adózás lakás eladás után


monalisa1 # 2011.04.03. 17:25

CsKarcsi

Az ügyletből 6 M Ft jövedelem származik., 2011 évi eladáskor ennek 30%-a az adóalap, mely után a hatályos 16% illetéket kell megfizetni, azaz 288.000 Ft-ot.

Az adóalap csökkenthető a szerzéskor fizetett vagyonátruházási illeték összegével valamint az akkori ügyvédi költséggel.

monaLuis
laikus hozzászóló

Kalim Pál # 2011.04.03. 11:12

A 2007-ben vásárolt és 2011-ben 1 millió forinttal magasabb áron értékesített ingatlan esetében az 1 millió forint 30%-a után kell adót fizetni (16%). Ez összesen 48.000 forint. Ha időközben az ingatlanon számlával vagy más okirattal igazolható értéknövelő beruházást hajtottál végre (pl. nyílászárók cseréje), akkor az eladásból származó jövedelem ezzel az összeggel még tovább csökkenthető. A 15 millióért vásárolt lakás után illetéket kell fizetned, méghozzá a két ingatlan értékkülönbözete, azaz 6 millió forint után. Az illeték mértéke 4 millió forintig 2%, azaz 80.000 forint + a 4 millió feletti rész után 4%, azaz úgyszintén 80.000 forint, összesen: 160.000 forint.

Mindösszesen: 48.000,- adó + 160.000,- illeték.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

CsKarcsi # 2011.04.03. 10:29

Szeretném megkérdezni, ha eladok 21 millióért egy általam 2007-ben 20 millióért vásárolt lakást és veszek egy kisebbet 15 millióért, akkor kell-e adót fizetnem és mennyit?

Köszönettel: CsKarcsi

tiglis # 2011.04.01. 11:32

Köszönöm a válaszát,úgy látom elhamarkodtam az eladást, várnom kellett volna még néhány hónapot,közben nem fizetni a törlesztő részleteket és várni mit talál ki a kormány:(
hihetetlen!

Kalim Pál # 2011.03.31. 17:20

Ez bizony így van, az illetéket ugyanis az ingatlanok forgalmi értékének különbözete után kell fizetni. A két ingatlan forgalmi értékének különbözete minden esetben egy pozitív szám lesz (vagy 0, ha pont megegyezik a két ingatlan értéke), ami után az illeték a rendes szabályok szerint kiszámítható. :-(


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

tiglis # 2011.03.31. 12:52

Tisztelt Kovács úr!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz: A tavalyi évben vásároltam egy ingatlant 12.500.000,-ft-ért. Eladtam 6 éve vásárolt ingatlanomat 15.500.000,-ft-ért. A különbözet után kiküldte az illetékhivatal az illetéket (80.000,-ft), melyet azzal indokolt, hogy nem tudnak negatív előjelet használni, ezért akkor is kell illetéket fizetnem, ha olcsóbb lakást veszek. Ez tényleg így működik? Ha valaki azért vesz olcsóbb lakást mert nem tudja fenntartani a drágábbat, akkor még ezzel is segíti az állam????

Üdv: Polák Zsuzsa

Elnézést, de nagyon felháborítónak tartom!!!!!

kakadu # 2011.03.31. 06:00

Köszönöm szépen a segítséget!

Kalim Pál # 2011.03.30. 17:43

ha az eladás az ingatlan megszerzésének évét követő 5 éven túl történik, akkor a jelenlegi szabályok szerint nincs adófizetési kötelezettség. a vevő persze majd illetéket kell, hogy fizessen, de az már más téma.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

kakadu # 2011.03.30. 13:43

Tisztelt Kovács úr!

Szeretnék Öntől segítséget kérni mégpedig a következőben:

kb:15-16 éve nagymamám a 2 fiára iratta a lakását 50%-50%-ban, haszonélvezeti joggal a saját részére, idén márciusban meghalt sajnos nagyika.
Azt szeretném kérdezni, hogy a fiainak kell-e illetéket/adót fizetni, ha eladják a lakást, illetve mennyit (Kb:5MóFt-ért értékesíthető a lakás)? Valamint azt is szeretném megtudni, hogy ha édeaspám a vételárat tovább ajándékoza a gyerekének, vagy a mostani házra költi amiben lakik (ami a gyereke nevén van) akkor mentesül-e az adózás alól.

Előre is köszönöm szépen a válaszát!

Üdvözlettel: Dóra

Panka1980 # 2011.03.28. 18:11

Tisztelt Kovács úr!

Tudna nekem konkrétumokkal segíteni?
2009. júniusában vásároltam lakásomat 10,3 millió forintért, mely után az illetéket megfizettem.
Most családi problémák miatt el kell adnom, már meg is van a vevő, sajnos csak 9,4 millió forintért.
Ezentúl az öcsémet kifizetem a szülői házból 7millió forinttal.

Érdeklődnék, hogy ebben az esetben keletkezik-e adó, illetve illetékfizetési kötelezettségem.

(Ha tudna segíteni az öcsém esetében is: őt kifizetem 7 millió forinttal és 6 millió forintért vesz egy családi házat: neki keletkezik illetékfizetési kötelezettsége?)
Segítségét előre is köszönöm!

Üdv: Panka

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.11. 16:43

Akkor mégse írtam el. :) Javítás storno.

nandy # 2011.03.11. 13:14

Krokolo, elírtam, egy nullát töröljünk: 16 ezer.

Rá se ránts, a kérdező is elírta...

Édesanyám 2010 októberében hunyt el, 2010 februárban volt a hagyatéki átadás – egy öröklakásnak lettem a tulajdonosa.

Egyébként az 1 milliós haszon után egy nullával többet kell fizetniük, azaz 160 ezer forintot.

nandy # 2011.03.11. 13:12

Az örökhagyó halálának a napja minősül a szerzés idejének.

Ha lakóingatlanról van szó, már nem kell adóznotok az eladás után.

tanczoscsuda # 2011.03.11. 12:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!

A segítségét szeretném kérni.
2006-ban elhunyt édesapja után a feleségem örökölt egy lakóingatlan 1/2-ed részét, a hagyatéki tárgyalás azonban csak 2007-ben volt. 2011-ben értékesítette az ingatlanrészt. A kérdésem az lenne, hogy melyiket kell a szerzés évének tekinteni 2006-ot vagy 2007-et, s így kell-e adózni a 2011-ben történt értékesítés után?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.10. 14:21

Bocs, orsika, de nem értem a kérdést.

Krokolo, elírtam, egy nullát töröljünk: 16 ezer.

gborsika # 2011.03.10. 14:02

Tisztelt KBS!

Édesanyám után örököltem egy fél házat, a hagyatéki ügyek zajlanak, amit Édesapám haszonélvezete "terhel". Együtt élünk a házban, de most eladjuk és külön költözünk. Két ingatlant szeretnénk vásárolni.
Első költség a közjegyzői illeték lesz, Apuval a fél-fél rész után 10 millióig "x" összeg és felette 0.5%.
Aztán ha a becsült összegnél többért kel el a ház, akkor a különbözet után 16% illeték.
Aztán ha sikerült (mindezt egy éven belül bonyolítva)vásárolnom, akkor a következő évi GYET-emhez hozzá kell csapnom az ingatlan értékét és SZJA?
Mire számítsak még?

Köszönöm, borsika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.10. 13:38

Olyan 160 ezer szja-t. Az illetéket a vevő fizeti.

krokolo # 2011.03.10. 12:25

Kedves Szakértők!

Segitséget kérnék. Édesanyám 2010 októberében hunyt el, 2010 februárban volt a hagyatéki átadás - egy öröklakásnak lettem a tulajdonosa.

Kérdésem: 12 MFt-ra értékelték a lakást. Ha eladom akkor milyen adókat ill illetékeket kell fizetnem pl. ha eladom 13 MFt-ért.

Előre is nagyon köszönöm a segitségét.

hathor # 2011.02.24. 14:48

Kedves Rexor!

Köszönöm szépen, a lakásszerzési kedvezmény megszűnését tudom, hogy három éve nincs lakóingatlannál, de a telkek 15éves adózása miatt nem voltam benne biztos, hogy ott nem lehetne igénybe venni. Lényeg a lényeg, hogy mindenképpen kell adózni a telek után. Ismerősöm is így tudta.

A saját kérdésemre is köszönöm a választ..

ez a pont zavart össze, az átmeneti szabállyal, gondolom ezzel a szabállyal semmi előnyt nem tudok akkor kikovácsolni, esetleges lakásszerzési kedvezményt további csere miatt (mármint eladom és másikat veszek).

Nem kötelező az előzőekben ismertetett szabályt ugyanakkor alkalmazni akkor, ha a 2007. december 31-ét követő építés, bővítés olyan ingatlanon (telken, épületen) történt, amely már az említett időpontot megelőzően a magánszemély tulajdonában, birtokában volt. Ilyen esetben a magánszemély választhatja azt, hogy a 2007. december 31-én már tulajdonában lévő telek, illetve az ezen időpontban már meg lévő épület és a 2007. december 31-ét követően felépített, a meglévő helyett újjáépített épület, illetve bővítet épületrész szerzési időpontját, külön-külön határozza meg.
Egy átmeneti szabály szerint ugyanakkor, ha a 2008. január 1-jét megelőzően megszerzett ingatlanon 2008., 2009., vagy 2010. években építés, bővítés történt, és ezt az épített, bővített ingatlant az említett időszakban (2008-2010. években) értékesítik, akkor az eladott ingatlan szerzési időpontját és a képződő jövedelmet a 2007. december 31-ei szabályok szerint állapíthatja meg az illető. Ebben az esetben tehát az eredeti ingatlan megszerzésének az éve tekinthető szerzési időpontnak. Ezen átmeneti szabálynak az alkalmazása esetén viszont az adózás alapjául szolgáló összeg (a bevétel és a költség különbözete) a 2007. évben hatályos törvényben meghatározott 15 éves időmúlási szabály (lásd lejjebb) figyelembevételével csökkenthető abban az esetben is, ha az értékesített ingatlan lakásnak, lakóháznak minősül.
Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételnek kell tekinteni egyébként minden olyan bevételt, melyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, illetve a cserébe kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke - hívja fel rá a figyelmet az adóhatóság.

Rexor # 2011.02.24. 14:27

Kedves hathor,

"Lakásszerzési kedvezmény" 3 éve nem létezik... (2008 január 1 óta).

A családi ház esetében a használatbavételi engedékly jogerőre emelkedése számít kezdő dátumnak (2008), innetől számítva 5. évtől adhatod el adómentesen (2013-ban).

hathor # 2011.02.24. 11:58

Még lenne egy kérdésem.

Volt egy építési telkem budapesten, amit 2005ben vettem, építettem rá egy lakóházat, családi házat 2007ben, használatba vételi engedélyt 2008ban kaptam rá, mikor lehetne eladni az öt éves adóvonzat meguszása miatt? Tehát mikor lenne adómentes az eladás, ebbe az ingatlanba volt két ingatlan lakásszerzési kedvezménye beforgatva, ott is az utolsó eladás 2007es volt.

Köszönöm.

hathor # 2011.02.24. 11:54

Köszönöm a választ.

A lakásszerzési kedvezményre gondoltam, ha már 15éves időszak van itt. Tehát a lakásszerzési kedvezményt nem lehet igénybe venni? A befizetendő adót nem lehet elkölteni rá?

Köszönöm

Rexor # 2011.02.24. 09:55

Teleknél 15 év a szabály (8. évben 30%-kal csökkenthető a jövedelem). Különbözeti adó nincs.

hathor # 2011.02.24. 09:30

Tiszteletem a Szakértőknek!

Szeretném megkérdezni, hogy hogyan kell adózni, milyen lehetőségek lennének az alábbi esetben.

Egy közeli ismerősöm eladott egy építési telket Budapesten 65MFT-ért 2010ben, a vétel 2002-ben volt 32MFT-ért. Tőlem kért tanácsot, mert ingatlanközvetítő vagyok.

Nem tudtam telek esetében pontos választ adni, mert ugye lakás esetében 5év után elévül.

Teleknél ha jól tudom másképpen van.
Talán ott a 15éves időszak maradt, de akkor nem tudja beforgatni a különbözeti adót ingatlanba? Volt ez az átmeneti szabály, ha a 15éves periódus marad fent..

Valaki kiigazítaná tudásomat, nem tudásomat?

köszönettel. Hathor

limo # 2011.02.14. 13:03

Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni.Ez év jan.-ban örököltem a húgommal együtt édesapán révén a családi ház egy részét. A ház 50-50% -ban anyukám és apukám nevén volt és apukám része lett50-50 % elosztva közöttünk, anyukám pedig az apukám részével haszonélvezeti joggal rendelkezik. Ez már a nevünkre is lett írva és ezzel kapcsolatban az a kérdés, hogy nekünk hogyan kell ezután adózni, a 2011-es adóbevallásnál ? Ill. ezt a házat most áruljuk és akadt egy komoly érdeklődő, aki csere lakást adna és ráfizetne. Úgy tudom anyukámnak nem kellene adót fizetnie mivel a ház már több mint 25 éve az ő tulajdona, de mi a helyzet velünk? Gondolom, hogy ettől az évtől is új rendelkezések vannak ingatlan vétel esetében. Milyen adót és ill. kell majd fizetnünk az új lakásért? Előre is köszönöm az eléggé összetett kérdéseimre a választ.
Üdvözlettel: Timi, Szeged