Melléképület, garázs építési engedélye


balageaxe # 2019.10.21. 15:20

Sziasztok!

Olvasgatom a hozzászólásokat, de nem lettem sokkal előrébb...
Szeretnék egy lábakon álló filagóriát és egy akár autót is befedő kerti tetőt építeni, de a védőtávolságokat megsértve (előkert, hátsó kert). Tudom, ördögtől való a dolog, de kicsi kertem van, és ha mindent betartok, középen lennének... Szomszéd épület 30m-en belül nincs, mert a kertek végéből lett kialakítva a telkem. Hogyan lehetne elérni, hogy kerti műtárgynak minősüljenek?
Próbálkoztam a falusi önkormányzatnál, ők nem tudtak segíteni, a járásnál kerek perec nemet mondtak.

Minden segítséget köszönök!
B

nanemaaa # 2019.10.16. 09:44

A padlás, mint be nem épített tetőtér nem számít bele a 100 lm3-be.
Megjegyzem, üdülőterületen lévő építési telket nem kell kivonatni semmi alól, mert az alapból ki van vonva. Ha volt mit kivonatni, akkor az nem üdülő terület.

Ferenc29 # 2019.10.13. 10:39

Üdvözletem
Segítséget szeretnék kérni vagy egy üdülő övezeti telkem ki lett vonva művelési ág alól
Erre szeretnék építeni egy 100légm3-es épületet 5.3mx7,3mx2,55m viszont erre egy sátor tetőt raknák de úgy alulról be lenne kartonozva így ez beleférhet a 100m3 alatti épületbe vagy a padlást is bele számítják?
Köszönöm a választ előre is
Tisztelettel:H.Ferenc

csubuka # 2019.10.10. 17:14

@nanemaa:

Kedves nanemaa!

Köszönöm szépen a választ!

Az egész HÉSZ címsorában ez van:

10/2018. (V.03.) önkormányzati rendelet (hatályos: 2019.06.25.-)

A jogtárban nincs benne, ahogy néztem, de az egyértelmű, hogy voltak 2012 óta módosítások.

Ilyenek is vannak az első oldalon:

egységes szerkezetben a 14/2018. (VI.21.) önkormányzati rendelettel, a 9/2019. (IV.29.) önkormányzati rendelettel
és a 14/2019. (VI.24.) önkormányzati rendelettel

  • Szóval szimplán ők úgy látják sajnos, hogy igenis kijelenthetik, hogy a kerti tető kerti építmény, annak fogalmából (ahogy az OTÉK írja) pedig a műtárgyság következik.
  • Valami írásos állásfoglalást némi pénzért talán lehet kérni ettől az említett hivataltól akár. Telefonban persze eléggé megengedőek, hogy persze, csinálhatja a szomszéd a hátsókertes építményt. Ilyen állásfoglalással legalább lehet, hogy magunkat is biztosíthatjuk, hogy ők igenis így látják, akkor ugyan a helyzet marad, de azt lehetne mutogatni, ha valaki belekötne a saját házunk bővítésébe (300nm felett engedélyes lenne tán, legalább korán kiderülne a baj, ha van), ami netán a védőtávolságok miatt problémás lehet a szomszéd hátsókerti okosságai miatt.
  • Maga a HÉSZ gyakorlatilag semmit sem ír "hátsókert" és "melléképítmény" témakörben.

Hátsókertről összesen ennyit:

Hátsókert területén lévő fő rendeltetésű épület, épületrész nem bővíthető.

Melléképítményről összesen ennyit:

A kerti építmények közül kerti tető telkenként 1 db, legfeljebb 20 m2 vízszintes vetületű létesíthető.

Ez pedig nem segítség a HÉSZ-től, hanem alapvetés inkább.

  • Ha hulladéktartály-tárolónak nevezi a 100 légköbméter alatti "Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény"-ét, ami fedett, téglafalú, akkor az lehet a hátsókertben, ahogy érzem. Vagy akár kerti építménynek, de ugye az meg műtűrgy és egy négy fallal, tetővel rendelkező építmény az már csak nem műtárgy.

Max a kerti tetője vitatható, de az is elég baj.

nanemaaa # 2019.10.10. 09:42

csubuka

Meg kell keresni a jogtárban a HÉSZ-t, kis szerencsével benne van, hogy mikor történtek benne módosítások. Ha 2012. augusztus 6-át követően volt módosítás, akkor annak már kötelező volt az OTÉK módosításokkal történő összhang megteremtése is.

  • Ez a HÉSZ és az OTÉK állapotának függvénye.
  • Mivel 10 éven belüli a történt, így a kérdést teljes körűen vizsgálni és tisztázni tudja az építésfelügyeleti hatósági jogkörrel felruházott, területileg illetékes járási hivatal.
gyendre # 2019.10.09. 05:59

Megnéztem a definícióját elég egyértelmű,hogy nem épület.Az egyik kivitelező még feltételezte is,hogy a saját kedvemre facsarom a jogot,hát elég sokat szoktam rágódni rajta,meg utánakérdezni.Ő szerinte majdnem minden építési engedély köteles.

csubuka # 2019.10.08. 18:16

@nanemaa:

Köszönöm szépen a választ!

Még mindig az a meggyőződésem, hogy a HÉSZ a 2012. augusztus 6. előtti OTÉK állapotot tartalmazza.

Nem tudom, hogy ezt miből másból lehetne megállapítani még hitelt érdemlően (leszámítva a kérdéses részt: "A kerti építmények közül kerti tető telkenként 1 db, legfeljebb 20 m2 vízszintes vetületű létesíthető." ). Nem nagyon emleget "melléképítmény"-ről mást, se "hátsókert"-ről. Gondolom akkor amivel kapcsolatban nem kavar, azzal kapcsolatban a mostani OTÉK az érvényes.

  • Tehát maga a 100 légköbméter alatti "Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény" az nem zavar feltehetően, azt tehette hátsókertbe (még ha akár zavarhatja is a kertemet védőtávolságokkal ezáltal)?
  • Viszont a hozzáépített "kerti tető" jogosságát csak bíróságon lehet már támadni így, ahol majd kitárgyalódik, hogy most szabad-e a HÉSZ-nek az OTÉK-al szembemennie? Vagy van még más út?

Köszönöm előre is véleményét!

wers # 2019.10.08. 17:33

csöppönként pötyögteted a kérdést, ahelyett, hogy egyből feltennéd

gyendre # 2019.10.08. 12:36

Az épület alól kilogó alap beleszámít a beépíthetôségi %-ba?vagy. az ilyen bebetonozott területek a zöldterületet csökkentik?

nanemaaa # 2019.10.07. 05:42

gyendre
Nincs.

gyendre # 2019.10.06. 16:16

Ha a gazdasági épület alapja 80cm sávalap,ahhoz van valami külön szabályozás?Ha az alap 20cm nél vastagabb építési engedély köteles lenne?Mintha rémlene ilyesmi.

nanemaaa # 2019.10.04. 05:47

Barbee1986
Nem.

Immaculata # 2019.10.04. 00:51

Védősávban nem építhető melléképület, korlátozza a szomszédos főépületet (tűzbiztonság stb.)

Barbee1986 # 2019.10.03. 09:12

Sajnos késő,valakinek szúrta a szemét... Ilyen esetben tudunk bárkihez fordulni,aki engedélyezheti nekünk, hogy ez az épület maradjon?

nanemaaa # 2019.10.03. 07:47

Barbee1986
Ha valóban 6m-re kellett volna tenned a helyi építési szabályzat szerint, akkor csak egyet tehetsz, megtanulsz imádkozni, hogy senkinek ne szúrja a szemét a szabálytalan épület.

Barbee1986 # 2019.10.03. 02:19

Üdvözlöm.
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mit tudunk tenni olyan esetben,ha kiderül hogy a szomszédtól 6 métert kellett volna elhagynunk a garázs építésekor,viszont mi csak 4,5 métert hagytunk el. A garázs nem engedély köteles, minden paramétere megfelelő, csak ezzel az egyel van probléma. Elbontani nem szeretnénk. Milyen lehetőségünk van?
Köszönöm előre is a választ.

nanemaaa # 2019.10.01. 05:54

gyendre
A változási vázrajz és az építésügyi hatóság által kiadott hatósági bizonyítvány birtokában a földhivataltól kell kérned az átvezetést.

Toto002 # 2019.09.28. 19:23

Sziasztok.Azután szeretnék érdeklődni hogy üzlethelyiséget hogy,hol lehet átmínősítetni lakóingatlanná? Ez kb mennyibe kerülne? Később bővíteni szeretnénk kettő szobával,kb 25-30 nm - rel.

gyendre # 2019.09.25. 11:35

nem földhivatal,hanem építési osztály.

gyendre # 2019.09.25. 11:34

Kedves Fórumozók!

Tehát ha felépítettem a gazdasági épületet,de nem a meglévő 10cm vastag alapra,hanem mellé,tehát változtatási vázrajra lesz szükségem, annak mi az általános menete?
A földhivatalban azt mondták,a meglévő elbontását meg az új felépítését egyszerre is bejelenthetem.
Ez egy formanyomtatvány lesz?
Ezek után gondolom földmérő elkészíti a vázrajzot,és be kell vinnem a földhivatalba?

Köszönöm a választ!(Vagy a hivatalban megint konzultálnom kell az illetékessel..)

nanemaaa # 2019.09.25. 07:14

Terence
Baromi egyszerű a dolog, lebontod az épületet, majd odamész a bátorító "építtetőhöz" és odaadod neki a számlákat, hogy kéred kifizetni az építés és a bontás költségeit. Egyből ki fog derülni, hogy ő azt nem úgy gondolta.

drbjozsef # 2019.09.24. 13:22

Terence,

Az, hogy valami nem engedély vagy bejelentés köteles építési tevékenység (="megépítheted"), attól még a helyi előírások szerinti zöldfelületi mutatónak meg kell lennie. Ez két külön dolog.

Lebonthatod az egyik szobát is a lakásodból, hogy meglegyen, vagy rakhatsz pázsitot a tetődre.

Terence # 2019.09.24. 11:43

Tisztelt fórumozók!

Vásároltunk egy 4 lakásos társasházban egy 150 m2 saját kertrésszel rendelkező lakást. Építettem saját kezűleg a kertbe egy 2*2 méteres kerti kis faházat kerti tárolónak.
Nekem az építtető azt mondta hogy ha nincs kibetonozva az alapja akkor megépíthetem. Most hogy lassan egy éve ott lakunk a kivitelező hívott hogy a zöldterület beépíthetőség miatt voltak kint a hivatalból és addig nem fotózzák le a kertem amíg el nem bontom a kerti kis tárolót.
Kérdésem mi pontos szabály a kerti kis házakra vonatkozóan?
Mit tudok tenni hogy elkerüljem hogy le keljen bontanom?

wers # 2019.09.23. 10:02

pl. garázs, tároló

mindegy miből van a fala

gyendre # 2019.09.23. 08:34

a nem emberi tartozkodásra szolgáló épület mit jelent?lehet szigetelt 100mm szendvicspanel épület?(4,5m gerinmagasság,és 100 légköbmétert nem haladja meg.)