ingatlan használat joga


drbjozsef # 2019.11.11. 06:20

kadjarka,

Erre egy meghatalmazás a legcélszerűbb, hogy az ingatlan hasznosítása, bérbeadása, esetleg a közüzemi szolgáltatók ügyeivel kapcsolatos intézendők tekintetében a testvéred teljes körűen eljárhat a nevedben.

Adóznod, adóbevallást csinálnod mindenképpen neked kell (legfeljebb akkor nem, ha a testvérednek haszonélvezetet adsz, de az egy másik történet, én nem tenném).

Ha magyarországi keltezésű a meghatalmazás, akkor két tanúval célszerű, ha külföldön állítod ki, akkor el kell menj a konzulátusra és ott hitelesítik.

gerbera317 # 2019.11.11. 06:10

Én meghatalmazásnak nevezném.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.10. 21:41

Se.

kadjarka # 2019.11.10. 21:23

Köszönöm a gyors választ!

Azért adná ő ki, mert én nem akarok/tudok foglalkozni a hasznosítással, eladni viszont most nem szeretném az ingatlant.

Azért gondoltunk a használati szerződésre, mert úgy tudtam, hogy abba a bérbe való kiadás is bele tartozik. Haszonélezeti szerződésnek nem akarjuk hívni, mert az ugye egy másik fogalmat takar. Esetleg hasznosítási szerződés?

drbjozsef # 2019.11.10. 20:18

kadjarka,

Szabályos, tulajdonképpen még a két tanú sem kötelező, nincs alaki előírás az ilyen fajta megállapodásra.

De erősen ajánlott (a két tanú legalább a bizonyításra, az ügyvéd a szakértelemmel), mert ha gond van, számíthat.

Persze, ne legyen. No, de, ha, véletlenül, mégis...

Például a barkács szerződés már ott akad nálam, hogy ha a testvéred kiadja, akkor miért kötnél vele használati szerződést - hiszen nem ő fogja használni...

kadjarka # 2019.11.10. 20:03

Van egy kis lakásom, amelyet nem használok mivel tartósan külföldön élek. A testvéremmel abban egyeztem meg, hogy ő adja ki a lakást, fizeti az estlegesen felmerülő kisebb költségeket, valamint a rezsit. Megállapodásunkat egy magunk által írt használati szerződésben szeretnénk rögziteni. Szabályos lesz ez így vagy mindenképpen ügyvedi ellenjegyzésre van szükség?

Várom megtisztelő válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.27. 07:59

Nem mondta, hogy házastársak. Sőt, még azt se, hogy élettársak. (V.ö.: „Külön kasszán vagyunk”.)

aprilismajus # 2019.10.27. 07:15

Még annyi kiegészítést, hogy közokiratba vagy ügyvéd ellenjegyezte magánokiratba kell foglalni azt.

aprilismajus # 2019.10.27. 07:03

Tisztelt Kapronczai Laci, házassági vagyonjogi szerződést kell kötni, melyben leírhatják, hogy válás esetén az új lakás mindenképpen az Öné lesz.

KapronczaiLaci # 2019.10.27. 04:34

2018-ban elváltam. A lakásunkat most adtuk el, amelynek a felét én tulajdonoltam.
Szeretnék új lakást vásárolni, de ahhoz hitelre van szükségem. Fél év új barátnőm van és valószínűleg az új lakásba költöznénk. Külön kasszán vagyunk.
Hogyan tudom elérni azt, hogy az új lakás kizárólag az én tulajdonom legyen, ha esetleg 6 év múlva elválnánk ne követelhessen belőle semmit?
Várom megtisztelő válaszukat!

drbjozsef # 2019.10.25. 16:22

Veris,

A lakáscéltól eltérően nem hasznosíthatod.

Mondjuk ha a szomszédság nem nyom fel mert ordíttatják a haverok a zenét, akkor a kutya nem fogja észrevenni, ha most tényleg arra gondolsz, hogy alkalomszerűen, néha, családtag ingyen lakik benne.

De nem, nem szabályos.

Szomorú örökös # 2019.10.25. 15:32

Veris

Falusi CSOK-al szeretnék házat venni a Balaton környékén. Mivel szolgálati lakásban lakom, nem kell családommal beköltöznöm.

Én úgy gondolom, hogy ezt a kedvezményt azoknak találták ki, akiknek valóban szükségük van rá.
Ez így valahogy nagyon nem tisztességes, még ha szabályosan meg lehet oldani. :-O

Veris # 2019.10.25. 07:43

Falusi CSOK-al szeretnék házat venni a Balaton környékén. Mivel szolgálati lakásban lakom, nem kell családommal beköltöznöm. Kiadni nem tudom, mert azt nem lehet. Kérdésem, hogy megengedhetem-e, hogy szélesebb családom tagjai, baráti köröm nyaralásra használja külön bérleti díj vagy szállásdíj nélkül (nem kizárva, hogy önkéntes segítséget elfogadjunk)?

matthiasi # 2019.09.24. 06:41

És akkor tovább !
Anno régen még a megboldogult szociálizmus idején anejem örökölt egy házat bp. viszonylag jó helyén.... bosnyáktéri piac.

Kb. 110 nm 3 db.36 nm-es lakással plusz vagy 40 nm mellék helyiség.
A bibi csak az volt, hogy beköltözhető csak egy 36 nm volt tán 22 nm szoba konyha meg kis kamra. A másik kettőben laktak. Az egyikben egy ősi jogra hivatkozó bérlő …. akkor azt mondták, hogy kényszer bérlő, a másiknak még ez sem volt, de a volt elhalt tulaj hozta oda ha már nem az utódja örököl lealább legyen elfoglalva.
nos én közvetítettem, magyarul a hirdetésre az én számom volt Megadva, mert akkor a tilifon még fehér holló volt.
Gyütt a sok naiv érdeklődő, még szerencse ,hogy nagyjából csak telefonon kellett eligazítani őket.
pl. egy szépreményű leendő pár nőtagja milyen fűtésvan ott , Mai áron pl 8 - 9 milláért vajon milyen fűtés lehet ? Kályha volt. Mondom az asszonykánál - atom fűtés... már akkora kiderült pénzük majd semmi, de a fűtésen rúgoznak.

Végül egy roma csávó úgy 30 éves - ladával … az volt akkor a BMW
  • Audi - sok aranylánccal a csuklóján megvette.
Kérdem és a lakók ?? Mondta azzal semmi gond, kitakarítjuk őket. És úgy lett, fél év és a sokjoggal rendelkező lakók sehol. Történ ez az Úr ill a szociálizmus 1971-es évében.

Ja írtam, hogy több lakást is kiadok.
Valóban un. maradék lakásokat.
kihaltak belőle, nagyon jutányos volt az áruk és lehetőség volt a szoros kontrolra... pl. az egyik a szomszédom az enyémből lett leválasztva vannak még titkos összevissza Menő vezetékek.
Befektetési céllal ?
Igen vagy nagyon rafinált legyen valaki, vagy tök hülye, de azért az ingatlanosok ajánlják .

matthiasi # 2019.09.24. 06:20

kisskristof208 !

Írta és kérdezte 3 napja :
szeretnék vennék egy lakást,amin használati jog van

Először tisztázni , hogy az haszonélvezet vagy mi.
Haszonélvezet majd mindig családtagok között létesül.
a végén írja ,hogy :
Befektetésként vennék így lakást

Ez a mantra majd mindig az ingatlanközvetítőktől ered azok beszélik tele szegény tájékozatlan vevő jelölteket ezzel a hülyeséggel.
Ha igaz lenne akkor virágozna a bérlakáspiac, mármint az igazi bérházak tele bérlakásokkal, ahhoz gondnok stb.
de nincs így. természetesem vannak bérlakások magánszemélyektől is (így magam is kiadok nem is egyet ), De ez nem az igazi bérlakáspiac.
Nincsenek meg a jogi feltételei !
az igazi befektető ezt tudja így nem invesztál jelentős összeget bérlakásokba.
úgyhogy Kristóf gondold meg a dolgot kérjed negyed áron !
ha meg az ingatlanos ajánlotta , mond neki, hogy vegye meg magának vagy menjen a búsba és ne etesse ilyen mantrákkal a tájékozatlan vevőket !!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 15:38

nem a kérdező helyében, hanem a kérdezőtől?
Úgy, úgy.

wers # 2019.09.23. 12:39

Ja, hogy haszonélvezettel. De azért tanácsos valami használati megállapodást kötni. Pl. ki javíttatja a hűtőt.

drbjozsef # 2019.09.23. 11:52

wers,

Tényleg, ez egy jó ötlet. Bár a kivitelezésében nem lennék biztos, a haszonélvezet az haszonélvezet, legfeljebb megegyezéssel lehetne...

KBS
Mármint nem a kérdező helyében, hanem a kérdezőtől?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 10:12

Én megkérdezném, kinek van használati joga azon az ingatlanon, hány éves stb.

wers # 2019.09.23. 07:21

kb. akkora a kockázat, mint bérbe adásnál.

Kell kérni valami letétet, kauciót.

drbjozsef # 2019.09.22. 14:23

kisskristof208,

pl nem fizeti a számlákat és felhalmoz X százezer vagy milliós tartozást amit ugyebár nekem kell majd kifizetni mivel enyém a lakás?!

Elvileg nem, hanem az örököseinem, ha nincs természetes örköse, végső soron az állam örököl.
De pl. a vízszolgáltató megtagadhatja a szerződéskötést, ha tartozás van a szolgáltatási helyen (függetlenül attól, hogy ő nevén van az óra vagy a tieden).

Kizárathatom-e pl az áram vagy gázt a lakásban?
Vagy ezzel megsértem a jogait?

Nem zárathatod el, és igen, megsérted a használati jogát. De ha 90 napon túl tartozik, a szolgáltató fogja lekapcsolni a szolgáltatást. Jó esetben milliókat nem tud felhalmozni, de párszázezret simán.

Lehetnek a mérőórák a te neveden, és akkor minden hónapban neked fizeti a rezsit. De ha nem fizet, nehezen hajtod be rajta, pláne, ha jól értelek, nincs sok jövedelme, vagyona.
Vagy lehet ő a szerződő, és neki kell fizetnie, de ha tartozást halmoz fel, vagy leszerelik a mérőórákat, akkor abból neked jelentős költséged lehet.

Pusztán a Te szempontodból a második a jobb, a szolgáltató rajtad ott nem követelhet elvileg.

vagy mi van ha megveszem a lakást és mondjuk tönkretesz 1-2 dolgot?! Megállítható ez? Pl leüti a csempét a fürdőben.. Vagy tönkretesz 1-2 dolgot,mert pl valamin összeveszünk pl a számlákon hogy nincs kifizetve.

A használatból eredő javításokat, felújításokat a használónak kell fizetnie. De igen, ha nem teszi, és lelakja a lakást, akkor eleve a felét fogja érni...

mekkora kockázat ez és jogilag mennyire lehet levédeni ezeket?

Nem ismerjük az embert, honnan tudhatnánk? Valahol 1 és 98 % között. Biztos megoldás nincs ezek levédésére, mert ami lenne, abba meg ő nem fog belemenni.

Befektetésként vennék így lakást

Na, itt a lényeg. A befektetés kockázattal jár. Ha (szinte)kockázatmentesen akarod, rakd állampapírba a pénzedet. Igaz, az csak éve 3-4%-ot kamatozik most, a valós inflációhoz képest szinte semmit.
Ha lakásba fektetsz, az kockázat. Idegennel közös lakásba pláne, túros lesz a háta annak - de ha így is megérheti, akkor nosza. Ezt mindenkinek magának kell felmérnie, és eldöntenie.

kisskristof208 # 2019.09.22. 10:54

szeretnék vennék egy lakást,amin használati jog van.
Nekem jó mert fél áron van, a tulajnak jó,mert lesz pénze,örököse nincs,szeretné elkölteni a pénzét,nem pedig az államnak adni miután ő meghal. Él ameddig él,lehet 1 év lehet 10év ..

De mielött megvenném az érdekelne hogy mi van ha:

  • pl nem fizeti a számlákat és felhalmoz X százezer vagy milliós tartozást amit ugyebár nekem kell majd kifizetni mivel enyém a lakás?!

Kizárathatom-e pl az áram vagy gázt a lakásban?
Vagy ezzel megsértem a jogait?

  • vagy mi van ha megveszem a lakást és mondjuk tönkretesz 1-2 dolgot?! Megállítható ez? Pl leüti a csempét a fürdőben.. Vagy tönkretesz 1-2 dolgot,mert pl valamin összeveszünk pl a számlákon hogy nincs kifizetve.

mekkora kockázat ez és jogilag mennyire lehet levédeni ezeket?
Befektetésként vennék így lakást

ObudaFan # 2017.09.10. 09:09

A gyermek nagykorúvá válása elég jelentős változás, ami egy ilyen pert esetleg megalapozhat, de jelentősége van annak is, hogy a bentlakó a lakásigényét máshogy meg tudja-e oldani. Esetleg még a közös tulajdon megszüntetése iránti per lehet megfontolandó.

bibipp # 2017.09.09. 17:57

Látatlanban azért írtam én is „használat jogát”, mert a Ptk. ugye ezt ismeri.
De a tulajdoni lapon „lakáshasználat joga” szerepel. Ezért lett még érdekesebb. A bejegyzés kelte 1986. Még véletlenül sem volt házastársak/élettársak a felek.

Az eredeti kérdésre nem találtam további információt arról, hogy a használat joga hogyan alakul végrehajtás során. Én is úgy gondolom, hogy a Ptk. 5:159. § -ra alapozva a végrehajtás esetén is a használatra a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni.

Ha esetleg van további ötletetek, tapasztalatotok szívesen veszem, ha megosztjátok.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.09. 10:16

Használati jog az. Szigorúan véve olyan, hogy "lakáshasználati jog" nincs is.