adózás lakás eladás után


Nettikett # 2011.11.23. 13:21

Üdv.

Lakásomat 2010 év első felében vásároltam (
3,5 milliót ért az egész ház),
50% tulajdonom van, amit elszeretnék adni,
élettársamnak, a lehető leg kisebb áron, akár 10 000 Ft(ha ez lehet).

Mennyi SZJA-t kell fizetnem?

A 4 millió alatti 2%-ot (ha annyira értékelik - APEH) vagy semmit?

KÖSZÖNET!!!

ObudaFan # 2011.10.29. 09:06

Akkor szja-t nem kell fizetni.

manocs.ka # 2011.10.29. 08:34

Exemmel közös ingatlanunkhoz a telket 1987-ben vásároltuk, ha jól emlékszem 110 ezer forintért, és 1990-ben építettünk rá családi házat, 500 ezer Ft hitelből, + 2 gyerek utáni szocpolból. A hitelt azóta visszafizettük.
manocs.ka

ObudaFan # 2011.10.29. 08:14

Hogy személyi jövedelemadót kell-e fizetni, az attól függ, hogy mikor szerezted a tulajdoni hányadodat, valamint hogy a szerzési értéknél mennyivel drágábban váltotta meg. Az teljesen mindegy, hogy a vételárból lakást veszel-e, vagy sem, a lakásszerzési kedvezmény megszűnt.

A vétel után illetéket kell fizetni. Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.

manocs.ka # 2011.10.29. 08:08

Tisztelt Fórumozók!
Válás után exem megváltotta a közös tulajdonú ingatlanból a 50%-os tulajdonomat, ebből kaptam másfél millió forintot. Lakásvásárlásra szeretném fordítani az összeget. Mennyit kell ebből adóba, illetékbe fizetnem?Mennyi időn belül kell megszereznem az "új"ingatlant,hogy ne kelljen adózni utána?
Válaszukat köszönöm.
manocs.ka

nandy # 2011.10.14. 09:23

Az eladás után nem illetéket, hanem szja-t kell fizetni.
Illetve jelen esetben nem kell, mert a vételárnál nem magasabb az eladási ár, így nincs haszon.

amarna # 2011.10.12. 18:18
Üdvözletem! Kérdésem a következő--
  • 2 hete megvásárolt---/elhibáztam a döntésem!!!/ lakás-vásárlás után ismerem az illetéket:4M.-ig 2 %----jelen esetben 6,5 M ről van szó-----a fennmaradó 2,5 M után 4 % az illeték.
De mert rossz döntést hoztam--
  • most eladom.
Ebben az esetben az eladott ingatlan után mennyi illetéket kell fizetnem-
  • ha az ár azonos ????
Köszönöm a választ : amarna
Rexor # 2011.09.30. 16:56

Félreérted a dolgot, nem a bevételt, hanem az adót kell lakáscélra fordítani (a 850.000 Ft-ot). Az is fontos, hogy ajándékozásnál, ha szülőktől kapod a lakást, akkor illetékmentes a tranzakció, viszont visszterhes ügyletnél illetéket kell fizetni, ráadásul a lakás forgalmi értéke után. Ugyanakkor dönteni kell, hogy melyiket választjátok. Szerintem erről elég messziről szaglik, hogy ajándékozásról van szó, tehát túl sokat nem tudtok variálni a dologgal. Ugyanakkor a lakásszerzési kedvezmény fordítható haszonélvezeti jog megszerzésére is (legalább 5 éves időtartamban), ez még járható út lehet, igaz itt is kell illetéket fizetnetek.

Jodaster # 2011.09.30. 14:59

Szeretném a segítségüket kérni jogszabályok ismerete híján.
A férjem 2007-ben értékesítette lakását, a bevételből kb. 850.000 Ft jövedelemadót fizetett be. Öt éve van rá, hogy ha új lakást vesz, visszaigényelheti az APEH-től. A határidő ebből következően 2012. év. A bevétele kb. 3,5 M Ft. volt.
Szüleimnek van egy lakása, amit nekem szeretnének ajándékozni. Viszont, azt a 850.000 Ft-t is szeretnénk valahogy visszakapni, de úgy, hogy a férjemnek nem kell tulajdonrész egyéb ok miatt.

Ahhoz, hogy ezt vissza tudjuk igényelni, a korábbi lakásból származó 3,5 M Ft-ot bele kell "tenni" a lakásba.
Megoldható-e úgy, hogy a lakás egy része ajándékozás címén "rámszáll", másik részét pedig, mint közeli hozzátartozó, esetemben mint feleség "megveszem" 3,5M Ft-ért a szüleimtől és így igénylem vissza az adót? Sajnos a 3,5M már nincs meg, másba lett fektetve, de papíron megoldható-e így?
Válaszukat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.30. 14:37

Nem lehet már az adót csökkenteni ilyen okkal. Az illeték lesz kevesebb, ha egy éven belül másik lakást vásárolsz.

Évi1977 # 2011.09.30. 14:26

Tisztelt Szakértő,

2010-ben vásároltam egy lakást és most úgy hozta az élet, hogy nagyobb lakásba kellene költöznünk kisbaba születése miatt. Úgy tudom az esetleges különbözet után adót kell fizetni. Viszont mi mindenképpen szeretnénk egy másik ingatlant vásárolni. Az érdeklene, hogy mennyi idő áll rendelkezésemre , hogy ezt megtegyem adófizetés nélkül. Vagy mindenképpen be kell fizetnem jövőre az adót ha az adóbevallásig nem sikerül új lakást vásárolni vagy befizetés után az újabb ingatlan megszerzésekor ez az adó visszaigényelhető? vagy vissza sem igényelhető? Nem találtam erre vonatkozóan sehol semmiféle információt.

válaszát előre is köszönöm!

KTomi19 # 2011.06.19. 14:32

Tisztelt szakértő !!!

azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy vásároltam egy panel lakást kb 35 éve 260.000 ezer forintért és most eladtam 4.000.000 Ft.-ért arra lennék kíváncsi mennyi adót illetve illetéket kell ezután az összeg után befizetnem ????

Válaszát előre is köszönöm !!!!

pnemoni # 2011.05.09. 10:53

Tisztelt Szakértő !

2010.őszén lakóház vétel történt 10,4 MFt-érét, utána
illeték megfizetve.
2011.05-hóban lakás eladás várható 13,5 MFt értékben.
Ha jól értesültem, a két érték közötti részre kell csak az illetéket megfizetnem. ?
Jól tudom-e, és ha igen, hogyan lehet visszaigényelni az illetéket, van-e rá nyomtatvány ?
Köszönöm
Mónika

Erik # 2011.05.09. 09:52

Köszönöm a segítséget. További szép napot kívánok.
Erik

ObudaFan # 2011.05.08. 09:09

Szja. De természetesen csak az a része a vételárnak, ami meghaladja a korábbi, általad fizetett vételárat és a megszerzésre fordított költséget.

Erik # 2011.05.07. 18:57

Pedig külön helyrajzi számon van, sajnos. Így valójában csak az adó fajtája és mértéke kérdéses...
A külön albetétnek talán azért volt jogosultsága, mert elvileg nem volt kötelező megvenni a tárolót a lakáshoz - de emlékeim szerint igen hangsúlyosan ajánlották - mivel akkor épülő társasház volt, gondolom a vállalkozónak sem volt érdeke, hogy esetleg a nyakán maradjon. A jelenlegi társasházi lakásunkhoz viszont hiába próbáltunk tárolót venni, mert egyes szemfüles egyének felvásárolták az összeset.
Milyen adó hatálya alá esik vajon? Az szja nagyon rosszul esne, tekintettel arra, hogy már egyszer adózott pénzből vettem annak idején...
Erik

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.07. 11:41

Egyrészt elég őrült dolog külön albetétre tenni a tárolókat, másrészt akkor viszont nem tartozik hozzá a lakáshoz, hanem önálló ingatlan. Viszont akkor tényleg más megítélés alá esik adó szempontból is.

ObudaFan # 2011.05.07. 11:21

Abban a nem gyakori esetben, ha minden tárolónak külön helyrajzi száma van, akkor keletkezhet szja-fizetési kötelezettség. Ha azonban az összes tároló társasházi közös tulajdon, és a használat van felosztva csak a tulajdonostársak között, akkor nem merül fel.

Erik # 2011.05.06. 19:28

Elnézést, úgy tűnik pontatlanul fogalmaztam. Társasházi lakásról van szó, a tároló a piceszinten található, gyakorlatilag minden lakáshoz tartozik egy tároló a piceszinten. Ezt a lakással együtt vásároltuk meg. Valójában akkor sem értettem, hogy miért kell ezt külön feltüntetni a szerződésben, feltételezem, hogy adózás szempontjából nem mindegy. Mikor megvettem a lakást, az adásvételi szerződésben önálló albetétként szerepelt a lakás és szintén önálló albetétként a tároló, a társasházi közös tulajdonból hozzátartozó x/x tulajdoni hányaddal. Konkrétan egyesek pincének használták, mások kacatgyűjtőnek. Ez utóbbiak közé tartoztam én is. Mivel a lakást 6 évvel a vásárlás után adtam el, tudomásom szerint nincs adófizetési kötelezettségem, viszont azt hallottam, hogy a tároló esetében van.
Erik

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.06. 18:45

Milyen lakásról, milyen tárolóról van szó? Társasház? Ott mit kell azon érteni, hogy a lakáshoz tartozik a tároló?

cdenes # 2011.05.06. 17:56

Üdvözletem!
Hasonló cipőben járok én is, a tárolót valamilyen fondorlatos indokból kifolyólag külön kezelik, bár a lakás nélkül funkcionálisan nem sokat ér. Az én kérdésem is az lenne, hogy a lakással együtt eladott tároló után milyen fizetési és bevallási kötelezettségek vannak?
cdenes

Erik # 2011.05.05. 18:35

Tisztelt szakértő!
2003-ban vásárolt lakásomat tavaly eladtam. A lakáshoz tartozott egy tároló is, úgy tudom, ennek eladása után adófizetési kötelezettségem keletkezett. Milyen adót kell fizetni, mennyi a százalékos értéke és hol kell bevallani?
Válaszát előre is köszönöm.
Erik

tibiszabo # 2011.04.26. 19:14

Tisztelt szakértő!
A feleségem 2011 01 hóban szerzett egy lakást ájándékozás réven az édesanyukájátol aki most meghalt 80 ÉVESEN akinek
a lakáson haszonélvezeti joga volt
mi szeretnénk eladni a lakást mert nem tudjuk fentartani
eladás után mennyi adot kell fizetnünk?
A haszonélvezeti jog törlése uán is kell fizetni valami illetéket ?
az mennyi lenne ha a lakás értéke 7m ft?
Előre is köszönöm a segitségét !

nandy # 2011.04.03. 20:12

Monalisa:

20 millióért vette, 21-ért adja el, az csak 1 milliós különbség.

kalim Pál:

Az értéknövelő beruházás csak akkor vonható le az adóalapból, ha az eladást megelőző 48 hónapon belül végezték, és a beruházás értéke eléri az eladási ár 5%-át. Ha 21 MFt-ért adja el, akkor legalább 420 ezer forintos beruházás kell - két éven belül.

Kalim Pál # 2011.04.03. 18:24

szerintem tévedsz.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/