Telekhatár / kerítés rendezése


kuk@c # 2017.08.15. 21:38

Tisztelt Ügyvédek!

Egy éve vásároltunk egy új építésű kertes családi házat kulcsrakész kivitelezéssel. Az
építés eleinte (szokás szerint) még rendben ment, de a vége felé belassult és a tél beállta
bizonyos kültéri munkálatokat ellehetetlenített. Ezeket közös megegyezéssel a tavaszra
halasztottuk. Viszont a kivitelezés néhány ponton a mai napig sem fejeződött be, bizonyos
tételek tekintetében pedig kifogásolható a teljesítés minősége. A hiányok és problémák
megítélése nem igényel különösebb szakértelmet, a laikus szemlélőnek is egyből feltűnnek.
Ezekről fotókkal illusztrált hibajegyzéket juttatunk el a kivitelezőnek, amire nem hogy
fejlemény, de semmilyen reakció sem érkezett.
Tetézi a bajokat, hogy a telek méretével kapcsolatban is aggályok merültek fel, így
földmérő segítségét kértük és a gyanúnk beigazolódott: a telek a vásárolt 418 m 2 helyett kb.
25 m 2 -rel kisebb. Az eltérés a jobb oldalsó és a hátsó szomszéd felőli kerítések helyének
hibájából adódik.(A hátsó szomszéd házát is ugyanaz építette egy időben, aki a miénket is, az a kerítés új. A másik a jobb oldali kerítés, az régi ugyan, egyébként pedig a telkeket a jobb oldali szomszédtól vásárolta az építtető, ha ennek lenne jelentősége a régi jobb oldali kerítés ügyében)
Az építővel többszöri egyeztetés után sem sikerült zöld ágra vergődni, ezért
látjuk szükségét jogi útra terelni az ügyet.
Kérdéseink:
a, Milyen jogorvoslati lehetőségek nyílnak?
b, Az ügy rendezéséig nagyságrendileg mire számíthatunk időben és összegszerűen?

Köszönöm előre is a válaszokat!

MajorDomus # 2017.08.01. 20:56

15

vadvirág # 2017.08.01. 19:55

Hány év után lehet elbirtokolni?

MajorDomus # 2017.07.31. 21:07

Akkor add be az elbirtoklási kérelmet. És megoldódik a gondod!

CSB1196 # 2017.07.31. 07:26

Nem tudom, én csak egy éve vettem meg a telket építkezés céljából de ránézésre legalább 20-30 éves a kerítés..

MajorDomus # 2017.07.30. 18:03

anno

Mikor épült a kerités?

Lehet hogy már elbirtokoltad a területet!

CSB1196 # 2017.07.29. 09:35

Köszi, de nem garantálja semmi, hogy én fogom tudni megvenni később a telket (hiába akarom), de tudsz esetleg arról, hogy lehet %-os eltérés a telekhatárok mérésében/helyzetében amit a jogszabályok megengednek?
Csak mert nem feltétlenül akarnám több százezerért később átépíteni a kerítést és a kaput ha a szomszéd ragaszkodna hozzá..

MajorDomus # 2017.07.28. 21:29

Akkor ne görcsölj vele,rontod az alkupozicióidat!

CSB1196 # 2017.07.27. 20:56

Az ügyben kérek tanácsot, hogy a 450nm-es telkünknek (amin építtetünk egy új családi házat) az egyik telekhatárán van egy nagyon régi kerítés (kb. 20-30 éves lehet). A kerítés túlodalán jelenleg egy üres telek van (2 tulajdonossal, akik egy testvérpár). A két telek találkozásánál a jelenlegi régi kerítés egyik végéig építette ki a kivitelező az én utcafronti kerítésemet de közben jött a földmérő és a mérése szerint egy kb. 4-5 méteres hosszon 1 méterrel a szomszéd telekből elvéve az én telkem javára lett kiépítve anno a két telek közti régi kerítés (az építtető pedig automatikusan a régi kerítésig csinálta meg az utcafronti kerítésünket).
Én mondtam az építtetőnek, hogy javítsa ki a kerítést (bontsa vissza ami nagy munka) a kimért/tényleges telekhatárunkig de ő azt mondja, hogy az rengeteg pénz és különben is a telkek mérésében lehet néhány %-os, pár négyzetméteres eltérés..
El szeretném kerülni a tulajdonos szomszédokkal a későbbi tulajdonjogi/telekrendezési vitákat és költségeket ezért tanácsra lenne szükségem, hogy milyen problémám adódhat ténylegesen később ha nem módosítjuk most az új kerítésünket?
Egyébként tervezem, hogy a későbbiekben megvenném a szomszéd telket a 2 tulajtól..

Előre is köszönöm a segítséget!

Balázs