Haszonbérleti szerződés


drbjozsef # 2020.12.24. 19:56

Öröklés esetén nem, de ha adásvétel történik az már lehetőséget biztosít a felmondásra.

Hol olvastad?
Szerintem pont fordítva, a haszonbérlő örökösei mondhatják fel könnyített feltételekkel (Ptk.6:354.§).
Miért lehetne adásvételnél? Ez pont olyan, mint lakáson a haszonélvezet : azt nem érinti a tulajdonos megváltozása. Miért számítana?

Apropó, külföldön tartózkodó tulajjal hogyan lehet haszonbérleti szerződést kötni?

Sok módon. Hazajön. Vagy te kimész. Vagy meghatalmazással.

Csuklósbusz # 2020.12.24. 19:39

Haszonbérlőket amúgy nem lehet kicsinálni sehogyan sem? Például mintha olvastam volna valahol hogy föld tulajdonosváltás esetén eleve felbontható a haszonbérleti. Öröklés esetén nem, de ha adásvétel történik az már lehetőséget biztosít a felmondásra.

Apropó, külföldön tartózkodó tulajjal hogyan lehet haszonbérleti szerződést kötni?

alfateam # 2020.12.24. 14:20

" Ha esetleg panaszt teszek ellene, kap-e olyan szankciót, ami "megtanítja", vagy egy ilyen "piti" ügyért csak egy kis ejnye-bejnye jár?"
Még-csak ejnye bejnyét sem, ez két különböző jogügylet még akkor is ha ugyanaz a helyrajzi szám.
De megbízhatod indítson pert a Te jogsérelmed orvoslása ügyében.

Ha a bérlő önként nem szünteti meg a bérleti szerződést,"
Már miért szüntetné meg, hiszen bérlő volt eddig is és az lesz a következő 10 évben is. Te viszont felmondhatod ha találsz megfelelő indokot.( nem olyan nehéz)

drbjozsef # 2020.12.24. 14:15

A szerződésben csak arra van utalás, hogy a 2020-as év végéig jogosult használni a területet a bérlő.
Ha ez van a szerződésben, amit már a kifüggesztés előtt megkötött az eladó, akkor neki ez után már szerintem nincs joga haszonbérletbe adni a földet akkor sem, ha még a földhivatali benyújtás nem történt meg. Te ebbe a szerződésbe léptél bele, ezzel a feltétellel.

Tartok tőle, hogy kelleni fog per, nem tudom, ilyet saját hatáskörben simán javíthat-e a földhivatal. Talán igen, hiszen nyilvánvalóan nem jogos személy kötötte a szerződést. De ha már bejegyezték, lehet perelni kell.

Az ügyvéd ellen panaszt az ügyvédi kamarához lehet benyújtani.

Kérdező111 # 2020.12.24. 13:17

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm válaszát!
A szerződésben csak arra van utalás, hogy a 2020-as év végéig jogosult használni a területet a bérlő.

A hosszabbítás a szerződés kifüggesztésének ideje alatt született, az adásvételi szerződés ezt nem tartalmazza, az elfogadó jognyilatkozat benyújtásának időpontjában a Földhivatalban sem volt ennek még nyoma.

Ha a bérlő önként nem szünteti meg a bérleti szerződést, vajon csak a bíróság mondhatja ki hogy a szerződés semmis? (A Földhivatal szerintem jogszerűen hagyta jóvá a hosszabbítást, hiszen a Földhivatalnál nincs nyoma a folyamatban lévő, kifüggesztett adásvételi szerződésnek).

Nem szeretném az okiratszerkesztő ügyvédet bántani, de nyilván nem járt el tisztességesen ebben az ügyben (ő írta az adásvételi szerződést is, valamint néhány hétre rá a bérleti szerződés hosszabbítását is). Esetleg hova fordulhatok panasszal ellene? Ha esetleg panaszt teszek ellene, kap-e olyan szankciót, ami "megtanítja", vagy egy ilyen "piti" ügyért csak egy kis ejnye-bejnye jár?

drbjozsef # 2020.12.23. 20:32

Kérdező111,

Nincs ezzel kapcsolatban semmi abban a szerződésben?

Ha a szerződés megkötésekor még nem volt hosszabbítva az a haszonbérlet, akkor, mivel te ebbe a szerződésbe "lépsz be" mint vevő, a megkötés dátumával, szerintem igencsak esélyes, hogy a kettő között kötött olyan szerződés, amelyet nem te kötöttél, az semmis. De nem vagyok biztos benne, nem értek hozzá.

A tulajdonjog bejegyzésének időpontja nem számít, az számít, hogy a tulajdonjog szerzésének időpontját mire jegyzik be. Ha ez utáni a haszonbérleti szerződés keltezése - és nem te kötötted -, akkor azt a földhivatalnak törölnie kell. Szerintem.

Kérdező111 # 2020.12.23. 15:11

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi problémában kérnék jogi állásfoglalást.
Egy termőföld adásvételi szerződés kifüggesztésének időtartama alatt meghosszabbították 10 évre a fennálló bérleti jogviszonyt (ami egyébként év végén lejárt volna). A szomszéd elővásárlási jogával élt, vele hagyták jóvá az adásvételi szerződést, de a tulajdonjog bejegyzésének időpontjában a földhasználati lapon már látszott, hogy 10 évre megterhelték az ingatlanát - holott a kifüggesztés és elfogadó jognyilatkozat benyújtásának időtartama alatt kikért földhasználati lap alapján úgy hitte, hogy csak év végéig terheli bérleti jog.
Fentiek miatt nem tudja használni a területét.
Ez jogszerű? A bérleti szerződés hosszabbítását szerkesztő ügyvéd ugyanaz volt, aki az adásvételit is megszerkesztette, tehát tudomása volt róla, hogy mi van a háttérben. Mit lehet tenni? Hova lehet fordulni? Rendőrség? Bíróság? Ügyvédi Kamara?

Köszönöm szépen!

Mirazoe # 2020.11.26. 10:19

Üdvözletem!

Haszonbérleti szerződés módosítással kapcsolatban kérek segítséget.(egyáltalán nem értek hozzá, csak néhány dolgot a neten elolvastam)

Eddig aranykorona értékben volt a megállapodás, ami nagyon rossz volt anyagilag. Most szeretnénk a földalapú támogatás összegét kérni.
A bérbe vevő az alábbi szövegezést tenné bele a szerződésbe " Támogatás összege euróban. A forint átváltás a támogatás átváltási napjának megfelelő összeggel."
Kérdéseim:
Ez így megfelel?
Illetve a támogatásnál olvastam, hogy van alaptámogatás és zöldítési támogatás. Ha a támogatást kérem, akkor ezt együtt kapom meg? A szerződésben ezt külön írjuk bele?

Eddig 7 évre volt a szerződés, most szeretnénk 5-re módosítani. Ha jól tudom, akkor már adómentes. Ennél mire figyeljünk dátumilag? ha 202.11.30 aláírjuk 2025.12.31 akkor megfelel?

Kösözönöm a segítséget!

Gazda90 # 2020.10.27. 08:52

Köszönöm ! Nem szabad rosszat feltételezni a másikról!
Még egy kérdésem van. Haszonbérleti szerződésben az előhaszonbérleti jogosultság tévesen lett megjelölve. Gyakorlatilag földszomszéd, de nem ez lett megjelölve, hanem 20km belüli üzemközpontú.

Semmi variáció, el kell engedni ?

drbjozsef # 2020.10.27. 08:43

Gazda90,

Semmi. TI nem bonthatjátok fel a szerződést már, bár szükség sincs rá. Az elfogadó nyilatkozat beadásával az előhaszonbérlővel köttetett meg a szerződés. Vele kell megegyezned, és akkor felbontható a szerződés.

Azért érzed, hogy ez elég egyszerű kijátszása lenne az előbérleti jognak, nem?

Gazda90 # 2020.10.27. 08:05

Üdvözletem !

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy köttetett egy termőföld haszonbérleti szerződés. Kifüggesztés megtörtént, levették, és az elfogadó nyilatkozattal együtt megküldték a hivatal részére. A hivatal nem határozott még, hogy kinek ítéli a földet. Viszont mi úgy döntöttük, hogy közös megegyezéssel felbontjuk a szerződést, és beadjuk a földhivatalba.

Ilyenkor mi lesz az elfogadó nyilatkozatot tevővel ?
Tisztelettel előre is köszönöm !

Csuklósbusz # 2020.10.08. 03:01

Most hirtelen nem találom a hathónapos szabályt..

Csuklósbusz # 2020.10.08. 02:13

A lakásbérleti szerződéssel ellentétben a haszonbérleti szerződést kötelező benyújtani a földhivatalnak. Ha nincs benyújtva vagy nem fogadják el akkor nem érvényes.
Lásd alábbi esetet:
https://444.hu/…zerzodeseket

A földhivatal rábólint és jóváhagyja azt nevezem bejegyzettnek, mert nyilván nyilván is tartja.

wers # 2020.10.06. 06:46

Annyit sikerült megértenem laikusként hogy a tartozás után bejegyzett szerződések mint ahogy írod nem korlátozhatja az új tulajt.

"bejegyzett szerződés" ez mi?

drbjozsef # 2020.10.06. 06:39

Valóban? Hol?

Csuklósbusz # 2020.10.05. 08:09

Köszönöm!

Annyit sikerült megértenem laikusként hogy a tartozás után bejegyzett szerződések mint ahogy írod nem korlátozhatja az új tulajt.
Egyedül annyi engedmény van hogy 6 hónapra redukálja le a haszonbérleti időtartamát.

Tehát hiába kötöm 20 évre, jön a végrehajtás, megveszi valaki, akkor 6 hónapom van lelépni a területről..

drbjozsef # 2020.10.02. 06:02

Főszabály szerint igen, van kivétel.

Vht. 141.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Csuklósbusz # 2020.10.01. 23:49

Akkor a lakásbérleti szerződés is semmis az új tulaj szemszögéből árverésen vett háznál?

drbjozsef # 2020.10.01. 16:12

Nem.

Ha a végrehajtási jog be van jegyezve, akkor a Vht. szerint az ez után kötött szerződések nem számítanak. A bérlő tud(hatott) a végrehajtásról, nem korlátozhatja ez a végrehajtást.

Csuklósbusz # 2020.10.01. 11:19

Vagyis a kérdés:

birtokbalehet-e maradni haszonbérleti szerződéssel végrehajtási joggal és árverezés alatt álló ingatlannál?

Csuklósbusz # 2020.10.01. 11:18

De ha a földhivatal elutasítja akkor nem tudjuk érvényesíteni pl az új árverési vevővel szemben..

drbjozsef # 2020.09.25. 14:19

Be lehet de nem kötelező.

Vagyis mi a kérdés?

Egy szerződés nem attól érvényes, hogy azt bejegyzik. Hanem attól, hogy egyező akarattal megkötik.

Csuklósbusz # 2020.09.25. 12:39

Pontosan mi a zöldség?

Földhivatal terhelési tilalom esetén regisztrálja-e a földhasználati jogot?

Más:
Ptk.587. § (1) Ha a jogosult tartása fejében a tulajdonában levı ingatlant a kötelezettre
átruházza, a tartási jogot az ingatlan-nyilvántartásba be lehet jegyezni.

Be lehet de nem kötelező.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.25. 11:15

Megbocsáss, zöldségeket írsz.

Csuklósbusz # 2020.09.25. 11:09

Nade ha terhelési tilalom van akkor a földhasználati jog végülis egyfajta teher nem?

Bár a múltkor meg eltartási szerződésbe futottam bele ami akkor is hatályos az ingatlanra ha nincs bejegyezve..

Tehát ha bejegyzés nélküli eltartási szerződéssel valaki jogosan zavarhatja el a tulajt... akkor a földhasználati szerződést beírják vagy sem, távoltartja-e a bankot/végrehajtást kérőt vagy sem?