Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Közeli hozzátartozó halála

ObudaFan # e-mail 2007.08.02. 21:14

Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

ObudaFan # e-mail 2007.08.02. 21:14

Konkrét szabály nincs, de nyilván nem lehet a végtelenségig húzni.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

tina1976 # e-mail 2007.08.02. 19:52

Sziasztok! A "temetési szabadságot" meddig lehet igénybevenni?Van erre határidő?

kisrita #   2007.08.01. 16:59

Hát már mindegy.............
Így jár aki nem ismeri a vonatkozó jogszabályt :(

amatőr #   2007.08.01. 12:41

Mindkettőnek járt volna, igen. Az egyiknek az elhunyt a saját egyneságbeli rokona volt, a másiknak pedig a házastársa egyeneságbeli rokona.

kisrita #   2007.08.01. 10:44

ja az is az - ezzel nem igazán voltam tisztában.
akkor mindkettőnek járt volna?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2007.08.01. 07:19

A nagyszülő, dédszülő, ükszülő, etc is egyenes ágbeli rokon.

www.kbs-ugyved.hu

kisrita #   2007.08.01. 06:55

Szóval: gyermek, szülő, testvér,( akár az enyém akár férjemé) a házatsárs, élettárs esetén jár. Jól értem?
Akkor az említett esetben egyiküknek sem.

ObudaFan # e-mail 2007.07.31. 15:30

Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól közeli hozzátartozója halálakor, esetenként legalább két munkanapon át.(

Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér valamint az élettárs.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

kisrita #   2007.07.31. 14:23

Én csak érdeklődöm. Egyik kolléga házastársának a nagyapja halt meg - ő kapott 2 nap "temetési" szabit.
Másik kolléga nagyapja halt meg - ő nem kapott.
Akkor most kinek járt volna és kinek nem?

the big cat # e-mail 2007.07.30. 14:23

ágbeli

the big cat # e-mail 2007.07.30. 14:22

Igen. Házastárs egyenes ág beli rokona.

koko3000 #   2007.07.30. 13:43

Tisztelt Hozzáértők! Sziasztok!
Egyszerű kérdésem lenne: nagymamám halt meg, édesapám igénye veheti a 2 nap szabadságot utána, ha neki az anyósa volt?

Köszi
koko3000

the big cat # e-mail 2006.11.15. 10:16

A felmenő oldalági rokona nem tartozik ebbe a körbe.

ikke #   2006.11.15. 08:06

T. Szakértők,
Ismerősöm Édesanyjának testvére (keresztapja) meghalt. Nagyon közel álltak egymáshoz. Eléggé megviselte. Beletartozik-e a közeli hozzátartozó halála kategóriába?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2006.11.13. 19:40

én az élettárs egyenes ágbeli rokonát nem találom a közeli hozzátartozók felsorolásában

Mert nem is az. Engedélyezzetek neki rendes szabadságot - ha már nincs neki, akkor fizetés nélkülit.

www.kbs-ugyved.hu

Zancsa # e-mail 2006.11.13. 18:37

Sziasztok!

Egyik munkavállalónk élettársának az édesapja meghalt. Munkavállalónk közeli hozzátartozónak minősül és jár neki a Mt. 107§b) meghatározott 2 nap? Mert én az élettárs egyenes ágbeli rokonát nem találom a közeli hozzátartozók felsorolásában, de soha nem lehet tudni...

Köszönöm

Ancsa

Ancsa

the big cat # e-mail 2005.10.27. 19:55

Mi mindig kérünk, és senki sem tekinti tolakodásnak, igaz, mi temetési segélyt is adunk, és annak is ez a feltétele.

okoska #   2005.10.27. 15:25

Köszönöm a válaszokat. Eddig mi még sosem kértük a halotti anyakönyvi kivonatot, valahogy nem feltételeztük, hogy ilyennel munkavállalóink visszaélnek. Sajnos az utóbbi időben hirtelen nagy lett a "mortalitás" a hozzátartozók körében, s bár tiszteletben tartva mások fájdalmát, úgy érzem ragaszkodni fogok az ésszerű időn belül bemutatott igazoláshoz. Köszi mégegyszer

the big cat # e-mail 2005.10.27. 14:13

..a többi igazolt, fizetetlen távollét....

bocs.

the big cat # e-mail 2005.10.27. 14:13

1. Amiről beszélünk az nem szabadság, és nem két nap.

Ez un. egyéb munkaidőkedvezmény, és a hossza bármennyi lehet, amennyi ésszerűen indokoltnak minősül, de ebbel a munkáltatónak csak két napot kell távolléti díjjal díjaznia, a többi igazolt fizetett távollét.

2. Az igazolás a halotti anyakoönyvi kivonattal történik, szintén ésszerű határidőn belül, azaz annak kiállítása után lehetőleg azonnal. Ez egyébként elég gyors. a munkáltató rugalmasságán múlik, hogy az igazolás hiányában is bérszámfejti, vagy majd csak akkro, ha az igazolást valaki bemutatta. a távollét természetéből következik, hogy a távolmaradás engedélyezéséhez nem kell az igazolást bemutatni, sőt álláspontom szerint a munkálttaónak nincs mérlegelési jogköre, azaz engedélyeznie sem kell, viszont ha valaki később ezt nem tudja igazolni, úgy rendkívüli felmondással élhet.

meszleny # e-mail 2005.10.27. 08:57

Amennyiben konkrét rendelkezést az irányadó jogszabály nem tartalmaz, akkor a munkaviszonyra irányadó alapelveket, így mindenek előtt az együttműködési kötelezettséget és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét kell figyelembe venni.

A két napos sabadságnak az a célja, hogy a közeli hozzátartozó elvesztése okozta traumát a munkavállaló részben feldolgozhassa. A két idézett alapelvből az következik, hogy elégséges a vezetővel telefonon megbeszélni a történteket, és ha nagyon bizalmatlan, "igazolást" kér be, akkor a halotti anyakönyvi kivonatot annak kiállítása után be kell számára mutatni. Álláspontom szerint azonban azt nem kezelheti, csak azt a tényt állapíthatja meg - ha tetszik neki, írásos formában - a bemutatás alkalmával, hogy a munkáltató jogszerűen vetti igénybe a lehetséges munkaidő kedvezményt.

Sücy # e-mail 2005.10.27. 08:21

Ez engem is érdekel, mert sajnos érintett vagyok...

Nem vagyok jogász, csak kontárkodom. Hol jobban, hol kevésbé...
Sücy

okoska #   2005.10.26. 12:07

Tisztelt fórumozók! Közeli hozzátartozó halála esetén a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól 2 napra, erre az időre távolléti díjat kap. Ez eddig OK. A kérdésem az lenne, a halálesetet mivel és mikor kell igazolnia munkáltatója felé. Mit és mikor kérhet igazolásként a munkáltató. Pl. ha tegnap meghalt a hozzátartozó, a munkavállaló tuti, hogy nem fogja pl. a halotti anyakönyvi kivonatot ma bemutatni igazolásként.
Előre is köszi a választ.