.08.09. 07:15

Mammita !

A vételi ajánlat amihez kell bizonyos összeg az nem foglaló.

Olvasgatom a vételi ajánlatot,és ugye ott csak a ház szerepel benne,
Akkor mi a probléma ?
Egyébként 200 eft-ot csak úgy papír nélkül nem dob ki az ember.

lajcsó # 2018.08.09. 07:13

"az egész olyan gyorsan történt,hogy gondolkodni nem volt időnk."
Na, így nem szabad ingatlant vásárolni, meg mást sem!
Szerintem a foglaló elbukása nélkül visszaléphetsz, mert utólag az ingatlan (szőlő) olyan hibája (osztatlan közös tulajdon) derült ami vagy meghiúsíthatja (tulajdonostárs elővásárlási joga miatt), vagy nem tudtok 1/1 tulajdont szerezni.

Mammita # 2018.08.08. 19:23

Nagyon jól csinálod! Igazából ez az egész olyan gyorsan történt,hogy gondolkodni nem volt időnk.Megnéztük,de nem terveztük házat venni,aztán felhívtuk az ingatlanost,aki közölte,hogy alkuképes az összeg.Mi 2 napra rá indultunk külföldre nyaralni,de volt időpont másnapra.Szerettük volna ha nyaralás alatt nem vette volna meg más,ezért örültünk,hogy minden ilyen flottul megy.En pl azt sem tudtam,hogy létezik ilyen,hogy vételi ajánlat.Nem vagyunk ebben egyáltalan járatosak.

nonolet # 2018.08.08. 18:24

Mammita

A hirdetést is elszoktam rakni, bármit veszek is az alapján.
Vagy lementeni, ha számítógépen látom.

Más sok éve nem bízom meg semmiben ilyen ügyekben.
(vállalás, vásárlás, megegyezés valamiben, ígéret)
...és sokszor jól jött már a "dokumentálás".

Mammita # 2018.08.08. 18:04

Nem tudtam(tudom ez nem érv),hogy vételi ajánlat előtt tulajdoni lapot kellene kérnem.Elég bitositékként gondoltam,hogy ugye belefoglalták,hogy az adásvételi szerződés megkötésére,tehermentesnek kell lennie az ingatlannak.Ugye az az is,csak éppen a hozzátartozó területtel vannak gondok,ami meg ugye benne sincs a vételi ajánlatban,csak a ház hrsz.-i száma.Hát azért megpróbálkozom jól felháborodni,aztán majd kiderűl.Azt nem tudom,hogy ők kötelesek-e x ideig megőrizni a hirdetést vagy sem.

nonolet # 2018.08.08. 17:57

Mammita

"Nekünk ugye azt magyarázták,hogy ez egybe van,ezért is nem tünt fel az aláírás előtt"

Aki aláír anélkül, hogy megnézte volna a tulajdoni lapot és a térképet, hogy ellenőrizze az állítások stimmelnek-e valósággal.

Azt minek neveznéd?

Minimum felelőtlen, de inkább ...

- -

Tanuló pénz lesz ez alighanem.

DE!!! ha elhajtanak, akkor pironkodva valld be
(blöfföld ezt hihetően), hogy előre látó emberként

  • az ingatlanossal beszélve
  • a bemutatáskor és
  • a telefonokról is felvétel készült.

Amikkel, ha kell perben tudod bizonyítani, hogy MIATTUK állsz el...

Ha kérik a felvételt, akkor mond azt, hogy:
Mivel nem kértél rá engedélyt, sajnos így nekik nem játszhatod le, de a perben majd felfogod használni.
HA NEM kapod vissza a pénzed iziben.
Döntsenek...

Mammita # 2018.08.08. 17:42

Hát ezen gondolkodtam én is,hogy ugye a hirdetést egyből levették,az aláírás után,ugyhogy erről nincs semmi írásos adat.Amikor megnéztük a házat a férjemmel ketten voltunk,úgyhogy mindketten hallottuk,hogyan hangzott el ez,de sztem ez kevés.
Gyanítom azt is,hogy az iroda sem tud erről,de ezt nem tudom.Sztem az eladó sara lehet ez.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.08. 17:36

Tudod bizonyítani?

Mammita # 2018.08.08. 16:28

Tisztelt fórumozók!

A kérdésem a következő:Ingatlanirodában veteli ajánlatot tettünk egy házra,amit az eladó el is fogadott.Letettünk 200.000 ft-ot ami foglalónak minősül.Ez ugye nem jár vissza ha elállok a vételtől,ez eddig tiszta.
Amikor hirdették a házat,es amit meg is tekintettünk,mutogatták a házat és a mögötte lévő szőlővel beültetett részt,hogy még az is idetartozik.
A vételi ajánlat elfogadása után,kb 1 héttel felhívott a tulajdonos(nem az akivel mi találkoztunk hanem az öccse),hogy a szőlős rész,másik helyrajzi számon van,és az adásvételibe ezt is beleírnák,hogy ne kelljen kettő adásvételit készíteni,mondtuk is,hogy rendben,ez nekünk jó.Majd kinyögte,hogy hát igazából annak a szőlőnek van mégegy tulajdonosa,ő nem igazán tudja ki az,nem ismeri.
Mi-más okból-de vissza akarunk lepni a szerződésből.Olvasgatom a vételi ajánlatot,és ugye ott csak a ház szerepel benne,tehát csak 1 hrsz. szám.Nekünk ugye azt magyarázták,hogy ez egybe van,ezért is nem tünt fel az aláírás előtt ez.Számonkérhetem-e én az irodát ezért?Én úgy gondolom,hogy becsapott.