Telekhatárra épitett melléképület.


Resident87 # 2018.03.26. 19:48

hááát, ugye új ház, régi elbontásra került. földmérő pontosan kimérte a telek méretét, s akkor derült ez ki. ezt a vételkor nem tudhattam, hisz feltételeztem hogy a telek megfelelően van leválasztva. az esővíz meg ugyancsak jogszabály gondolom, mindegy hogy ki mikor mit épített hova, hozzám az nem kerülhet tőle.

nonolet # 2018.03.26. 16:36

HA átnyúlik hozzád az valóban baj...

Az ellen TALÁN tehetsz jogi úton :-)

1. felszólítás, határidővel
Aztán, ha nem történik semmi
2. per

- -

A 10 év eltelte után már után szerzett joga van!
Kivéve a köz-, élet-, vagyon veszélyesség esetén.

Tehát elbontatni-átalakíttatni azt már perben sem tudod,
amíg valamelyik veszélyt nem bizonyítod.

A túlépítésbe (átlógás) ezért csak TALÁN lehet kapaszkodni, de nem feltétlenül sima ügy.

Hisz kialakult, a vételedkor már ismert állapotról van szó!
Amit utólag bolygatni csak KOMOLY indokkal fog a bíróság is.

Mivel láthattad, számolhattál vele és ráadásul hosszabb ideje tűrted is már (hallgatás, beleegyezés).

Resident87 # 2018.03.26. 16:26

azért necces felrakni a cserepet, mert a bódé-nak a teteje ill tartófái a kerítés fölé nyúlnak. ez a baj.

Resident87 # 2018.03.26. 16:23

nekem sem lóg át a cserepem, sőt saját magam felé lejt mindenhol... a vizet sem az utcára vezetem, nem a szomszédomra, hanem szikkasztóba a telken belül.
egyébként voltam az építésügyi hivatalban, azt mondták, hogy szabálytalan az a melléképület ott, mert lke környezet, de szabadon álló beépítés, 3m-re van a kerítéstől a ház, a kerítés és a ház között nem lehet semmi. Úgy tudom 10 évnél korábbi az a bódé ott, szal vszínű ezzel meg lesz oldva a probléma, vagy vmivel igazolnia kell hogy régebbi. De ha régebbi, akkor mehetek perre gondolom?

nonolet # 2018.03.26. 12:21

Azt viszont meglehet nézni,
hogy
az beépítési szabályok szerint lehet-e ott az bódé?

Ha nem lehetne ott és 10 évnél fiatalabb építés,
akkor elvben elbontatják vele...

nonolet # 2018.03.26. 12:17

A jegyző felettes szerve a Megyei Kormányhivatal.

Megjegyzem, a birtokháborítás csak 1 éven belül jegyzői hatáskör.
De 1 éven túli esetben már helyből bíróság ügy.

Gondolom a kutya már 1 évnél régebben ott vonyít.
Tehát most már eleve pert kell indítanod.

- -

Írásos, (ésszerű pl. 30 nap) határidős felszólítás
a per és mellé a rendőrségi feljelentés és az állatvédőknél bejelentés belengetésével.

A határidő után mehet a feljelentés, bejelentés és a per.

Csak akkor halad az ügy, ha mozgatod!

nonolet # 2018.03.26. 12:05

Az esővizet vissza kell vezetnie a saját telkére...
A jog szerint.

Azaz a tetőről a víz nem folyhat át hozzád.
Ahogy tőled sem folyhat át hozzá a te kerítésed tetejéről.

Nincs más járható út (együttműködés híján), mint

  • az írásos felszólítás, határidővel
  • aztán a per megindítása
nonolet # 2018.03.26. 12:00

"most csinálják a cserépfedést, a bódé miatt meg egyszerűen nem lehet normálisan megcsinálni azt a részt,"

Ácsi!

A te cserépfedésed SEM!!! lóghat át a szomszédba.
Egy millimétert sem...
A kerítésednek TELJES EGÉSZÉBEN a telekhatáron belül kell lennie.

Szóval, az a bódé nem akadályozhatja a kerítésed fedését.

- -

Avagy ahhoz a bódéhoz te nem nyúlhatsz hozzá és el sem takaríttathatod onnan vele.

Resident87 # 2018.03.26. 09:10

jegyzőnek ki a felettese?
egyébként ha az is ilyen jól végzi a dolgát akkor lehet felesleges.
igen doberman-t, hallod a videón is hogy mit kell hallgatnom, nem beszélve hogy (a videó óta) már +1 sor zsalukő + vakolat van a falakon s most csinálják a cserépfedést, a bódé miatt meg egyszerűen nem lehet normálisan megcsinálni azt a részt, ráadásul ráfolyatja a vizet a kerítésre. Az oké hogy valaki igénytelen, de ne az én káromra :| 1millió ft a kerítés végleges állapotban (számlával bizonyítva), ha tönkreteszi a színezést nem lehet csak azt a részt újra színezni, szóval nagy kár keletkezik, de az ember egyszerűen nem reagál. Most ha beperlem, mire az véget ér... Ha van vki aki képviselne a kutya-birtokvédelem miatt, illetve az esővíz elvezetésével kapcsolatban, írjon már privátban, köszönöm :) A legjobb az lenne, ha hatóságilag vhogy lebontatni azt a bódét, akkor megszűnne minden probléma.

nonolet # 2018.03.26. 07:11

A jegyzőnek is van felettes szerve... tegyél panaszt ott rá.

wers # 2018.03.26. 06:33

Egy dobermant tart ott? Amúgy is érzékeny kutyák, hátmég börtönben.

Resident87 # 2018.03.26. 06:09

a birtokvédelmihez mellékeltem cd-t, youtube video is van róla (hang + fénykép)
itt a link:

Resident87 # 2018.03.26. 06:06

nonolet

Először szépen kértem őket, hogy valami megoldást, mert így nem jó.
Nem csináltak semmit, majd írtam a jegyzőnek birtokvédelmi kérvényt, beadtam személyesen, 3000ft illeték stb. Ez volt januárban. 2x próbáltam hívni a jegyzőt, hogy szeretném ha határozatot hozna (úgy tudom 30 nap), de azt mondta el vannak csúszva, így megértésem kéri. Április lesz, semmi döntés. Azóta a helyzet változtott, hogy éjjelre zárják be vagy ha nincsenek itthon (tehát éjjelre tolódott a probléma, kapar, őrjöng 3m-re tőlem). A jegyzővel nem tudok mit csinálni, nem teljesíti kötelességét. Egyébként a birtokvédelmi kérvényt kipostázták a szomszédnak is 1-1be, szóval vállalom a dolgot.
Akkor ha jól értem, rendőrségre kell mennem, s ismeretlen tettes ellen feljelentést tenni a probléma leírásával nem megfelelő állattartás végett?

nonolet # 2018.03.25. 19:12

A leírás alapján a kutya tartása NEM megfelelő...

A hatóság intézkedni fog.

Bejelentés illetve feljelentés ismeretlen tettes ellen a látottak, halottak alapján.

Készíthetsz videó/hangfelvételt is.
Kérhetsz fel tanúkat is.

Van jogi út, ha valóban gáz ami történik odaát.
De ahhoz élni kell az állampolgári jogaiddal, vállalni a hivatalos fellépést a szomszéd ellen.

Resident87 # 2018.03.25. 17:13

nonolet

köszönöm a tanácsokat.
Az esővíz problémával így teszek.
A kutyával pedig a baj az, hogy közvetlen a nappalimtól 3 méterre van bezárva, őrjöng. Kértem tegyék át másik helyre, nulla reakció. Ha elengedik akkor nincs vele semmi baj, csak ha bezárják akkor. Én kutyám sem bírja ha bezárom, kapar, sír, őrjöng ő is, de nem erőszakolom ezt rá senkire hogy hallgassa (s nem is teszek ilyet). Egyébként egy doberman kutya van 2x2 m2-es bódéba zárva a kerítés mellé közvetlen. Direkt azért van a háza mögé eldugva, hogy ne ő hallgassa, hanem én. Akkor nincs törvényi lehetőség (jegyzőt nem érdekli) amivel kényszeríteni lehetne, hogy hagyja abba ezt a fajta viselkedést?

nonolet # 2018.03.25. 13:15

Resident87

Az esővíz, ha KÁRT okoz neked, akkor
Először ésszerű határidővel, ÍRÁSBAN átvetetve/tértivevénnyel, felszólítod a károkozás megszüntetésére.

Ha erre nem lép, akkor beperled...

- -

HA a kutya tartása (körülményei) SZABÁLYTALAN,
vagy netán állatkínzás esete merül fel,
akkor azt is jogi úton tudod intézni.

HA csak hangja van a kutyának, azzal nem tudsz mit kezdeni...

Hisz nem tilos ott kutyát tartani!
Az meg hanggal jár.

- -

Ráadásul tudtad már a vételkor is,
hogy van kutya a szomszédban...

Resident87 # 2018.03.25. 10:29

megvolt a kutya is, az esővíz elvezetés akkor sem volt. Az előző birtokost is zavarta a kutyaörjöngés (mint később kiderült ugye), de az állatvédőknél nem jártak sikerrel. Az esővíz elvezetésről pedig: az sem volt,csak akkor ott elrohadt nád meg rozsdás vasak voltak mint kerítés. Nekem az nem felel meg, szóval szép házhoz szép nyugodt kertet is csinálnék. A jobb oldali kerítés pedig az én dolgom, csak hát így kb lehetetlen. Most legyek én is igénytelen?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 09:45

Nem jogi kérdés, csak kíváncsiság: amikor megvetted az ingatlant, még nem volt ott a bódé, nem volt kutyája a szomszédnak, meg volt oldva az esővízelvezetés?

Resident87 # 2018.03.25. 09:17

Tisztelt Fórumozók!
Nemrég vásároltam egy telket, ikerház volt rajt. Lebontottam az ikerház felét, építési telekké alakítottam majd önálló családi házat építettem helyette. Megcsináltatnám az összes kerítést saját magam, mert iszonyú igénytelen tyúkól maradványok szolgáltak kerítésként. Szembe állva a házzal baloldal rendben,ikerház másik fele (telekhatár, tűzfal) rendben. Jobb oldalra tömör falkerítést szeretnék építeni. Van a szomszédnak a háza falától (a háza 2-3méterre van a kerítésemtől) egy összetákolt bódéja a kerítésem és a háza fala között. Ide bezárja a kutyáját minden nap, ami ott bent örjöng. Szóltam neki normálisan, nem csinál semmit. A jegyző a birtokvédelmi kérésemre nem reagál (neki erre nincs kapacitása) választ kapok az asszisztensétől, továbbá a bódé fala rálóg a kerítésemre, ami miatt nem tudom befejezni, nem tudom rátenni a cserépfedést. Az esővíz elvezetést sem oldotta meg, s folyamatosan áztatja a kerítésem felőlem, ami tönkre fogja tenni a színezést. Mit tehetek? Szabályos ott az a bódé? (nem szerepel a helyszínrajzon sem) Ikres környezetben vagyunk, neki is hátrafelé van az ikerszomszédja, én baloldalról vagyok neki.
köszönöm a választ.

nonolet # 2018.03.17. 17:34

Aracnem

Nincs szabály.
A saját telekrészén oda teszi, ahová akarja.

A kerítésedhez viszont NEM nyúlhat.
Arra nem szerelhet semmit az engedélyed nélkül.

HA valamivel netán kárt okoz neked,
akkor majd kártérítést kérhetsz tőle.

nonolet # 2018.03.17. 17:30

Mvik

"de balek sem szeretnék lenni."

MÁR az vagy, nem is kicsit.

nonolet # 2018.03.17. 17:29

Mvik

"(már régen kihasználták a beépítési százalékot!) házukat tovább bővítik, így a megkévő ingatlanjukhoz kapcsoltak további kb 20 nm-t, melyben egy idős embert szeretnének gondozni. Tehá a telekhatáron álló fal hossza kb 5 métert hosszabbodott, amire 2 ablakot nyitottak, de ezt férjemmel egyeztették és így végül fix, tejüveges ablak került bele."

- -

Ennyire hülye hogy lehet valaki, hogy ezt engedi...
Aztán csodálkozik, hogy a fejére szarnak.

Ne légy már ennyire hülye!!!! puszta jóindulatból.
Jelentsd be az építés felügyeletnél a hozzáépítést.

nonolet # 2018.03.17. 17:22

FDToth

Lehet ott támfalazni is vélhetően....

nonolet # 2018.03.17. 17:21

FDtoth

"nem, nem, a betonozás az alaphoz kell,
utána betemetik. nem látszódik semmi sem."

MI NEM ÉRTHETŐ AZON HOGY: SEMMIIIIIIIIIT!!!
nem építhetsz a telekhatáron túlra....

- -

(kivéve: ha mégis jogszabály engedi meg,
mint pl. az eresz+csatorna esetén)

Olyat sem amit eltakar majd a föld.

Kétlem, hogy: az esetedre lenne azt megengedő jogszabály.

Aracnem # 2018.03.17. 12:04

Üdvözlet! szeretnék érdeklődni,hogy valaki tud-e felvilágosítást adni az alábbi kérdésemre:35éve lakom az ingatlanon. Azóta a jobb oldali nyeles telek üresen állt. Most azonban értékesítésre került és az új tulaj közvetlenül az én kerítésem mellé helyezi el a vízóra aknát,a villany szekrényt,a gázcsonkot. A nyél (vagy szolgalmi út) 3,5 m széles kb 30m hosszú. Ezen a szakaszon fogja végig vezetni az összes közművet ahátsó kb 250nöl telekre.Az én házam hátsó fala párhuzamosan halad a nyéllel a kerítéstől kb 2,5 m.re van még régi szabályok szerint épült.Kérdésem tehát,van e valamilyen szabály,hogy ezeket a közműveket milyen távolságra kell,vagy lehet telepíteni a kerítéstől. A válaszokat előre is megköszönöm !