Melléképület, garázs építési engedélye


wers # 2020.07.09. 08:56

Ellenben egy barkácsműhelyről azt mondani, hogy nem emberi tartózkodásra szolgál.... no ezt nem fogják bevenni. ;)

Át kell keresztelni ;) barkácsgépek, eszközök tároló helye. Egy kis idő után úgy is ezzé alakul tapasztalat szerint, oda ember alig fér be a sok lomtól (sok mindenre egyszer még használható értékes.....)

nanemaaa # 2020.07.09. 08:36

Nettót néz a hatóság is, hiszen ez van a jogszabályban.
Ellenben egy barkácsműhelyről azt mondani, hogy nem emberi tartózkodásra szolgál.... no ezt nem fogják bevenni. ;)

bnamlak # 2020.07.08. 19:36

Tisztelt Jogi fórum!

Nekem is a nettó 100 légköbméter alatti, nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény után kérdeznék.
Házunkatat egy kivitelezővel bővítjük és a tervező figyelmeztetett, hogy a még épülő félben lévő melléképület szemet szúrhat az építési hatóságnak, mert ők nem a nettó, hanem a bruttó térfogatot nézik. Ez a figyelmeztetés mennyire helytálló? Önkormányzatnál bejelentettük a melléképület épülést, szomszéd is engedélyezte, mivel telekhatáron van.

Lakó épülettől távolabb, független alapon álló melléképület adatai: Bruttó 160 köbméter, bruttó 11,6 x 4,6 alapterület, 30-as blokktégla fal. Belülről nettó 92,4 köbméter, 11 x 4,2 méter alapterület, belmagasság 2 méter. Válaszfalakat levonva 89 köb. Tetején végig napkollektor lesz, ezért a tetőnek 3,2 méterről 2,4 méteres szintig lejtése van. Épületben kazánház, mosókonyha, spájz és egy barkácsműhely lesz, padlástér nincs, szigetelés lesz a tető és mennyezet között.

Válaszukat előre köszönöm!

jacksly # 2020.07.07. 17:18

köszönöm szépen a válaszod!

nanemaaa # 2020.07.06. 07:02

Az általános érvényű kötelező és a helyi építési előírásokat be kell tartanod mindenképpen. Más dolgod nincs. Legfeljebb ha az épületeket fel akarod tüntettetni az ingatlan-nyilvántartásban, akkor a felépített épületekre kérhetsz a polgármestertől hatósági bizonyítványt.

jacksly # 2020.07.03. 15:15

világos, de ez nem lakóépület lenne, hanem az egyik egy hobbiasztalos műhely, a másik pedig kerékpár + fűnyírótároló. Egyikben sem lesz se fűtés, se gáz, se víz, csak villany.

De akkor így lesz 2 különálló épület egymás mellett, ezen ne múljék, csak hogy ne kelljen az építési engedéllyel bíbelődnöm...

Van még valami bejelentési kötelességem, vagy bármi egyéb ezzel kapcsolatban, amire figyelnem kéne, vagy mehet simán a 2 különálló épület építése, és ha elkészültek, akkor ennyi?

nanemaaa # 2020.07.03. 11:46

Egy 12 lakásos lakóépületben lévő lakásoknak is külön bejárata van, mégse mondanád lakásonként külön épületeknek őket. Van ebben logika. ;)

jacksly # 2020.07.02. 19:12

Értem. Köszönöm.
Tehát akkor kénytelen leszek 2 különálló épületet építtetni egymás mellé kb. 1 méterre egymástól, hogy ne számítson egybe? Ebben aztán nincs logika, így is, úgy is 2 külön bejáratuk lesz, de akkor ám legyen.

nanemaaa # 2020.07.02. 06:49

jacksly
Egybe.

jacksly # 2020.07.01. 15:49

Kedves Tagok, Fórumozók!

Nem vagyok jogász, ezért nem értek hozzá, az információdömpingben pedig elveszettnek érzem magam... így segítséget szeretnék kérni a következőben:

Olyan különálló melléképületet (faházat) szeretnék építtetni a kertemben hátul, ami egybe lenne ugyan építve (ergo a tető az egyben lenne), de 2 külön bejárata lenne, azaz az egyikből nem lehet átmenni a másikba. Az egyik 6 x 7 méter, a másik 6 x 3 méter alapterületű lenne, mindez kb. 10-15 cm magas beton "alapon", mert esős időben magas a belvíz-szint.
Kérdezném, hogy így a nettó 100 légköbméter egybe számít-e, vagy külön-külön?
Ha egybe számít, akkor értelemszerűen építési engedély köteles lesz a faház építése, de ha külön-külön, akkor viszont már nem.
Ugyanis a 6 x 7 m alapterület x 2,3 m belmagasság = 96,6 légköbméter.
A 6 x 3 m alapterület x 2,3 m belmagasság = 41,4 légköbméter.
Szóval nagyban számít a jogalkotó értelmezésén ez a nettó 100 légköbméter, de én nem tudom pontosan, hogy hogyan is számítják ezt...

Köszönöm a segítőkész tájékoztatást előre is!

nanemaaa # 2020.05.25. 06:42

Ha egy szabálytalan épületet szabályossá alakítasz, azért szerintem senki nem fog felakasztani. Arra viszont figyelni kell, hogy mint ahogy a nők is mondják, nem a méret a lényeg. Az összes többi építésügyi szabályt is be kell tudni tartani.

Lrnko # 2020.05.24. 08:38

Üdvözlöm,

Van egy 100m3 meghaladó garázsom amire nincs engedély,szeretném átalakítani,hogy 100m3-t ne haladja meg,mert az ingatlant eladnám.A tíz év még nem járt le. Ön szerint jó ötlet e?
Ha már az átalakított garázst valami módon a hatóság vizsgálná, mik lehetnének a következmények?? Bontás+büntetés (100.000+m2*0,5) ez reális?! Köszönöm

Vica17 # 2020.05.18. 12:24

Kedves Nanemaaa! Köszönöm szépen a válaszát.

nanemaaa # 2020.05.18. 06:33

Vica17
Lényegében jól gondolod, az oldalkert előírt méretét mindig be kell tartani, melyben épület az országos előírások értelmében nem helyezhető el. Ugyanakkor elvileg a helyi építési szabályzat eltérhet az országostól, és eltérő oldalkert méretet is meghatározhat.
De abban mindenképpen igazad van, hogy engedély nélkül végezhető építési munkát is csak az általános, országos érvényű és a helyi építési szabályok betartásával lehetséges.

Vica17 # 2020.05.15. 17:20

Tisztelt Tagok, Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék hátha valaki tud bármilyen támpontot adni az alábbi problémával kapcsolatban.
Helyi építési szabályzatban nem találok arra vonatkozó egyértelmű leírást, hogy az oldalkert minimális méretére vonatkozó előírást akkor is be kell tartani, ha pl. garázsról, kerti építményről, tárolóról van szó, és nem lehet azt az oldalkertben bárhol csak úgy letenni. Vagy tévednéK? Attól, hogy valami nem engedély vagy bejelentés köteles, attól még figyelembe kell venni mind az elő-, az oldal és hátsókertre vonatkozó előírásokat, nem? Gondolok itt konkrétan arra, hogy ha a ház oldala és a telekhatárt jelző kerítés között pont akkor a távolság, amekkorát a jogszabály ír, akkor oda már sem garázs, sem kerti épület, építmény nem kerülhet, szerintem.
Minden segítséget köszönök.

drbjozsef # 2020.05.15. 09:49

De statikában jártas személyek esetében mindenképpen fontos a pontosság, kiszámolni négy tizedesig az eredményt, aztán megszorozni kilenccel mint biztonsági tényező, hogy nehogy összedőljön a ház. :)

nanemaaa # 2020.05.15. 07:54

VaZoLa
Lényegében igazad van, de én a kérdésből indultam ki, és konyhanyelven válaszoltam, mert a laikus kérdező ezt meg is érti. Ha elolvastad a kérdést, láthattad, hogy a kérdező tisztában volt vele, hogy nettó az a 100 m3, ezt felesleges lett volna tovább ragozni.
De statikában jártas személyek esetében mindenképpen fontos a pontosság, különben összedől a ház.

nanemaaa # 2020.05.15. 07:50

Szőke77
Nem szabályos, az oldalkertben nem szabad épületet építeni.

Szőke77 # 2020.05.14. 11:53

Sziasztok!Azt szeretném megkérdezni,hogy szerintetek szabályos-e az,hogy a szomszédom az oldalkertbe,kb. 2 méterre a tüzfalunktól épít egy 8 méter hosszú 4 méter széles és kb 3,5 méter magas mobilgarázst(mondjuk miután bebetonozta a tartóoszlopokat én így ezt már nem nevezném mobilgarázsnak)?Nekem ezen az oldalon van a fürdőszoba és a fözőhelyiségem,aminek az ablaknyílásait teljesen kitakarja ez a kis építmény,magyarán,null fény jut be ezekbe a helyiségekbe!Ez amúgy Balmazújvárosban van!Köszi előre is mindenkinek!

VaZoLa # 2020.05.14. 07:33

Statikában jártasként szeretném megjegyezni, hogy a faltávolság nem azonos a támaszközzel! A támaszközök 5,4m-es távolsága van jogszabályban hivatkozva, nem a faltávolság.
A 100m3 pedig netto 100m3. Ami pontosan nincs külön definiálva, ezért a fogalmát a netto alapterületből származtatják. Tehát ahhoz hasonlóan a netto térfogatba nem számít bele az épület szerkezete.

nanemaaa # 2020.05.14. 06:39

Tizedes1

  1. Tök mindegy, hogy zárt, vagy oldalt nyitott az épületed, az akkor is épület, érvényesek rá az építésügyi előírások.
  2. A tervezett építés kapcsán a hatályos jogszabályok előírásait kell betartani. Valamikor Magyarországon is baloldali közlekedés volt, mint az Egyesült Királyságban. De ezen az alapon ma nem hajthatsz szembe a forgalommal.
  3. 100m3 nettó térfogat és legfeljebb 4,5 m gerincmagasság. De az, hogy valamire nem kell engedély, nem jelenti azt, hogy a szabályokat nem kell betartani.

Megjegyzem, jövő hétfőtől gyakorlatilag semmire sem kell építési engedélyt kérni a kihirdetett vészhelyzet időtartama alatt, kivéve persze a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokat, helyette "ellenőrzött bejelentés" lép életbe.

nanemaaa # 2020.05.14. 06:30

Nobi
A válasz a helyi építési szabályzatban található. Az OTÉK engedi hátsókertben is a tároló rendeltetésű épületet, de vannak települések, ahol a helyi építési szabályzat nem ilyen engedékeny. Egy biztos, a telken lévő építési helyen belül - ami nyilván nem azonos a meglévő alappal - biztosan építhetsz garázst, amíg az előírt beépítettséget ezzel nem haladod meg. Bár 100 m3 netto térfogatig és 4,5 m gerincmagasságig nem kell rá építési engedély, de ha bizonytalan a helyzet, megéri tervezőt fogadni. Az némi garanciát ad a szabályosságra.

Tizedes1 # 2020.05.13. 20:08

Üdvözlöm!

Szintén garázs és melléképület témában érdeklődnék.

A telek adottságai miatt ( ikerház hátsó fele, társasházi alapító okirattal) előkert nincs, oldalkert (5 méter) végéből a hátsókertbe autóval áthajtani nem lehetséges.
Ezek szerint kialakíthatok egy nyomvonalat az autónak és nem lehetséges fedett garázst készítenem? Esetleg mind a 4 oldalán nyitottat?

Hész szerint melléképület( Börgönd) csakis a ház mögött alakítható ki és 1 darab.
Itt a 30% beépítettség a legfontosabb betartandó szabály, utána a max 10 légm3, ha építési engedély nélkülit szeretnék?
Körbejártam az ingatlanokat, 22 olyan telek van, ahol van melléképület és nem a ház mögött van és nem is egy darab.

Ha még egy utolsót kérdezhetek: Mekkora a maximális alapterület ahhoz, hogy építési engedély nélküli melléképületem lehessen? 7*3 méteresre gondoltam.
Igazán köszönöm a válaszokat, minden jót kívánok.

Nobi # 2020.05.12. 18:57

Üdv!
Garázs építéshez szeretnék tanácsot kérni. Adott egy 500nm telek, rajta egy 100nm-es ház a telek bal oldalán, telekhatáron. Előtte, mögötte kb 4-4m üres udvar, mellette 11m oldalkert. Az udvar 21m széles (10m ház, 11m udvar) és 24m hosszú. A telek jobb oldalán, hátul egy 20nm-es beton alap, 1-1 m-re az oldalsó és hátsó telek határoktól. Erre szeretnék tégla garázst, kicsit megtoldva a ház irányába. Az alap a ház építésekor lett készítve 2002-ben. Akkor nem lett rá semmi engedély kérve, állítólag akkor nem kellett 20nm-ig. Most nem építhetek rá elvileg, mivel a HÉSZ szerint 6m-t kellene hagynom a telek határoktól, illetve a házamtól is. Így van egy nagy üres udvarom, ahol nincs lehetőségem garázst építeni? Köszönöm!

Van17 # 2020.05.06. 09:01

Köszönöm a segítséget!