adózás lakás eladás után


lilla04 # 2009.01.22. 18:57

Üdvözlöm Rexor!
Köszönet a válaszért, csak annyi, hogy 10 M Ft-ot kapnánk a házért (az, hogy a Vevő 11 M Ft-ot akar felvenni az az Ő dolga, ugye?), ebből levonhatom az illetéket ill. a közjegyzői díjat. Tehát 10-8x0.90x0,25= 450.000 ft az adó!!Gondolom egy esetleges ell. az első dolog, hogy az adásvételit kérik, igaz? Azon 14,6 M ft szerepelne.
Az "butaság", hogy kérhető az adó méltányosságból történő elengedése vagy mérséklése? Mivel ezt az összeget (bővült a család) egy nagyobb lakásvásárlására fordítanánk? Bár a mostani gazd-i helyzetben szerintem ilyeneket nem ad meg az Apeh.
Hát megijedtem az "okirathamisítás" miatt.
Köszönettel,
Ágnes

Rexor # 2009.01.22. 16:02

Hát ennek a tranzakciónak a bevétel oldala problémás. Szja szempontból bevételnek a kapott ellenérték számít (és nem a szerződésben szereplő érték). Ugyanakkor ha kaptok egy APEh ellenőrzést és be kell mutatni az adóhatóságnak azt, akkor lehet hogy feljelent titeket okirathamisításért, ami már bűncselekmény...

Alapban, ha jkól értem 2007-ben szereztétek meg az ingatlant, és idén akarjátok eladni. Az adó alapja (úgy hogy nincsenek benne az ügyvédi és egyéb átruházással kapcsolataos költségek):

11-8 millió-nak a 90%-ka = 2.700.000
Adó:675.000

lilla04 # 2009.01.22. 15:07

Tisztelt Szakértő!
Következőkben kérném segítségét, férjem 1999-ben édesanya halála után megörökölte a családi ház 50%-át, édesapja 2006. októberében halt meg (HAGYATÉKI VÉGZÉS 2007 MÁJUSÁBAN KÉSZÜLT EL!!). Most eladásra kerülne az ingatlan, 8 M Ft után fizettük be az illetéket. A vételár most 10 M Ft lenne, de a vevő 11 M Ft hitelt szeretne felvenni. Tehát az adásvételire joval nagyobb összeg kerülne 14,6 M Ft. Milyen negatívumokkal jár ez a "tranzakció" ránk nézve? Hogyan, mennyit kellene adóznunk? Ebből a vételárból és a saját lakásunk árából egy nagyobb lakást szeretnénk vásárolni. Nem szeretnénk butaságot csinálni és sajnos érdemi segítséget eddig még nem kaptunk.
Köszönettel,
Ágnes

monalisa1 # 2009.01.19. 15:15

Szja adóbevallást azonban kell tenni, de mível nem keletkezett jövedelem - ahogy ObudaFan írta: nem kell adóznod. (Ha nem teszel adóbevallást később probléma adódhat, hogy honnan- miből a pénz?!) Tehát le kell papírozni a dolgot.

ObudaFan # 2009.01.19. 08:54

Nem kell, neki kell majd illetéket fizetnie.

kari6 (törölt felhasználó) # 2009.01.19. 08:44

Kedves Szakértők!
2005-ben barátnőmmel vásároltunk közösen egy lakást,50-50 %-ban.Most ezt az 50%-ot kifizette nekem.(4 m Ft)igy a teljes tulajdon az övé lett.
Kell-e - ha igen, mennyit - ez után az összeg után adóznom?(u.annyit kaptam vissza, mint amennyit anno befizettem)Könyvelő,ügyvéd eltérő véleményt mond.Könyvelő szerint a tv.megváltozott, minden esetben kell adózni.Köszönöm válaszukat.

Trysii # 2009.01.13. 21:04

Köszönöm!

Számít az valamit, hogy 2M-ért vettük annak idején a házat 2003. januárban, és 2,1M-ért adtuk el?
Apám 2006 októberben hunyt el, a házat 2008 nyarán adtuk el, úgyhogy nem telt el két év sem az öröklés, és eladás között.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.01.13. 19:51

szja. tv. 62. §.

  1. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg
1.100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
2.90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
3.60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
4.30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
5.0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.

Trysii # 2009.01.12. 21:07

Köszönöm szépen!

Meg tudnád mutatni, miként változik az adóalap az évek függévnyében? Mely törvény tájékoztat erről?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.01.12. 20:54

Ha a közjegyzői díjat 10e Ft-nak veszem, akkor 21.157.- Ft lesz az eredmény.

Így számoltam:
Mivel a fél házat 5 évnél korábban szereztem, így 1.050e után nem kell adót fizetned.

A hagyatékban szerzett 525e-ből levontam a 410.700-at, a 10.268-at, és a kb. 10e Ft közjegyzői díjat.

Mivel 2 éve szerezted és az idén adtad el, a kijött összeg 90%-a az adóalap és annak a 25%-a az adó.

Trysii # 2009.01.12. 20:36

Hogy jött ki ez az összeg?
Ügyvédi költségem nem volt, a vevő fizette. A közjegyzői díj a hagyatéki tárgyaláson tizenvalahányezer volt.

Köszi a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.01.12. 20:02

Az 50%-ban vásárolt lakás eladása után nem kell adót fizetned.

Nekem 23.407.- Ft jött ki, de a közjegyző díjának a felét is leírhatod, valamint ha az adásvételnél fizettél ügyvédi munkadíjat, akkor a rád eső részt is.

Trysii # 2009.01.12. 19:02

Szeretnék segítséget kérni.

Vásároltunk egy lakást az apámmal több, mint 5 éve. 50-50%-os tulajdoni hányaddal.
2 éve meghalt, és az ő részeét, vagyis az 50%-ot feles arányban örököltük a testvéremmel. Vagyis én lettem az ingatlan tulajdonosa 75%-ban, ö meg 25%-ban. 2008-ban eladtuk a házat. Szeretném tudni, hogyan tudnám kiszámolni, hogy mennyi SZJA-t kell fizetnünk az ingatlan eladása után?
Eladási ár: 2,1M
Hagyatéki vagyon tiszta értéke: 821.446 Ft
Öröklési illeték rám eső része 10.268 Ft /410.700 Ft után /

Egyéb jövedelmem nem volt 2008-ban.

Köszönöm a válaszokat!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.20. 15:34

szja. tv.59. § Az ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog visszterhes alapításából, átruházásából (végleges átengedéséből), megszüntetéséből, ilyen jogról való végleges lemondásból (a továbbiakban: a vagyoni értékű jog átruházása) származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog átruházása esetén a jövedelemszerzés időpontja az a nap, amikor az erre vonatkozó szerződés kelt.

nandy # 2008.12.20. 15:06

Tehát az adóhivatal biztosan nem a 2008-at veszi figyelembe??,

Biztos. Az a dátum a döntő, amikor a Földhivatalba beér a szerződés. Pénzügyi teljesítéstől függetlenül.

tudakoló # 2008.12.20. 12:41

Köszönöm a választ!
Tehát az adóhivatal biztosan nem a 2008-at veszi figyelembe??, hiszen egy részt a foglaló már a számlámra kerül és az ügyvéd aláírat a szerződéssel együtt ugyanazon 2008 decemberi végi dátumozással egy Apeh felé kitöltendő adatlapot.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.18. 19:59

A földhivatalba érkezés számít. Ha ez 2009. akkor aszerint.

tudakoló # 2008.12.18. 18:19

Kedves Szakértők!
2006 novemberében vettem egy lakást, amelyet el szeretnék adni és jövedelmem fog származni. Valószínűleg még ez év december végéig megkötöm szerződést. Kérdésem a következő: amennyiben 2008-ban szerződök és a foglalót kifizeti a vevő, de a vételár hátralékot csak 2009 januárjában, a szerződést pedig 2009 első napjaiban érkezteti az ügyvéd a földhivatalba, akkor miként kell adóznom? 2008. évre vagy 2009. évre vonatkozóan kell elszámolnom az Apeh felé? Ugyanis kedvezőbben adóznék az utóbbi esetben. Köszönettel várom válaszotokat!

Szatti # 2008.12.10. 09:53

Nandy, köszönöm a választ.

A végrehajtás után a lakás egy illető vette meg. Tőle vásárolták vissza.

nandy # 2008.12.05. 14:19

Szatti: Kitől vásárolta vissza?

Melyik összeg után számolják az adót, és mi szerint?

Az eladási árból levonható a vételár, de nem vonható le a hitel, tartozás.

Szatti # 2008.12.05. 12:47

Tisztelt Fórumozók!

Azután érdeklődnék, hogy kell-e adót fizetni az eladott ingatlan után az alábbi esetben:

10 évvel ezelőtt megvásárolt ingatlant 2006-ban árvereztek, melyet a tulaj - hitelfelvételből visszavásárolt, és most eladásra szán.
Így a tulajdonosi viszony - úgy vélem - megszakadt 2006-ban, tehát az ingatlan (ismételten) 2 éve van a birtokában. Helyes a feltevésem, miszerint adózni kell az ingatlan után?

Segítséget kérnék még abban, hogy milyen mértékű az adózás, ha a kb. 7millió forint értékű ingatlanon 5 millió hitel van, és kb. 500ezer közüzemi hátralék.
tehát jó esetben maradna 1,5 milli forint kp. - másik ingatlant nem szándékozik vásárolni az illető.
Melyik összeg után számolják az adót, és mi szerint?

Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2008.12.02. 21:08

A kérdésem az lenne hogy a tesómnak mennyi adót kell ezután befizetni

Semennyit, mivel 5 évnél régebben szerezte.

De azért az elgondolkodtató, hogy a vevő majdnem 50%-kal többet papírozna le, mint amennyi a tényleges vételár.
Miért? Bankhitelhez kellene? A bankot nem fogja érdekelni a szerződésben szereplő vételár, csak az értékbecslő által megállapított forgalmi érték szerepel. Tehát attól még nem fog több hitelt kapni, mert nem valós adatokat tartalmaz a szerződés.

Zoltán26 # 2008.12.02. 19:14

Segítség!

A bátyám szeretné eladni a lakását ami 1994.09.22-től a tulajdona.
Most talált rá vásárlót ellenben a vásárló a szerződésben a tényleges vétel ár (5.000.000Ft)helyett 7.200.000 Ft-ot szeretne a szerződésre írni!
A kérdésem az lenne hogy a tesómnak mennyi adót kell ezután befizetni az APEH-nak mert gondolom egy ilyen összeg mellett nem mennek el szó nélkül!

Segítségeteket előre is köszönöm!

the big cat # 2006.05.24. 12:32

Igen kell neki, csak belföldön fekvő ingatlan jöhet szóba, bár korábban volt egyidőszak az EU csatlakozás után amikor EU-s ingatlanok is szóba jöhettek, mert elfelejtettéka törvényt módosítani. Egyébként ha valakinek volna kedve megtámadni ezt a szakaszt, duplán is volna rá oka, hiszen egyrészt a tőke, másrészta személyek szabad mozgását akadályozza.

Azt azért megnézném, hogy nincs-e valami ami kizráná, hogy SZJA köteles lenne Mo-on.

simonzso # 2006.05.24. 11:05

Sziasztok!

Arról tud valaki valamit, hogy ha svéd állampolgár Magyarországon örököl ingatlant, és az eladásából származó bevételből a hazájában, Svédországban akar ingatlant vásárolni, akkor meg kell-e fizetnie az adót itt Magyarországon?

Köszönöm: ZSófi