Ingatlan vásárlás utáni problémák!


MajorDomus # 2017.01.09. 19:24

És eddig nem használta senki?

ObudaFan # 2017.01.09. 12:25

Igen.

FDToth # 2017.01.09. 08:04

Kedves Fórumozók,

2015 áprilisában vásároltam egy új építésű lakást (ez szerepel az adás-vételiben és eszerint fizettem a NAV felé az illetéket). Maga az épület 2008-ban épült.
Így is érvényes a 3 év jótállás a lakásra? Az adás-vételiben nem tértünk ki arra, hogy ennél kevesebb/több lenne.

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel,

FDToth

MajorDomus # 2016.12.31. 17:37

Így már leesett, miért nem szerepel az Alapitó Okiratban.

Azt hiszem ez a veszett fejsze nyele.
A vevő tulajdonjoga be van jegyezve a tiéd meg nincs.

ObudaFan # 2016.12.31. 16:08

Tartok tőle, hogy a vevő jóhiszeműen, az ingatlan-nyilvántartásban bízva és visszterhesen szerzett, míg neked semmilyen jogod nem volt a tulajdoni lapra bejegyezve, így a vevővel szemben szerintem sok keresnivalód nem lesz. Talán a felszámolás alatt álló céggel szemben valami behajtható, ha határidőben bejelentetted a követelésedet.

Batibo702 # 2016.12.31. 13:58

Megpróbálom összefoglalni a lényeget;

A garázs egy szerződésben szerepel, mely egy előszerződés volt, egy lakásról és a hozzátartozó garázsról.

Az előszerződés szerint, a végleges szerződés az épületek 100%-os elkészültét és a tulajdoni lapon történő feltüntetését követően kerül megkötésre. (Az előszerződésben rögzítve lett, hogy a szükséges földhivatali eljárások lebonyolítása eladó kötelessége és terhe.)

Az előszerződés megkötésének időpontjában az egész terület egy helyrajzi számon volt, ez később megosztásra került /3 a lakások (ami egyébként társasházi lakás) és /1 a garázsok, mely a lakásoktól különállóan egy szomszédos helyrajzi számon épült fel.

A lakás a tulajdoni lapon feltüntetésre került és a végleges szerződést is megkötöttük -külön szerződés kellett támogatott hitel, vagy egyéb támogatás miatt -, viszont a garázsok tulajdoni lapon történő feltüntetését az eladó már nem rendezte le.

A garázs számlája az előszerződés alapján került kiállításra, és mivel az eladó annak átadását a vételár kifizetéséhez kötötte én kifizettem, mert a garázsra szükségem volt. A garázsok tulajdoni lapon történő felvezetésére irányuló földhivatali eljárás -eladótól kapott információk szerint - ekkor folyamatban volt - jelen állás szerint mégsem.

Későbbiekben én még néhányszor erre rákérdeztem, mindig azt a választ kaptam, hogy folyamatban van az ügy, nyugodjak meg intézik. A garázst használtam, -jelenleg is használom - 10 évig ezzel nem is volt probléma.

Nemrég kiderült, hogy az eladót időközben felszámolták, és egy "szerencsevadász" cég - könnyen szerezhető haszon reményében, nagyon alacsony áron - megvette a felszámolótól a területet.
A tulajdoni lap szerint ekkor a garázsok helyén egy üres földterület volt, a szerencsevadász cég ebben a tudatban vette meg, majd amikor szembesült vele, hogy garázsok állnak rajta, a földhivatalnál eljárva feltüntette a tulajdoni lapon a garázsokat, és bejegyezte tulajdonjogát.

Mint írtam én jelenleg is használom a garázst, eddig hivatalosan senki nem jelezte felém, hogy költözzek ki, de gondolom ez idő kérdése lesz.

Időközben néhány garázst megvásároltak használóik, igaz nekik kevésbé fájt, mivel korábban nem fizettek érte.

így állok most.., ebből kellene a lehető legtöbbet kihozni.

Így már remélem érthető a történet.

MajorDomus # 2016.12.30. 19:25

így jelenleg a tarsasház (/3) és a garázs (/1) külön helyrajzi számon szerepel.

Akkor miben szerepel a garázs?

MajorDomus # 2016.12.30. 19:24

így jelenleg a tarsasház (/3) és a garázs (/1) külön helyrajzi számon szerepel.

Akkor miben szerepel a garázs?

Batibo702 # 2016.12.30. 18:29

A garázs a társasházi alapító okiratban nem szerepel.

Igen én is látom, hogy nem egyszerű az eset.

Köszönöm a hozzászólásokat!
A jövő héten találkozom egy ügyvéddel és vele töviről- hegyire átbeszélem az ügyet.

MajorDomus # 2016.12.30. 17:38

Elég zavaros az ügy, ráadásul ez nem történhet meg a gyakorlatban.

MajorDomus # 2016.12.30. 00:13

abban sajnos nem szerepel a garázs.

A szerződés megkötésének időpontjában egy helyrajzi számon voltak, később ezt megosztották így jelenleg a tarsasház (/3) és a garázs (/1) külön helyrajzi számon szerepel.

Akkor most van benne garázs vagy nincs?

MajorDomus # 2016.12.30. 00:12

Akkor nincs gond, ha te előbb léptél birtokba, mintsem megosztottság volna a hrsz - t, mert te nem hibáztál. Sürgősen fordulj ügyvédhez!

A garázs a társasházban van?

Batibo702 # 2016.12.28. 19:58

Igen társasházi lakásról van szó. Megnéztem az alapító okiratot, abban sajnos nem szerepel a garázs.

A szerződés megkötésének időpontjában egy helyrajzi számon voltak, később ezt megosztották így jelenleg a tarsasház (/3) és a garázs (/1) külön helyrajzi számon szerepel.

Esetleg azzal lehet kezdeni valamit, hogy az "új tulajdonos" csak a földterületet vette meg? A tulajdoni lapon nem voltak feltüntetve a garázsok. Az utólag előkerült -a felszámoló által közzétett- pályázati felhívásban sem szerepeltek, nyilván az adás-veteli szerződésében sincs ez másképp.
A garázsokért én fizettem (az én pénzemen építették).
Ez nem lenne jogalap nélküli gazdagodás, mely az én káromra történik?

MajorDomus # 2016.12.28. 17:03

Aha, akkor esélyes hogy egy helyrajzi számon szerepel a lakással?

Kérdés ;ez a lakás társasházban van?
Ha igen, akkor sürgősen nézd meg az Alapitó Okiratot!
Ha szerencséd van, szerepel benne a garázs! A lakással együtt.

Szerintem erős érv a szerződés, amiben a garázs is szerepel, ez viszont Obudafan szakterülete.

Batibo702 # 2016.12.28. 14:49

A garázzsal azonos idopontban egy lakást is vásároltam, és az ahhoz tartozó garázsként szerepel a szerződésben.
Később a garázs átvételekor készült egy jegyzőkönyv mely cím és a garázs számának alapján azonosítja be.

MajorDomus # 2016.12.27. 19:27

Na, ez a gond.
Megvettél egy nem létező ingatlant, ami már tárgyiasult (felépült) de nem jött létre mint tulajdoni albetét.

Igen kíváncsi lennék hogy mi szerepel az adásvételi szerződésben?

Hrsz m2, sorszám stb.

ObudaFan # 2016.12.27. 18:12

És egyáltalán mit vettél meg? Az volt a terv, hogy külön helyrajzi számra kiemelik ezt a garázst, majd ez nem történt meg? Vagy hogy?
És ha a felszámolás alatt álló céggel szemben van követelésed, azt vajon határidőben a felszámolónak bejelentetted és a regisztrációs díjat befizetted?

Batibo702 # 2016.12.27. 10:34

Amikor fizettem az még a jó hely volt. Lehet hogy túl korán tettem, meg kellett volna várnom amíg a tulajdoni lapon feltüntetik és a nevemre irathatom. Naiv voltam....

És kit perelhetek?
Egyáltalán van értelme bármit tennem amíg a garázs az én birtokomban van?
Számít, hogy 10 éve - amiota kifizettem - én használom a garázst?

Batibo702 # 2016.12.27. 10:34

Amikor fizettem az még a jó hely volt. Lehet hogy túl korán tettem, meg kellett volna várnom amíg a tulajdoni lapon feltüntetik és a nevemre irathatom. Naiv voltam....

És kit perelhetek?
Egyáltalán van értelme bármit tennem amíg a garázs az én birtokomban van?
Számít, hogy 10 éve - amiota kifizettem - én használom a garázst?

Grave7 # 2016.12.27. 09:53

@Batibo702: Ügyvéd, per.

Batibo702 # 2016.12.27. 08:33

Egy hasonló ügy a másik oldalról nézve. Ebben az esetben mit tehetek?
Vásároltam egy garázst, van szerződésem és a vételárat igazolhatóan kifizettem. A tulajdonjog bejegyzése sajnos nem történt meg, mivel a garázs a tulajdoni lapon nem került feltüntetésre, ez egyébként a garázst értékesítő cég feladata lett volna a szerződés szerint.
Az cég ellen felszámolás indult 4 év múlva.
A felszámolásból egy másik cég megvette a területet (csak egy üres telket vett, nem is tudta, hogy van rajta építmény) 3 évvel a felszámolás elindulását követően.
Miután a vevő tudomást szerzett a garázsok létezéséről -újabb cirka 2 év elteltével- jelezte felém, hogy megvehetem tőle a garázsokat, vagy költözzek ki belőle.Egyenlőre a garázst én használom.
Van bármi lehetőségem a tulajdonjogom érvényesítésére?

MajorDomus # 2016.12.09. 19:10

Hajrá!
Neked nem kell azzal foglalkoznod, hogy X mit fog csinálni. Az legyen az ő gondja.

asziszi # 2016.12.09. 07:43

Tegnap voltam ügyvédnél. Folyamatban a dolog.

MajorDomus # 2016.12.08. 20:41

Most magyarázkodsz magadnak hogy miért fogsz veszíteni?

Mondtam már! Indítsd meg a kiürítési pert!

Te vagy a tulajdonos!

Az ügyvéded költségeit is a vesztes fizeti.
Ha X is pert indít, a bíróság egyesíti a 2 ügyet.

Mire vársz még mindig?

asziszi # 2016.12.08. 07:07

2 per lesz. X, aki a garázst használja, is indít egyet. Mindketten az eladó ellen. X megmondta, ha nem ő nyer, fellebbez. És mi van, ha mindketten nyerünk? 1 garázs van, valakinek nem jut. Kinek? Én ebben az egészben egyedül leszek. X régi, jó kapcsolatban van az eladóval. És a felszámoló is tárgyal vele. Velem senki nem áll szóba, ha tértivevényes levelet küldök, akkor sem. A szóban elhangzottakat nem tudom bizonyítani. Ők (eladó, felszámoló, X ) tudják egymást támogatni. Min. 4 tapasztalt férfi 1 kezdő nővel szemben.
A jogsegélyen azt mondták, a pert megindíthatom bírósági panasznapon, ügyvéd nélkül. De kétlem, hogy ügyvéd nélkül végig is tudom vinni. Nem ismerem az árakat. Az ingatlan se olyan nagy értékű, amiért még sokat érdemes áldozni. A perköltség 6%, én fizetem. Ha veszítek, azt is bukom.