Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


MajorDomus # 2010.01.08. 20:53

Astor !
Egy 150 lakásos társasházban kötelezően müködik Számvizsgáló Bizottság. Fordulj hozzájuk-a kárdéseiddel . Ők ellenőrzik a kőzös képviselő munkáját. Október 1 -től külső szakértővel kell az elszám olást és a költségvetést ellenőriztetni/véleményeztetni.
Az elszáMoló közgyülést május 31-ig meg ,kell tartani ez alól kibuvó nincs ! Mint tulajdonosnak jogod van betekinteni ,, az elszámolás alapjául szolgáló ,, dokumentumokba. Szavazásnál a hallgatás beleegyezés, de ha az 50 % szavazott, s a tőbbsége igennel, akkor az tiszta ügy. Január 1 óta a társasházak az ügyészség felügyelete alá-tartoznak ott rekamálhatsz.

astor606 # 2010.01.08. 15:37

Tisztelt Fórumozók!
Egy 150 lakásos társasház tagja vagyok(tulajdonos).Van-e lehetőségem megtudni azt,hogy a közös költség 2004-2009 között miért emelkedett 44%-kal.A megnövekedett költségek nem az alapvető és mérhető költségeket érinti(víz,gáz,csatorna,stb), hanem az adminisztrációval,egyéb költséggel stb kiadásokkal kapcsolatos.
Lakógyűlés helyett az írásbeli szavazás esetén a szavazatot nem leadók esetén joga van-e a kk-nek,hogy ezeket a voksokat igennek tekintse,ha számára így pozitív az eredmény?A tulajdonosoknak joga van-e a szavazatok értékelésénél jelen lenni,ill utólag beletekinteni?
Elfogadható-e egy 60milliós költségvetésnél,hogy az elszámolás előtt az összes számla eltűnik,ezért késik az elszámolás,és a tulajdonosok számára bizonytalanná válik az eredmény?
Milyen szervhez tartozik egy társasház működésének felülvizsgálata?
A közös képviselőnek milyen időközönként kell fogadóórát tartania?
Előre is köszönöm.Üdv

astor606 # 2010.01.08. 15:37

Tisztelt Fórumozók!
Egy 150 lakásos társasház tagja vagyok(tulajdonos).Van-e lehetőségem megtudni azt,hogy a közös költség 2004-2009 között miért emelkedett 44%-kal.A megnövekedett költségek nem az alapvető és mérhető költségeket érinti(víz,gáz,csatorna,stb), hanem az adminisztrációval,egyéb költséggel stb kiadásokkal kapcsolatos.
Lakógyűlés helyett az írásbeli szavazás esetén a szavazatot nem leadók esetén joga van-e a kk-nek,hogy ezeket a voksokat igennek tekintse,ha számára így pozitív az eredmény?A tulajdonosoknak joga van-e a szavazatok értékelésénél jelen lenni,ill utólag beletekinteni?
Elfogadható-e egy 60milliós költségvetésnél,hogy az elszámolás előtt az összes számla eltűnik,ezért késik az elszámolás,és a tulajdonosok számára bizonytalanná válik az eredmény?
Milyen szervhez tartozik egy társasház működésének felülvizsgálata?
A közös képviselőnek milyen időközönként kell fogadóórát tartania?
Előre is köszönöm.Üdv

MajorDomus # 2010.01.07. 22:39

Mazsola !
Nem derűlt ki, de valószinűleg gázfűtéses a ház, tehát ezek termofor kémények lehetnek. Ebben az esetben a kéménytető ázik át. Ha a szemlén kinyitják a szervizajtót rajta, meg kell nézni vizes-e az alja(mármint belül) ,ha igen akkor pár 10 ezer ft a javitás.

kornyika # 2010.01.07. 13:44

Állítólag van összefolyó is, Mekk Elekék azon már dolgoztak valamit (legalábbis ezt mondták). Amit én látok a tetőn, az két kéményszerű objektum, amit a strang szellőztetőjeként emlegetnek, ha jól emlékszem. A beázás egyébként pont e 2 objektum közé és alá eső részen van, kb egy méter széles, 10-15 m hosszú sávban.

Az SZVB egyébként holnapra szervezett egy szemlét, amin a gondnok 2 SZVB tag és én leszek jelen. Ez is időhúzás szerintem, idézem az SZVB levélből azt a részt ami alapján ezt mondom:
"Megkísérelnénk kb. megállapítani, megbecsülni, hogy mi lehet a baj. ..amennyire tudunk kimegyünk a tetőre, akár esernyővel, hátha azért kicsit előbbre jutunk, és eredményes lesz a szemlénk. Én azt gyanítom, hogy nem maga a tető beton és annak szigetelése mehetett tönkre, vagy nem ez hibásodott meg, hanem valahol, a szellőzőnél, vagy a klíma kültéri egységnél, ill., ezek szerelvényezésénél, vezetékezésénél, csövezésénél valami elromolhatott, és a víz bejuthatott a tetőszerkezetbe, és innen a lakás mennyezetébe, falaiba, villany vezetékeinek nyomvonalába."
Ezt egyébként a bádogozást javasoló ember írta az SZVB-ől, aki a tetőn még nem is járt, de már szakavatott véleménye van arról, miért ne tetőszigetelő szakember mérje fel a hibalehetőséget. Amit a KK által küldött "szakemberek" nem tudtak megállapítani, majd mi laikusok biztosan megfejtjük:)
Szerintetek kellene erre valamit reagálnom? Mivel tudom őket meggyőzni arról, hogy akármi okozza a beázást (ha nem is a szigetelés hibája, hanem valamilyen szerelvény), akkor is tetőszigetlő szakembernek kellene véleményezni?

kornyika # 2010.01.07. 13:43

Állítólag van összefolyó is, Mekk Elekék azon már dolgoztak valamit (legalábbis ezt mondták). Amit én látok a tetőn, az két kéményszerű objektum, amit a strang szellőztetőjeként emlegetnek, ha jól emlékszem. A beázás egyébként pont e 2 objektum közé és alá eső részen van, kb egy méter széles, 10-15 m hosszú sávban.

Az SZVB egyébként holnapra szervezett egy szemlét, amin a gondnok 2 SZVB tag és én leszek jelen. Ez is időhúzás szerintem, idézem az SZVB levélből azt a részt ami alapján ezt mondom:
"Megkísérelnénk kb. megállapítani, megbecsülni, hogy mi lehet a baj. ..amennyire tudunk kimegyünk a tetőre, akár esernyővel, hátha azért kicsit előbbre jutunk, és eredményes lesz a szemlénk. Én azt gyanítom, hogy nem maga a tető beton és annak szigetelése mehetett tönkre, vagy nem ez hibásodott meg, hanem valahol, a szellőzőnél, vagy a klíma kültéri egységnél, ill., ezek szerelvényezésénél, vezetékezésénél, csövezésénél valami elromolhatott, és a víz bejuthatott a tetőszerkezetbe, és innen a lakás mennyezetébe, falaiba, villany vezetékeinek nyomvonalába."
Ezt egyébként a bádogozást javasoló ember írta az SZVB-ől, aki a tetőn még nem is járt, de már szakavatott véleménye van arról, miért ne tetőszigetelő szakember mérje fel a hibalehetőséget. Amit a KK által küldött "szakemberek" nem tudtak megállapítani, majd mi laikusok biztosan megfejtjük:)
Szerintetek kellene erre valamit reagálnom? Mivel tudom őket meggyőzni arról, hogy akármi okozza a beázást (ha nem is a szigetelés hibája, hanem valamilyen szerelvény), akkor is tetőszigetlő szakembernek kellene véleményezni?

MajorDomus # 2010.01.06. 22:20

A tetőszigetelő Mekk Elekről !

Tavaszig ki kell huznod valahogy, ahhoz ragaszkodj hogy fóliával takarják le az egész tetőt mert a hóolvadás a szobádban landol.
A legjobb ha felméreted a tető állapotát. Én azt tenném, hogy mint önjelölt Számvizsgáló Biz. elnök ajánlatokat kérnék egby tavaszi felújitásra. Legalább 3-at. Ez nem kerűl pénzbe, s legalább szakemberek mérik fel a tető állapotát. A közgyülésen képben leszel s konkrét vitaanyag lesz a kezedben.

kornyika # 2010.01.06. 21:17

Kedves Mindenki, aki segít!

Ebben egyétértünk, azt nem tudom hogy lehetne elérni, hogy ne a mekk-elekék jöjjenek, hanem szakosodott tetőszigetelő ember.

Egyébként közben az SZVB-től fel is hívott egy hölgy, ma pedig ki is jött egy úr, ami annyiban megnyugtató, hogy legalább foglalkoznak az üggyel. Viszont
1, a hölgy is jelezte, hogy a társasház egyik épületében már elköltöttek milliókat a tetőre (több házból áll ui. a társasház) és "Isten ments, hogy ez megint annyiba kerüljön, olcsóbb megoldást kell találni". Ő is azokat a "szakembereket" javasolja, akik eddig jöttek (és a házban ők végeznek mindent a csőcserétől a villanyszerelésig, tehát nem nagy esély van rá, hogy a tetőszigetelésben profik)
2./ az úr (műszaki végzettséggel, nyugdías lehet) ötelete pedig, hogy hagyjuk ezeket a modern megoldásokat, fedjük bádoggal a tetőt! Nem értek hozzá, de ez megint elég szörnyen hangzik- létezik ilyen? Azt állítja, hogy az tartósabb és persze olcsóbb is lenne, szerinte az egész tetőt olcsóbban befedhetnénk vele, mintha egy szakaszon csak javítani kellene a jelenlegit (előre is bocs: nem tudom, most milyen szigetelés van fenn)

Szerintetek hogy érhetném el, hogy ne ilyen féllaikusok tanakodjanak a megoldásról, hanem végre egy hozzáértő ember mondjon véleményt?

(Major Domus, miről vannak rémtörtneteid -a mekk elekekről vagy a lapostetőről?)

MajorDomus # 2010.01.06. 20:52

Hát igen. Erről tudnék mesélni rémtörténeteket.

kornyika # 2010.01.05. 22:30

Lapostetőről van szó (bocsánat, lehet, hogy akkor nem tetőtérnek hívják, de a lényeg, hogy én lakom a tető alatt közvetlenül). Lehet, hogy ezért Mekk Mesterek jönnek?
Rendben van, műszaki szakértőről lebeszéltetek. Akkor hogyan tudok garanciát kapni arra, hogy hozzáértő ember méri fel a helyzetet és kezd neki a javításnak? Kétlem, hogy aki a házban a vízvezetéket cserélte, az egyszemélyben a tetőszigeteléshez és más tetőn lévő szerkezetekhez valóban értene. Mellesleg bevállalná az én lakásom rendbehozatalát is, tehát egyben festő és villanyszerelő is...

MajorDomus # 2010.01.05. 17:35

Hibajavitást be kell vállalni mert tavaszig nem ázhat. Most tényleg nehéz űgy mert jégpáncél van fent. Fontos lenne hogy lapostető vagy sátortetős a ház.

ragyasdezso # 2010.01.05. 08:26

És télen nincs az a szakember, aki lapos tetőt bevállalja! (A mekk mesterekről nem beszéltem!)

kornyika # 2010.01.05. 05:14

a KKnak, és tőle jött a levél a SZVBnek címezve, cc nekem

MajorDomus # 2010.01.04. 23:14

Kinek irtál/illetve kitől-,kaptad a választ ?

kornyika # 2010.01.04. 20:31

Kedves Fórumozók, korábbi segítőim!

A levelet megírtam és e-mailben is elküldtem (tértivevénnyel is feladtam). Ebben leírtam az életveszélyes és egyre súlyosab, kiterjedtebb beázási helyzetet, és kértem: hivatalos műszaki szakértő vegye sorba mi okozhatja a beázásom, és eszerint a lista szerint tervszerűen haladva kezdjenek neki a javításnak.
Az e-mailemre egy olyan válasz érkezett nekem és a SZVB-nek címezve, amit nem tudok értelmezni. HA úgy olvasom, jót is jelenthet, ha amúgy akkor viszont nagyon rosszat...Ti hogy gondoljátok? Idézem a nevezetes részletet:
"Sajnos nem úgy működnek a dolgok, ahogyan a tulajdonos leírja. Ha létezne olyan szakértő, aki meg tudja állapítani, hogy hol megy be a víz egy tetőn, akkor nem kellene a házak tetejét teljes egészében szigetelni hibaelhárítás céljából. Egyetlen olyan műszaki ember sincs, aki ki meri mondani, hogy itt, vagy ott ázik a ház, mindenki a lehetőségeket próbálja feltárni, hiszen a víz nem ott jelenik meg a lakásban, ahol sérült a szigetelés, vízszintes felületeten 10-12 métert is képes oldal irányban elszivárogni ... A víz bejutásának konkrét helyét nem lehet szakértő által megállapíttatni, bár ilyen egyszerű lenne! Ugyanakkor ki lehet neki fizetni néhány százezer forintot minden garancia nélkül, ami közgyűlés által nincs elfogadva és nem áll rendelkezésre.
A beázás az egyetlen olyan probléma, amit nem lehet 1-1 hely kijavításával megoldani, arra pedig korántsincs pénze a háznak hogy az egész tetőt nagyító alá vegyük, vagy újraszigeteltessük, hiszen kavicságy fedi az egészet, ráadásul tél van és nedves az idő.
Kérném szépen a segítségüket és a véleményüket."
Ez azt jelenti, hogy az SZVB hozzájárulását kéri a teljes tető szigeteléséhez avagy azt, hogy nyugodjak bele, ez a helyzet már csak így marad örökre, mert a probléma oka szinte kideríthetetlen, a háznak meg amúgy sincs erre pénze?
Előre is köszönöm, ha megint segítetek!

kornyika # 2009.12.29. 20:05

Kedves Segítők,

Nagyon köszönöm a tanácsokat, máris jobban érzem magam, mert kaptam egy kis útbaigazítást és már nem érzem magam olyan tehetetlennek, tanácstalannak. És csupa olyat javasoltatok, ami nekem eszembe sem jutott, igazán hasznos tanácsok!

Boldog új évet kívánok Mindenkinek, s remélem a félév fordultával beszámolhatok a szerencsés kimenetelről. Addig (vagyis július 1-ig) Nektek köszönhetően meghosszabbítottam a türelmi időmet:)

MajorDomus # 2009.12.29. 19:51

Mindenkinek van igaza de ettől még- Kornyika ázik !
Abbol kell kiindulni, hogy a tető közös tulajdon, s tetszik vagy nem, azt a t.ház- közösségnek kell karbantartania a közös költségből. Ennek eszköze a közös kincs ! Ezt ő is tudja, hiszen piszmognak a tetőn csak nem sok eredménnyel! Ha sátortetős a házad akkor a kupáscserépig vissza kell bontani, ujrafóliázni,s visszazárni. Ez kb. 180,000 ft. Erre a közösnek nincs jogköre,de jön az elszámoló/tervező közgyülés ahol a jövő évi költségvetésbe felveheti a javitást sőt kötlees-felvenni. Mazsola jó tanácsot adott, mindent irásban intézz, huivd ki a biztositó kárszakértőjét, fotókkal rögzitse az állapotot, s vegy fel egyzőkönyvet. Ezt - másolatban - küldd meg a közös kincsnek. Tv. Ajánlott levélben szólitsd fel hogy az időjárás miatt 60 napon belül háritsa el a hibát, mert ha nem teszi meg, akkor Te saját költségeden kijavittatod s a házon peres uton behajtod de már a lakásod helyreállittatási költségeivel együtt. Javaslom hogy a kivitelezőtől kérj tételes árajánlatot,hogy képben legyél a költségekről. . Imma tanácsa azért nem jó mert a jegyző nem fog ebbe beleavatkozni. 20 év alatt nem tapasztaltam erre példát, de legyen igaza egy levelet megér. Sok sikert !

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.29. 18:48

Még ne perelj, elegendő az önkormányzat jegyzőjéhez fordulni életveszély azonnali elhárítása miatt. Majd az építéshatóság kötelezi a közös képviselőt a feladataira.

kornyika # 2009.12.29. 12:23

Kedves Mazsola,

Köszönöm a türelemre intő szavaid, igazad van abban, hogy a "kiborluás" nem segíti elő a megoldást.
Viszont: hónapok óta várok türelemmel, talán így érthető, hogy most már fogytán vagyok vele. Ehhez járul még az is, hogy a beázás miatt nem csak penészes a lakásom, de a falban a vezetékek, konnektorok, villanykapcsolók is vízben áznak, ami már nem "csak" esztitikai probléma, de veszélyes is lehet. Ilyenkor is várni kell a közgyűlési határozatra? És annak az összehívását én hogy tudom kezdeményezni?

Rendben, nem a KK önti rám a vizet, de ő felel a házban bekövetkezett hibák miatt az én lakásomban beköövetkezett károkért, vagy nem? Erre mondtam hasonaltként, hogy ha az én lakásomban van pl. csőrepedés, amiatt azik az alattam levő, akkor azt nekem haladéktalanul meg kell oldanom - legalábbis én ezt így gondolom. Nem így van?

A biztosító kárszakértője volt nálam kint, de én csak a saját lakásom kárát tudom vele fölméretni, a házét nem. A saját lakásoméra megtörtént a kárbecslés, még októberben. Az azóta bekövetkezett károkért viszont már az én biztosításom sem fizet, mert a biztosító szerint a háznak van kárelhárítási kötelezettsége. A tetőre egyébként én nem is tudok senkit felvinni, kulcsra van zárva a kijárat. De ha jól értem szavaid, akkor a KK-t kellene arra rávennem, hogy intézkedjen egy kárszakértő bevonásáról, így van? És mivel tudom ezt elérni nála szerinted? Mire hivatkozhatok, és ha nem teljesíti, akkor kihez fordulhatok?

kornyika # 2009.12.28. 22:31

Kedves MajorDomus és Immaculata,

A társasház kb. 5 éve épült, ém a második tulajdonos vagyok, tehát már használtan vettem 3 éve. Eddig nem volt beázás, csak most. Illetve júliusban volt egy kisebb beázás, de úgy tűnt nem ismétlődik, majd most októberben ismét jelentkezett és egyre durvább lett.

Az építtetőt illetve kivitelezőt már megkerestem, egyrészt a cég már nem létezik, másrészt az alvállakozója aki a munkát ténylgesen végezte azt mondta, hogy az 5 évvel a garancia lejárt -tehát megcsinálják, de nem garanciában.

A közös képviselő az eddigiekről is mindig tájékoztatva lett, és innetől már csak vele próbálkoztam megoldani a helyzetet, aki azóta húzza az ügy megoldását.
Röviden = Először a kivitelezőhöz iratott velem tértivevényes levelet, aztán pedig időnként kiküld egy brigádot, akik matatnak valamit a tetőn, de semmi nem változik.
Bővebben (némi emócióval vegyítve, előre is elnézést érte): októberben, amikor kértem, hogy karácsonyig járjunk a dolog végére, azt mondta erről ne is álmodjak, mert a lánya most fog szülni, aztán meg nyelvvizsgázni fog. Egyébként se gondoljam, hogy közgyúlés nélkül ő bármit tehet, ezek milliós nagyságrendű tételek (?) Minden fogadóóráján megjelentem és emailekben is fordultam hozzá, erre jelentkezett nálam a brigád, akit kiküldött. Ők előbb a légkondi csöveket szigetelték le, hiába mondtam, hogy annak köze nincs a beázáshoz, mert nem is ott van a beázás, + az eőszés alatt ázom, nem a nyári kánikulában, amikor abból esetleg víz jöhetne. Persze áztam tovább, akkor megint kijöttek és megnézték a födém szigetelését, megállapították, hogy azon semmi nem látszik. Aztán jött a hó, majd az olvadással az újabb beázás. Ma megint megjelent a brigád, és csináltak valamit az esőelvezető csatornával, hátha az megoldja a problémát.

A lényeg: úgy érzem, hogy spórolás miatt hozzá nem értő emberekkel próbálja a közös képviselő halogatni a probléma kideríétését és megoldását.
Azt sem tudom, ennek mi lenne a szakszerű módja (talán egy műszaki szakértőt kellene hívni?)és azt sem, hogy erre hogyan tudom rávenni a kk-t, ha a szép szó nem hatott rá. Szerintem neki ugyanúgy nincs joga hónapokig áztatni a tetőtéri lakót, mint ahogy én sem tehetném ezt meg az alattam lakóval...

MajorDomus # 2009.12.28. 20:36

A jogi helyzetet ird le. Tulajdonos vagy bérlő vagy itt ? Nem mindegy ! Uj lakás vagy régi társasház ? Van közös képviselőtök ? Beszéltél -vele ? Jelezted irásban a problémádat ?

Na irj válaszokat arra amit Imma... És én kérdeztünk aztán kibogozzuk a megoldást.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.28. 17:57

Miért csak október óta ázol? :)Nem az időjárás érdekel.
Arra vagyok kiváncsi, hogy októberben költöztél, akkor építették a tetőteret, vagy az egész egy új ház. Tudod-e ki volt az építtető,(talán a Társasház) esetleg az építő, tőle vásároltad, vagy hogyan jutottál ehhez a lakáshoz?

kornyika # 2009.12.28. 11:32

Tisztelt Fórumozók!
Egy társasház tetőtéri lakásában lakom, október óta ázik a lakásom, és hiába próbáltam szép szóval, könyörgéssel elérni, hogy végre történjen valami, eddig semmi érdembeni intézkedést nem tett a közös képviselő.
A lakásom négy helyisége vizes, penészes, a falban a vezetékek vízben áznak, teljesen el vagyok keseredve...
Nem írtam több részletet, mert a hosszú levelekből nehéz kivenni a lényeges infot, de ha ahhoz, hogy segítíeni tudjatok kell még adat, akkor szívesen megosztom veletek.
Kérlek Benneteket, ha tudjátok hova fordulhatok, mit kellene tennem, írjátok meg nekem!
Köszönöm a segítségeteket!

kisperec # 2009.11.27. 13:27

Ragyasdesző, március elején. Az előző képviselő jól csinálta a dolgát, de volt egy mag, akik összeesküdtek ellene, mert "eddig ez itt nem így volt és a törvény sem érdekel bennünket", korábban törvényesen megválasztották, tiszteletdíjat is fizettek, de ezt nem nézte jó szemmel az a néhány ellenség, így lépéseket tettek ellene. Szinte minden évben "elfogyasztottak" egy képviselőt, tehát elgondolkodtató. Érdektelenné vált a közösség a fenti okok miatt, így a jóérzésű tulajdonosokból csak 4 fő vett rész azon az ominózus kgyűlésen, ők nem szavaztak meg semmit, így lett szótöbbséggel eldöntve a képviselő, annak a testvére szvb. elnök, - közülük -az okiratok felülvizsgálatára tett lépés. Állítólag nagyon drágán csinálta az ügyvédjük, de senki nem tud semmit, mert semmilyen irathoz nem férhetnek hozzá azok, akik megpróbáltak lépni a tarthatatlan helyzet ellen. Az ügyvédjük kiokosítja őket, csak azt nem tudják, hogy nem -e a társasház pénzén. Szóval a kisebbség nem jártas a dolgokban, a régi képviselő személye nem kivánatos a többségnek, mert megakadályozhat dolgokat - ő tulajdonos - Kérdéses az is, hogy a két testvér együtt vehet -e fel pénzt a bankból- csak résztulajdonuk van a házban -most örököltek egy részt - Szóval-szóval van gond.

MajorDomus # 2009.11.26. 21:37

Jogos Mazsola ! nem -létezik,hogy az apja nem tudja hol-van,- vagy nem ismeri a telefonszámát. Két telefonnal megtudod a vizmű vagy az elmü értékesitési osztályán hová+-küldik a számlákat. Minimum egy -postafiókja van, oda már küldhettek ajánlott levelet. Mindjárt kettőt ey nap-különbséggel . Ha a második is -visszajött, nem kereste alapon, szabad a pálya.