jogok a társasházban


MajorDomus # 2015.06.11. 22:24

Ahol tartó szerkezet (is) feltétlenül.
Elviekben egyetértünk.
A vonatkozó BH. tisztázta a kérdést.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.11. 11:20

+1

nanemaaa # 2015.06.11. 07:58

MD
Tisztelet a tapasztalatodnak, de szerintem még sincs teljes mértékben igazad. Az erkély, loggia, terasz.... mint kizárólag egy bizonyos lakásból megközelíthető külső tartózkodó tér nyilvánvalóan a lakáshoz tartozik, de mint födém, mely által az épület tartószerkezete, a törvény erejénél fogva is osztatlan közös tulajdon.
Abban gondolom közöttünk sincs nézetbeli különbség, hogy egy lakás is bár magán tulajdon, de annak födémei, főfalai, méretlen gépészeti és elektromos vezetékei, ... homlokzati szakaszai bizony közös.

MajorDomus # 2015.06.10. 21:28

Zoltanuss

KB. 150 Alapitó Okirat és 3 évtized tapasztalatai alapján írtam hogy a legtöbb esetben nem közös tulajdon.

certina # 2015.06.10. 16:31

A beázó erkély (nálunk) közös tul., mert nem csak burkolat, de szigetelést, esetleg korrodált vasszerkezetet (statikus szakvélemény) érint. Így már nem is olyan biztos az a 8-10 óra ráfordítás.

Zoltanuss # 2015.06.10. 06:07

Az erkèly, a loggia, a balkon, a legritkább esetben közös tulajdon.
MD. szerint. Hát ahogy vesszük. Egy ápr. eleji közgyűlésen éppen erről ment a vita ( Bp. Üllői út 2650 sz )., hogy pénzt kell elkülőníteni a loggia javításra mivel az alatta lévő lakások beáznak.
Végül párszázezer be is lett állítva. Fel sem merült , hogy kié az a loggia.
Volt ugyan halvány utalás arra, hogy az érdekeltek / az alsó és a felső / közösen viseljék a terheket, de aztán elegánsan átugrották ezt a problémát.
Ennek is megvolt az oka. Ezek voltak többségben - hülyék lettek volna fizetni - ha tehetik. Majd a közös.

Zoltanuss # 2015.06.10. 05:59

frangelico frangelico !
Én helyetted azt csinálnám, hogy amikor dolgozik vagy nyaral - tehát úgy 8 -10 órát távol van, akkor megcsináltatnám azt az erkélyt, ami fölöttem van.
Jön két mester létrával felmegy gyorsan leszigeteli az erkélyt, megkapja a járandóságát aztán elmennek.
lezs legalább 2 tanúd akik a veszélyhelyzet elhárítását tanúsítják. Ha egyáltalán tanúsítani kell.ű
Persze alaposan a zsebbe kell nyúlni. De valamit valamiért.

Zoltanuss # 2015.06.10. 05:49

Azért abszurd, hogy egy 3 lakásos társasházban ilyen probléma lehet.

Bármennyire kínos /3 lakásos a ház/ jegyzőhöz való fordulás lesz a megoldás.
Írta fran..
Most éppen azon morfondírozok, hogy a 3. lakás hol van ? mellette a földszintre, vagy a renítens tulaj felett, mert ha igen, akkor onnan leereszkedve gyorsan javítható a hiba.
Nem kell a lakásba behatolni. Az alsó tulajnak legalább akkora érdeke a javítás mint az ellenszegülőnek.

groszfater@gmail.com # 2015.06.09. 20:02

No akkor helyben vagyunk, itt az ideje elmagyaráznod milyen jogorvoslatot keressen a bíróságon ?!

MajorDomus # 2015.06.09. 19:56

És ha nem a jegyző hatásköre, akkor újból megkérdem: kihez fordulhatok jogorvoslatért???

Vagy én nem tudok olvasni?

groszfater@gmail.com # 2015.06.09. 19:51

Azért te magyarázd el mert te javasoltad !

A kérdező ezt kérdezte: „Tisztelt Jogi Fórum! Kihez fordulhatok segítségért,

MajorDomus # 2015.06.09. 19:42

Miért én magyarázzam el?
Ez volt a kérdése!

Kihez fordulhat Jogorvoslatért?

Én megoldást keresnék és nem jogorvoslatot, mert azzal nem lehet aladucolni az erkélyt.

Jogorvoslatot meg tudtommal a bíróságon lehet kérni.

groszfater@gmail.com # 2015.06.09. 07:25

Major !
Elmagyaráznád nekem hol sérült Frangelico joga, a bíróságnak mit kellene orvosolnia !?

MajorDomus # 2015.06.08. 21:00

Frangelico

Jogorvoslatért a birósághoz, kártérítésért és a hiba kijavitâsa miatt a felső szomszédhoz.

Immaculata # 2015.06.08. 19:50

Mert az biztos, hogy az építésfelügyeletnek ehhez vajmi kevés köze van!!!

Te biztos nő vagy! Csak annak lehet segíteni, aki engedi.

Immaculata # 2015.06.08. 19:48

Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 46. §. 2. §. c).

és a

312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet

az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról 58. §. (3) bek.

Ma már befejeztem a jogszabályhely kereséseket. :)

groszfater@gmail.com # 2015.06.08. 19:11

Egy kicsit több kreativitás.
Tudd meg kinek a tulajdona az erkély.
Ezt az alapító okiratból könnyedén kiderítheted.
Ha neked nincs akkor a közös képviselőtől vagy a földhivataltól.
Ha kiderül kié az erkély akkor mindjárt van kihez fordulni !

frangelico # 2015.06.08. 18:15

Ismételten köszönöm! És ha nem a jegyző hatásköre, akkor újból megkérdem: kihez fordulhatok jogorvoslatért??? Mert az biztos, hogy az építésfelügyeletnek ehhez vajmi kevés köze van!!!

Immaculata # 2015.06.08. 13:28

Bármennyire kínos /3 lakásos a ház/ jegyzőhöz való fordulás lesz a megoldás.

Az, mert nem az ő hatásköre.

frangelico # 2015.06.08. 12:20

Köszönöm a gyors válaszokat! Csakhogy bármennyire nem közös tulajdon az erkély felfagyott burkolata és szigetelése, a jó karbantartási kötelezettségét elmulasztó tulajdonostárs nem hajlandó iparost beengedni a lakásába. Ráadásul műfűvel borította be az egészet, miáltal még rontott is a helyzeten. Bármennyire kínos /3 lakásos a ház/ jegyzőhöz való fordulás lesz a megoldás.

Immaculata # 2015.06.08. 07:38

Jókarbantartási kötelezettség.

Immaculata # 2015.06.08. 07:36

:) Építésfelügyelet.

ragyasdezso # 2015.06.07. 20:14

frangelico

A jegyzőhöz birtokvédelemért.

MajorDomus # 2015.06.07. 19:12

Az erkèly, a loggia, a balkon, a legritkább esetben közös tulajdon.

groszfater@gmail.com # 2015.06.07. 17:23

Társasházi törvény:
„1. § (1) Társasháztulajdon jön létre, ha az épületingatlanon az alapító okiratban meghatározott, műszakilag megosztott, legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg legalább egy önálló lakás és egy nem lakás céljára szolgáló helyiség a tulajdonostársak külön tulajdonába kerül (a továbbiakban: társasház). Az épülethez tartozó földrészlet, továbbá a külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg lakás - különösen: a gondnoki, a házfelügyelői lakás - a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.
(2) Az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van.”

Az épület tartószerkezete és annak részei (a te esetedben erkély....
Ami nincs külön tulajdonként megjelölve az alapító okiratban az közös tulajdon.