Haszonbérleti szerződés


vmoni # 2005.10.19. 09:48

Sziasztok! Remélem tud nekem valaki segíteni! A kérdésem: egy (nem mezőgazdasági!) haszonbérleti szerződésről van szó, miben a haszonbérbeadó tulajdonában lévő ingatlant a haszonbérlő hasznosítja (lakás-kiadás céljából). De most a haszonbérlő ki akar szállni, és az egyik cég társa venné át a helyét! Szerintem a haszonbérbeadót mindenképp értesíteni kell erről a körülményről ( a szerz.-ben benne is van a "kölcs. tájék. köt."!), mert ha ez elmarad a haszonbérbeadó szerződést bonthat, stb... Másrészt viszont a haszonbérlőnek meg joga van továbbszerződni egy másik céggel "továbbhasznosításra" nem?!.. (Ez utóbbit maga a szerz. pl. nem zárja ki!)
köszi a hozzászólásokat!

Sanyi01 # 2006.06.22. 13:49

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy az adásvételi szerződésbe bele kell- e foglalni a harmadik személy részére fennálló bérletet (termőföld vásárlása esetén).
A másik, hogy az előző tulajjal megkötött szerződés módosítására van- e lehetősége az új tulajnak, és mik ezek a lehetőségek? Az a problémám, hogy nem ismerem a bérleti szerződés tartalmát.
Mi a helyzet akkor ha nincs forintosítva a bérleti díj, hanem az ellenérték pl. csereszolgáltatásként van feltüntetve.
Köszi előre is a segítséget!
Sanyi

Kovács_Béla_Sándor # 2006.06.22. 15:23

A fennálló bérleti, haszonbérleti jog terheli a tulajdont ezért a tulajdonjog átruházásakor azt fel kell tüntetni. A bérleti, haszonbérleti szerződésben a bérbeadó pozíciójában alanyváltozás történik, ez azonban nem érinti a szerződésből folyó jogokat és kötelezettségeket. A módosítás - ha a felek a szerződésben másképp nem rendelkeztek - csak közös megegyezéssel lehetséges.

Sanyi01 # 2006.06.23. 05:48

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm a sesítséget, nagyon sokat segített!
Üdv: Sanyi

kóborló # 2006.06.23. 19:17

Szántóföld értékesítésével kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni.
Édesapámtól hugommal ketten örököltünk Pest megyében 1 hektár 20 AK külterületi szántót, amit édesapám haszonbérletbe adott 5 éves szerződéssel. A szerződés ez év októberében lejár. Hugommal szeretnénk eladni a földet.
Mi a teendőnk, van -e valami kötöttség.
Arról hallottunk, hogy a haszonbérlőnek elővételi joga van, írásban tájékoztattuk, hogy a föld tulajdonosai mi az örökösök lettünk, és megkérdeztük, hogy kívánja -e megvásárolni a földet. Választ nem kaptunk még levelünkre, de mi van akkor, ha nem kívánja megvenni, vagy az árban nem tudunk megegyezni ? Ezt követően bárkinek eladhatjuk a földet ?

Zoltán György # 2006.06.27. 13:33

Haszonbérlőnek csak a Haszonbérlet ideje alatt van elővásárlási joga. Novemberben már nincs.
Elővételi jog; Azonos áron, azonos fizetési feltételek mellett!
Viszont a 18/2003-as korm rendelet szerint a 94-es födtörvényben felsoroltaknak elővásárlási joguk van...
Helybenlakónak.....stb.
Azaz, semmilyen kár nem ér benneteket!

kóborló # 2006.06.28. 14:27

Köszi, úgy néz ki, hogy a haszonbérlő vevő a földre, már csak azt kellene megtudjuk, hogy Pest megyében milyen összeget lehet kérni aranykoronánként. Mégegyszer köszi a segitséget.

Zoltán György # 2006.06.28. 18:08

Kóborló!

Pötyögd be az ingatlan adatait, mert az Aranykorona a föld minőségét jelzi.
A föld értékét pedig az elhelyezkedése, közművesítettsége, illenve annak lehetősége, településen belüli elhelyezkedése, formája (50mX60m vagy 10mX300), tulajdonviszonyok...

Szóval kezdj el irogatni, de gyorsan!!!

Mennyit is kérsz érte???

kóborló # 2006.06.28. 19:52

e-mail megy az adatokkal.

atter1 # 2008.04.03. 07:28

Sziasztok!
Igaz az, hogy a haszonbérleti jog az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel jön létre?
Mi van akkor ha nem jegyeztetem be? Mi a helyzet ilyenkor a megkötött szerződéssel?
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.03. 08:35

Szerintem kevered a haszonélvezettel.

atter1 # 2008.04.03. 09:04

A helyzet a következő. Tulajdonomban lévő külterületi szántó ingatlant 2007-ben egy éves időtartamra haszonbérbe adtam. 2008. okt. 15. lenne a haszonbérlet idejének vége. Most viszont kisajátítási eljárás indult, melyben érintett az én földem is. Mit tudok tenni a bérlővel? A legjobb talán az lenne, hogy eladom és a bérleti jogviszony továbbra is fennmaradna mivel talán okt. 15-ig el se kezdik a munkálatokat és így egyszerűen lejárna a szerződés időtartama.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.03. 10:24

Miért kellen bármit is tenned a haszonbérlővel? Hamarabb fog az a szerződés megszűnni, mint ahogy a kisajátítás lezárul.

atter1 # 2008.04.03. 10:57

Ha eladom a földet, be kell e szereznem valamilyen nyilatkozatot a haszonbérlőtől az adásvételihez?
Ja és köszönöm az eddigieket.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.03. 12:12

Azt mondtad, kisajátítják. Most meg el akarod adni?
Kisajátítás esetén nincs elővásárlási jog, eladásnál van.

atter1 # 2008.04.04. 06:04

Jelenleg ott tart a dolog, hogy kaptam egy vételi ajánlatot miszerint ha ezt elfogadom, még a kisajátítás előtt lezárulna az ügy ezzel az adásvétellel. De a felhívásban szerepel az is hogy az ingatlan tulajdonosán kívül az esetleges bérlőknek, haszonélvezőknek stb. is hozzá kell járulni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.04. 06:15

Nem a hozzájárulásuk kell, hanem a nyilatkozatuk, hogy nem kívánnak élni az elővásárlási jogukkal.

De most már végképp nem tudom, hogy tulajdonképpen mi is a kérdésed.

Vnorbi # 2009.12.30. 11:04

Sziasztok!
Olyan kérdéssel fordulok hozzátok haszonbérleti szerződés felbontással kapcsolatban, hogy milyen lehetőségem van felbontanom a szerződést én mint tulajdonos.
A földet egy másik személynek szeretném eladni, mint a bérlő. Gazdasági év vége előtt fél évvel nem jelentettem be a bérlőnek, hogy mi a szándékom, viszont gazdasági év végével nem volt hajlandó kifizetni az évre szóló bérleti díj összegét felszólításra se, amit tértivevényesen küldtem. Ezt követően elküldtem az azonnali hatályú felmondásról szóló papírt, amit persze csak úgy mint a bérleti díj kifizetésről szóló levelet úgy küldött vissza, hogy a kibontatlan borítékra saját kézzel ezt írta rá: (Nem fogadom el: aláírás). Ebben az esetben ő tudta hogy mi van a levélben nem? Nem vittem perre a dolgot 8 napon belül... Milyen lehetőségem lenne kirakni rövid időn belül?
Vevő már megvan az ingatlanra és az önkormányzatnál is lejárt a 15 napos kifüggesztés is... senki nem vétózta meg ezt az adásvételt, még a mostani haszonbérlőm sem, viszont a vevő csak bérlő mentesen hajlandó megvásárolni az területet.
Abban az esetben ha nincs másik lehetőség csak a per, az mennyibe kerülhet és mennyi idő alatt zajlik le?

Előre is köszönöm a segítséget!

További szép napot: Norbi

MajorDomus # 2009.12.30. 19:23

Előbb olvasd el a szerződést-mik a felmondási okok ! Hogyan lehet a szerződést felbontani? A nemfizetés jó indok! Ha ez szerepel a szerződésben mint felmondási indok akkor sima ügy. Küldd el mégegyszer a felmondást,ha nem veszi át akkor megszünt a szerződés. Arra vigyázz hogy anyagi kára ne keletkezzen a fel momdás -miatt,valoszinüleg erre vonatkozik a gazdasági év előtt fél-évvel- kitétel. Nézd meg a szerződést!

hunfrakk # 2009.12.30. 20:41

ha nem fizeti a bérleti díjat,
de tértivevényes levélben felszólítottad,
határidő is lett tűzve,
az eltelt eredménytelenül,
és továbbra sem fizet,
akkor azonnali hatállyal, rendkívüli felmondással lehet élni,
vagyis a jogviszony megszűnik felek között!!!!

Ptk. szabályozza a kérdést

457. § (2) A haszonbérbe adó azonnali hatállyal felmondhatja a haszonbérletet, ha a haszonbérlő

  1. a haszonbért vagy a közterheket a lejárat után közölt felszólítás ellenére a kitűzött megfelelő határidőben sem fizeti meg.

(3) Ha az azonnali hatályú felmondást a haszonbérlő három napon belül nem veszi tudomásul, a haszonbérbe adó további nyolc napon belül a bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti.

(4) A felmondás csak írásban érvényes.

Vnorbi # 2009.12.31. 17:39

Hunfrakk, átnéztem a ptk ezen pontjait, de ahogy írtam nem veszi át a levelet és független ez esetben a haszonbérleti szerződésben mi van benne...
Benne van az, hogy gazdasági év végével, vagyis október 31.ével a megállapodott haszonbérleti díjat köteles megfizetni. Aminek persze nem tett eleget... levelet nem veszi át, telefont nem veszi fel és teljes mértékben elzárkózik. És ahogy Te is bemásoltad ezen részét a ptk.-nak: (3) Ha az azonnali hatályú felmondást a haszonbérlő három napon belül nem veszi tudomásul, a haszonbérbe adó további nyolc napon belül a bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti.

A felmondás hatályát vesztette a 8. nap leteltével.
Mivel nincs lehetőségem a perre, meg mert messze is lakom a földterülettől és ügyvédre sincs pénzem.
Hogy tudom a kezébe adni a levelet úgy, hogy köteles legyen kibontani? Valami szerven keresztül nem lehet ezt elérni? És persze nem a bíróságra gondolok a drága kereset benyújtása mellet, + ha nem jelenik meg az alperes akkor utazhatok megint oda vissza 600 km újabb tárgyalásra?

U.i.: Milyen ez a magyar törvényhozás, hogy ha a földtulajdonos a saját földrészét csak peres úton kaphatja vissza ha maga szeretné használni, vagy el szeretné adni?
Talán nem annak kéne lenni amit én mint tulaj mondok?

hunfrakk # 2009.12.31. 18:07

Az nem "baj", hogy messze laksz a földterületről,
ugyanis az a döntő, hogy az alperes (a jelenlegi nemfizető haszonbérlő) hol lakik.

lásd Pp.

http://www.complex.hu/…jegy_doc.cgi?…


29. § (1) Az a bíróság, amelynek területén az alperes lakik, mindazokban a perekben illetékes, amelyekre más bíróság kizárólagos illetékessége megállapítva nincs (általános illetékesség).

______________

A felmondás hatályát vesztette a 8. nap leteltével.

akkor írj új felmondást!

az nem baj, ha nem bontja fel levelet!
lényeg, hogy aláírja a tértivevényt,
és visszavigye hozzád a postás!

Milyen ez a magyar törvényhozás, hogy ha a földtulajdonos a saját földrészét csak peres úton kaphatja vissza ha maga szeretné használni, vagy el szeretné adni?

teljesen egyetértek ezzel
de: ez már évtizedek óta így van a Ptk-ban,
ki tudja miért...

MajorDomus # 2009.12.31. 18:47

Mint mondtam irj tv.levelet ha ismét visszajön beáll a kézbesitési vélelem ! A tárgyaláson nem kell jelen lenned csak a keresetlevélben kérd a tárgyalás távollétedben történő megtartását ! A keresetlevelet az alperes lakóhelye szerint illetékes birósághoz kell benyujtani.

Berni81 # 2010.01.04. 16:37

Üdv mindenkinek!

Remélem tud valaki segíteni. Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vagyok. Nyár végén felkínáltak nekem egy földterületet, hogy vegyem haszonbérletbe. A tulajdonos azt mondta, hogy a kifüggesztést,szerződést majd ő elintézi, családi okok miatt viszont az ügyintézést december végére halasztotta. Mostanra viszont én már felszántottam és elvetettem a területet. A kérdésem az lenne, hogy a felhasznált gázolajat eltudnám számolni valahogy? Úgy értesültem, hogy a bejegyzett haszonbérletek és szivességi szerződések után lehet gázolajat elszámolni. Van valami más lehetőség (pl valami visszadátumozott haszonkölcsön szerződés a földre)?
Másik kérdésem, hogy hol találok szivességi szerződésre mintát? Minek kell benne lennie?(a testvérem adna nekem használatba egy traktort)
Köszönöm

MajorDomus # 2010.01.04. 22:51

Ha a szerződésed életbe- lépett akkor elszámolhatod. Itt balra látod- az- iratmintákat abból- találsz- megfelelőt.
Azon csodálkozom hogy vállalkozó vagy s nincs könyvelőd- aki ezt elmagyarázza.