Osztatlan közös tulajdon


nonolet # 2018.08.04. 16:11

Ehhh...

A bérlők is a nevükre szokták íratni pl.
Meg a haszonélvezők is.

A google te a barátod :-)
Sok okosságot lehet pár hosszú este alatt felszedni a gogle-val, hisz minden jogszabály elérhető vele.

Toto002 # 2018.08.04. 16:08

Nekem azt mondták aki nem tulaj nem lehet a nevén a közmű,mert akkor ha ő rajta nem lehet behajtani a tartozást akkor az eredeti tulajdonosoknak próbálják meg behajtani.

nonolet # 2018.08.04. 15:43

Toto002

Hogy tud a RÉGI tulaj NEKED tartozást okozni?!
Ő bérli vagy hogyan...?

Egyébként a szolgálattó első körben
attól követel, akinek a nevén van, ugyebár.

A tulajdonos csak a 2. körben jöhet képbe.

- -

"Amennyiben csak a per tudja ügyünket eldönteni,addig is bérelhető?"

Mi gátol a bérbeadásban?!
Azon a részen, amit most TÉNYLEG BIRTOKOLSZ...

- -

A logikus gondolkodás... sokat segít ám a helyzet megértésében.

Toto002 # 2018.08.04. 15:35

Én is bérbe adnám tovább.

Toto002 # 2018.08.04. 15:30

Amennyiben csak a per tudja ügyünket eldönteni,addig is bérelhető?

Toto002 # 2018.08.04. 15:29

Ezt értem,de a víz a villanyóra pereghet a régi tulaj nevén,hogy esetleg nekem tartozást halmozzon fel?

nonolet # 2018.08.04. 15:17

A tulajdonod megvan!!!

Te csak

  • a SZERINTED ARÁNYTALAN természetbeni használatot

és

  • a nem megfelelő tulajdonostársi együttműködést

kifogásolod ugyebár...

Azaz VITA alakult ki a tulajdonosok között.

A vitát rendezni/lezárni pedig 4 féle módon lehet.

1.
Beletörődsz a kialakult helyzetbe.
Idővel ez bevett szokásjoggá merevedik.

2.
KÖZÖS megegyezéssel rendezitek az ügyet.
Aztán a megegyezéshez tartjátok magatokat ÖNKÉNT!

3.
Perben, ítélttel megmondja a bíróság a tutit.
Ami sok idő és sok pénz.
Aztán az ítélethez kell tartani magatokat...

4.
A közös tulajdon megszüntetésével.

  • megveszed a részét tőle
  • eladod a részed neki
  • eladjátok és elosztjátok a pénzt
  • megszüntető pert indítasz és a bíróság rendelkezik

- -

Mégis mit reméltél az osztatlan közöstől betolakodóként?
Gondtalan együttműködést... akkor naiv vagy.

Toto002 # 2018.08.04. 11:47

Ez oké,de a közös tulajdon után közösek a terhek ,kiadások is,jelenleg nekem nem származik belőle bevételem,csak a tulajdonos társnak.A közműveket sem tudtuk még átírni a régi tulajdonostól,mert nem írja alá a papírokat,így akkor mit lehet tenni.Hogy követelhetem a tulajdonomat?

nonolet # 2018.08.03. 21:22

Nem az üzlet fél alapterületét vetted meg!

Hanem a TULAJDON jog!!!! felét.

nonolet # 2018.08.03. 21:20

És?

Toto002 # 2018.08.03. 20:02

De az ő általa kiadott rész nagyobb mint fele az ingatlannak.

nonolet # 2018.08.03. 19:49

Eggyel előtted a jogi alapok 3 pontban ...

Értelemszerűen alkalmazd.

- -

A korábban MÁR kialakult HASZNÁLATI rendet nem igazán lehet felrúgni...

Mivel indokolja-igazolja, hogy azt a részt eddig is ő használta?

Toto002 # 2018.08.03. 19:23

Árverésen vásàroltam 1/2 tulajdonú üzlethelyiséget( közös osztatlan tulajdon)A tulajdonos társam az üzletet árverés elött bérbe adta,engem ki szeretne zárni az ingatlanból,mondvàn az első rész az övé,azzal ő azt csinál amit akar.Én is szeretnék már a tulajdonomhoz jutni,mit tegyek?

nonolet # 2018.07.27. 14:12

Alapvetések...

1.
A tulajdonosok ÚGY használhatják a közös tulajdont,
hogy
a használat a többi tulajdonos érdekét ne sértse.

2.
Aki ott lakik azt védi

  • a birtok joga, hisz ő van BIRTOKON belül

ÉS

  • a magánlak sérthetetlenségének a joga

Azaz nem mehetsz be a magán lakrészébe az engedélye nélkül és nem cserélhetsz ott zárat pl.

3.
HA úgy érzed, hogy sérelem-kár ért tulajdonosként,
akkor három megoldás van a helyzet rendezésére

  • beletörődsz, lenyeled
  • KÖZÖS megegyezéssel megoldjátok
  • perben, ítélettel megmondja a bíróság a tutit

(eléggé sokára és pénzért)
Persze ekkor végül a vesztes fizeti majd a költségeket és károkat

- -

Bónusz:
Megszünteted a közös tulajdont és a probléma eltűnik.

nonolet # 2018.07.27. 09:19

Dönthetnek éppen... tekintsd javaslatnak.
Te meg másként dönthetsz, mint szótöbbség.

Kajzi # 2018.07.27. 09:03

Köszönöm mindenkinek a válaszokat.
A kifejezés hogy "valami nem kerek" teljesen találó. A kérdést azért tettem fel, mert aug 1-én ülünk össze az önkori képviselőjével és az őket képviselő társasház kezelővel (akik számomra érthetetlen okokból képtelenek megérteni, hogy nem társasház vagyunk, és ez biztos mivel nincs alapító okirat sem többek között), és biztos szeretnék lenni az igazamban, hogy a már említett dolgokban nem dönthetnek. És a félreértések elkerülése végett csak 2 tulaj van, a 46%-os önkori és én az 54%-ommal.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 08:49

Most kezdjek neked fejtegetésbe a demokratikus döntéshozatal mikéntjéről, eljárási garanciákról, kisebbségvédelemről?

drbjozsef # 2018.07.27. 08:37

Gyakorlati szempontból értettem : minek lenne szavazás, ha egyikük 56%-os tulajdonos? Vagy osztatlan közösnél van olyan, amihez 2/3 vagy 4/5 kellene?

LelkesK # 2018.07.27. 08:36

"Hogy hogyan dönthetne a kisebb tulajdoni hányaddal bíró tulajdonostárs bármiben is egyedül, azt végképp nem értem."

Egyedül sehogy. De ép ez a lényege az egésznek: 2 kisebb tulajdonú leszavazhatja egy nagyobb hülyeségét. kivéve ha a nagyobbnak minimum 51% a része. de hallottam valami törvényről, hogy 2/3 vagy 3/4 többség kell szóval az okosok majd válaszolnak pontosan

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 08:32

A szavazás rendben, van, hiszen hogyan dönthetnének másképp a tulajdonostársak?
De mi az, hogy "közös költség" meg "felújítási alap"?! Hogy hogyan dönthetne a kisebb tulajdoni hányaddal bíró tulajdonostárs bármiben is egyedül, azt végképp nem értem.

Valami nem kerek.

drbjozsef # 2018.07.27. 08:19

Miért lenne szavazás? Nem kevered az osztatlan közös tulajdont a társasházzal?

Kajzi # 2018.07.27. 05:41

Kedves Mindenki!

Egy faramuci helyzetben lévő osztatlan közös tulajdon 54%-os tulajdonosa vagyok. A másik 46% tulajdonosa az önkormányzat. A problémát az okozza, hogy az önkormányzat a saját részének a kezelését társasház kezelővel intézteti, akik viszont úgy gondolják, hogy az egész ház ügyeit intézniük kell (de tapasztalat szerint csak addig amíg pénz beszedéséről van szó). A kérdésem annyi lenne, hogy ebben az esetben ha bármilyen döntést kell hozni a házzal kapcsolatban, hogy alakulnak a szavazati jogok. Pl az önkormányzat mint 46%-os tulajdonos dönthet-e a többségi tulaj nélkül abban, hogy mennyi a közös költség , a felújítási alap, stb?
Esetleg ha azt meg tudná írni valaki hogy hol találom ennek a szabályozását azt is nagyon megköszönném .

Üdv

Jack Night # 2018.07.22. 11:25

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Akkor kicsit pontosítok, mert úgy tűnik nem sikerült egyértelműen kérdeznem. Tehát:

Társasházban a saját tulajdonú lakáson belül a közfalak, amik egyértelműen nem teherhordóak, azok közös tulajdonnak számítanak-e?
Tehát megtilthatja-e a lakóközösség, ha (természetesen) statikai szakvélemény után egy olyan falat, ami nem teherhordó, csak belső válaszfal, arrébb helyez az ember a lakásában?
Illetve átcsoportosíthatóak-e a helyiségek a funkciói, ha az átalakítás nem érinti a födémet, csak lakáson belül kerül máshová a konyha, de a vízcső (lakáson belül) kerül meghosszabbításra, a lefolyó pedig a mostani lefolyóba torkollik, tehát az sem érinti a födémet.

nonolet # 2018.07.22. 08:53

Nem tudjuk, hogy társasház-e?!!!

Viszont az OSZTATLAN KÖZÖS fórumba írt...
Osztatlan közösben pedig alapban minden közös.

- -

De, ha társasház
a többség akkor is hozhat rendelkezéseket

  • a tulajdonosok külön tulajdonára

és

  • a viselkedésre

vonatkozóan is.

- -

A leírt átalakítások egy részét pedig eleve az építési szabályok is tilthatják akár.
pl. a "hálószobából konyhát" adott esetben.

SaireyVMK # 2018.07.22. 08:08

Igen, igen és részben igen.

Nézzük mit mond a jog:
2003. évi CXXXIII. törvény
a társasházakról *

1. § (2) Az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van.

Tehát,ha megfelel a fentieknek,akkor igen,megtehetik.

Megtilthatja-e a többi lakó, hogy a helyiségeket át lehessen csoportosítani, például, lehet-e a konyhából fürdőszobát csinálni, vagy egy hálószobából konyhát.
II. Fejezet
JOGOK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK A TARSASHÁZBAN
A külön tulajdonnal kapcsolatos jogok és kötelezettségek
21. § * (1) Az építtető tulajdonostárs a lakásában tervezett olyan építkezés megkezdéséhez, amely miatt az alapító okiratot nem kell módosítani, de a munka az alapító okiratban közös tulajdonként megjelölt épületberendezésre történő csatlakozással vagy a közös épületrész, épületberendezés műszaki állapotának megváltozásával jár együtt, az épület biztonságának, állékonyságának megőrzése érdekében köteles az ilyen munkával közvetlenül érintett tulajdonostársak tulajdoni hányada szerinti legalább kétharmadának írásbeli hozzájáruló nyilatkozatát beszerezni.

(2) Az építtető tulajdonostárs a többi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatának beszerzése nélkül jogosult a lakásában tervezett olyan építkezés elvégzésére, amely miatt az alapító okiratot nem kell módosítani és az (1) bekezdésben említett körülmények nem állnak fenn.

(3) * Ha a (2) bekezdésben említett munka olyan lakásmegosztást vagy lakásösszevonást eredményez, amelynek alapján a többi tulajdonostárs alapító okiratban meghatározott tulajdoni hányada változatlan marad, a közgyűlés az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű határozatával az alapító okiratot módosíthatja.

(4) * A közgyűlés (3) bekezdésben említett határozata az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre alkalmas okirat; a határozatot közokiratba vagy ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

Ha a fentiek szerint az alapító okirat megtiltja, vagy a közös tulajdonnak tekintett rész babrálásával jár,akkor igen,ezt is megtilthatják.Viszont ha ügyes vagy akkor simán átalakíthatod anélkül,hogy mindezt babrálnád.Tehát minden attól függ,hogy hogyan szeretnéd kivitelezni a konyha és a fürdőszoba "cseréjét".