Tulajdonos vs. haszonélvező


Szomorú örökös # 2015.10.06. 17:09

Bea1
Ha lemond a haszonélvezeti jogáról, akkor élhetsz ezen tulajdonosi jogaiddal.

Az általad írt esetben nem mond le róla, csak a használati jogot adja át.
Ha lemond róla, akkor annak egyrészt ára, másrészt illetéke van.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.06. 15:23

De ezt csak egyezséggel lehet. A bíróság ilyen ítéletet nem hozhat.

(Az az számítás, amelyet vázoltál, az illetéktörvényben van, és kizárólag az illetékkivetési eljárásban alkalmazandó. Egyébként egyedileg kell megállapítani a haszonélvezet értékét. Ez akkor is így van, ha sok szakértő és bíró sem érti.)

bokros # 2015.10.06. 13:25

Meg kell váltani a haszonélvezeti jogot.
Indoklásul elegendő, hogy jelenleg senki nem használja az ingatlant, a jogosult lakhatása biztosított az intézeti elhelyezéssel, az ingatlan amortizálódik és gazdasági szükségszerűség azt diktálja, hogy felújításra kerüljön vagy legalább is a kötelező állagmegóvást elvégezzék.
Amennyiben a haszonélvezeti jog jogosultja 65 évnél idősebb, akkor a haszonélvezeti jog értéke az ingatlan forgalmi értékének 1/20 részének a négyszerese.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Bea1 # 2015.10.06. 12:11

igen ez igaz... kapkodnak az ilyen ingatlanokért. :-)

Rexor # 2015.10.06. 11:29

El sem adhatod a beleegyezése nélkül.: ez mondjuk nem igaz, el lehet adni, csak a haszonélvezeti joggal együtt.

Bea1 # 2015.10.06. 10:58

a haszonélvező húzza az ingatlan hasznait. Nem mehetsz be, ha nem engedi meg, ezt úgy értsd, hogy ki is zárhat. Azt enged oda, akit akar, ő használhatja az ingatlant. El sem adhatod a beleegyezése nélkül. Nem adhatod ki másnak, a kiadás joga a haszonélvezőt illeti. Ő adhatja ki bárkinek is jogszerűen.

Ha lemond a haszonélvezeti jogáról, akkor élhetsz ezen tulajdonosi jogaiddal.

Ne felejtsd el, hogy valójában ő dolgozott meg azért a házért...

Alma04 # 2015.10.05. 19:37

Kedves jogi Fórum! Az lenne a problémám, hogy édesapám halála után örököltem egy lakást, azonban a nagymamám a haszonélvező. Ő egy állandó nyugdíjas otthonban lakik jelenleg, de sokszor felmerül benne, hogy visszaköltözik a lakásba. Mivel a lakás jelenleg üres és én vagyok a tulajdonos így úgy döntöttem felújítom és kiadom. Azonban a felújítás igen költséges. Azt semmiképp nem szeretném, hogy miután felújítom ő költözzön be. Ezt a helyzetet nehezíti, hogy a nagybátyám is vele lakott korábban. Ha ő visszaköltözne valószínűleg vinné magával vissza a nagybátyámat aki alkoholista és korábban is csak leamortizálta a lakást. Az lenne a kérdésem, hogy tehetek e ellene, hogy visszamenjen a lakásban, vagy mint haszonélvező bármikor joga van visszamenni. A nagybátyámat viheti e magával oda vissza az engedélyem nélkül. Illetve, hogy kiadhatom e lakást az ő beleegyezése nélkül, amennyiben nem költözik oda vissza? Köszönöm válaszukat!