Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2017.07.26. 21:17

Az tény,a telekárban a házi hülye is benne van!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.26. 07:28

Korábban lett volna: nem kell ilyen ingatlant megvenni.

MajorDomus # 2017.07.25. 20:16

Esetleg javaslatod is van?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.25. 12:16

Az, hogy kell a kukának a hely és
hogy
ki akar ülni az udvarra ő is.

Igen és nem.

Cilinke # 2017.07.25. 12:06

1 helyrajzi számon 3 lakás, 680 m2 ingatlanról beszélünk. (Az enyém a legkisebb)
Nem tudok itt illusztrálni, de ha rajzolsz pl egy 2 cm széles "L" betűt, a derékszögben behúzod tovább a vonalakat, ott kapsz egy területet. Na, arról a lakásról beszélünk. A bejárata az utcáról van. a "L" betű két szára közti terület az udvar. Ezt a területet szabályozták le 9 évvel ezelőtt a "szárakban" lakók kizárólagos használatra, de ez osztatlan közös tulajdon.
Na, ez nem tudom mennyire érthető, de jó kis jogi-logikai feladat lett belőle.

Tudom, hogy lehetne módosítani, de sajna az egyik lakó mindentől elzárkózik (sőt. olyan levelet kaptam, hogy nem kukázhatok be az udvarba a kapu mellé és a mérőóráimat sem engedi leolvasni a szolgáltatók embereinek).
Nem baj neki, hogy nem kell az engedélye, mert köteles beengedni. Ő nem járul hozzá és kész :D

nonolet # 2017.07.25. 10:37

Miért komoly tévedés?

Kellő indokkal bármikor kezdeményezheti egy új használati rend kialakítását.

Hisz alapban
az egész ingatlant
joga van használni
a többiek indokolatlan zavarása nélkül.

Az, hogy kell a kukának a hely és
hogy
ki akar ülni az udvarra ő is.
Az pl. kellő indok.
Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.25. 10:17

No, ez azért már komoly tévedés.

drbjozsef # 2017.07.25. 05:57

Cilinke,

neked kisebb eszmei hányadod van az ingatlanon mint a másik két tulajdonosnak? Ha igen, akkor a lakások területével arányos, vagy a telekkel, vagy mással?
Nem biztos, hogy a tulajdoni hányadod alapján nézve ne lehetne jogod a kerthasználathoz, ezt persze látatlanban nem tudhatjauk, de nem is lehetetlen. Az, hogy az előző tulajdonos lemondott a használatáról, az az ő dolga. Te meg használni akarod, az meg a Te dolgod.

MajorDomus # 2017.07.24. 19:57

Vigasztald meg,hogy te sem fogsz, ha neki lesz gondja!

Cilinke # 2017.07.24. 14:22

Nonolet! Ez perfekt! Mindent értek még én is!Köszi.
Kukáról semmi nincs. Mindenkinek külön kellett volna szerződni. Elmondás alapján, szokásjog alapú volt a használat 2 lakás esetében ( a harmadiknak van külön)
Saját udvarrészem nincs, mert két (az udvarra nyíló) lakás kapta meg kizárólagosan az udvarhasználatot. Nekem nem is kell udvar, megértettem, hogy nem is jár! Na, de nem rakhatom azt a qukát az ágyam mellé!- Nekem csak ez az egy dolog okoz hátrányt. A hölgy nem hajlandó tárgyalni.
Így már bátran kötök egy szerződést és berakom ahova tudom. Pereljen, ha az érdekeit sérti. (megjegyzem, nem is használja életvitelszerűen a lakást a "kedves szomszéd", kiadta bérbe)

nonolet # 2017.07.24. 12:46

Csak ha elfogadta a szerződésben...

  • *-

De, bármikor kérheti a módosítását közös megegyezéssel.

Sőt egyoldalúan is felrúghatja, ha nem megy megegyezés.
Legfeljebb per lesz e miatt és az igazát bizonyítania kell majd.

-
Az alap az, hogy:

A közös tulajdon minden részét
minden tulaj AZONOSAN használhatja,
HA
ezzel nem sérti a többiek érdekét.

Ez érdek sérelem miatti vitákat szokás
a használati megállapodásban előre elrendezni!

-

Ha EDDIG nem volt külön szerződés+kuka,
akkor az kérdés, hogy miért nem?

A teljes ingatlannak van EGY közös szerződése és kukája?
vagy
Mindenkinek külön van illetve kéne, hogy legyen szerződése?

Ha közös, akkor használd a közös kukát te is.
Akinek nem teszik, majd perel..

Ha egyéni kell, akkor kösd meg és találd meg a kuka helyét.

Elsősorban a SAJÁT részeden belül.

Másodsorban a közös részen.

Harmadsorban valaki kizárólagos részén, ha nem oldható meg az első két helyen.

Ez azonban az eddig megállapodás módosítása/felrúgása...
Ami ha másként nem oldható meg akkor lesz jogos.

-

Egyébként pedig értékeld ki, hogy a megállapodás

  • tulajdonrész arányos-e?
  • okoz-e neked hátrányt?

Ha valamelyik igaz, akkor újratárgyalásnak van/lehet helye...

-

Amúgy láttad azt megállapodást?
Vagy benne van szerződésedben?
Vagy csak elmondás alapon szokásjog alapú?

drbjozsef # 2017.07.24. 11:01

De ha van megállapodás, akkor is?
Az új tulajdonosra nem vonatkozik?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 10:01

Ne bonyolítsuk: közös tulajdon. Ennyi.

Cilinke # 2017.07.24. 09:58

Kedves drbjozsef! Köszönöm a hozzászólását, a segítséget. Azért "irkálok", mert én nem vagyok jártas ezekben az ügyekben és még megfogalmazni sem tudom ilyen szépen a problémámat. Nagyon el vagyok keseredve, nem tudom, hogy jövök ki ebből. Már az is jólesik, és vigasztal, ha segítőkész embereket találok.Tudom, hogy vicces erről beszélgetni, de sajnos, ha ez van, akkor ezzel kell foglalkozni és megoldani a problémát.

drbjozsef # 2017.07.24. 08:36

Mire gondolsz KBS?
Arra, hogy az előző lakó odarakta, tehát ráutaló magatarsásként létrejött a kuka tekintetében a használati megosztás? Ha igen, akkor ez vonatkozik az új lakóra is? Az ő esetében nem utasíthatja vissza a másik lakó, hogy az ő kukáját használja? Ebben jogutódja az új tulaj?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 08:07

Miért kéne? Van kuka, nem? Rakd abba a szemetedet!

Cilinke # 2017.07.24. 07:40

Köszönöm a választ.
Igen, tájékozódtam. Nem tudom, jóhiszemű voltam-e vagy naiv, vagy az eladó részéről megtévesztés?
Közösen használt két tulaj (volt férj és feleség) egy gyűjtőt, közösen is fizették. Miután foglalóztam, kaptam egy levelet a volt feleségtől, hogy nem járul hozzá ahhoz, hogy a hulladékgyűjtőt elhelyezzem a közös tulajdonban lévő, de kizárólagos használatú területén.
Mivel az eladómnak nem volt szerződése a szolgáltatóval, ezért ügyfélváltozás átjelentésével nem lehet elintézni, újat kell(ene) kötnöm.

nonolet # 2017.07.24. 07:06

Miért ne tudnál szerződni?!

Az előző tulaj is megoldotta valahogy... a kuka kérdést.

-

Mellesleg ezeken nem a foglaló után képe agyalni!
Előtte kellett volna, és nem indok az ilyesmi az elállásra, hisz kizárólag rajtad múlt, hogy tájékozódtál-e időben.

Tudod: elvárható a "kellő körültekintés" a döntés előtt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 06:41

Egy ingatlan, egy szerződés.

Cilinke # 2017.07.24. 05:27

Ha köteles vagyok szerződést kötni, de nincs helyem a kukának (a használati megállapodásban és az adás-vételi szerződésemben sincs erről semmi - nem vettem még birtokba a lakást, csak foglalóztam), így a szerződéskötési kötelezettségemnek nem tudok eleget tenni. Mik ilyenkor a jogaim és kötelességeim, mi a megoldás? Ki kell fizetnem a vételárat, vagy hivatkozhatok arra, hogy rendezzék az ügyet és utána fizetek?

Cilinke # 2017.07.24. 04:21

Köszönöm a válaszokat.
Köteles vagyok hulladékszállítási szerződést kötni, vagy az is elég, ha társulok valamelyik tulajdonostárshoz és hozzájárulok az ő díjfizetéséhez?

nonolet # 2017.07.23. 19:42

A kukahely nem jár automatice...

De el kell olvasni a megosztási szerződést, mit mond erről.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.23. 19:38

Igen és attól függ.

Cilinke # 2017.07.23. 18:25

Üdvözlet mindenkinek!
Van egy osztatlan közös tulajdonban lévő udvar 3 tulajdonossal, lakással.
Az udvart egy megállapodás szerint kizárólagosan két tulaj használhatja, nekik van kijárat a lakásból az udvarra.
Egy lakásnak nincs kijárata az udvarra, de ott van a gáz- és a villanyórája.
Köteles a területet kizárólagosan használó tulaj beengedni a mérőórák leolvasása céljából a közüzemi szolgáltatókat és elhelyezhet kukát a területen?
Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2017.07.22. 21:31

Ismered anyósomat?