Osztatlan közös tulajdon


Target # 2017.06.01. 21:02

Szerbusztok!

Elnézést, ha nem ide tartozik , illetve ha rossz helyen teszem fel a kérdésemet!

Édesanyám nevén van egy beépített ingatlan, illetve egy üres telek. Van e valamilyen módja, hogy ha pl . átszeretné íratni az én nevemre, de minimális kiadással járjon ?! Gondolok itt arra , hogy pl. ajándékozás. Természetesen gondolom, hogy ügyvéd kell hozzá, földhivtalhoz vagy akárhova van e bármiféle bejelentési kötelezettség? Ügyvédi díj fix % mint pl. ingatlan adás-vételnél vagy más eset? Közüzemi dolgok átíratása az én nevemre történne.

Köszönöm szépen előre is!

MajorDomus # 2017.06.01. 20:40

Csak az nem világos,hogy a kérdező is tulajdonoos?

nonolet # 2017.06.01. 12:15

A tulajdonos társnak
MINDIG elővásárlási joga van
a külső vevővel szemben.

nonolet # 2017.06.01. 12:13

Vonassátok ki az egészet (ingyenesen lehet 2017.12.31.-ig)
és
akkor nem vonatkozik rá a földforgalmi törvény!

Szabadon (kifüggesztés nélkül) adható-vehető lesz.
Vagy akár ajándékozható.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.01. 10:14

Ha a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik, akkor elég szűk körben lehet csak ajándékozni.

jani2017b # 2017.06.01. 09:52

Osztatlan közös zártkertben 3 tulajdonos van, kivett hétvégi ház udvar és gyümölcsös. Ha megvenném, vagy nekem ajándékozza a 3 tulajból egyik, akkor mi vonatkozik rá, ezt is ki kell függeszteni 90 napra. Elővásárlási jogom van rá, de mi van ha az olcsó ár miatt le akarna csapni rá a 3. tulaj, akkor kinek az elővásárlási joga erősebb?

MajorDomus # 2017.05.31. 20:20

Nála jobban mi sem!

tatabanyai # 2017.05.31. 18:46

Ö nem ért hozzá, az itt feltett kérdés és ügy teljesen más....

Vadsuhanc # 2017.05.31. 15:45

tatabanyai

Semmi közöm hozzá, de gerbera egy másik topicban már kimerítően válaszolt.

pildi # 2017.05.31. 14:20

Kedves Hozzáértők! Kérdésem lenne, próbálom összefoglalni az eddigieket hozzá: osztatlan közös tulajdonú belterületi üres telekből 2016-ban megvásároltunk 60/88-ad részt (1065 m2). A tulajdonostársak elővásárlási jogukkal nem éltek.
Mivel építkezni szeretnénk, elhatároztuk, hogy egy telek méretű részt leválasztanánk (800m2), és az osztatlan közös tulajdonból saját tulajdonba vennénk át a maradék rész változatlanul hagyásával.
Beadtuk a megfelelő telekalakítási engedélyezési eljárást 2017.januárban. A hivatal a telekalakítást engedélyezte, minden érintett szakhatóság hozzájárulásával.
A határozat minden tulajdonostársnak kézbesítve lett, fellebbezési lehetőségükkel nem éltek. A határozat jogerőre emelkedett, a telekalakításnak a további lépése az ingatlan nyilvántartásba való bejegyzés, amihez a tulajdonostársak hozzájáruló nyilatkozata lenne szükséges. Az előzetes megkeresések alapján úgy látjuk, hogy többen biztosan nem fogják ezt aláírni (4-en a 7-ből) és erre konkrét indoklást sem kaptunk.
Ilyenkor a bíróság az egyetlen lehetőség? A jognyilatkozatok pótlására kell keresetet beadni? Milyen kimenetelre lehet számítani, és kb. mennyi idő? Nagyon köszönöm a segítséget!

tatabanyai # 2017.05.31. 09:23

...ha nem lakik benne pld. Tehát konkrétan arra gondolok, hogy egyébként annak idején tévesen nem beköltözhetően lett árverezve, mert simán beköltözhetőnek kellett volna kiírni. Szóval a bíróság amiatt, hogy a közös tulajdon sikeres megszüntetésével én, mint az árverési vevő jelentősen gyarapodok. Mivel egy közös tulajdon megszüntetése esetén rövid időn belül kb. az akkori árverési vételár többszörösét kapnám meg....

tatabanyai # 2017.05.31. 08:51

Valami megoldás szerintetek?

MajorDomus # 2017.05.30. 21:12

Pör!

ObudaFan # 2017.05.30. 13:39

Pusztán a szerzés módja miatt nem mind ilyet a birosag szerintem, de a bentlakó védelme már lehet egy szempont.

nonolet # 2017.05.30. 13:02

Kúria: új ítélkezési szempontok a közös tulajdon megszüntetésére – 2. rész

http://jogaszvilag.hu/…esere-2-resz

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.30. 10:56

A joggal való visszaélésre gondol.

drbjozsef # 2017.05.30. 10:33

Miért mondana ilyet? Nem fizetted ki a részedet? Ha igen, akkor mire gondolsz?

tatabanyai # 2017.05.30. 08:00

Sziasztok, hozzáértő válaszokat szeretnék kapni tőletek.

Vettem, pár évvel ezelőtt árverésen egy osztatlan közös tulajdonú, nem beköltözhető, lakott ingatlan 1/2 tul.részét.
Annak idején azért, mert a másik fél ígérete alapján meglett volna oldva az egész ingatlan későbbi megvétele....persze ez nem jött össze.

Azt tudom, hogy kérhetem az osztatlan közös tulajdon megszüntetését, de a kérdésem:

  • ekkor a bíróság mondhatja-e azt, hogy jogszerűtlen gazdagodás miatt elutasítja a keresetemet.

A társtulajdonos nem lakik ott, viszont édesapja igen.Haszonélvezeti jogok nincsenek a történetben. Sima 1/2+1/2 tul.hányadok.

Köszönöm.

drbjozsef # 2017.05.30. 06:48

Mindenben?

Evek ota hesszol a kutya a KOZOS udvaron, az uj lako ezert a gyerekevel nem is használhatja azt egyaltalan? Akkor hol közös?

MajorDomus # 2017.05.29. 20:40

Ebben nincs is vita.

De ugye azt nem állitod,hogy a több évtizede
Ott lakó szomszéd fog alkalmazkodni mindenben az új szomszédhoz meg a gyerekéhez.

Én sem tenném!

nonolet # 2017.05.28. 19:38

"Az más kérdés,hogy ugy kell tartania,
hogy ezután a keritésen belül!!!
se veszélyeztessen senkit!"

Ez a lényeg!!!

Tehát nem a gyerekre kell vigyázni a kutya miatt.
Ahogy azt a kőbunkó gazda kérte az új lakótól.

Hanem bizony >> neki kell a kutyájára ügyelni...
Hogy: a gyereket NE TUDJ BÁNTANI! semmiképpen.

MajorDomus # 2017.05.28. 18:02

Persze hogy jogszerű!
A kutya is az övé,meg a kert is!

Az más kérdés,hogy ugy kell tartania,hogy ezután a keritésen belül!!!
se veszélyeztessen senkit!

A vevő nem látta a kertet és a kutyát ami előtt megvette?

Szerinted most lője le a kutyáját?

Össze kell ülni és megbeszélni a kert kettéosztását !

nonolet # 2017.05.26. 21:08

" egy nagytestű kutyát tart "

Nem pincsi...

"szabadon."

Ez pedig az osztatlan KÖZÖS kertben...
Kizárt, hogy jogszerű legyen.

MajorDomus # 2017.05.26. 20:58

Ez utóbbiban egyet is értünk !
Viszont!

A kutyatartást helyi önkormányzati rendeletben kell szabályozni!

Ha ennek eleget tesz,akkor azért neki is vannak jogai.

Ugye azt te sem állitod,hogy egész nap zárja be a kutyáját,mert a szomszéd lakásból bármikor kiszaladhat a kertbe egy kisgyerek!

Ezért mondom azt,hogy értelmes emberek módjára üljenek le megbeszélni,hogy a kutya délelőtt szaladgál,a gyerek meg délután,mikor a szülök megjönnek a melóból és ráérnek levegőztetni!

Az nem vitás,hogy a baj esetén a ,,veszélyes üzem,, gazdája a felelős!

Milyen a kutya ? Bernáthegyi vagy palotapincsi ?

Mi van ha a gyerek harapja meg a kutyát ?

nonolet # 2017.05.26. 20:12

"Hivd át egy sörre,és beszéljétek meg! Ennyi !"

Ezen nincs mit megbeszélni...
Ő maga mondta, hogy: a kutyája VESZÉLYES lehet a gyerekre!

Nyilván neki KELL a kutyájától óvni MÁSOKAT!!!!!!!!
Hisz a "veszélyes üzem" gazdája.