haszonélvezeti jog


spulika # 2015.01.03. 07:10

Köszönöm ÓbudaFan!

ObudaFan # 2015.01.02. 17:50

Ptk. 5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]

(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

A régi törvényben is ugyanez volt tartalmilag.

spulika # 2015.01.02. 11:05

Ingatlanügyek haszonélvezeti jogok oldaláról a gépemről eltünt az egész 12. azaz decemberi hozzászólások.
Nem egészen értem h. miért írod "nincs neked arra szükséged"??Kérlek írjátok meg mégegyszer a paragrafus számát .Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.02. 08:15

A múltkor beírtam, de igazából nincs neked arra szükséged. Ius novit curia.

spulika # 2015.01.02. 04:12

Érdedekes 31.-én még beírtam egy szöveget és nem jelent itt meg?(BUÉK-ot+kérdést)

Kérdésem lenne hogy vki meg tudná-e írni az új jogszabály pontos paragrafusának helyét ill. számát.ahol arról lehet olvasni, h. a haszonélvezőnek joga van-e kiadni a tulajdonos lakását és annak bérét használni.
ez az egyik:

Másik, hogy a régi 2014- előtti jogszabály módosítva volt-e ebben a témában?
A fiam aki tulajdonos és jelenleg "mások " tanácsára követeli tőlünk az elmúlt évi összes lakbért.sajnos most folyik gondnoksági pere ellene, mert közben komoly mentális betegsége uralja a tevékenységét.
Tudom h. e téméban sok válasz született, de a paragrafus számát nem találom.

ObudaFan # 2015.01.01. 17:35

waland

A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek. A rendkívüli javítások, helyreállítások költségét a tulajdonos viseli. Amennyiben a tulajdonos fizetett meg valamilyen olyan költséget, amit a haszonélvezőnek kellett volna, akkor a haszonélvezzőtől perben kérheti ennek a megtérítését.

ObudaFan # 2015.01.01. 17:33

Peppi

Pedig ez peres útra tartozik. Sürgős szükség esetén lehet kérni a perben ideiglenes intézkedést, az gyorsabb.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.01. 16:53

Milyen költségekről beszélsz? Ki használja az ingatlant?

waland # 2015.01.01. 15:46

Tisztelt szakértők:
Segítséget szeretnék kérni egy ingatlannal kapcsolatban, aminek tulajdonosa édesanyám, haszonélvezője pedig annak volt élettársa. Milyen lehetőségei vannak édesanyámnak abban az esetben, ha a haszonélvező nem hajlandó az ingatlan semmilyen költségét sem fizetni, amit emiatt a települési önkormányzat anyámon hajt be? Az önkormányzat elzárkózott attól, hogy a haszonélvezőn hajtsanak be pénzt.
Köszönettel András.

Peppi # 2014.11.05. 08:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Idős néniről van szó/89/,akit kizártak 4 éve az ingatlanból,azóta lányánál lakik,aki a gondnoka is lett.Tulajdonos elhunyt közben,hagyatékon lett még egy haszonélvező,aki követő haszonélvezetet kapott.Ő az a személy,aki az ingatlanban lakik, jelenleg is.Mit lehet tenni?Pert nem szeretnénk,mivel az hosszú idő,a néni pedig idős.Röviden ennyi a történet.
Válaszát Köszönöm.

ObudaFan # 2014.11.04. 19:05

Azt nem a gyámhatóság dönti el, hogy a gondnokolt nevében ki jogosult pert indítani. Peren kívül egyébként jó eséllyel semmit, bár pontosabb tényállás kellene.

Peppi # 2014.11.04. 14:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Gyámügy szerint nincs joga,mert a haszonélvezeti jog a gondnokolté,neki kellene mondani,hogy ő az ingatlanba vissza akar menni./akkor miért kellett gondnokot kinevezni?-kérdeztem én/Gyámügyes ügyintéző nem jól tudja?Feljelentés is lett a gondnok ellen,mert megpróbált az ingatlanba bejutni a gondnokolttal.Mit lehetne még tenni?Birtokvédelmi peren kívül.
Válaszát köszönöm.

ObudaFan # 2014.11.03. 10:52

A gondnoka tudja érvényesíteni.

Peppi # 2014.11.03. 10:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem:Hogy tudja érvényesíteni haszonélvezeti jogát az a személy,aki gondnokság alá van helyezve,mert szellemileg le van épülve?/kizárta a tulajdonos az ingatlanból/
Válaszokat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.15. 11:12

Nem megy neked ez a jogi nyelv. Ne erőltesd. Mondd el szépen, értelmesen, köznyelven fogalmazva, mi történt, és mi a kérdésed.

Peppi # 2014.10.15. 07:50

Tisztelt Ügyvédek!
Haszonélvezeti jog van 1 ingatlanon/kb.20 éve/,amelyben 1 haszonélvező,tulajdonos és még 1 személy/aki a 2.haszonélvező lett/lakott.A tulajdonos elhunyt.Hagyatékon a 2.haszonélvező jogfolytonos haszonélvező lett.Ezen ingatlanba az első haszonélvező nem tud bejutni,mert kizárta a 2.haszonélvező.Birtokvédelmi pert kell indítani?Vagy van valami más lehetőség is?Ha csak perben tudja érvényesíteni jogait,mennyi idő alatt zárulhat le,/idős személyről van szó/a per?Válaszaikat köszönöm.

MajorDomus # 2014.08.01. 22:21

Akkor fizeti tovább a költségeket.

Dr.Attika # 2014.08.01. 17:50

"Továbbra sem értem, miért nem mindegy ez. Még keresetben sem kell feltétlenül megjelölni. Ius novit curia."
Béla! Pontosítva nem a jus (jog), hanem a Jura (bíróság) ismeri a jogot (ius novit), Nem találkoztál még manapság olyan bírósági felhívással, ahol a bíró felhív, hogy közöld az alkalmazandó jogszabályt.Én vagy hárommal. Bátorkodtam felhívni a figyelmét a bíróságnak a "Jura novit Curia" jogelvre. Azóta mind a három esetben "kuss van". Valószínűleg a bírónők (mind a három nő)azóta keresik a jogelv jelentését.

óceán # 2014.08.01. 17:18

Köszönöm a hozzászólásokat, további jó fórumuzást kívánok Nektek.


A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára

Dóri73 # 2014.08.01. 08:35

Kedves szakértők!

Nem teljesen értem a haszonélvezettel kapcsolatos fogalmakat a következő kérdésekben:

  • Haszonélvezet önmagában is létesíthető szerződéssel egy ingatlanra vagy annak valamely részére tulajdonos beleegyezésével, vagy csak az ingatlan tulajdonjogában beállt változással együtt?

Pl.

  • 1. Vehetek-e csak haszonélvezeti jogot, egy csak arra vonatkozó szerződéssel miközben tulajdonjogot nem?
  • 2. Ha negyedrészben vagyok tulajdonosa egy ingatlannak, és szeretnék vásárolni hozzá még egy negyed részt részletfizetéssel, vásárolhatok-e egyidejűleg az eladó még fennmaradó fél tulajdonrészére vonatkozó haszonélvezeti jogot magamnak, vagy családtagomnak, ha eladó ehhez hozzájárul?
  • 3. Ha negyedrész tulajdonom mellé az egész fennmaradó 3/4 részt megvenném részletre, akkor alapíthatok-e az egészre haszonélvezeti jogot családtagom részére, vagyis nem csak a vett 3/4-re, hanem a már régebben megvett 1/4-re is?
Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.01. 07:11

Nincs gondnokság alá helyezve, és hadd döntse már el ő saját maga, hogy mit tart megkárosításnak, mit nem.

MajorDomus # 2014.07.31. 21:53

Ez kétségtelen, de egy mozgáskorlátozott emberről van szó,
Akit megkárositanak, és nem tudja megvédeni magát.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.31. 19:46

De fontos. Mert ez a kettőjük dolga.

óceán # 2014.07.31. 16:47

Nem gondolom, hogy fontos, de a sógornője vagyok és a férjemmel együtt próbálunk segíteni, de természetesen jogszerűen eljárni. Nem szeretnénk rossz tanáccsal félrevezetni. Főleg azt szeretnénk elkerülni, hogy újabb, esetleg sokkal súlyosabb agyvérzést kapjon. Ennyire vagyok érintett az ügyben.


A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára

Dóri73 # 2014.07.31. 10:34

Kedves szakértők!

Nem teljesen értem a haszonélvezettel kapcsolatos fogalmakat a következő kérdésekben:

  • Haszonélvezet önmagában is létesíthető szerződéssel egy ingatlanra vagy annak valamely részére tulajdonos beleegyezésével, vagy csak az ingatlan tulajdonjogában beállt változással együtt?

Pl.

  • 1. Vehetek-e csak haszonélvezeti jogot, egy csak arra vonatkozó szerződéssel miközben tulajdonjogot nem?
  • 2. Ha negyedrészben vagyok tulajdonosa egy ingatlannak, és szeretnék vásárolni hozzá még egy negyed részt részletfizetéssel, vásárolhatok-e egyidejűleg az eladó még fennmaradó fél tulajdonrészére vonatkozó haszonélvezeti jogot magamnak, vagy családtagomnak, ha eladó ehhez hozzájárul?
  • 3. Ha negyedrész tulajdonom mellé az egész fennmaradó 3/4 részt megvenném részletre, akkor alapíthatok-e az egészre haszonélvezeti jogot családtagom részére, vagyis nem csak a vett 3/4-re, hanem a már régebben megvett 1/4-re is?