Új építésű lakások áfa csökkentése


Gulya # 2019.02.28. 06:55

Tisztelt Drbjózsef,

Köszönöm

Üdvözlet

Gábor

drbjozsef # 2019.02.28. 06:36

Gulya,

Azzal, amelyik a számlán lesz. A bruttó az bruttó, Te szerződtél így. Értem én, hogy nem ugynaz a nettó, de ezt a kivitelezővel kellene megbeszélned. Miért, nem tud burkolatot 5%-os áfás számlával vásásrolni?

Gulya # 2019.02.27. 21:02

Kedves forumozók!

Generál kivitelezővel építettem házat. 300nm2 alatt stb. Tehát 5 % os az áfa.
A kérdésem az lenne,hogy a szerződésbe foglalt "bruttó 4000 Ft-ig választható burkolat" 5 vagy 27% os áfával érténdő?

Előre is köszönöm

Gábor

Attila_ # 2019.02.15. 20:32

Köszönöm a választ.
Körbejárom.

drbjozsef # 2019.02.12. 20:17

Attila,

Nem tudom biztosra a választ, de amennyire tudom, az ÁFA kedvezmény két formája van. Ha vásárolsz, akkor 5% áfás számlával vásárolhatod az ingatlant. Ha építkezel, akkor pedig a 27% áfa tartalmú számlák után visszaigényelheted az ÁFÁ-t, 5 milliós értékhatárig.

Előbbit az ÁFA törvényben találod (82§), utóbbit a 16/2016 rendeletben (68§-70§).

Szerintem a kettő nem zárja ki egymást, már csak azért sem, mert a rendeletben pont van egy utalás erre :

(4)Az adó-visszatérítési támogatás kizárólag a 27%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe. A 44. § (2) bekezdése szerinti számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél az 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe.

Szóval szerintem az 5% ÁFÁ-t az építkezésnél már nem tudod érvényesíteni, de fel kellene keresned egy bankot vagy egy CSOK szakit, és megkonzultálni vele, hogy hogyan kell igényelni ezt a támogatást, mert azért vannak feltételei (ld. a rendelet, számlakiállításra, TB jogosultság, értékbecslés, etc), mert az ÁFA visszatérítésre jogosult lehetsz.

Attila_ # 2019.02.12. 16:31

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiakban szeretnék információt kérni:
Vettem egy szerkezetkész házat egy kivitelezőtől, a vételár 5% áfát tartalmazott.
Beszeretném fejeztetni 3 vállalkozóval (szakipari, villamos és gépész).
A kérdésem, hogy a vállalkozási díjak és anyagok áfáját visszatudom igényelni? v. hogyan kell eljárni ilyen esetben?
Előre is köszönöm.

wers # 2018.07.17. 11:56

nem mennék további részletekbe
nem is kell, én sem árulom el, hogyan vágnálak át, hogy észre sem veszed :)

Csak felizgatott minket, hogyan is nézhet ki egy ilyen megállapodás. De nyugodtan tudok majd aludni e nélkül is.

T.G. # 2018.07.17. 11:23

Nagyon köszönöm a válaszokat, nem mennék további részletekbe. Ez így már megválaszolta a kérdéseimet. Megteszem a megfelelő lépéseket.

wers # 2018.07.17. 11:17

Igen nonolet, ebben egyet értünk. Nekem sem jön össze az a 27%-os anygszámla. Éppen az 5% akár a kivitelező akár az építtető nevére szól.

nonolet # 2018.07.17. 11:07

Tisztázzuk.

GENERÁL-ban az építtető nevére NEM szól
semmilyen egyedi anyag és munkadíj számla.

Azok mind a GENERÁL-os nevére szólnak.

Az építtető pedig (rész)teljesítési számlát kap.
Amiből nem derül, ki hogy abból

  • mennyi az anyag
  • mennyi a munkadíj

Kb. olyanokat, hogy

Építés I. ütem ... x Ft
Építés II. ütem ... y Ft

Nyilván szerződésben foglalt ütemezés és műszaki tartalom szerint a szerződött áron számlázva.

- -

T.G. szerződés konstrukciója valami fura öszvér lehet...
A jelek szerint, ami épp ezért gondot okoz.

Vagy ő érti másként mint kéne.
Vagy a kivitelező érti másként mint kéne.
Vagy mindketten.

wers # 2018.07.17. 10:51

T.G. leírnád hogyan is akarja fizettetni, egyre kevésbé értem, most hogy utána gondoltam.
Neked fizetni az ő által 5% áfával kiállított számla alapján kell(ene). Szerintem. Vagy a te nevedre állították ki a számlát? Akkor főleg 5% az építési engedélyeddel.
Az a 27% az államé, vagy áfa visszatérítésnél el fogja számolni. Azaz lehet az övé is.
Hogyan tudtatok így megállapodni?

wers # 2018.07.17. 10:38

;) én tudnék ennél jobbat is (de nem adok tippeket), bár bevallom nem az az átverős fajta vagyok. Szerintem az az ügyfél a jó ügyfél,aki visszajön. És aki ide küldi a szomszédot is.

wers # 2018.07.17. 10:35

Jelenleg az a "problémám", hogy látom pl. a nettó+27%os anyagszámlát, amit a kivitelező velem ki akar fizettetni, és szerinte az (nettó+27%)*1,05.

A kiviteleződ egy nagy marha. Sztornóztassa azt a számlát, és javíttassa. Már értem mi a bajod (jobb lett volna ezzel kezdened) Nem téged akar a átverni az okoska, hanem saját magát is.

wers # 2018.07.17. 10:31

nem egészen nonolet
T.G. az építtető szerepel az építési engedélyen, akkor az ő nevére szóló számlák 5%-osak. Nem 27%.
De így a kivitelezés lenne 27%-os áfás, ugyanis a kivitelezés önmagába 27%-os, de ha anyaggal együtt egy bizonyos építési feladatról (pl. külső vakolás anyag+díj) akkor már 5%.

T.G. # 2018.07.17. 10:30

"az áfa az államé" ezt eddig is értettem, mind az árajánlatkérést és a többletköltségeket stb. Azért köszönöm az ismétlést. :) Az átverés része az nyilvánvaló... ez egy ilyen bicikli...

A szállító 0%-os számlát ad: na ez a része épp nem stimmel.
Jelenleg az a "problémám", hogy látom pl. a nettó+27%os anyagszámlát, amit a kivitelező velem ki akar fizettetni, és szerinte az (nettó+27%)*1,05...

ez pedig barátok között is 33% plusz
(33>5) ;)

nonolet # 2018.07.17. 10:24

T.G

"Tételes elszámolással írtuk a szerződést, +/-5% eltérés esetén többlet- vagy kevesebb fizetéssel."

Mert nagy hülye voltál... ez így NEM GENERÁL!!!! vazze!

Ez esetben téged a BRUTTÓ érint az anyag számlákról az elszámolás során.
Mivel az anyagok árát kell térítened gondolom.

Azaz: alapban szívsz mint a torkos borz.

Mert 27%-al számolod el az anyagot, a generál 5%-a helyett.
Pont mintha te magad vetted volna meg a boltban...

(ha jól értelek)

- -

Persze a szerződésed!!! írhat más elszámolási módot is.
De a szerződésed mi ugye nem ismerjük...

wers # 2018.07.17. 10:11

Mi köze ennek az áfához? Az áfa az államé, amiről te beszélsz az az árrés. Egyébként egy anyag nem annyiba kerül, mint amennyi a számlán van. Azt be kell szerezni, árajánlatokat kérni szállíttatni, mozgatni, tárolni stb. Beszerzési tételenként akár 15% is lehet (pl. ha daruval lehet mozgatni)

Nem bízol meg a kiviteleződbe? Egyébként én biztos nem szerződnék így egyik oldalról se. (csak elárulom, simán át tudnálak vágni úgy, hogy észre sem veszed, pedig kiteríteném eléd az összes számlát)

T.G. # 2018.07.17. 10:05

köszönöm az eddig válaszokat.
Tételes elszámolással írtuk a szerződést, +/-5% eltérés esetén többlet- vagy kevesebb fizetéssel.
Az nem érdekel, hogy ő mennyi áfát fizet vagy hogyan játszik vele, az viszont igen, hogy ha a valóságban csak nettó 90 forint az adott anyag, akkor én csak 94,5 forintot fizessek az adott tételre, ne pedig 105-öt. Ez egy kivitelezésnél milliókkal növelheti az én költségemet. KÖszönöm.

wers # 2018.07.17. 10:04

Amit számlát fizettek, azon mindegyiken 5% ÁFA tartalomnak kell lenni. Elég ennyit tudnod.

Vagy 0% áfa.

A kivitelezőnek a szállító az anyagokról 0% áfás számlát ad, mert fordított áfa.

nonolet # 2018.07.17. 09:59

T.G.

Mit érdekel téged a 1. 2. 3 pont?!

Semmi dolgod vele.

Ez csak a generál hatásköre, magánügye...
Neked ezekről tudnod sem kell semmit és közöd sincs hozzá.

Téged csak a tőle kapott és neked szóló számlák érdekeljenek.

Amikben nyilván nincs a nevedre szóló anyagszámla... ha GENERÁL megoldás van.

Sherlock # 2018.07.17. 09:52

Nektek semmivel nem kell foglalkozni. Amit számlát fizettek, azon mindegyiken 5% ÁFA tartalomnak kell lenni. Elég ennyit tudnod.

T.G. # 2018.07.17. 09:01

Tisztelt Szakértők!

Olvastuk a válaszokat és kérdéseket, de az 5% áfa alkalmazása továbbra sem tiszta számunkra.
Azt értjük, hogy az ÁFA befizetés-visszaigénylés nem a mi feladatunk, viszont 5%-kal szerződtünk az építésre, generálkivitelezővel, ami laikusként számunkra annyit jelent, hogy minden nettó egység után csak ennyit (5%) fizetünk. Vagy rosszul értelmezzük?

Írok egy példát fiktív összeggel, hogy megértsük a válaszok alapján.

  1. Generálkivitelező megveszi a szerződésben megállapodott adott anyagot nettó 100 forintért. Fizet, amennyit fizet, minket az a része nem érint, ha jól értjük, sem a visszaigénylés és egyéb.
  2. Generálkivitelező az adott anyagot beépíti (a munkát és az anyagra rakott egyéb hasznot most kivettük az értelmezés miatt), majd bruttó 105 forintért adja tovább és számlázza nekünk, mint megrendelőnek, függetlenül attól, hogy ő 127 forintot vagy akármennyit is fizetett érte?
  3. generálkivitelező elintézi saját maga az egyéb adóval kapcsolatos visszaigényléseket függetlenül tőlünk.

A fenti értelmezés helyes vagy nem? Ha nem, akkor miért nem?

Előre köszönjük a segítséget.

Rexor # 2018.05.24. 18:20

Neked semmi közöd nincs az áfához, az a kivitelező ügye. A kivitelező mond egy összeget, ami vagy elfogadsz vagy nem. Az 5% áfa sem így működik egyébként. Házat veszel és nem mosdót.

pulutyka # 2018.05.24. 15:19

Mármint az eredeti szerződésben? Mert az gyakorlatilag csak egy irányadó költségvetés volt, ezután még sok minden változhat, pl. az alvállalkozók, az anyagárak és egyéb díjak. Nem a számlázás érdekelne, hanem az, hogy az általános költségvetésben leírt szanitereket hogy tudnám olcsóbban beszerezni? És hogy működne az áfa? A kivitelező beszerzi 27%-kal, azt visszaigényli és kiszámlázza nekem 5%-kal? Gondolom ő sem nettó árért szerzi be a beépítendő anyagokat. Bocsánat az értetlenkedésért, de ezt most szeretném megérteni.

Rexor # 2018.05.24. 14:42

A generálkivitelező annyit fog számlázni, amennyiben a szerződésben megállapodtok.