Zártkerti ingatlan vásárlása


MajorDomus # 2015.11.10. 21:03

Kérelem

méhecske # 2015.11.09. 19:13

A foldhivatal mi alapjan modositja a besorolast? Eleg a tulajdonos kerelme vagy a helyi Onkormanyzat hozzajarulasa is kell esetleg?

Kisfiatal # 2015.11.09. 10:37

A Magyar Közlöny 2015. évi 162. számában 2015. október 30. napján megjelent a földművelésügyi miniszter 67/2015 (10.30.) FM. rendelete, mellyel lehetővé válik a zártkerti ingatlanok művelés alóli kivonása és ezáltal kifüggesztés és jóváhagyás nélküli adásvétele.

Azáltal, hogy a kivett zártkert kikerült a Földforgalmi törvény hatálya alól, a belterületi ingatlanokéval azonos módon lehetséges eladásuk-vételük.

Ügyvéd által készített adásvételi szerződéssel 22 munkanapon belül – vagy sürgősséggel 11 munkanapon belül – bejegyezhetővé válik a zártkerti ingatlan adásvétele.

Ehhez csupán az szükséges, hogy a tulajdonos eladó az illetékes járási földhivatalnál kérje a kivett zártkerti átminősítést.

Újdonság, hogy nemcsak a felépítménnyel rendelkező zártkertet lehet átminősíteni, hanem a felépítmény nélkülit is. Az első esetben zártkerti művelés alól kivett terület mellett a fennálló épület fő rendeletetésének jellege is feltüntetésre kerül az ingatlan nyilvántartásba.

A zártkerti ingatlan művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetése a zártkerti ingatlan meghatározott részére is kérhető. Ez esetben a zártkerti ingatlant meg kell osztani.

Közös tulajdonban álló zártkerti ingatlan esetén a tulajdonostárs által benyújtott kérelemhez csatolni kell a többi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatát is.

A földhivatali eljárás díjmentes.

Tagállami állampolgárok, mint külföldi vásárlók a magyar személyekkel azonos módon szerezhetnek zártkertet 2015. november 30. napjától .

A kivett zártkert vásárlásánál nem érvényesül a maximum 1 hektárig (10.000.-m2)történő korlátozás, hiszen az adásvételi szerződés nem a Földforgalmi törvény szabályai szerint jön létre, így az 5 éves elidegenítési tilalmi kötelezettség sem érvényesül, valamint a művelési kötelezettség sem.

Fontos hangsúlyozni , hogy az új jogszabály adta lehetőséggel csak 2016. december 31. napjáig élhetnek a zártkerti ingatlan tulajdonosok. Ha e jogvesztő határidőig a művelés alól kivett zártkertté nem minősítik át a zártkerti ingatlanukat, később ezt már nem tehetik meg és ezáltal a Földforgalmi törvény szabályai szerint kell eljárni a zártkerti ingatlanuk esetében is , azaz kb. félév időtartamú jóváhagyási eljárással adható csal el – kifüggesztés és elővásárlási joggyakorlás mellett.

méhecske # 2015.11.06. 12:31

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

A 89/A § szerint már 2015.05.02-től hatályos

Kérdésem, hogy az Önkormányzat felülírhat-e egy ilyen jogszabályt vagy minden településre egyformán vonatkozik?

Kisfiatal # 2015.11.05. 12:32

Aha megvan. Egy ügyvéd megszakérthetné, mert ez nekem bonyolult :) De csak az lehet.

BBBeus # 2015.11.05. 09:41

21090

Kisfiatal # 2015.11.05. 09:29

Bocsi, de én nem találom :) Mit értesz az alatt hogy 5. rész ? Hanyadik oldal ?

BBBeus # 2015.11.05. 08:06

Kisfiatal!
A magyarkozlony.hu-n megtalálod.(162.szám V.rész)
Úgy hallottam november 30.-tól lép hatályba.
És ami neked fontos lehet,hogy állítólag nem csak felépítménnyel rendelkező zártkerteket lehet átminősíteni!
Sok sikert! :-)

Bea1 # 2015.11.05. 07:16

nekem a számlám is megvan mindkét 6600 ft-ról.

Kisfiatal # 2015.11.05. 07:12

Hmm, jó lenne. Be tudod linkelni ?

BBBeus # 2015.11.04. 10:19

Lehetséges, hogy a Magyar Közlöny 162. számában (2015.okt.30.) V. pontjában a zártkert kivonásához szükséges nagyon várt végrehajtási rendeletet látom?

bokros # 2015.11.04. 09:52

Zalában még pénzért sem


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2015.11.04. 08:18

"6600 ft-ért 30 nap alatt, 16600ft-ért 15 nap alatt megcsinálják."
Az eljárás díjmentes!!!

Bea1 # 2015.11.04. 08:12

Minden olyan zártkertnél, amin van a földhivatal rendszerében feltüntetett gazdasági épület.

6600 ft-ért 30 nap alatt, 16600ft-ért 15 nap alatt megcsinálják.

Utánna kivett udvar, gazdasági épület lesz, aranykoronaérték nélkül.

A tapasztalatok szerint sok múlik az adott földhivatal hozzáállásán: nekem elsőre sikerült kivetetnem TELJESEN 2db 800nm-es zártkertet, míg mások itt a fórumon arrol számoltak be, hogy CSAK AZ INGATLAN ALATTI TERÜLETET TUDTÁK VOLNA KIVETETNI, megint mások, akiknek a zártkertjük szöllős vidéken van, többszázezres díjjért tudták volna csak megoldani.

méhecske # 2015.11.03. 20:39

Találtam ma egy bejegyzést a neten.

"A törvény így szól: 89/A. § (1) A tulajdonos e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint 2016. december 31 – ig kérheti az ingatlan -nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana (a továbbiakban: zártkerti ingatlan) művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetését."

Kérdésem, hogy ez minden zártkertre érvényesíthető, (jelen esetben egy 200 négyszögöles ingatlanról van szó)vagy pedig itt is vannak kivételek?
Illetve mi lesz a besorolása a változtatás után?
Mennyi idő alatt lehet ezt a módosítást kivitelezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.14. 16:16

Azon én is elgondolkoznék. De ez nem az árak leszorítása, hanem a nyilvánvaló visszaélés megakadályozása.

Immaculata # 2015.10.14. 16:00

De amikor a kétszázezer forint forgalmi értékű ingatlant ötmillióért veszi meg valaki, akkor meglehetősen egyértelmű, hogy az elővásárlási jog kijátszására törekszenek, és ebben az esetben a másodfok sem fogja megadni a hozzájárulást.

Mesterségesen leszorítani az árat és befolyásolni a piac működését, alkotmányellenesnek találom.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.14. 15:34

Ha más gond nincs azzal a vevővel, akkor magától értetődik, hogy a képviselő-testület, mint másodfok megadja a hozzájárulást. Ebben semmiféle központi utasítás nincs, csak hülye a kamarai vezetőség. És a képviselők sem anyagi megfontolásból változtatják meg a határozatot - ebből az adásvételből a településnek egy fillérje se lesz -, hanem azért, mert az nem jogszerű.

De amikor a kétszázezer forint forgalmi értékű ingatlant ötmillióért veszi meg valaki, akkor meglehetősen egyértelmű, hogy az elővásárlási jog kijátszására törekszenek, és ebben az esetben a másodfok sem fogja megadni a hozzájárulást.

Továbbra sem értem, miért kell ebből nagyon rosszízű módon politikai propagandát csinálni.

bokros # 2015.10.14. 13:58

" Készítettél olyan szerződést, amelyhez aztán nem járult hozzá a kamara?"
Nem, nem. Csak olyan zártkertit készítettem - miként a többi helyi kolléga is- amihez nem járult hozzá a kamara, mert minden vevő jellemzően külföldi ( német, osztrák, horvát, svájci)akik évek óta (5-15 év) azokban az ingatlanokban laknak, sőt magyar lakcímkártyájuk is van róla.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Petikeeeee # 2015.10.14. 13:09

Üdvözletem!

Van egy kis külterületi szántó-szőlő besorolású ingatlanom, amit most el szeretnék adni. 1/1 tulajdonos vagyok, semmi teher, a vevő is egyedül van, minden tiszta. Megvolt a kifüggesztés, a Pest megyei földhivatalhoz május 18-án beérkezett az ügy, akik azóta semmit nem csináltak vele.

Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e tenni valamit? Panasz, kártérítés, akármi? (Jogállam?)

Egyrészt már én azt a pénzt befektettem volna, és több lenne. Másrészt gondolom, itt is van határidő (ha én nem fizetem be a villanyszámlát, napokon belül megnézhetem magam).

Vagy annyit lehet tenni, hogy várunk, és ha 18 évig ülnek rajta, akkor 18 évig ülnek rajta, menjek panaszra Orbán Viktorhoz?

Köszönöm előre is.

méhecske # 2015.10.14. 11:40

Kedves Dr.Attika!

Hát rátapintott a lényegre. Éppen ilyen helyzetben vagyunk, egy mindössze 200 négyszögöles telekről van szó, nem pedig több hektárról. Legalább arra gondolhattak volna, hogy mérethatárt szabjanak meg, de ezek szerint fogalmuk sem volt arról, hogy ezt hogyan lehetett volna jól csinálni.
Azt hiszem, hiába bosszankodom, remélem, hogy "minden jó, ha a vége jó" lesz.

Dr.Attika # 2015.10.12. 12:32

Kedves Méhecske!
Ezen jogszabályok- termőföld védelméről szóló törvény és végrehajtási rendeletei- kodifikátorai (szerkesztői) nem voltak tisztában azzal, hogy a zártkertek a rendszerváltás előtti szóhasználattal szólva hobbikertek voltak, melynek lényege az volt, hogy emeltek rajta egy olyan házikót ahol hétvégente alhattak miközben a családi szükségletű zöldséget, gyümölcsöt megtermelték pár négyzetméteren és jól érezték magukat. A zártkerteket egy mondattal ki lehetett volna venni a földtörvény hatálya alól, de ezen tudatlanságuk miatt nem tették. Nem is tudják, hogy ezzel hány ilyen hobbi telek forgalmát hiúsították meg. Nagyon sok ügyvéd a túlzott adminisztráció miatt nem is vállal ilyen ügyeket.

méhecske # 2015.10.12. 08:05

Kedves Bokros Gábor!

Köszönöm a kimerítő választ. Nem vagyok tőle boldog, ez tényleg nagyon hosszú idő is lehet, mint ahogy Bea1 is írta. Valójában nem is értem, miért kell így túlbonyolítani. Egy olyan ingatlan, ami kicsit sem termőföld. Ezzel az erővel egy belvárosi ingatlant is ide sorolhatnának, mert a kertben konyhakert van esetleg.
Na mindegy.
Mégegyszer köszi mindenkinek

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.12. 07:42

Jaaa... Kapisgálom... Készítettél olyan szerződést, amelyhez aztán nem járult hozzá a kamara?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.12. 07:41

Önkormányzati képviselő vagy? Hány ügyben járt el a testületed másodfokon?
(Azt, hogy a tevékenység alapján automatikusan és kötelezően keletkező tagsággal működő agrárkamarák mitől lennének párt alapon szervezve, meg sem kérdezem. Méltatlan dolog ez, Kolléga.)