Kivett zártkert 10% - ig beépíthető?


drbjozsef # 2022.03.26. 10:03

Dr.K.n.z.,

Jól érted. Maradt a 3% azzal, hogy amelyik település akarja (és tudja), az megemelheti 10%-ra. Nem kötelező. Nincs időkorlát.

nanemaaa # 2022.03.26. 08:23

Nem volt rá igényük, de leginkább pénzük. Nagyon sok kis település képtelen a jelenlegi állami támogatási rendszer mellett kigazdálkodni ennek költségeit. A legtöbb a csőd szélén áll.

Dr.K.n.z. # 2022.03.24. 19:31

Kedves nanema! Köszönöm a válaszaidat, türelmedet!!! Jól értem,az önkormányzat megteheti,megtehette ,hogy a 2012-es változtatás óta,nem módosította a helyi építési szabályzatát? Ez nem kötelező, vagy kaptak rá haladékot?

nanemaaa # 2022.03.22. 07:36

A kérdésre csak kérdésre lehet felelni: Vajon 2012. augusztus 6-a után módosította-e már az építési szabályzatát az önkormányzat az OTÉK szabályaiban bekövetkezett változásoknak megfelelően? Ez az alap kérdés. Ha igen, akkor a beépítési százalék legfeljebb 10 %-ra történő bővítése mindössze a helyi építési szabályzat módosítását jelentené, ami talán nem egy ökör ára, főleg, hogy elegendő hozzá csak a szöveg módosítása. Ha nem volt, akkor településszerkezeti terv és helyi építési szabályzat módosítása is vélhetőleg szükséges lesz. Ez bizony sok millió forint, és akkor még csak a jogszabály módosításáról beszéltünk. Beépítésre nem szánt területen 10 %-nál magasabb beépítettség nem lehet.

Dr.K.n.z. # 2022.03.21. 10:43

Kedves nanema, köszönöm a választ, bár furcsallom,hogy egy sikeres helyi népszavazás miért nem kötelező erejű az önkormányzatra nézve,ha abban a kérdésben meg lehetett tartani a népszavazást. Azt meg tudod esetleg mondani ,hogy egy egyébként is zártkerti részen csak a beépíthetősèg százalékos megváltoztatása milyen különösebb módosításssal, járulékos következményekkel jár? Valóban ilyen bonyolult, költséges lenne?

nanemaaa # 2022.03.16. 08:11

Népszavazást lehet kezdeményezni, de annak eredménye nem köti az önkormányzatot, mindössze annyiban, hogy döntést kell hoznia abban a kérdésben, hogy megvizsgálja-e a kérdést, és elkezdi-e terveztetni a településszerkezeti és a rendezési terveket.
Megjegyzem, ennél egy településrendezési eszköz módosítása és egyéb járulékos következményei sokkal bonyolultabb, mintsem behúzni egy vonalat, és beírni egy kódot.

Majordomus # 2022.03.10. 19:16

Igen

Dr.K.n.z. # 2022.03.10. 18:16

Talán segíthet a helyes válasz megadasaban az,hogy ehhez kapcsolódóan azt talaltam,hogy " nem lehet egyedi hatósági döntésről (pl. építésügyi határozat) sem népszavazást tartani."

Szóval ,ha jól ertem a kérdés az,vajon a a helyi önkormányzat altal meghatározott maximalis beepithetoseg egyedi hatósági döntésnek minősül e?

Dr.K.n.z. # 2022.03.10. 18:06

Bocsánat ,lemaradt az a kérdésem,hogy adott esetben szintén helyi népszavazást lehet e kezdemenyezni arról,hogy a zártkerti övezetet sorolja belterülette?

Köszönöm!

Dr.K.n.z. # 2022.03.10. 18:03

Tiszteletem!
Abban kérném a segítségüket,hogy helyi népszavazással kikenyszeritheto e,hogy a helyi önkormányzat megemelje a zártkerti övezet beepithetoseget, maximalisan megengedhető 10 %-ra?

Köszönöm!

nanemaaa # 2022.02.18. 08:17

Nigellus
Azt hiszem, fordítva ülsz a lovon. Egy telek, vagy terület közművesítettsége nincs befolyással a telek rendeltetésére. Fordítva már lehetnek összefüggések, mint pl megfelelően közművesített, vagy közművesíthető telek az, ami egyáltalán beépíthető.
Esetedben ennek semmi jelentősége. Az, hogy 3, vagy 10 % a beépíthetőség alapból a helyi építési szabályzaton, illetve azon is múlik, hogy a szabályzat a 10 %-ot megengedő OTÉK módosításnak megfelelően szintén módosításra került-e? De ha igen, akkor is fennáll a település önkormányzatának azon joga, hogy a szabályzatában továbbra is legfeljebb 3 %-ot engedélyezzen.

SolnesM # 2022.02.17. 04:43

Tisztában vagyok vele hogy ebben az országban valakiknek lehet bármit mások meg keresgélik a jogi kiskapukat.

Úgy kell felkészülni az életre, hogy a valakik közé tartozzunk !

Nigellus # 2022.02.16. 23:14

Sziasztok! Nekem van egy egy 842 négyzetméteres zártkertem (Művelés alól kivett zártkert) amin minden közmű rajta van ( Víz,Gáz,Villany, Csatorna és még telefon is) . Úgy kell ezt elképzelni hogy az utca egyik fele belterület a másik ahol az én kis telkem is van a többi 15 házzal együtt külterület -mezőgazdasági övezet. A dolog szépsége az hogy a külterületi részen van kettő darab ház ami belterület. Valamilyen úton módon! Korábban gyüjtöttem aláírásokat, mivel a külterületi részen lévők nagy része életvitelszerűen ott lakik hogy legyen belterület, mivel a belterülethez való csatolás feltételeinek megfelel de elutasították. Szóval van egy telkem amin minden közmű rajta van és külterület. Az Országos Településrendezési terv alapján 10 % a beépíthető de a helyi alapján 3% . Tud valaki Uniós jogszabályt arra vonatkozóan vagy hallott olyanról hogy három közmű esetén ha telken belül van eleve nem lehetne külterület? Tisztában vagyok vele hogy ebben az országban valakiknek lehet bármit mások meg keresgélik a jogi kiskapukat.

nanemaaa # 2021.10.25. 08:56

A válasz a telek tulajdoni lapjának első oldalán, illetve a helyi építési szabályzatban található.

Mihaly # 2021.10.19. 18:51

Tiszteletem van egy 362 négyzetméteres belterületi ingatlanok van telek számolnia s de mk övezetben van érdekelne hogy egy nyitott 5 *2.5 méteres nyitott szint kerti külöt építhetnek e erre az ingatlanra ami mezőgazdasági építmény lenne.koszonom szépen.

nanemaaa # 2021.01.25. 07:55

Egyszerű gondolkodó
Persze, hogy írhatsz a Miniszterelnökségnek, azon belül is az építésügyekért felelős helyettes államtitkárnak. Válaszolni is fognak.
Viszont minden válaszukban benne van, hogy az csak egy szakmai állásfoglalás, konkrét ügyben felhasználni, arra hatóság, vagy bíróság előtt hivatkozni nem lehet. Így sokra nem mész vele, de attól még írhatsz.

drbjozsef # 2021.01.22. 08:12

Van ahol lehet, van ahol nem, jellemzően inkább a jogalkalmazó szervektől lehet, mint a jogalkotóktól.

Mi a konkrét problémád?

Általános, elvont kérdésekre általános, elvont válaszokat fogsz kapni.

Egyszerű gondolkodó # 2021.01.21. 19:06

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem lenne,hogy létezik e olyan, hogy hivatalos állásfoglalást kérni a Jogalkotótól, és ha igen ,annak mi a menete, hogyan kell elkezdeni???
Szíves válaszukat előre is köszönöm !!!

Egyszerű gondolkodó # 2021.01.21. 19:02

Függelék az Országos Településrendezési és Építési Követelményekhez *

(4) * A mezőgazdasági területen - a (8) bekezdés kivételével - lakóépület ...

(8) * Mezőgazdasági területen lévő, zártkerti művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10%-os beépítettséggel helyezhető el. A különálló lakóépület beépítési magassága legfeljebb 7,5 m lehet.

Egyszerű gondolkodó # 2021.01.21. 18:53

A jogszabály mai napon ( 2021.01.21. ) hatályos állapota.Váltás a jogszabály következő időállapotára (2025.I.1. -)
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Megnyitom a Jogtárban

253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
az országos településrendezési és építési követelményekről
A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján meghatározza az országos településrendezési és építési követelményeket (a továbbiakban: OTÉK), és elrendeli azok kötelező alkalmazását.

Egyszerű gondolkodó # 2021.01.21. 18:36

A területek besorolása a procedúra után "művelési ág alól kivett zártkert". Az ilyen földön végzett mezőgazdasági tevékenység után agrártámogatás már nem igényelhető, ellenben könnyebb eladni és egyes településeken nőhet az esély arra, hogy belterületi besorolást kapjon a telek. Viszont így ugyan értékesebb lesz az ingatlan, de a települési önkormányzatok dolga - és felelőssége - is több velük: itt már biztosítaniuk kell az infrastruktúrát, úthálózatot, közműveket, a szemétszállítást.

Egyszerű gondolkodó # 2021.01.21. 18:35

Első kulcsmondat: ( a továbbiakban OTÉK ) és elrendeli azok kötelező alkalmazását ! Nem felkínálja ,nem tetszőlegessé teszi hanem elrendeli Országosan !!!
Következő : 29 § 3 .bekezdés, : A mezőgazdasági területen - Kivéve a 8. pont
8. pont : Mezőgazdasági Területen lévő, Zártkerti művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10 %-os beépíthetőséggel helyezhető el. A különálló LAKÓÉPÜLET beépítési ...... Tehát nem garázs , nem pince, nem stb, hanem LAKÓÉPÜLET !!!

Az új OTÉK Úgy kezdődik, hogy Mindenkire nézve kötelező jelleggel elrendeli az alkalmazást, tehát nem értem , hogy ,hogy gondolják az illetékes Önkormányzatok, hogy úgy döntenek ,ahogy jónak látják , és szerintük marad a 3%-os beépíthetőség !!!

nanemaaa # 2019.11.28. 08:37

Az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályba léptetett és az azt követő módosításai csak akkor érvényesek, és juttathatók érvényre, ha az önkormányzat a helyi építési szabályzatot ezen időpontot követően, az OTÉK új szabályait figyelemebe véve módosították. Mindaddig, amíg ilyen nem történik, akkor az OTÉK fenti időpontot megelőző előírásai maradnak érvényben, az újabbakat nem lehet alkalmazni. Amennyiben jól sejtem ebben az ügyben ezen előírás van érvényben, így a beépíthetőség max 3% lehet. Megjegyzem, a tervezőnek ezt tudnia kellett (volna) mert ellenkező esetben hogy igazolta számítással a telek beépíthetőségére vonatkozó kötelező előírásoknak való megfelelést?

Dobika76 # 2019.11.27. 14:23

Köszönöm a segítséget.Megpróbálkozom vele.Remélem így előrébb jutok majd.A járási hivatal nem ugyanaz mint a földhivatal?Köszönettel:DZ

nonolet # 2018.07.19. 11:45

Legfeljebb 10% ...

Aztán a helyi szabályzat ezt pontosítja.

Ezért kell a HÉSZ-ben megnézni.